Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Тютюн Любов Андріївна. Наступність допрофесійної і професійної підготовки майбутніх учителів математики в умовах комплексу "ліцей - педагогічний університет" : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. — Вінниця, 2007. — 276, [11]арк. — Бібліогр.: арк. 218-237.



Анотація до роботи:

Тютюн Л.А. Наступність допрофесійної і професійної підготовки майбутніх учителів математики в умовах комплексу “ліцей – педагогічний університет”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2007.

Дисертаційна робота присвячена визначенню, теоретичному обґрунтуванню і експериментальній перевірці педагогічних умов реалізації принципу наступності в умовах комплексу “ліцей-педагогічний університет” (у навчанні математичних дисциплін) як важливого чинника підвищення якості допрофесійної і професійної підготовки майбутніх учителів математики. Здійснено аналіз психологічної, педагогічної, методичної літератури, а також дисертаційних робіт з проблеми реалізації принципу наступності у допрофесійній і професійній підготовці.

Визначено та теоретично обґрунтовано педагогічні умови реалізації принципу наступності. Розкрито методичні проблеми підготовки учнів ліцеїв і студентів педуніверситетів до здійснення наступності у вивченні математичних дисциплін. Запропоновано шляхи вдосконалення змісту, форм організації і методів навчання на різних етапах допрофесійної і професійної підготовки вчителів математики у контексті вимог наступності.

1. На основі аналізу психологічної, педагогічної та філософської літератури визначено об’єктивні передумови впровадження наступності в навчально-виховний процес комплексу “ліцей – педагогічний університет” (методичні, дидактичні, психологічні, історичні); розкрито різноманітні підходи до визначення поняття “наступність”. Зважаючи на його багатоаспектність, ми дійшли висновку, що для кожного конкретного випадку варто використовувати не саме визначення, а описувати сукупність істотних ознак наступності, її властивостей і характеристик.

2. Визначено та теоретично обґрунтовано педагогічні умови забезпечення наступності в допрофесійній і професійній підготовці майбутніх учителів математики в умовах комплексу “ліцей – педагогічний університет”, а саме:

узгодженість змісту навчального матеріалу з математичних дисциплін у допрофесійній і професійній підготовці майбутніх учителів;

раціональний вибір і координація методик навчання математичних дисциплін у ліцеях і педагогічних університетах;

використання сучасних інформаційних технологій навчання;

скоординованість методів і засобів діагностики, контролю та оцінювання знань, умінь і навичок учнів ліцеїв та студентів математичних спеціальностей педагогічних університетів.

3. Розроблено й теоретично обґрунтовано модель наступності допрофесійної і професійної підготовки майбутніх учителів математики в умовах комплексу “ліцей-педуніверситет”, котра відображає наступнісні зв’язки між структурними і функціональними компонентами; психолого-педагогічні і методичні засади функціонування комплексу “ліцей-педагогічний університет”; основні тенденції розвитку освіти в ліцеї і педагогічному університеті; зміст і характер взаємозв’язків між суб’єктами навчально-виховної діяльності; специфіку організації навчально-виховного процесу в ліцеї і ВНЗ, спрямовану на допрофесійну і професійну підготовку; зміст навчального матеріалу з математичних дисциплін; організаційні форми, методи і прийоми, засоби навчання, котрі відповідають принципу наступності; основні методи і засоби діагностики, контролю та оцінювання знань, умінь і навичок учнів ліцеїв та студентів математичних спеціальностей педагогічних університетів. Дана модель дозволяє виявити шляхи реалізації наступності навчання в системі неперервної ступеневої освіти, забезпечити узгодженість між послідовними ступенями і етапами навчального процесу в умовах комплексу “ліцей – педагогічний університет”.

4. Розроблено методику реалізації наступності навчання математичних дисциплін у ліцеях і педагогічних університетах. Для організації навчання за розробленою методикою були використані сучасні дидактичні підходи встановлення наступності в змісті, методах, організаційних формах і засобах навчання, змодельовано та встановлено систему наступнісних внутрішньо- та міжпредметних зв’язків. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу за даною методикою дозволяє здійснити тісні наступнісні зв’язки вивчення геометрії, алгебри і початків математичного аналізу в ліцеях з вивченням не лише курсу “математичного аналізу”, “геометрії”, а й інших математичних дисциплін у педуніверситетах. Сприяє спрямуванню на набуття старшокласниками навичок самостійної науково-практичної, дослідницько-пошукової діяльності, розвиток їхніх інтелектуальних, творчих якостей, прагнення до саморозвитку та самоосвіти.

