Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Топалова Ельзара Халілівна. Наближення вітчизняної системи врядування до європейських стандартів: регіональний рівень : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Топалова Е.Х. Наближення вітчизняної системи врядування до європейських стандартів: регіональний рівень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Одеса, 2008.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному обґрунтуванню шляхів наближення вітчизняної системи врядування на регіональному рівні до європейських стандартів та розробці ефективної моделі формування інституту регіонального врядування в умовах розбудови демократичного врядування. З метою приведення системи врядування на регіональному рівні в України до європейських стандартів в роботі проаналізовано сутнісні характеристики цих стандартів.

В роботі обґрунтовано шляхи наближення вітчизняної системи врядування на регіональному рівні до європейських стандартів та сформулювано низку практичних пропозицій. Удосконалено понятійний апарат науки державного управління. Уточнено і представлено авторське визначення понять «європейські стандарти врядування», «регіональне самоврядування», «врядування на регіональному рівні».

Проведене дослідження підтвердило покладену в його основу гіпотезу, що ґрунтовне вивчення європейських стандартів врядування на регіональному рівні сприятиме адекватному здійсненню якісних і кількісних змін в організації вітчизняної системи регіонального управління на принципах демократичного врядування.

Узагальнення результатів дослідження дозволяє сформулювати висновки, які мають теоретичне і практичне значення та містять певну новизну.

  1. Аналіз теоретичних напрацювань за темою дисертації показав, що регіональна проблематика в публічній практиці країн Європи і загальноєвропейських інститутів має свій прояв в існуванні двох взаємопов’язаних явищ – регіоналізмі та регіоналізації. Регіоналізм – це громадсько-політичний рух та відповідна йому система ідеологічних орієнтацій, що на перше місце висуває ствердження регіонів як суб’єктів політичних та управлінських відносин, розширення повноважень регіональних органів влади тощо. Регіоналізація – це процес делегування регіонам, як територіальним одиницям субнаціонального рівня, суттєвих повноважень у галузі публічного управління, а також підвищення статусу регіонів через реформування державного устрою країни.

  2. Аналіз моделей регіоналізації в країнах Європи дозволив встановити, що вони не дублюють одна одну, а відрізняються між собою: за політико-правовим статусом регіонів, рівнем їх самоврядних прав; за способами утворення регіонів; за принципами формування регіональних утворень та за моделями внутрішньої регіоналізації. Європейські моделі здійснюють суттєвий вплив на вітчизняну модель регіоналізації, що характеризується іноді неприродним поєднанням кількох моделей одночасно. Процеси регіоналізації, що відбуваються в України характеризуються неспівпадінням об’єктивної та адміністративної регіоналізації, що суттєво зменшує ефективність державної регіональної політики. При цьому, досить помітним явищем у суспільно-політичному розвитку України є регіональний рух, спрямований на отримання регіонами самоврядних прав.

  1. Доведено, що сучасний європейський розвиток характеризується посиленою об’єктивацією регіонів, що має прояв у виникненні або відродженні регіональних спільнот, які володіють певними інтересами, намаганнями та можливостями їх реалізації. Це, в свою чергу, призводить до появи нового публічного права – права на регіональне самоврядування. Однак реалізація зазначеного права може набувати різних форм, не порушуючи його загальні принципи. Європейський досвід дозволяє виділити кілька інституційних та правових форм врядування на регіональному рівні: федеральна держава, держава автономій, децентралізована держава, регіоналізація через міжмуніципальні асоціації. Використання адміністративної регіоналізації, що відбувається в деяких країнах Європи, не підпадає під право на регіональне самоврядування і є здебільшого виключенням або має перехідний характер.

  2. Країни ЄС мають одну з найкращих у світі моделей регіональної політики, що може характеризуватися як стандарт. В результаті проведеного аналізу встановлено, що кожна держава Європейського Союзу також формує власну регіональну політику, виходячи із рівня соціально-економічного розвитку і національних пріоритетів. Використання інструментів регіональної політики залежить від потенціалу регіонів, територіальних відмінностей їх розвитку, особливостей регіональних проблем, ступеня децентралізації державного управління та рівня автономії регіонів.

