Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


Черемних Катерина Олегівна. Мотиваційно-смислове структурування майбутнього як механізм наративної ідентичності студентської молоді : Дис... канд. наук: 19.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Черемних К.О. Мотиваційно-смислове структурування майбутнього як механізм наративної ідентичності студентської молоді. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія; психологія соціальної роботи. Інститут соціальної та політичної психології АПН України, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню мотиваційно-смислового структурування майбутнього як механізму наративної ідентичності студентської молоді. Показано, що спосіб, у який студенти структурують своє майбутнє за допомогою наративізації бажаних подій, є визначальним для розгортання тієї або іншої моделі наративної ідентичності. З’ясовано, що мотиваційно-смислове структурування майбутнього як механізм наративної ідентичності інтегрально характеризується здатністю особистості до динамічного подієвого життєструктурування. Обґрунтовано, що така здатність обумовлюється засвоєнням на рівні життєвого досвіду ідей недефіцитарних цінностей та інтегрованістю цих цінностей на рівні досвіду особистісного.

Відповідно до способів мотиваційно-смислового структурування майбутнього диференційовано моделі самоконституювання, творчі моделі, неперервні моделі, замісні моделі, інфантильні моделі, скептичні моделі та примітивні моделі наративної ідентичності. Окреслено перспективи опису моделей наративної ідентичності за допомогою параметрів суб’єктивної локалізації у часі та суб’єктивної оцінки подій майбутнього.

На основі теоретико-методологічного аналізу досліджуваної проблеми наративна ідентичність визначена як реконструювання людиною власної семантичної цілісності у часі та просторі. Встановлено, що така цілісність переживається людиною як процесуальність і осмисленість життя та реалізується як подієве структурування останнього у різних комунікативних контекстах. Обґрунтовано розгляд мотиваційно-смислового структурування майбутнього як механізму наративної ідентичності. Зафіксовано кризу ідентифікаційного механізму ототожнення в сучасних соціокультурних умовах та проблематизовано пошук динамічних форм персональної ідентичності.

На цих засадах змодельовано якісно-кількісне емпіричне дослідження мотиваційно-смислового структурування майбутнього як механізму наративної ідентичності студентської молоді, проведення якого дає підстави для наступних висновків:

    1. Мотиваційно-смислове структурування майбутнього як механізм наративної ідентичності інтегрально характеризується здатністю особистості до динамічного подієвого життєструктурування. Критерієм виокремлення способів мотиваційно-смислового структурування та відповідних їм моделей наративної ідентичності є те, наскільки бажані події жорстко маркують просторово-часові межі ситуації майбутнього та стримують розгортання екстеріоризаційних та інтеріоризаційних процесів.

    2. Наративна ідентичність студентської молоді реалізується у вигляді семи основних моделей: моделі самоконституювання, творчої моделі, неперервної моделі, замісної моделі, інфантильної моделі, скептичної моделі та примітивної моделі наративної ідентичності. Найбільш популярними серед студенської молоді є замісні та примітивні моделі наративної ідентичності, що пояснюється схильністю до інтенсивних захисних реакцій та недостатньою особистісною зрілістю відповідної вікової групи.

    3. Означені моделі виступають або стадіями розгортання наративної ідентичності, або формами реакції на порушення останнього, що визначає їх релевантність сучасним соціокультурним умовам. В першому випадку йдеться про моделі самоконституювання, творчі та неперервні моделі, які постають динамічними – містять у собі джерела життєвої зміни. В другому випадку, залежно від інтенсивності захисної реакції, мають місце статичні або полюсно-статичні моделі. До статичних належать інфантильні та скептичні моделі наративної ідентичності, в їх межах життєва ситуація є незмінною. Полюсно-статичні моделі передбачають поляризацію життя відносно певного дефіциту і об’єднують примітивні та замісні моделі.

    4. Відповідно до результатів кількісного аналізу суб’єктивна локалізація подій майбутнього у часі реалізується у вигляді актуально-процесуальної, лінійно заданої та невизначеної моделей, а життєструктурування в цілому може бути охарактеризоване за допомогою факторів активності і адекватності.

    5. Результати кількісного аналізу мотиваційно-смислового структурування майбутнього узгоджуються з класифікацією моделей наративної ідентичності та розглядаються як специфічні вияви способів мотиваційно-смислового структурування, що були диференційовані в якісному аналізі.

    Перспективи подальшого дослідження наративної ідентичності визначаються попередніми співставленнями результатів кількісного і якісного аналізів мотваційно-смислового структурування. Встановлення зв’язків між результатами якісного і кількісного аналізу мотиваційно-смислового структурування майбутнього дозволить описати моделі наративної ідентичності на рівні виявів, що фіксуються методами самозвіту, та розкриє можливості їх непрямої діагностики.

    Перспективними також видаються порівняння особливостей наративної ідентичності молоді і людей зрілого віку та проведення лонгітюдного дослідження вікової динаміки розгортання наративної ідентичності. Особливий інтерес становить поглиблене вивчення зовнішніх і внутрішніх умов конструювання та підтримки особистістю неперервних моделей наративної ідентичності та виявлення типових ситуацій втрати людиною динамічної цілісності.

Публікації автора:

Черемних К.О. Вплив професійного самовизначення студентів на їхню самооцінку та ідентифікацію стаття // Психологія і суспільство. – №1. – 2006. – 154 с. – С. 127-133

Черемних К.О. Життєві домагання як чинник професійного самоздійснення особистості // Наукові студії із соціальної та політичної психології – К.: Міленіум, 2006. – Вип. 13(16). – С. 33-42

Черемних К.О. Професійний вимір самоздійснення особистості // Наук. студ. із соц. та політ. психол.: Зб. статей. – К.: Міленіум, 2007. – Вип. 16 (19). – С. 330–336.

Черемних К.О. Автонаратив як модель самореалізації студентської молоді // Актуальні проблеми психології. Т. 2. Психологічна герменевтика / За ред. Н. В. Чепелєвої. – К., 2007. – Вип. 5. – С. 112–119.

Черемних К.О. Субъективное структурирование времени в свете «кризиса идентификации» // Матер. міжнар. наук. конф. “Каузометрия в исследованиях психологического времени и жизненного пути личности: прошлое, настоящее, будущее”, м. Київ, 28–29 лютого 2008 р. – К.: Ін-т соціології НАНУ, 2008. – С. 94–96.