Усенко Світлана Георгіївна. Напруженість імунітету проти дифтерії в дітей, хворих на бронхіальну астму : Дис... канд. наук: 14.02.02 - 2003.
Анотація до роботи:
Усенко С.Г. Напруженість імунітету проти дифтерії в дітей, хворих на бронхіальну астму. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02. – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського АМН України, Київ, 2003.
Дисертація присвячена вивченню в динаміці впливу атопічної бронхіальної астми (БА) на протидифтерійний імунітет у раніше щеплених дітей віком від 1 до 14 років.
Доведено, що атопічна БА впливає на рівень напруженості протидифтерійного імунітету. На основі комплексного підходу в оцінці імунного статусу дітей у період загострення й міжприступний період визначені остаточні терміни нормалізації параметрів клітинної та гуморальної ланок імунітету. Установлено, що в дітей, хворих на атопічну БА, відбувається зміна специфічних імунологічних реакцій у період ранньої ремісії і тільки через три місяці відмічено їх поступове відновлення.
Унаслідок проведених досліджень запропоновано й впроваджено в практику диференційований підхід до проведення серологічних обстежень та індивідуальних схем імунопрофілактики дифтерії в дітей, хворих на атопічну БА. Зазначене стосується дітей з середньотяжким і тяжким перебігом захворювання, а також дітей з незахисними та мінімальними захисними рівнями антитіл проти дифтерії, що формують “групи ризику” при виникненні епідемічного неблагополуччя з дифтерійної інфекції.
Доведено, що групою ризику щодо дифтерійної інфекції є діти з атопічною бронхіальною астмою, серед яких питома вага осіб з незахисними титрами антитіл була в 2,5 – 4 рази більше, ніж серед здорових. Це проявилося на фоні значного прошарку дітей Харківської області (від 4,4% до 10%), що в 1994 –2000 роках не мали захисного рівня специфічного імунітету.
Визначено залежність напруженості імунітету проти дифтерії в дітей з атопічною бронхіальною астмою від тривалості та тяжкості захворювання. Серед дітей з тривалістю даного захворювання строком до п’яти років питома вага осіб з незахисними титрами антитіл (1:20) була в 1,4 рази нижче, а з мінімальними захисними титрами (1:40) - у 4,7 рази вище групи порівняння. Серед дітей, що хворіли на астму більше п’яти років і мали середнетяжкий перебіг захворювання, відмічено збільшення кількості осіб з титрами антитіл (1:20) у 7,3 рази, з титрами (1:40) - у 2 рази та сниження частки дітей з середніми титрами (1:160) у 4,3 рази в порівнянні зі здоровими дітьми.
Встановлено зміну середної геометричної титру (СГТ) антитіл проти дифтерії в залежності від періоду обстеження. У дітей при надходженні та при виписуванні зі стаціонару цей показник був у 1,3-1,4 рази нижчий, ніж у здорових дітей, а через три місяці після лікування СГТ антитіл нормалізувалася.
У дітей, хворих на атопічну бронхіальну астму, у стадії загострення змінюються деякі параметри клітинних та гуморальних показників імунітету. В усіх вікових групах спостерігається зниження загальної кількості Тл лімфоцитів, збільшення То, Тс та ЦІК. Крім того, у вікових групах 1-5 років та 11-14 років відмічено зниження Такт лімфоцитів, збільшення концентрації імуноглобуліну класу Ig G.
У дітей, хворих на атопічну бронхіальну астму, які мали мінімальні захисні титри антитіл проти дифтерії (1:40), у порівнянні зі здоровими дітьми було виявлено наявність середнього позитивного кореляційного зв'язку між рівнем напруженості післящеплювального протидифтерійного імунітету та показниками Тл (r=+0,53), Тх (r=+0,3), Тс (r=+0,65), То лімфоцитів (r=+0,53).
6. Показана необхідність серологічного скринінгу при проведенні імунопрофілактики дифтерії серед дітей з атопічною бронхіальною астмою. Імунізації, в першу чергу, повинні підлягати діти з титрами специфічних антитіл 1:40 та нижче.
Публікації автора:
Усенко С.Г., Карабан О.М. Оценка иммунологического статуса у детей, больных бронхиальной астмой //Експериментальна і клінічна медицина.– 1999.- №2.- С.83–85.
