У відповідність із поставленою ціллю, в дисертації одержани такі нові наукові і практичні результати: На підставі одновимірної і квазідвовимірній розрахункових схем синтезовані інженерні аналітичні методики визначення НДС багатошарових адгезійних з'єднань з урахуванням коефіцієнтів Пуассона і лінійного температурного розширення матеріалів із будь-якою кількістю прошарків у з'єднанні. Досліджено вид коренів характеристичного рівняння, одержаного при рішенні системи диференційних рівнянь, що описують НДС багатошарових адгезійних з'єднань. Запропоновано комплекс програм для визначення НДС з'єднань будь-якого порядку і показана можливість уніфікації програмного забезпечення, призначеного для проектування або аналізу адгезійних з'єднань. Виявлено основні чинники, що впливають на НДС багатошарових адгезійних з'єднань, і проведено дослідження впливу різноманітних параметрів з'єднання на НДС для двох випадків навантаження (температурне і механічне навантаження). При цьому встановлена міра впливу даних параметрів на НДС при різноманітних комбінаціях вхідних даних.
Основні результати параметричного дослідження приведені в табл. Таблиця - Вплив параметрів з'єднання на НДС Максимум дотичних напруг спостерігається з краю більш жорсткої деталі. Обчислення за менш точними моделями приводили до завищення максимуму напруг (тобто в запас). Це дозволяє застосовувати аналітичні методики що розглядаються для проектування багатошарових клейових з'єднань. У цілому спостерігалося деяке збільшення похибки обчислень при надмірному зменшенні або збільшенні параметрів; Встановлено, що найменш точні результати дає одновимірна модель. Визначена область доцільності використання розроблених методик, причому в загальному випадку квазідвовимірна методика може бути застосована при проектуванні аерокосмічних конструкцій, а одновимірна для конструкцій загального призначення й у навчальних цілях. Для перевірочного розрахунку доцільно застосовувати метод кінцевих елементів. Зроблено аналіз багатошарових конструкцій, що зустрічаються в конструкції ЛА і виділені три характерні класи багатошарових структур, що найбільш часто зустрічаються, у залежності від співвідношення товщин деталей, що з’єднуються і клейових прошарків і зроблені визначення й аналіз їх НДС, на підставі чого зроблено висновок про придатність аналізованих аналітичних моделей для визначення й аналізу НДС широкого класу багатошарових структур. На підставі порівняння одержаних результатів із результатами, одержаними по двовимірній моделі доведена адекватність застосованої моделі клейового з'єднання. Комплекс програм, одержаний при даних дослідженнях, використовується в СКТБ ФТІНТ і ДКБ «Південне» у проектах, пов'язаних із визначенням довговічності й усталостної тривкості сонячних батарей перспективних КА з тривалим терміном активного існування.
Одержани результати можуть бути використані як у проектних і дослідницьких організаціях, робота яких пов'язана з проектуванням складної техніки, так і в навчальному процесі ВУЗів. Основні результати дисертації викладені в таких публікаціях: 1. Карпов Я.С., Коваль К.В. Методика определения напряженно-деформированного состояния многослойных адгезионных соединений.//Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппаратов. Вып.16(3). Харьков. ХАИ: 1999.- с.85-91. 2. Коваль К.В., Куреннов С.С. Исследование корней характеристического уравнения в задаче определения напряженно-деформированного состояния многослойных адгезионных соединений. // Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппаратов. Вып.20(3), Харьков, ХАИ, 2000, с.75-79. 3. Коваль К.В. Методика определения напряженно-деформированного состояния панелей солнечных батарей при термоциклировании. // Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппаратов. Вып.22(5), Харьков, ХАИ, 2000, с. 37-41 4. Коваль К.В. Исследование напряженно-деформированного состояния панелей солнечных батарей при термоциклировании. // Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппаратов. Вып.25(2), Харьков, ХАИ, 2001, с.64 –69 5. Коваль К.В. Учет ширины при определении напряженно-деформированного состояния многослойных адгезионных соединений. // Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппаратов. Вып.27(4), Харьков, ХАИ, 2001, с.106 –112 6. Коваль К.В. Влияние основных параметров многослойного адгезионного соединения на его напряженно-деформированное состояние. // Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппаратов. Вып.31(4), Харьков, ХАИ, 2002, с.139 –145 [1] - автору належить виведення й обгрунтування аналітичних співвідношень для визначення НДС багатошарових з'єднань і розробка відповідного програмного забезпечення; [2] - автору належить дослідження виду коренів характеристичного рівняння для, двух-, трьо- і чотирьохшарових з'єднань. |