Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Кулійчук Валерій Ігорович. Мотивація підвищення трудового потенціалу верстатників : Дис... канд. наук: 08.09.01 - 2005.



Анотація до роботи:

Кулійчук В.І. Мотивація підвищення трудового потенціалу верстатників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертаційна робота присвячена узагальненню і новому вирішенню питань з розробки теоретичних та практичних положень щодо використання і підвищення трудового потенціалу робітників промислового підприємства машинобудівної галузі. Поглиблено поняття «трудовий потенціал». Надано визначення категорії «мотиваційний потенціал» як здатності працівника до зворотної реакції на мотиваційний вплив, спрямований на визначену частину чи всю його мотиваційну сферу. Запропоновано спосіб аналізу системи методів мотивації праці на основі матриці зіставлення цих методів і трудових цінностей, що дозволяє управляти мотивацією праці використовуючи елементи морфологічного аналізу і враховувати особливості конкретного підприємства. Удосконалені одиничні і узагальнені показники якості методів мотивації і ступеня задоволеності трудовими цінностями робітників, що дають можливість отримати комплексну оцінку якості системи методів мотивації праці. Уточнені мотиваційні типи верстатників як результат аналізу їхньої мотиваційної сфери, що дозволяє формувати стратегію фірми у відношенні мотивації праці. Розроблені методи мотивації підвищення трудового потенціалу верстатників, що спрямовані на реалізацію активно-досяжних трудових цінностей і задоволення потреби в самореалізації робітників, запропоновано шляхи розвитку кар’єри верстатників. Розроблено заходи з управління системою методів мотивації праці робітників на підприємстві, що дозволяють підходити до управління мотивацією праці системно, а також організаційно-економічні заходи з підвищення трудового потенціалу верстатників, що надають можливість підприємству підвищувати якість трудового потенціалу своїх робітників.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання науково-практичної задачі, що полягає в обґрунтуванні комплексного підходу до підвищення трудового потенціалу верстатників підприємств важкого машинобудування. У вирішенні задачі дисертантом розроблено нові та удосконалені діючі методи мотивації підвищення трудового потенціалу верстатників.

На основі проведеного дослідження сформульовані наступні висновки:

  1. При оптимізації використання і підвищенні трудового потенціалу необхідно враховувати його кількісні і якісні характеристики, мінливість у часі, здатність до формування, здатність впливати на якість і ефективність праці, можливість реалізації в трудовому поводженні. У роботі трудовий потенціал розглядається як міра наявних характеристик і можливостей особи, що формуються у процесі її життя, реалізуються у трудовому поводженні і визначають реальну здатність до ефективної праці.

  1. На якість і ефективність праці верстатника значно впливають психофізіологічні, кваліфікаційно-трудові і ціннісно-орієнтаційні складові трудового потенціалу, а також вмотивованість до якісної праці, до саморозвитку і самореалізації.

  2. Одним із основних рушіїв використання і підвищення трудового потенціалу верстатника в трудовому поводженні є потреба особистості в самореалізації, тому що саме вона припускає розвиток у процесі праці розумових і фізичних здібностей, знань і навичок, самоутвердження у виробничій діяльності.

  3. Ціннісні орієнтації верстатників, як компонент трудового потенціалу, забезпечують створення і розвиток стереотипів трудового поводження, містять у собі мотиви, установки і цінності корпоративної культури, суспільно-прийняті цінності і багато в чому визначають ефективність використання трудового потенціалу, а також рівень конкурентоспроможності фірми. Якість трудового поводження верстатників, а значить і якість реалізації і підвищення трудового потенціалу, визначається внутрішньою і зовнішньою винагородою. Отже істотно змінювати трудове поводження можна за допомогою системи мотивації праці.

  4. Дослідження мотиваційної сфери верстатників за допомогою анкетного опитування і факторного аналізу значимості трудових цінностей дозволило виявити серед них наявність трьох основних мотиваційних типів: «заробітчанин», «альтруїст», «командир». Кожен мотиваційний тип характеризується визначеним сполученням трудових цінностей, що мають вплив на формування трудового потенціалу. Найбільш питомою є частка верстатників з мотиваційним типом «заробітчанин» (до 80 %), для якого високу значимість мають такі цінності: хороший заробіток; надійне майбутнє, збереження робочого місця; соціальна підтримка родини, дітей; справедливість в оцінці кількості і якості праці.

  5. Результатом факторного аналізу значимості трудових цінностей стала розробка факторної моделі мотиваційної сфери верстатників, яку покладено в основу визначення поняття «мотиваційний потенціал» як здатність працівника до зворотної реакції на мотиваційний вплив, спрямований на визначену частину (на визначені трудові цінності) чи всю його мотиваційну сферу. При зростанні рівня мотиваційного потенціалу верстатників зростає рівень якості їх праці. При цьому виникає необхідність формувати мотиваційний портрет «ідеального» для фірми верстатника, який би відповідав вимогам робочого місця і стратегії фірми. Факторна модель може використовуватися при прийомі на роботу, відборі верстатників, формуванні мотиваційного середовища (кінцева мета якого – цільовий рівень продуктивності, ефективності, якості, конкурентоспроможності).

  6. Як один з основних елементів аналізу системи мотивації праці було розроблено матрицю зіставлення методів мотивації і трудових цінностей верстатників. За допомогою матриці можна не тільки оцінити діючі методи мотивації, але й здійснювати пошук нових. Для цього необхідно матрицю доповнювати розрахунками запропонованих одиничних і узагальнених показників якості методів мотивації праці й задоволеності реалізацією трудових цінностей робочих. Дані матриці зіставлення необхідно також доповнювати показниками ефективності праці верстатників.

