Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Распопова Юлія Олександрівна. Мотивація персоналу металургійного підприємства до випуску якісної сталі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Распопова Ю. О. Мотивація персоналу металургійного підприємства до випуску якісної сталі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена розробці методичних підходів до удосконалення мотивації персоналу металургійного підприємства до випуску якісної сталі. Проведено аналіз і теоретичне узагальнення існуючих методичних засад стосовно видів, принципів, методів мотивації персоналу до випуску якісної продукції. Уточнено сутність поняття «центр забезпечення якості» (сукупність виробничих підрозділів, умовно об’єднаних тісно пов’язаними трудовими операціями (функціями) робітників по досягненню на певному виробничому етапі цілі щодо отримання відносно закінченого проміжного результату в окремому циклі виготовлення сталі) та розроблено методичний підхід до формування таких центрів в умовах сталеплавильного цеху. Запропоновано методичні засади визначення внеску окремого центру забезпечення якості у формування індивідуальних показників якості сталі та можливості використання сталі, виплавленої з відхиленнями по якості. Запропоновано методичні підходи до удосконалення системи мотивації робітників сталеплавильних цехів до випуску сталі заданого обсягу та якості.

В дисертаційній роботі містяться теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової задачі, яка полягає в розвитку теоретичних засад і методичних основ мотивації персоналу сталеплавильних цехів до випуску якісної продукції, обґрунтуванні доцільності створення центрів забезпечення якості, визначенні їх внеску у формування індивідуальних показників якості сталі та удосконаленні на цій основі мотивації робітників, що є суттєвим для розвитку науки економіки та управління підприємствами в напрямку підвищення ефективності їх господарської діяльності.

1. Аналіз та узагальнення існуючих теоретичних засад стосовно видів, принципів, методів мотивації персоналу до випуску якісної продукції дозволили встановити наступне:

- з метою забезпечення комплексного підходу до мотивації персоналу на основі дослідження існуючих наукових положень проаналізовані й теоретично узагальнені види мотивації, які доцільно класифікувати за ознаками: за групами потреб персоналу (матеріальна, трудова, статусна); за джерелом виникнення (внутрішня, зовнішня); за способом спонукання персоналу до дій (пряма, непряма, примусова); за напрямком на досягнення цілі (позитивна, негативна); за характером оцінки діяльності персоналу (по результатах, по статусу); за предметом (до підвищення продуктивності праці, до виконання обсягу виробництва, до забезпечення якості продукції, інше); за рівнем узагальнення цілі (до досягнення загальної цілі, до досягнення проміжної цілі);

- у сучасному стані теорія й практика мотивації персоналу не містять цілісної системи загальних принципів. У роботі сформульована система принципів мотивації персоналу, на яких повинен базуватися процес формування мотивів, що включає принципи: задоволення потреб та інтересів персоналу; узгодженості інтересів працівника, колективу, власників; справедливості («абсолютної» та «відносної»); безперервності та гнучкості; урахування усіх зовнішніх і внутрішніх рушійних сил; зрозумілості та прийнятності процесу формування мотивів. Це дозволяє створити наукову базу для удосконалення мотивації персоналу металургійного підприємства до випуску якісної сталі;

- у сучасних умовах господарювання працівники металургійних підприємств віддають перевагу економічним методам мотивації, які реалізуються через систему винагород. При мотивації до випуску якісної продукції керівників середньої та нижньої ланки сталеплавильного цеху доцільно застосовувати узагальнюючі показники якості, мотивацію ж робітників доцільно здійснювати за окремими складовими, а саме: за параметрами властивостей сталі як складовими її якості; відповідно до внеску окремих центрів забезпечення якості у формування якості сталі, а також за окремими циклами виготовлення сталі з наступним узагальненням цих складових. Це дозволяє створити умови для дієвої мотивації робітників сталеплавильного цеху до випуску якісної продукції.

2. У роботі доведено, що завдяки використанню функціонального підходу можливо виділити у виробничій структурі сталеплавильного цеху центри забезпечення якості (сукупності виробничих підрозділів, умовно об’єднаних тісно пов’язаними трудовими операціями (функціями) робітників по досягненню на певному виробничому етапі цілі щодо отримання відносно закінченого проміжного результату в окремому циклі виготовлення сталі) шляхом: аналізу характеру функцій робітників; визначення цілей діяльності щодо отримання відносно закінченого проміжного результату в циклі виготовлення сталі; встановлення характеру й ступеня тісноти зв’язку між окремими операціями й віднесення тісно пов’язаних між собою операцій до конкретних центрів забезпечення якості. Це дає змогу об’єктивно визначати внесок окремого центру у забезпечення якості сталі.

