Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Калинюк Ірина Георгіївна. Морфологічні зміни в лімфоїдних структурах шлунка в динаміці постнатального онтогенезу в нормі та при антигенній стимуляції (експериментальне дослідження) : Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Ужгородський національний ун-т. — Ужгород, 2006. — 178арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 134-170.



Анотація до роботи:

Калинюк І.Г. Морфологічні зміни в лімфоїдних структурах шлунка в динаміці постнатального онтогенезу в нормі та при антигенній стимуляції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2006.

Дисертація містить дані про лімфоїдні структури шлунка (дифузна лімфоїдна тканина, лімфоїдні передвузлики та вузлики), до складу яких входять малі, середні і великі лімфоцити, плазмоцити, макрофагоцити та тканинні базофіли, які забезпечують імунні процеси. Встановлено, що щільність клітинних елементів у цих структурах шлунка залежить від віку тварин та частини шлунка. У лімфоїдних утвореннях переважають малі лімфоцити (54,6-79,3 %). У статевонезрілих білих щурів віком 1 місяць лімфоїдні структури слизової оболонки шлунка сформовані і не мають відмінностей в залежності від частини шлунка. У статевозрілих білих щурів щільність клітинних елементів у лімфоїдних структурах шлунка максимальна та достовірно зростає у напрямку від кардіальної частини шлунка до воротарної. У «старих» щурів удвічі зменшується кількість лімфоїдних структур, а також щільність імунокомпетентних клітин у цих утвореннях.

Антигенна стимуляція організму викликає системні фазові зміни щільності клітинних елементів у лімфоїдних структурах шлунка. Через 1 добу після введення антигену у 1,2 рази зменшується щільність малих лімфоцитів у лімфоїдних структурах статевозрілих щурів в усіх частинах шлунка, а через 3 доби кількість цих клітин зростає з максимумом через 7 діб у 1,4-1,9 рази у порівнянні з нормою. Через 1 добу після антигенної стимуляції у всіх вікових групах тварин у 1,9-2,6 рази зростає щільність плазмоцитів, макрофагоцитів і тканинних базофілів з максимумом через 7 діб у порівнянні з нормою. Через місяць ці показники нормалізуються.

У дисертації викладено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо особливостей структурної організації та цитоархітектоніки лімфоїдних структур слизової оболонки шлунка білих щурів-самців різних вікових груп у нормі та закономірностей їх змін в динаміці упродовж одного місяця після антигенної стимуляції організму.

1. Лімфоїдні структури слизової оболонки шлунка білих щурів-самців представлені дифузною лімфоїдною тканиною, лімфоїдними передвузликами та лімфоїдними вузликами, які розташовані між дном шлункових залоз і м’язовою пластинкою слизової оболонки шлунка та між залозами. До складу лімфоїдних структур шлунка входять малі, середні і великі лімфоцити, плазмоцити, макрофагоцити та тканинні базофіли. Щільність імунокомпетентних клітин у лім-фоїдних структурах слизової оболонки шлунка білих щурів-самців залежить від віку тварин та частини шлунка.

2. У статевонезрілих білих щурів віком 1 місяць лімфоїдні структури слизової оболонки шлунка сформовані і не мають суттєвих відмінностей в залежності від частини шлунка. У лімфоїдній тканині переважають малі лімфоцити, кількість яких коливається від 54,6 % у дифузній лімфоїдній тканині до 70,3 % у лімфоїдних вузликах, а їх щільність – відповідно від 3,32±0,38 до 11,30±0,49 клітин на площі 625 мкм2. Середніх і великих лімфоцитів у лімфоїдних структурах слизової оболонки шлунка удвічі більше, ніж у статевозрілих щурів. Щільність середніх лімфоцитів коливається в межах від 0,86±0,08 у дифузній лімфоїдній тканині до 1,62±0,08 у лімфоїдних вузликах, а кількість великих лімфоцитів відповідно від 0,36±0,05 до 0,84±0,11 клітин на площі 625 мкм2.

3. У статевозрілих білих щурів віком 8 місяців визначається максимальна кількість клітинних елементів у лімфоїдних структурах слизової оболонки шлунка. Щільність клітин залежить від частини шлунка і достовірно зростає у напрямку від кардіальної частини шлунка до його воротарної частини. У цих структурах переважають малі лімфоцити, кількість яких коливається від 56,9 % у дифузній лімфоїдній тканині до 78,2 % у лімфоїдних вузликах слизової оболонки шлунка, а також відносно багато плазмоцитів (4,1-10,8 %) і макрофагоцитів (2,8-5,2 %). Щільність малих лімфоцитів коливається в межах від 3,74±0,29 у дифузній лімфоїдній тканині до 14,25±0,66 клітин у лімфоїдних вузликах на площі 625 мкм2.

