Коваль Микола Миколайович. Можливості добового моніторингу артеріального тиску, його значення у діагностиці гіпертонічної хвороби та вирішенні експертних питань у військовослужбовців: дисертація канд. мед. наук: 14.01.11 / Кримський держ. медичний ун-т ім. С.І.Георгієвського. - Сімф., 2003.
Анотація до роботи:
Коваль М.М. Можливості добового моніторингу артеріального тиску, його значення у діагностиці гіпертонічної хвороби та вирішенні експертних питань у військовослужбовців. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наукзаспеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, Сімферополь, 2003 p.
Дисертацію присвячено важливій ролі моніторингу артеріального тиску і проб з фізичним та психоемоційним навантаженнями в оптимізації діагностики нейроциркуляторної дистонії гіпертензивного типу та гіпертонічної хвороби, при вирішенні експертних питань у призовників і військовослужбовців. Встановлено, що існують основні типи перебігу гіпертонічної хвороби та нейроциркуляторної дистонії гіпертензивного типу: несприятливі у прогностичному плані – висока варіабельність артеріального тиску, порушений добовий профіль артеріального тиску (“over-dippers”, “night-peakers”, “non-dippers”); сприятливі у прогностичному плані – нормальна варіабельність артеріального тиску протягом усіх періодів доби, нормальний добовий профіль артеріального тиску. Запропонований алгоритм діагностичного пошуку при гіпертонічній хворобі І стадії та нейроциркуляторній дистонії гіпертензивного типу. Розроблені протоколи обстеження призовників і військовослужбовців, хворих на нейроциркуляторну дистонію гіпертензивного типу і гіпертонічну хворобу, та запропоновані експертні критерії визначення придатності до військової служби на основі даних добового моніторування артеріального тиску з урахуванням показників гемодинамічного забезпечення дозованих фізичних та психоемоційних навантажень.
У дисертації приводиться теоретичне узагальнення та обґрунтовується новий підхід до діагностики та диференційної діагностики гіпертонічної хвороби та нейроциркуляторної дистонії гіпертензивного типу з урахуванням добового моніторування артеріального тиску та проб з фізичним та психоемоційним навантаженням з метою удосконалення військово-лікарської експертизи.
Застосування добового моніторингу артеріального тиску та проб з фізичним та психоемоційним навантаженням дозволяє значно поліпшити виявлення артеріальної гіпертензії при обстеженні військовослужбовців і призовників при вирішенні експертних питань, що у значній мірі утруднено в зв’язку з низькою інформативністю звичайних вимірів артеріального тиску і необхідністю тривалого стаціонарного обстеження.
Результати проведених досліджень дозволили встановити чотири типи перебігу нейроциркуляторної дистонії гіпертензивного типу та гіпертонічної хвороби І і ІІ стадії: зі зміненим добовим профілем і високою варіабельністю артеріального тиску вдень; зі зміненим добовим профілем і нормальною варіабельністю середньоденного артеріального тиску; з нормальним добовим профілем і високою середньоденною варіабельністю артеріального тиску; з нормальним добовим профілем і нормальною варіабельністю артеріального тиску вдень.
На основі вивчення гемодинамічного забезпечення дозованих фізичних і психоемоційних навантажень та основних показників добового моніторингу артеріального тиску розроблено алгоритм діагностики нейроциркуляторної дистонії гіпертензивного типу та гіпертонічної хвороби І стадії.
Розроблені протоколи обстеження призовників і військовослужбовців, хворих на нейроциркуляторну дистонію гіпертензивного типу та гіпертонічну хворобу І стадії з урахуванням комплексної оцінки даних інструментальних досліджень: добового моніторингу артеріального тиску, дозованих фізичних та психоемоційних навантажень.
У результаті практичного використання протоколів диференціальної діагностики нейроциркуляторної дистонії гіпертензивного типу і гіпертонічної хвороби І стадії змінений ступінь придатності до військової служби призовників і переглянуті експертні рішення військовослужбовців строкової служби.
Експертними критеріями визначення непридатності до військової служби призовників та військовослужбовців строкової служби, хворих на нейроциркуляторну дистонію гіпертензивного типу, є висока варіабельність артеріального тиску протягом доби зі зміненим добовим профілем артеріального тиску в поєднанні з погіршенням гемодинамічного забезпечення дозованих фізичних та психоемоційних навантажень.
При гіпертонічній хворобі І і ІІ стадії у військовослужбовців кадрової служби експертними критеріями визначення непридатності та зміни категорії придатності до військової служби є середньодобовий рівень артеріального тиску більше 130/80 мм рт.ст., який супроводжується високою варіабельністю артеріального тиску та зміненим добовим профілем артеріального тиску в поєднанні зі змінами структурно-функціонального стану міокарда і погіршенням гемодинамічного забезпечення дозованих фізичних та психоемоційних навантажень.
Експертний висновок у військовослужбовців, хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії повинен виноситись після підбору антигіпертензивної терапії з обов’язковим проведенням добового моніторингу артеріального тиску та проб з фізичним та психоемоційним навантаженням.
Публікації автора:
Коваль М.М.Добовий моніторинг артеріального тиску при проведенні диференційної діагностики нейроциркуляторної дистонії та гіпертонічної хвороби у військовослужбовців // Військова медицина України. - 2001. - №2. - С. 58-61.
Швец Н.И., Федорова О.А., Коваль Н.Н. Мониторирование артериального давления в диагностике эссенциальной артериальной гипертензии // Український медичний часопис. - 2001. - №5/25 (ІХ-Х). - С. 39-44. Особистий внесок здобувача заключається в клінічному підборі хворих, проведенні добового моніторування артеріального тиску, статистичній обробці та аналізі отриманих даних, підготовці статті до друку.
Коваль М.М., Краєвський С.Ю., Павленко В.В. Гемодинамічне забезпечення дозованих фізичних навантажень у військовослужбовців з підвищеним артеріальним тиском // Проблеми військової охорони здоров’я. Зб. наук. пр. Української військово-медичної академії. - К.: УВМА, 2002. - Вип. 9. - С. 128-134. Особистий внесок здобувача заключається в клінічному підборі хворих, проведенні дозованих фізичних навантажень, статистичній обробці та аналізі отриманих даних, підготовці статті до друку.
Коваль М.М.Добовий моніторинг артеріального тиску та навантажувальні проби в оптимізації діагностики есенціальної гіпертензії // Проблеми військової охорони здоров’я. Зб. наук. пр. Української військово-медичної академії. К.: УВМА, 2002. - Вип. 10. - С. 97-103.
Швець Н.І., Коваль М.М., Федорова О.О., Чмир В.П. Рівень артеріального тиску та реакція серцево-судинної системи на психоемоційне навантаження у хворих на нейроциркуляторну дистонію гіпертензивного типу та есенціальну гіпертензію // Зб. наук. пр. співроб. КМАПО. - К., - 2001. - Вип. 10, кн. 3. - С. 675-679. Особистий внесок здобувача заключається в клінічному підборі хворих, проведенні проб із психоемоційним навантаженням, статистичній обробці та аналізі одержаних даних, підготовці статті до друку.