Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Белік Наталія Володимирівна. Морфометричні параметри печінки, жовчного міхура, підшлункової залози та селезінки у підлітків в залежності від особливостей будови тіла : дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 241арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 154-177.



Анотація до роботи:

Белік Н.В. Морфометричні параметри печінки, жовчного міхура, підшлункової залози та селезінки у підлітків в залежності від особливостей будови тіла. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2006.

Дисертація присвячена вивченню ультразвукових морфометричних показників печінки, жовчного міхура, підшлункової залози і селезінки у практично здорових міських підлітків Подільського регіону України у залежності від особливостей будови тіла, віку та статі обстежених.

Автором вперше встановлено нормативні ехометричні параметри печінки, жовчного міхура, підшлункової залози і селезінки у практично здорових міських підлітків Подільського регіону України в залежності від віку, статі та особливостей будови тіла. Отримані результати виявили наявність чисельних вісцеро-соматичних співвідношень та статевих відмінностей більшості кореляційних зв’язків ультразвукових морфометричних показників печінки, жовчного міхура, підшлункової залози та селезінки з антропометричними і соматотипологічними характеристиками підлітків.

У дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-практичного завдання, яке полягає у встановленні нормативних ехоморфометричних параметрів печінки, підшлункової залози, селезінки та жовчного міхура у практично здорових міських підлітків Подільського регіону України в залежності від віку, статі, особливостей будови тіла та зв’язків вищевказаних ехопараметрів з антропометричними і соматотипологічними показниками обстежених осіб.

1. При співставленні розмірів печінки у дівчаток, або хлопчиків різного віку (з інтервалом в один рік) встановлено, що практично всі її ехопараметри статистично значуще більші (або мають тенденцію до більших значень – в середньому на 6-10 %) у підлітків старшої (відповідно дівчатка 14-15 років, хлопчики 15-16 років) вікової групи, ніж у молодших підлітків відповідної статі (відповідно дівчатка 12-13 років, хлопчики 13-14 років). У 12-річних дівчаток, в більшості випадків, розміри селезінки менші, ніж у дівчаток 13-15-ти років; у хлопчиків різного віку достовірних відмінностей розмірів селезінки не виявлено. Однаково спрямованих чітких відмінностей розмірів підшлункової залози і жовчного міхура у дівчаток і хлопчиків різного віку не встановлено.

2. Більшість ультразвукових розмірів печінки як у дівчаток, так і у хлопчиків, більші у представників мезоморфного соматотипу (крім ККР лівої частки та товщини хвостатої частки у дівчаток і ККР та довжини хвостатої частки у хлопчиків). Практично для всіх розмірів підшлункової залози у дівчаток вірні математичні нерівності: ектоморф < екто-мезоморф (мезо-ектоморф) < мезоморф. Однаково спрямованих змін розмірів підшлункової залози у хлопчиків з різними соматотипами не встановлено. Розміри селезінки, у більшості випадків, не мають достовірних відмінностей між підлітками з різними соматотипами. Як у дівчаток, так і у хлопчиків з ектоморфним соматотипом розміри жовчного міхура найменші, а у мезоморфів - найбільші.

3. У хлопчиків більшість ехорозмірів печінки, підшлункової залози, селезінки і жовчного міхура достовірно більші, або мають тенденцію до більших значень, ніж у дівчаток відповідного біологічного віку і відповідного соматотипу.

4. Ехорозміри печінки, жовчного міхура, підшлункової залози і селезінки у підлітків обох статей мають з антропометричними і соматотипологічними показниками достовірні кореляційні зв’язки: прямі, переважно середньої сили (r=0,42-0,53) – для розмірів печінки і селезінки і переважно слабкі (r=0,22-0,29) – для підшлункової залози і селезінки. Ультразвукові розміри печінки і селезінки як у хлопчиків, так і у дівчаток мають з антропометричними і соматотипологічними показниками більш чисельні і більшої сили кореляційні зв’язки (r=0,39-0,53), ніж розміри підшлункової залози і жовчного міхура (r=0,22-0,38). Статистично значущі сильні кореляційні зв’язки (r=0,61-0,70) встановлені лише для товщини лівої частки печінки у хлопчиків - цей розмір печінки сильно корелює з масою тіла і обхватними розмірами грудної клітки, стегон, талії, шиї. Зворотні достовірні зв’язки розміри печінки, підшлункової залози, жовчного міхура і селезінки мають лише з ектоморфним компонентом соматотипу (r= від
-0,24 до -0,43)).

