Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Кальченко Сергій Володимрович. Напрями підвищення ефективності виробництва овочів відкритого грунту в степовій зоні : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Кальченко С.В. Напрями підвищення ефективності виробництва овочів відкритого ґрунту в степовій зоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2006.

У роботі розкрито результати теоретичних та практичних досліджень економічної ефективності овочівництва відкритого ґрунту в сільськогосподарських підприємствах Запорізької області. Вивчено специфіку формування каналів реалізації овочів відкритого грунту в господарствах регіону. Проведено аналіз стану виробництва продукції з урахуванням особливостей зонального розміщення.

Обґрунтовано заходи щодо підвищення рівня прибутковості галузі за рахунок впровадження у виробництво прогресивних технологій, зокрема крапельного зрошення та удосконалення механізму реалізації вирощеної продукції. Досліджено особливості інтеграційних процесів в овочівництві, залежно від суб’єкта інтегратора.

Розраховано раціональні обсяги виробництва овочів відкритого ґрунту в сільськогосподарських підприємствах Запорізької області, з урахуванням особливостей їх розміщення та специфіки ринкової кон’юнктури. Визначено перспективи розвитку овочівництва в господарствах регіону з урахуванням застосування крапельного зрошення та удосконалення реалізаційного механізму.

  1. В умовах реформування аграрного сектору економіки виробництвом овочів займаються різні господарські структури, серед них близько 90% валового збору припадає на особисті селянські господарства. Ця ситуація є тимчасовою, зумовленою комплексом соціально-економічних причин, а тому головну роль в зростанні виробництва товарних овочів в перспективі повинні відігравати спеціалізовані сільськогосподарські підприємства, в яких є умови для більш ефективного ведення галузі..

  2. Дослідження впливу зональних особливостей на рівень овочівництва відкритого ґрунту в сільськогосподарських підприємствах Запорізької області показали, що ефективно працюють господарства, розміщені в курортній та приміській зонах. Ці господарства змогли налагодити як виробництво, так і збут власної продукції, завдяки чому мають більші прибутки від реалізації та вищий рівень рентабельності.

  3. Ефективного функціонування регіонального овочівництва в ринковій системі можна досягти лише за умов добре налагодженого виробничо-реалізаційного механізму. В теперішніх економічних умовах збут продукції часто стає головною проблемою для сільськогосподарського підприємства. Господарства Запорізької області, що займаються овочівництвом на товарній основі, самостійно шукають найбільш прийнятні для них реалізаційні схеми. Прикладом вирішенням цього питання є досвід СВК “ім. Фрунзе” Веселовського району Запорізької області, де за рахунок створення власної торгівельної мережі розмір прибутку від реалізації овочів відкритого ґрунту за період з 2000 по 2004 рік зріс на 36%.

  4. У сучасних умовах спостерігається тенденція щодо зростання впливу на характер споживчого попиту посередницьких структур. Для подібної ситуації характерна ізольованість виробника від процесу збуту кінцевої продукції, а також здатність посередника реалізовувати споживачу той товар, який він вважає потрібним продати. Переконання, що в умовах ринкових відносин споживач має свободу вибору, є вірним лише частково.

  5. В умовах ринкових трансформацій виникла реальна економічна ситуація розвитку інтеграційних процесів в аграрній сфері. Їх можливо класифікувати виходячи з суб’єкта інтегратора, що є вирішальною ланкою в конструкції, яка формується. Розглядаються два основних варіанти розвитку інтеграції: перший, коли в ролі інтегратора є переробне підприємство та другий, коли вирішальне слово в утворенні, що інтегрується, залишається за виробником сільськогосподарської продукції.

  6. Основними шляхами нарощування обсягів та підвищення ефективності виробництва овочів відкритого ґрунту є впровадження інтенсивних технологій їх вирощування у поєднанні із модернізацією реалізаційних схем. Економічна оцінка вирощування овочів відкритого ґрунту на крапельному зрошенні в умовах степової зони показала, що при затратах на гектар у 14,2 тис. грн або у 2,7 рази більше, ніж при існуючій технології, собівартість 1 ц реалізованої продукції складатиме 25,3 грн, урожайність становитиме 591,3 ц/га, рівень рентабельності – 144,9%, а за рахунок використання нових каналів реалізації буде додатково отримано 725,9 тис.грн прибутку.