4. У «старих» білих щурів віком 18 місяців у порівнянні зі статевозрілими тваринами удвічі зменшується кількість лімфоїдних структур слизової оболонки шлунка, а також щільність імунокомпетентних клітин у цих структурах. У лімфоїдній тканині переважають малі лімфоцити, кількість яких коливається від 61,0 % у дифузній лімфоїдній тканині до 79,3 % у лімфоїдних вузликах, а їх щільність – відповідно в межах від 2,86±0,47 до 10,36±0,55 клітин на площі 625 мкм2, що на 30,8 % і 28,5 % менше, ніж у статевозрілих щурів. При зменшенні абсолютної кількості імунокомпетентних клітин визначається відносно багато плазмоцитів (4,7-9,8 %) і макрофагоцитів (4,3-11,2 %).

5. Антигенна стимуляція викликає системну реакцію лімфоїдної тканини слизової оболонки шлунка, що проявляється закономірними фазовими змінами щільності імунокомпетентних клітин у лімфоїдних структурах. Через 1 добу після дії антигену у лімфоїдних структурах шлунка статевозрілих щурів зменшується щільність малих лімфоцитів у 1,2 рази в усіх частинах шлунка, а через 3 доби кількість цих клітин зростає з максимумом через 7 діб у 1,4-1,9 рази у порівнянні з нормою. У статевонезрілих щурів через 1 добу відзначено зростання щільності малих лімфоцитів у 1,2 рази, через 3 доби – у 1,3-1,5 рази з максимумом через 7 діб у 1,4-1,7 рази. У «старих» щурів незначне зростання кількості малих лімфоцитів відзначено через 3 доби після дії антигену з максимумом через 7 діб у 1,2 рази.

6. Через 1 добу після дії антигену у лімфоїдних структурах шлунка статевозрілих щурів щільність середніх лімфоцитів зростає у 1,2 рази, через 3 доби – у 1,5 рази з максимумом через 7 діб у 1,6-1,8 рази. Щільність великих лімфоцитів через 1 добу зростає у 1,5 рази, а через 3 доби зменшується у 1,2 рази. Через 7 діб щільність середніх і великих лімфоцитів максимально зростає у 2-2,3 рази у порівнянні з інтактними щурами.

У статевонезрілих щурів щільність середніх і великих лімфоцитів зростає через 1 добу після введення антигену у 1,5-1,7 рази, через 3 доби – у 1,7-2,2 рази з максимумом через 7 діб у 2,1-2,9 рази. У «старих» щурів ці процеси виражені значно менше, щільність середніх і великих лімфоцитів максимально зростає через 7 діб у 1,3-1,6 рази.

7. Через 1 добу після одноразового введення антигену у всіх вікових групах тварин зростає у 1,9-2,6 рази кількість плазмоцитів, макрофагоцитів і тканинних базофілів у лімфоїдних структурах слизової оболонки всіх частин шлунка в порівнянні з аналогічними показниками у інтактних тварин з максимумом через 7 діб після дії антигену у 2,3-3,7 рази.

8. Через один місяць після антигенної стимуляції щільність імунокомпетентних клітин у лімфоїдних структурах слизової оболонки шлунка білих щурів-самців усіх вікових груп коливається в межах контрольних величин.

Публікації автора:

1. Калинюк І.Г. Вікові особливості цитоархітектоніки лімфоїдних структур слизової оболонки шлунка білих безпородних щурів // Вісник морфології. - 2005. - Т. 11, № 2. - С. 180-184.

2. Калинюк І.Г. Порівняльна характеристика клітинного складу лімфоїдних структур різних частин шлунка білих статевозрілих щурів // Науковий вісник Ужгородського університету, серія „Медицина”. - 2005. - Вип. 24. - С. 14-18.

3. Калинюк І.Г., Головацький А.С. Зміни морфофункціональних параметрів лімфоїдних структур слизової оболонки шлунка білих щурів при антигенній стимуляції організму // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2005. - Т. 4, № 4. - С. 46-49. Здобувачеві належить матеріал дослідження, аналіз результатів дослідження, статистична обробка отриманих результатів, літературний огляд, підготовка до друку.

4. Калинюк І.Г., Головацький А.С., Попович Ф.А. Лімфоїдні структури в слизовій оболонці шлунка білих статевонезрілих щурів // Науковий вісник Ужгородського університету, серія „Медицина”. - 2005. - Вип.25. - С.37-40. Здобувач самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку отриманих результатів, літературний огляд, підготовку матеріалів до друку.

5. Калинюк І.Г. Морфологічна характеристика лімфоїдних структур шлунка статевозрілих білих щурів // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2004. - Т. 3, № 3. - С. 46.

6. Калинюк І.Г., Головацький А.С., Попович Ф.А. Мікротопографія лімфоїдних утворень шлунка статевонезрілих і статевозрілих білих щурів // Матеріали науково-практичної конференції „Гістологія на сучасному етапі розвитку науки”. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. - С. 27. Здобувач самостійно виконала експериментальну частину роботи та аналіз отриманих результатів дослідження.

7. Калинюк І.Г. Вікові особливості будови та топографії лімфоїдних структур слизової оболонки шлунка білих щурів // Матеріали ІІ Всеукраїнської морфологічної наукової конференції „Карповські читання”. - Дніпропетровськ, 2005. - С. 29-30.