5. Кореляції ехорозмірів печінки, жовчного міхура, підшлункової залози і селезінки з антропометричними і соматотипологічними характеристиками підлітків мають статеві відмінності: за розмірами селезінки і правої частки печінки між дівчатками і хлопчиками немає принципових відмінностей у кореляціях; розміри лівої і хвостатої часток печінки та жовчного міхура мають з антропометричними і соматотипологічними показниками більш чисельні і більшої сили зв’язки у хлопчиків (відповідно r=0,28-0,53 та r=0,24-0,39), ніж у дівчаток (відповідно r=0,23-0,32 та r=0,21-0,33), а розміри підшлункової залози, навпаки, мають з антропометричними і соматотипологічними показниками суттєвіші (у кількісному і якісному відношенні) кореляційні зв’язки у дівчаток (r=0,34-0,50), ніж у хлопчиків (r=0,22-0,31).

6. У побудованих математичних моделях ехорозмірів печінки здорових міських дівчаток і хлопчиків найчастіше зустрічаються ознаки, які характеризують ступінь розвитку жирового компонента, що є свідченням незбалансованості організму підлітків.

Публікації автора:

1. Антропометрична та соматотипологічна характеристика практично здорових міських підлітків обох статей Української етнічної групи / В.М. Мороз, І.В. Гунас, І.М. Кириченко, Н.В. Белік, Л.С. Гудзевич, П.В. Сарафинюк,
О.П. Арашина, Н.Ю. Безрукова, Т.І. Борейко, В.С. Василик, М.В. Власенко,
М.П. Костенко, І.В. Поліщук, Г.В. Чайка, Є.Г. Шапаренко, В.В. Ясько // Вісник морфології.- 2002.- Т. 8, № 1.- С. 131-147. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, його статистичній обробці, описанні отриманих результатів і підготовці матеріалу до друку).

2. Белік Н.В. Вікові та гендерні особливості ультразвукових параметрів печінки та селезінки у міських підлітків // Вісник морфології.- 2002.- Т. 8, № 2.- С. 345-348.

3. Белік Н.В. Ультразвукові параметри печінки і та селезінки у міських підлітків з різним соматотипом // Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2003.- Т. 7, № 1/1.- С. 3-6.

4. Прокопенко С.В., Белік Н.В., Клімас Л.А. Аномалії розвитку селезінки у практично здорових міських підлітків та осіб юнацького віку // Вісник проблем біології і медицини.- 2003.- Вип. 4.- С. 88-89. (Здобувач особисто, проаналізувала й описала отримані дані стосовно підлітків, сумісно зібраний матеріал та підготовлено матеріал до друку).

5. Белік Н.В. Особливості морфометричних характеристик підшлункової залози у міських підлітків в залежності від віку, статі та соматотипу // Вісник Вінницького національного медичного університету.- 2005.- Т. 9, № 2.- С. 205-210.

6. Віково-статеві та соматотипологічні особливості розмірів і форми жовчного міхура у здорових міських підлітків Поділля / Н.В. Белік, І.М. Кириченко, І.В. Пролигіна, О.І. Башинська, М.П. Костенко // Biomedical and Biosocial Anthropology.- 2005.- № 4.- С. 39-43. (Здобувач особисто зібрала матеріал, проаналізувала й описала отримані дані, сумісно підготовлено матеріал до друку).

7. Кореляційні зв’язки ехоморфометричних параметрів селезінки з антропометричними та соматотипологічними показниками у здорових міських підлітків Поділля / І.В. Гунас, Н.В. Белік, Ю.Г. Шевчук, І.М. Кириченко, В.М. Шевченко // Biomedical and Biosocial Anthropology.- 2005.- № 5.- С. 1-3. (Здобувач особисто зібрала матеріал, проаналізувала й описала отримані дані, сумісно підготовлено матеріал до друку).

8. Белік Н.В. Кореляційні зв’язки ехоморфометричних параметрів печінки з антропометричними і соматотипологічними показниками у здорових міських підлітків Поділля // Вісник Вінницького національного медичного університету.- 2006.- Т. 10, № 1.- С. 1-5.

