Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


Просоленко Костянтин Олександрович. Моторно-евакуаторна дисфункція гастродуоденальної зони у пацієнтів з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки: оцінка тяжкості та корекція : дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Просоленко К.О. Моторно-евакуаторна дисфункція гастродуоденальної зони у пацієнтів з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки: оцінка тяжкості та корекція. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 - гастроентерологія. - Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Інститут гастроентерології АМН України, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню частоти та характеру моторно-евакуаторних порушень гастродуоденальної зони у пацієнтів з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки (ВХДПК), факторів, що визначають тип та тяжкість цих порушень, та розробці диференційованих схем їх корекції. У результаті комплексного обстеження встановлено, що ВХДПК характеризується різноманітністю клініко-інструментальних проявів залежно від типу моторно-евакуаторної дисфункції (МЕД). Уточнено патогенетичні взаємозв'язки між кислотоутворюючою та моторно-евакуаторною функцією (МЕФ) шлунка. Вивчено кореляційні взаємозв'язки між клінічними та інструментальними даними при різних типах МЕД. Встановлено частоту морфотипів шлунка у хворих на ВХДПК з різними типами МЕФ. Запропоновано нові способи клінічної оцінки тяжкості МЕД, оцінки морфотипу шлунка людини та оцінки клінічної ефективності лікування хворих на ВХДПК. За результатами дослідження виявлено, що диференційоване застосування препаратів дротаверину та домперидону у комплексі з ампліпульстерапією дозволяє забезпечити патогенетичну корекцію МЕД та збільшити ефективність класичних схем терапії.

При виконанні дисертаційної роботи розроблено програму комплексної діагностики, оцінки тяжкості, диференційованого лікування МЕД у хворих на ВХДПК, проведено багатокомпонентний аналіз анамнестичних, клінічних, інструментальних проявів МЕД у хворих на ВХДПК з виявленням серед них найбільш значущих та інформативних, проводилося вивчення кореляційних взаємозв'язків між моторною та кислотоутворюючої функціями шлунка, запропоновані нові методи діагностики морфотипу шлунка та оцінки ефективності лікування ВХДПК з урахуванням МЕФ, що дозволило зробити наступні висновки:

1. У хворих на ВХДПК виявлено різні варіанти порушення моторно-евакуаторної функції шлунка та ДПК: гіпертип МЕД діагностовано у 50,42%, нормотип - у 27,35%, гіпотип - у 22,22%.

2. Серед хворих з гіпертипом МЕД достовірно частіше зустрічаються пацієнти зі стажем хвороби до 1 року, вищою освітою, у клінічній картині яких переважає больовий синдром - серед (б7,6±8,0)%. Серед хворих з гіпотипом МЕД достовірно частіше зустрічаються пацієнти-курці, з середньою освітою, у клінічній картині яких переважає диспепсичний синдром - серед (87,5±8,3)%. Дані УЗД шлунка та ДПК, ПСЕГЕГ, БРРВП є зіставними, що дає змогу використовувати їх для визначення МЕФ шлунка та ДПК у пацієнтів з ВХДПК.

3. Серед хворих на ВХДПК стан гіперацидної тахігастрії зустрічався найчастіше - у (42,6+6,0)% хворих; гіперацидну нормогастрію виявлено у (13,2+4,1)% та нормоацидну нормогастрію - у (13,2±4,1)% випадків.

4. У хворих з гіпертипом МЕД існує прямий середньої сили кореляційний зв'язок г„у=+0,40±0,04 між виразністю больового синдрому та КШС та зворотній середньої сили кореляційний взаємозв'язок г^у—0,35±0,02 між виразністю диспепсичного синдрому та КШС. При нормогастрії виявлено зворотний слабкий кореляційний взаємозв'язок г^у= -0,24±0,03 між виразністю больового синдрому та КШС, а також прямий слабкий кореляційний взаємозв'язок між виразністю диспепсичного синдрому та КШС Гху=+0,24±0,03. Стан кислотності не є визначальним у переважанні синдромів при брадигастрії.

5. При вивченні морфотипів шлунка у пацієнтів з ВХДПК з гіпотипом МЕД достовірно частіше виявляється гачкоподібна форма шлунка при його вертикальному або косому положенні - серед (67,8±1,7)%, тоді як серед хворих з гіпертипом МЕД форма та положення шлунка характеризується різноманітністю варіантів з переважанням рогоподібної форми.

6. Диференційоване застосування препаратів дротаверину та домперидону у комплексі з АПТ дозволяє забезпечити патогенетичну корекцію МЕД та збільшити ефективність класичних схем терапії. Загальна ефективність

15

терапевтичних схем, у яких застосовувалася АПТ, була вищою ніж схем без АПТ: при гіпертипі МЕД - на 133,6 %, при гіпотипі МЕД - на 41,3%.