3. Аналіз факторів, що впливають на показник забезпечення якості сталі по конкретному центру забезпечення якості, дозволив встановити аналітичну залежність, яка свідчить про вплив на цей показник значень кожного відібраного за запропонованими ознаками параметра властивостей сталі з урахуванням вагомості внеску кожного центру у формування окремого параметра властивостей та значущості конкретного параметра у їх загальній сукупності. Врахування такої аналітичної залежності в системі мотивації робітників дозволяє визначати внесок робітників окремого центру забезпечення якості у формування найважливіших параметрів якості сталі.

4. У ході досліджень встановлено, що в системі мотивації робітників сталеплавильних цехів, на відміну від тих систем, що застосовуються в практиці роботи металургійних підприємств і пропонуються в науковій літературі, винагорода повинна визначатись за результатами кожного циклу виготовлення сталі із застосуванням запропонованих показників: коефіцієнта забезпечення якості, а також коефіцієнта можливості використання виплавленої сталі. Це дозволяє врахувати у винагороді робітників їх внесок у формування найважливіших параметрів якості сталі, посилити їх мотивацію до підвищення якості продукції й забезпечити, таким чином, додатковий прибуток підприємству.

5. Реалізація розроблених наукових положень, висновків і рекомендацій у процесі їх упровадження в сталеплавильному цеху ВАТ «ДМЗ ім. Г. І. Петровського» підтвердила їх достовірність та доцільність використання в умовах металургійних підприємств. Наукові положення дисертаційної роботи рекомендуються для використання на будь-яких виробничих підприємствах з урахуванням специфіки їх виробництва та параметрів властивостей, які характеризують якість продукції.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Распопова Ю. О. Качество продукции как критерий оценки работы персонала подразделений сталеплавильных цехов / Г. А. Король, Ю. А. Распопова, А. П. Чуванов // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - 2005. - № 209, т. 4. - С. 1001-1010.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано доцільність і розроблено методичні підходи до створення центрів забезпечення якості в умовах сталеплавильних цехів та визначення внеску окремого центру у формування індивідуальних показників якості сталі.

  1. Распопова Ю. О. Економіко-математична модель оцінки впливу підрозділів виробничих цехів на якість продукції / Г. О. Король, В. Д. Зелікман, Ю.О. Распопова // Економічний вісник Національного гірничого університету. - 2005. - № 4. - С. 104-110.

Особистий внесок здобувача: розроблено на основі запропонованої матричної моделі науково-методичний підхід до визначення внеску окремого центру забезпечення якості у формування параметрів властивостей сталі.

  1. Распопова Ю. О. Матеріальне стимулювання персоналу сталеплавильних цехів за випуск якісної продукції / Г. О. Король, Ю.О. Распопова // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування МОН України. Економіка. Зб. наук. праць. - 2006. - № 4 (36). - С. 56-64.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано доцільність удосконалення існуючої системи мотивації робітників сталеплавильних цехів шляхом застосування в ній оціночних показників, які дозволяють урахувати рівень якості сталі, виготовленої в окремому циклі.

  1. Распопова Ю. О. Аналіз показників розвитку сталеплавильного виробництва та методів оцінювання і стимулювання персоналу до випуску якісної продукції / Ю. О. Распопова // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - 2007. - № 227, т. 1. - С. 134-142.

  2. Распопова Ю. О. Методичні засади оцінювання праці і стимулювання персоналу сталеплавильних цехів до випуску якісної продукції / Ю.О. Распопова // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. - 2007. - № 2. - С. 116-121.

  3. Распопова Ю. О. Удосконалення розрахунку заробітної плати робітників сталеплавильних цехів / Ю. О. Распопова // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. - 2007. - № 18, ч.1. - С. 127-132.

  4. Распопова Ю. О. Мотивація персоналу центрів забезпечення якості в умовах сталеплавильного виробництва / Ю.О. Распопова // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - 2008. - № 241, т. 2. - С.312-318.

  5. Распопова Ю. О. Види та принципи мотивації персоналу підприємства / Ю. О. Распопова // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - 2008. - № 243, т. 3. - С. 700-705.