  7. Організація праці верстатника є дієвим чинником, що впливає на рівень використання трудового потенціалу верстатника і на мотивацію його підвищення. Як інструмент удосконалення організації праці верстатника розроблено матрицю характеристик робочого місця, яка сприяє формуванню необхідного рівня трудового потенціалу робітників у відповідності з реальними потребами робочого місця і стратегією розвитку фірми. Матриця характеристик дозволяє управляти виробничим середовищем по відхиленням від нормативних параметрів.

  8. При удосконаленні комплексу методів мотивації праці верстатників на підприємстві зроблено акцент на активно-досяжні цінності, підвищення рівня освіти і рівня кваліфікації робочих, на зростання задоволеності самореалізацією. Одним із основних чинників, що мотивують підвищення трудового потенціалу, є розвиток кар’єри верстатників, який можна здійснювати на основі розробленого довгострокового індивідуального плану професійного зростання.

  9. Управління процесом підвищення трудового потенціалу на підприємстві запропоновано виконувати на основі організаційно-економічних заходів із підвищення трудового потенціалу верстатників. Ці заходи враховують формування кількісних і якісних характеристик трудового потенціалу верстатників у взаємодії із зовнішнім і внутрішнім середовищем фірми. Заходи відбивають постійний взаємний вплив, взаємну зміну трудового потенціалу робітників та зовнішнього і внутрішнього середовища фірми. Одним із основних заходів підвищення трудового потенціалу верстатників є схема управління мотивацією праці, що характеризується цілісністю, циклічністю і системністю. В схемі процес управління мотивацією умовно поділено на етапи аналізу, підготовки та прийняття рішень. У підсумку з'являється новий комплекс методів мотивації, який покликаний надати нову якість трудовому потенціалу верстатників, продукції підприємства і, нарешті, самій фірмі.

Публікації автора:

  1. Кулийчук В.И. Модель мотивационной структуры рабочих // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Вип. 24. – Харків: НТУ «ХПІ». – 2001. – Ч. 2. – С. 168-174.

  2. Кулийчук В.И. Факторная модель мотивационной структуры рабочих и мотивационный потенциал // Економіка промисловості. – 2005. – № 1(27). – С. 81-86.

  3. Кулийчук В.И. Эффективность труда и заработная плата станочников // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури. – К.: НАУ. – 2003. – Вип. 9. – С. 158-161.

  4. Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Менеджмент мотивации труда станочников: Монография. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2003. – 160 с. (Особистий внесок здобувача: розроблена цілісна система управління мотивацією праці верстатників).

  5. Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Влияние качественного состава станочников на конкурентоспособность продукции // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. – 1998. – № 1. – С.47-50. (Особистий внесок здобувача: виявлено основні фактори якісного складу верстатників, які впливають на конкурентоспроможність продукції).

  6. Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Ценностная ориентация станочников Новокраматорского машиностроительного завода // Вестник Международного славянского университета (г. Харьков). Серия «Экономика». – 1999. – № 5. – Т. ІІ. – С. 45-47. (Особистий внесок здобувача: розроблена анкета для виявлення ціннісних орієнтацій робочих).

  7. Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Некоторые подходы к построению системы мотивации труда // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1999. – Т. 2. – С. 289-296. (Особистий внесок здобувача: запропоновано підходи до формування системи методів мотивації праці з урахуванням цілей робітника і підприємства).

  8. Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Мотивация качества труда рабочих // Економіка промисловості. – 1999. – № 4(6). – С.81-83. (Особистий внесок здобувача: розглянуто ефективність впливу існуючих методів мотивації якості на верстатників ЗАТ «НКМЗ»).

  9. Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Влияние качества труда станочника на конкурентоспособность продукции машиностроительного предприятия в условиях мирового рынка // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонГУ. – 2000. – С. 102-105. (Особистий внесок здобувача: запропоновані напрями зміни організації праці верстатників для підвищення конкурентоспроможності продукції).

  10. Александров И.В., Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Снижение трудоемкости продукции крупного машиностроительного предприятия // Менеджер. – 2003. – № 3(25). – С. 68-73. (Особистий внесок здобувача: розроблений механізм контролю і аналізу трудомісткості робіт по механообробці та її зниження).

  1. Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Механизм управления мотивацией труда персонала фирмы // Економіка промисловості. – 2003. – № 4(22). – С. 189-196. (Особистий внесок здобувача: запропонована система управління мотивацією праці верстатників та її основні елементи, критерії оцінки рівня задоволення трудових цінностей і якості методів мотивації праці ).

  2. Хает Г.Л., Панков В.А., Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Мотивация как циклический процесс многокритериальной оптимизации и принятия решений // Продуктивність. – 1999. – № 3 – С. 5-10. (Особистий внесок здобувача: запропоновані елементи процесу прийняття рішення верстатниками).

  3. Еськов А.Л., Кулийчук В.И. Развитие системы поощрений – путь повышения конкурентоспособности предприятия // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область – 2010): Материалы региональной научно-практической конференции (г. Донецк, 28-30 сентября 1999 г.) – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, «Юго-Восток». – 1999. – Т. 2. – С. 44-48. (Особистий внесок здобувача: виконаний аналіз існуючих напрямів мотивації праці верстатників ЗАТ «НКМЗ»).

  4. Хает Г.Л, Кулийчук В.И, Бунтовская Л.Л. Оценка эффективности методов мотивации при построении системы мотивации труда // Экономика промышленности. Экономика Украины на пороге третьего тысячелетия (г. Краматорск, 19-20 декабря 2000 г.) – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2000. – С. 359-368. (Особистий внесок здобувача: запропоновані математичні моделі оцінки ефективності методів мотивації праці).