Публікації автора:

1. Просоленко К.А. К вопросу о комплексной инструментальной диагностике моторно-эвакуаторных нарушений желудка и двенадцатиперстной кишки при язвенной болезни двенадцатиперстной кишки // Проблеми медичної науки та освіти. - 2002. - №3 - С. 61-64.

2. Просоленко К.О. Клінічна оцінка тяжкості порушень моторно-евакуаторної функції шлунка у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки // Харківська хірургічна школа. - 2003. - №4. - С. 12-16.

3. Ольховський В.О., Просоленко К.О., Опарін О.А., Шкляр С.П. Сомато-органометричні особливості шлунка та його моторно-евакуаторна дисфункція у хворих з дуоденальною виразкою // Медицина сегодня и завтра. - 2004. - №1. -С. 28-33. Дисертант брав участь у проведенні рентгеноскопічного дослідження хворих, аналізі та узагальненні отриманих результатів, написанні статті.

4. Просоленко К.О., Моргуліс М.В., Шкляр С.П. Порушення рухливої активності та кислотоутворюючої функції шлунка, як адитивні фактори у

16

хворих на дуодентальну виразку // Медицина сегодня и завтра. — 2004. — №2. — С. 62-65. Дисертант брав участь у проведенні штрагастральної рН-метргі, ПСЕГЕГ, ультрасонографп шлунка у хворих, аналізі та узагальненні отриманих результатів, написанні статті

5. Просоленко К.А., Хурсал B.C. Клинический анализ проявлений диспепсического синдрома у больных язвенной болезнью двенадцатиперстной кишки с различными типами моторно-эвакуаторной дисфункции желудка // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю „Сучасні методи діагностики і лікування в клініці внутрішніх хвороб". — Вінниця, 2004. - С. 56. Дисертант брав участь у проведенні клінічного моніторингу хворих, аналізі та узагальненні отриманих результатів, написанні статті

6. Патент 54370 А Україна, Кл. А 61 В 10/00 Спосіб оцінки важкості порушень моторно-евакуаційної функції шлунково-кишкового тракту / С.П. Шкляр, А.Г. Опарін, К.О. Просоленко, О.В. Шутова (Україна). - 2002043076; Заявл. 16.04.02; Опубл. 16.12.02, Бюл. №12. Дисертанту належить ідея винаходу, проводив експериментальну частину роботи щодо апробування способу, розробку необхідної документації

7. Патент 64421 А Україна, Кл. А 61 В 10/00 Спосіб оцінки ефективності лікування хворих на виразкову хворобу / К.О.Просоленко, С.П. Шкляр (Україна). - №2003054833; Заявл. 27.05.03; Опубл. 16.02.04, Бюл. №2. Дисертанту належить ідея винаходу, проводив експериментальну частину роботи щодо апробування способу, розробку необхідної документації

8. Патент 66290 А Україна, Кл. А 61 В 10/00 Спосіб діагностики морфотипа шлунка людини / В.О. Ольховський, М.П. Бурих, А.О. Терещенко, С.П. Шкляр, К.О. Просоленко, О.В. Долгая (Україна). - №2003109169; Заявл. 10.10.03; Опубл. 15.04.04, Бюл. №4. Дисертант брав участь у експериментальній частині роботи, проводив розробку необхідної документації

9. Просоленко К.А., Моргулис М.В, Хоменко Л.А., Хурсал B.C. Современные возможности оценки функциональной активности желудка // Матеріали 7-го міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених. - Тернопіль, 2003. - С. 26. Дисертант брав участь у проведенні рентгеноскопічного дослідження хворих, ультрасонографч шлунка, ПСЕГЕГ, аналізі та узагальненні отриманих результатів, написанні статті

10. Просоленко К.О., Моргуліс М.В. Шляхи покращення ефективності діагностики та лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки: медико-економічні питання // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Економічні аспекти в управлінні охорони здоров'я". - Харків, 2004. -С. 87-88. Дисертант брав участь в проведенні клінічного дослідження хворих, аналізі та узагальненні отриманих результатів, написанні статті

17

11. Опарін О.А., Благовєщенська А.В., Лаврова Н.В., Просоленко К.О. Депресивний синдром в патогенезі виразкової хвороби дванадцятипалої кишки у студентів // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених „Вчені майбутнього". - Одеса, 2004. - С. 56-57'. Дисертант брав участь в проведенні клінічного обстеження хворих, ультрасонографії шлунка, ПСЕГЕГ, підготовці статті до друку.

. 12. Опарін О., Просоленко К. Шляхи покращення ефективності комплексної патогенетичної корекції дуоденальної виразки // Матеріали IX міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених. - Тернопіль, 2005. - С. 25. Дисертант брав участь в проведенні ультрасонографії шлунка, проводив курацію хворих, аналіз та узагальнення отриманих результатів, написанні статті.