Публікації в інших виданнях

  1. Распопова Ю. О. Інформаційне забезпечення системи оцінки діяльності підрозділів підприємств / Ю. О. Распопова // Вісник Національного технічного університету «ХПІ». - 2005. - № 58, т. 2. - С. 185-187.

  2. Распопова Ю. О. Методичний підхід до формування підрозділів сталеплавильних цехів / Ю. О. Распопова // Науковий потенціал світу -‘2005 : міжнар. наук.-практ. конф., 19-30 вер. 2005 р. : матеріали. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – т. 3. - С. 45-47.

  3. Распопова Ю. О. Особливості інформаційного забезпечення при оцінці діяльності підрозділів виробничих підприємств / Ю. О. Распопова // Розвиток обліку і аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства : міжнар. наук.-практ. конф., 17-18 лист. 2005 р. : тези доп. - Харків: НТУ«ХПІ», 2005. - С. 148.

  4. Распопова Ю. О. Інформаційна база для формування центрів діяльності в умовах сталеплавильних цехів / Г. О. Король, Ю. О. Распопова // Економіка і управління у промисловості : всеукр. наук.-практ. конф., 26 -28 жовт. 2005 р. : матеріали. - Дніпропетровськ: НМетАУ, 2005. – т. 2. - С. 125-127.

Особистий внесок здобувача: доповнено інформаційну базу металургійного підприємства щодо формування центрів забезпечення якості в умовах сталеплавильного цеху.

  1. Распопова Ю. О. Аналіз і синтез економічних процесів при мотивації персоналу / Ю. О. Распопова // Дослідження та оптимізація економічних процесів «Оптимум-2006» : міжнар. наук.-практ. конф., 23 -24 лист. 2006 р. : тези доп. - Харків: НТУ«ХПІ», 2006. - С. 260-261.

  2. Распопова Ю. О. Використання параметрів властивостей для оцінки внеску підрозділів сталеливарного цеху у формування якості сталі / Г. О. Король, В. Д. Зелікман, Ю. О. Распопова // Металлургическая и горнорудная промышленность. - 2006. - № 7. - С. 259-261.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано і розроблено методичні засади щодо використання параметрів властивостей сталі для оцінки внеску центрів забезпечення якості в досягнення заданих показників якості сталі.

  1. Распопова Ю. О. Модель оцінки впливу підрозділів виробничих цехів на якість продукції з урахуванням значущості параметрів її властивостей / Ю. О. Распопова // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: міжнар. наук.-практ. конф., 21-23 черв. 2006 р. : матеріали. - Дніпропетровськ: НГУ, 2006. - С. 202-203.

  2. Распопова Ю. О. Підхід до урахування у заробітку робочих сталеплавильних цехів внеску у якість продукції / Ю. О. Распопова // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю : міжнар. наук.-практ. конф., 11-13 квіт. 2007 р. : матеріали. - Черкаси: ЧДТУ, 2007. - С.91-92.

  3. Распопова Ю. О. Інформація та комунікації в управлінні якістю продукції як елемент облікової політики підприємства / Ю. О. Распопова, Г. О. Король, Н. Г. Шпанковська // Становлення облікової політики в Україні : всеукр. наук. конф., 18-19 трав. 2007р. : матеріали. - Тернопіль: Економічна думка, 2007.- С.182-184.

Особистий внесок здобувача: визначено інформаційні потоки, які забезпечують розрахунок показників, що відображають внесок кожного центру забезпечення якості цеху в досягнення заданого рівня індивідуальних показників якості сталі в кожному циклі її виготовлення.

  1. Распопова Ю. А. Отбор параметров свойств стали для оценки вклада подразделений сталеплавильного цеха в формирование её качества / Ю.А. Распопова, Б. М. Бойченко, Г.А. Король // Металл и литьё Украины. - 2007. - № 11-12. - С.20-24.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано методичні засади та виконано відбір параметрів властивостей сталі, застосування яких дозволить найбільш об’єктивно та в прийнятні терміни визначити внесок окремого центру забезпечення якості у формування якості сталі в конкретному циклі її виготовлення.

  1. Распопова Ю. О. Інформаційне забезпечення системи мотивації персоналу сталеплавильного цеху до випуску якісної продукції / Ю. О. Распопова, Г. О. Король, О. П. Чуванов [та ін.] // Новини науки Придніпров’я. - 2008. - № 3-4. - С. 106-109.

Особистий внесок здобувача: визначено інформаційні потоки, що забезпечують процес розрахунку винагороди робітників після удосконалення їхньої системи мотивації.