  7. Визначення раціональних обсягів виробництва в зонах вирощування овочів Запорізької області свідчить, що в господарствах приміської зони раціональним для сільськогосподарських підприємств є валовий збір на рівні 8500 ц і посівної площі 40 га. За рахунок наближеності до споживачів виробники мають змогу при рівні товарності 81,2% у поєднанні із порівняно низькими затратами на 1 ц продукції ( 21,12 грн) досягати рентабельності 64,1% та розміру прибутку на 1 ц овочів – 13,54 грн.

У курортній зоні більш ефективним є виробництво овочів відкритого ґрунту в господарствах з валовим збором в обсязі 8000 ц і посівній площі 40 га. За цих умов виручка становить 219,3 тис.грн, прибуток на 1 ц продукції – грн, а рівень рентабельності – 39%.

Для сільськогосподарських підприємств, розташованих у зоні переробних підприємств, найбільш раціональним є валовий збір овочів на рівні 17000 ц і посівній площі 60 га. Він дає можливість досягти ефективного співвідношення між реалізаційною ціною та собівартістю за товарності 78,1%. Загальний прибуток становитиме 87,9 тис.грн при рівні рентабельності 30,3%.

Для сільськогосподарських підприємств індустріальної зони виробництво овочів є ефективним вже за умов досягнення валового збору 7000 ц і посівній площі 40 га. У цьому випадку рівень рентабельності дорівнює 29,3%, товарність – 75,4%, а розмір прибутку від реалізації – 33,9 тис. грн. Подальше зростання валового збору зменшить рівень товарності продукції, що може призвести до певних фінансових втрат.

8. Впровадження прогресивних технологій зокрема крапельного зрошення при виробництві овочів та використання нових каналів реалізації продукції дозволить збільшити валовий збір овочів в сільськогосподарських підприємствах Запорізької області порівняно із середнім показником за 2002-2004 рр. на 607 тис.ц, а обсяг реалізованої продукції – на 395,6 тис.ц. Рівень працемісткості 1 ц знизиться до 3,7 люд.-год. або на 120%, а показник рентабельності зросте до 38,9%. Подальший розвиток товарного овочівництва в сільськогосподарських підприємствах Запорізької області буде супроводжуватися підвищенням рівня забезпеченості населення свіжими овочами та продукцією їх переробки.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Кальченко С.В. Організація ефективного функціонування овочівництва в регіоні // Економіка АПК. – 2004. - №8. – С. 68-72.

  2. Кальченко С.В. Особливості розвитку овочівництва відкритого ґрунту в особистих підсобних господарствах Запорізької області //Агроінком. – 2004. - № 11-12. – С.86-89.

  3. Кальченко С.В. Розвиток товарного овочівництва в Запорізькій області // Агроінком. – 2005. - № 3-4. – С. 13-15.

Матеріали науково-практичних конференцій

  1. Кальченко С.В. Особливості інтеграційних процесів в овочівництві відкритого ґрунту на постприватизаційному етапі розвитку АПК // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства. Редкол.: Мазоренко Д.І. (відп. ред.) та ін. – Х. – Вип. 32. – 2004. – С.202 – 205.

  2. Кальченко С.В. Роль інновацій у підприємницькій діяльності в АПК // Доповіді Міжнар. конф. “Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці”. – Ч.3. – Житомир. – 2005. – С.75-77.

  3. Кальченко С.В. Прогноз розвитку овочівництва відкритого ґрунту в Запорізькій області // Матеріали Всеукр. конф. “Проблеми пореформеного розвитку агропромислового виробництва та основні напрямки їх розв’язання”. – Тернопіль. – 2005. – С. 9-15.

  4. Кальченко С.В. Організаційно-економічні напрями розвитку овочівництва відкритого ґрунту в господарствах Запорізької області та підвищення його ефективності // Матеріали Всеукр. конф. “Стан та перспективи розвитку агропромислового виробництва в сучасних умовах». – Кіровоград. – 2005. – С. 62 – 63.