  3. Європейські стандарти врядування на регіональному рівні – це політико-правові документи, що встановлюють комплекс норм, правил, вимог до системи врядування на регіональному рівні, спрямованості регіональної політики держави, в яких з метою добровільного багаторазового застосування встановлюються певні характеристики врядування на регіональному рівні, правила формування регіональної політики та принципи її запровадження. Також, під європейськими стандартами може розумітися певна зразкова, еталонна для тієї чи іншої країни національна модель регіонального врядування та регіональної політики, що приймається за вихідну для співставлення з іншими.

  4. В Україні, на відміну від країн ЄС, принципи врядування на регіональному рівні ще не набули повною мірою свого конституційного та законодавчого закріплення й здебільшого підміняються або ототожнюються з принципами місцевого самоврядування. Інститут самоврядування утворюється винятково на поселенському рівні і не поширюється на територіальні одиниці регіонального рівня – область та певною мірою район – завдяки відсутності на цьому рівні територіальних громад. Забезпечення імплементації європейських принципів врядування на регіональному рівні можливе лише на основі кардинальної зміни вектора державотворення, переходу від концентрації влади, повноважень та ресурсів у центрі до їх перерозподілу на користь регіонів відповідно до принципів, закладених у проекті Європейської Хартії регіональної демократії.

  5. Встановлено, що одним з нагальних питань внутрішньої політики сучасної України є розбудова регіонального рівня врядування через проведення повномасштабної та системної політичної, адміністративної, територіальної і бюджетної реформи.

Доведено, що основними напрямками модернізації вітчизняної системи врядування на регіональному рівні у відповідності до європейських стандартів, є закріплення в Конституції України та у відповідних конституційних законах положень про те, що в Україні визнається не лише місцеве самоврядування, але й регіональне самоврядування. Необхідним також є визначення: територіальних, організаційно-правових, фінансово-економічних засад врядування на регіональному рівні; відповідальності та принципів взаємовідносин регіонального самоврядування з інститутом місцевого самоврядування та державною владою.

8. За результатами дослідження встановлено необхідність подальших розвідок у цьому науковому напрямі. Зокрема, перспективу для досліджень складають механізми взаємодії суб’єктів врядування на регіональному рівні в умовах утвердження моделі регіональної демократії в Україні.

Публікації автора:

Монографії

1. Європейські стандарти врядування на регіональному рівні : [монографія] / Безверхнюк Т.М., Саханенко С.Є., Топалова Е.Х. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2008. – параграф 1.3. – С. 22-32; розділ 4. – С. 223-286.

Особистий внесок: висвітлено питання становлення та розвитку ідеї регіоналізму, проаналізовано сучасні моделі регіоналізації в Україні та країнах Європи, обґрунтовано напрями наближення системи регіонального управління в Україні до європейських стандартів.

Статті у наукових фахових виданнях

2. Топалова Е. Стратегічний план розвитку та статут як чинники дієздатної територіальної громади / Е. Топалова // Актуальні проблеми державного управління: зб. наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 3 (23). – С. 238–250.

3. Топалова Е. Формування організаційно-правового механізму державного регулювання регіонального розвитку : зарубіжний та вітчизняний досвід / Е. Топалова // Актуальні проблеми державного управління: зб. наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 3 (27). – С. 103–111.

4. Топалова Е. Державна регіональна політика : від policy до politics / Е.Топалова // Актуальні проблеми державного управління: зб. наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 4 (32). – С. 68–75.

5. Топалова Е. Оптимізація територіальної основи здійснення публічної влади в Україні в аспекті європейських стандартів регіональної демократії / Е.Топалова // Актуальні проблеми державного управління: зб. наук. праць. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2008. – Вип. 3 (35). – С. 208–216.

Матеріали наукових конференцій

6. Топалова Е.Х. Стратегічне планування соціально-економічного розвитку міста: теорія і практика / Е.Топалова // Інституційні перетворення як передумова ефективного використання ресурсного потенціалу регіону : щорічна загальноінст. наук.-практ. конф., 24 квітня 2003 р. : тези доп. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2003. – С. 232–240.