Проведено лабораторне дослідження імунологічних показників у 72 дітей, хворих на атопічну бронхіальну астму та проаналізовано отримані результати.
Багмут И.Ю., Карабан О.М., Усенко С.Г. Напряженность противодифтерийного иммунитета у детей разных возрастных групп //Врачебная практика.– 1999.- №1.- С.64–66.
Проведено аналіз літератури, узагальнення, статистичне опрацювання та аналіз отриманих результатів серологічного обстеження.
Усенко С.Г. Влияние факторов экзогенного и эндогенного генеза на формирование и развитие аллергических заболеваний //Експериментальна і клінічна медицина.– 2001.- №2.- С.26-30.
Усенко С.Г. Состояние противодифтерийного иммунитета у детей, больных бронхиальной астмой //Експериментальна і клінічна медицина.– 2001.- №2.-С.40-42.
Усенко С.Г. Вивчення рівня напруженості післящеплювального імунітету до дифтерії у дітей, хворих на атопічну бронхіальну астму //Дитячі інфекції: Укр. міжвідомча зб.– К., 2001, Вип.28, С.27-31.
Долгополая Л.Г., Усенко С.Г. Эпидемиологические особенности распространения дифтерии среди отдельных групп населения //Матеріали V національного з’їзду фармацевтів України “Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку в новому тисячолітті” - 1999.– С.652–653.
Проведено аналіз захворюваності на дифтерію по Україні з 1992 по 1997 роки, статистична обробка та узагальнення отриманих даних.
Падалка Г.І., Усенко С.Г., Комарова Л.Г. Деякі особливості епідемічного процесу дифтерії в Харківській області за 1994 – 1998 роки /Материалы итоговой региональной научн.–практ. конф. “Эпидемиология, экология и гигиена”, Харьков, 1999.– С.33.
Проведено аналіз захворюваності на дифтерію в Харківській області з 1994 по 1998 роки, статистична обробка та узагальнення отриманих даних.
Карабан О.М., Усенко С.Г., Багмут И.Ю. Состояние иммунологического статуса детей под влиянием бронхиальной астмы //Материалы итоговой региональной научн.– практ. конф. “Эпидемиология, экология и гигиена”, Харьков, 1999.– С.44–45.
Проведено вивчення стану імунітету проти дифтерії у дітей, хворих на атопічну бронхіальну астму, статистична обробка та узагальнення отриманих даних.
Чумаченко Т.А., Усенко С.Г., Тонкошкур Л.І. Состояние коллективного противодифтерийного антитоксического иммунитета среди детского населения Харьковской области //Материалы итоговой региональной научн.–практ. конф. “Эпидемиология, экология и гигиена”, Харьков, 2000.– С.30–33.
Аналіз стану напруженості імунітету проти дифтерії в дітей Харківської області з 1994 по 2000 роки, оформлення роботи.
Усенко С.Г., Карабан О.М., Попов О.И., Подаваленко А.П. Влияние экологических факторов на состояние противодифтерийного иммунитета отдельных групп населения Харьковской области //Тези доповідей наук.–практ. конф. “Екологія Харківщини: стан, проблеми, перспективи”, Харків, 2000.– С.153–154.
Пошук та аналіз літературних джерел про стан здоров'я дітей Харківської області.
Усенко С.Г. Состояние противодифтерийного иммунитета у детей с бронхиальной астмой //Материалы Пироговской межвузовской научн. конф. студентов и молодых ученых, Москва, 2000.– С.125.
Усенко С.Г. Показники специфічного і неспецифічного імунітету до дифтерії в дітей, хворих на бронхіальну астму //Тези доповідей конф. молодих учених Харківського державного медичного університету “Медицина третього тисячоліття”, Харків, 2001.- С.87-88.
Усенко С.Г., Карабан О.М. Иммунологический мониторинг в системе эпидемиологического надзора за дифтерией //Материалы I межрегиональной научн.- практ. конф. с международным участием «Санкт – Петербургские научные чтения - 2001», г. Санкт – Петербург, 2001.– С.156-157.
Проведено вивчення стану напруженості імунітету проти дифтерії в дітей Харківської області з 1997 по 2000 роки, статистична обробка та узагальнення отриманих даних.