9. Кореляційні зв’язки ультразвукових лінійних розмірів підшлункової залози і жовчного міхура з антропометричними і соматотипологічними показниками у здорових міських підлітків Подільського регіону України / І.В. Гунас, Н.В. Белік, І.Ю. Іванов, В.І. Шевчук // Вісник морфології.-2006.-Т. 12, № 1.-
С. 79-84. (Здобувач особисто зібрала матеріал, проаналізувала й описала отримані дані, сумісно підготовлено матеріал до друку).

10. Гунас І.В., Белік Н.В., Прокопенко С.В. Моделювання індивідуальних ехопараметрів печінки, підшлункової залози, селезінки і жовчного міхура методом покрокового регресійного аналіза у здорових міських підлітків Поділля // Світ медицини та біології.- 2006.- № 2.- С. 12-15. (Здобувач особисто проаналізувала наукову літературу, сумісно описані і проаналізовані отримані результати та підготовлено матеріал до друку).

11. Белік Н.В., Брухнова Л.С. Актуальність визначення індивідуальних нормативних ехометричних показників внутрішніх органів // Biomedical and Biosocial Anthropology.- 2006.- № 6.- С. 25-29. (Здобувач особисто зібрала та проаналізувала літературні джерела з даної проблеми, підготовила матеріал до друку).

12. Прокопенко С.В., Белік Н.В. Обгрунтування оптимальної методики ультразвукового дослідження печінки // Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції “Фізична культура, спорт та здоров’я нації”.- Вінниця, 2001.- С. 55-56. (Сумісно проведений пошук і аналіз наукової літератури з даного питання, підготовлено матеріал до друку).

13. Антропометрична характеристика міських підлітків української етнічної групи / П. В.Сарафінюк, Н.В. Белік, Л.С. Гудзевич, О.П. Арашина, В.В. Ясько // Мат. ІІІ нац. конгр. АГЕУ.- Київ-Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С. 274-275. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, його статистичній обробці, описанні отриманих результатів і підготовці матеріалу до друку).

14. Корреляция макроморфометрических параметров печени, желчного пузыря и поджелудочной железы с антропометрическими и соматотипологическими показателями 12-летних мальчиков, жителей г. Винница / Е.Г. Процек, С.В. Прокопенко, Н.В. Белик, Ю.И. Гуминский, Н.А. Каминская, О.Ю. Гуминская // Мат. IV международного конгресса по интегративной антропологии.- СПб.: Издательство СПБГМУ, 2002.- С. 298. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, його статистичній обробці, описанні отриманих результатів і підготовці матеріалу до друку).

15. Correlation between macromorphometric parameters of human liver, spleen and anthropometric parameters / I.V. Gunas, S.V. Prokopenko, N.V. Belik,
N.A. Kaminskaya // Anatomische Gesellschaft.- 2003.- P. 56. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, його статистичній обробці, описанні отриманих результатів і підготовці матеріалу до друку).

16. Особливості антропометричних і соматотипологічних показників у міських здорових осіб чоловічої та жіночої статі підліткового й юнацького віку / Л.А. Сарафинюк, С.В. Прокопенко, Л.А. Клімас, П.В. Сарафинюк, І.М. Кириченко, Н.В. Белік, Л.С. Гудзевич, О.П. Арашина, Т.І. Антонець, М.В. Власенко,
Т.І. Борейко, К.Ф. Якубовська, В.В. Ясько, Г.В. Чайка, І.В. Поліщук, Е.В. Беляєв, Н.А. Камінська, Н.Ю. Безрукова, В.С. Василик, Н.Ю. Лукіна, Д.Б. Зорич,
Л.Л. Хмель, Є.Г. Шапаренко, О.П. Богачук // Вісник морфології.- 2004.- Т.10,
№ 1.- С. 52-53. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, його статистичній обробці, аналізі та описанні отриманих даних, які стосуються підлітків).

17. Прокопенко С.В., Белік Н.В., Ясько Л.П. Застосування ультразвукового методу дослідження для морфометрії печінки, жовчного міхура та підшлункової залози // Клінічна анатомія та оперативна хірургія.- 2006.- Т.5, № 2.- С. 97. (Сумісно проведений пошук і аналіз наукової літератури з даного питання, підготовлений матеріал до друку).