7. Топалова Е.Х. Муніципальний менеджмент як ефективний метод управління / Е.Топалова // Менеджмент у ХХІ столітті : розвиток організацій та управління персоналом : наук.-практ. конф., 16 квітня 2004 р. : тези доп. – Львів : ЛРІДУ НАДУ, 2004. – Ч. ІІ. – С. 147–150.

8. Топалова Е.Х. Інформаційне забезпечення стратегічного планування муніципальних утворень / Е.Топалова // Державна стратегія управління місцевим і регіональним розвитком: форми, методи та актуальні проблеми реалізації : щор. міжнар наук.-практ. конф., 24 листопада 2004 р. : тези доп. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2004. – С. 167-170.

9. Топалова Е.Х. Консультаційна діяльність в муніципальному управлінні / Е.Топалова // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення” : наук.-практ. конф. за міжнар. уч., 31 травня 2005 р. : тези доп. – К. : Вид-во НАДУ, 2005. – С. 113–114.

10. Топалова Е.Х. Деякі аспекти реалізації стратегічного вибору міста / Е.Топалова // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні : наук.-практ. конф. за міжнар. уч., 31 травня 2006 р. : тези доп. – К. : Вид-во НАДУ, 2006. – С. 160–161.

11. Топалова Е.Х. Особливості становлення регіонального маркетингу в Україні / Е.Топалова // Регіональна політика на сучасному етапі державотворення: проблеми децентралізації, ризики та перспективи впровадження : щорічна загальноінст. наук.-практ. конф., 31 жовтня 2006 р.: тези доп. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 166–168.

12. Топалова Е.Х. Формування системи соціально-економічного програмування в регіоні/ Е.Топалова // Стратегія реформування системи державного управління на засадах демократичного врядування : наук.-практ. конф. за міжнар. уч., 31 травня 2007 р. : тези доп. – К. : Вид-во НАДУ, 2007. – С. 246–248.

13. Топалова Е.Х. Стан та перспективи залучення громадянського суспільства до процесів регіонального врядування / Е.Топалова // Стратегія регіонального розвитку формування та механізми реалізації : щор. міжнар. загальноінст. наук.-практ. конф., 31 жовтня 2007 р. : тези доп. – Одеса, 2007 – С. 171–172.

Публікації в інших виданнях

14. Саханенко С.Є, Топалова Е.Х. Інституційний розвиток на рівні регіонів. Опорний конспект дистанційного курсу навчальної дисципліни : навч. посіб. / С. Саханенко, Е. Топалова. – К. : Центр навчальної літератури, 2005. – розділ 1. – С. 4–38; розділ 4. – С. 209–226.

Особистий внесок: розглянуто методологічні питання інституційного розвитку регіонів та визначено механізм взаємодії між інститутами публічного управління на регіональному рівні.

15. Давтян С.Г., Саханенко С.Є., Топалова Е.Х. Регламентація роботи та організація діяльності місцевої ради та її виконавчих органів : навч.– метод.посіб. / С. Давтян, С. Саханенко, Е. Топалова. – К. : Асоц.міст України та громад. (Серія навчальних програм для працівників місцевого самоврядування), 2007. – розділ .2, – С. 53-100.

Особистий внесок: надано характеристику організаційно-правового дизайну виконавчих органів місцевого самоврядування.

16.Топалова Е.Х. Становлення нової вітчизняної моделі державного управління / Е.Топалова // Сучасні технології професійного навчання державних службовців. Практикум: навч.-метод. посіб. ; [За ред. М.М.Іжі, С.К.Хаджирадєвої]. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 88–102.

17.Топалова Е.Х. Реформування публічної адміністрації в Україні: шлях до європейських стандартів / Е.Топалова // Актуальні проблеми європейської інтеграції : зб. статей з питань європейської інтеграції та права / [за ред. Д.В.Ягунова]. – Одеса : Фенікс, 2008. – Вип.4. – С. 133–144.