Наступність у методах навчання в умовах комплексу “ліцей-педуніверситет” проявляється в раціональності вибору і координації методів викладання й методів учіння, у застосуванні в навчальному процесі найбільш ефективних дидактичних прийомів. Разом з тим у навчальному процесі ліцеїв і педуніверситетів передбачається: збереження методів і дидактичних прийомів, способів навчальної роботи, які витримали перевірку часом і показали гарні результати та ефективність; застосування в навчанні нових дидактичних прийомів і способів роботи учителя і учнів; удосконалення методів і дидактичних прийомів, що відповідають сучасним вимогам педагогічної науки і практики, пізнавальним можливостям та психологічним і віковим особливостям учнів і студентів.

5. Обґрунтовано, що в контексті наступності допрофесійної і професійної підготовки вчителів математики сучасні інформаційні технології суттєво впливають на форми і методи навчання математичних дисциплін у комплексі “ліцей-педуніверситет”, стимулюють навчання самоосвітою. Вчителі ліцеїв і викладачі педагогічних університетів мають глибоко усвідомлювати, що використання програмних засобів має бути педагогічно доцільним, а також впевнено володіти відповідними педагогічними програмними засобами, поступово ефективно поєднувати традиційні форми навчання з новітніми технологіями.

6. Експериментально підтверджено дидактичну ефективність встановлення і реалізації наступності в допрофесійній і професійній підготовці вчителя математики. Аналіз результатів констатувального і формувального експериментів підтвердив ефективність методики формування в учнів ліцеїв і студентів педуніверситетів знань з математичних дисциплін із урахуванням наступності, розробленої відповідно до обґрунтованої моделі та педагогічних умов, що така організація навчального процесу забезпечує формування якісно нових характеристик знань з навчального предмета, реалізації його цілей, свідоме засвоєння професійних знань та формування вмінь і навичок, тобто підвищує якість допрофесійної і професійної підготовки майбутніх учителів математики в умовах комплексу “ліцей – педагогічний університет”.

Узагальнені результати проведених нами досліджень свідчать про ефективність запропонованої методики; експериментальні дані переконують в тому, що вихідна методологія є правильною, визначені завдання повністю виконано, гіпотезу доведено, мету досягнуто, а наукові результати і висновки мають важливе значення для теорії і практичної діяльності вчителів ліцеїв і викладачів педагогічних університетів у навчанні математичних дисциплін.

Проведене дослідження дає змогу на якісно новому рівні вирішити питання допрофесійної і професійної підготовки майбутнього вчителя математики. Водночас, результати даного дослідження, певна річ, не вичерпують усіх можливостей запропонованої моделі і методики забезпечення наступності навчання математичних дисциплін в умовах комплексу “ліцей – педагогічний університет”. Перспективними напрямами подальших досліджень, на нашу думку, є такі: теоретико-методологічне й методичне обґрунтування та створення наскрізних навчальних програм; розроблення засобів навчання з використанням сучасних педагогічних і інформаційних технологій; дослідження психолого-педагогічних умов реалізації наступності у професійній підготовці фахівців різного профілю з метою вдосконалення допрофесійної і професійної підготовки майбутніх учителів математики.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях:

  1. Абрамчук В.C., Тютюн Л.А. Наступність методів навчання математики у ліцеї та вищих навчальних закладах / Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. У 2-х част. – Ч.–2. / Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2002. – С. 154–156. – (Особ.внесок – 0,23 авт.арк.).

  2. Абрамчук В., Тютюн Л., Шунда Н. Наукові основи посібника з математики для вступників до вищих навчальних закладів / Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. № 6. – 2002. – С. 65-68. (Особ.внесок – 0,07 авт.арк.).

  1. Тютюн Л. Наступність викладання математичних дисциплін у комплексі “ліцей – вищий педагогічний навчальний заклад” / Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наукових праць. Серія: педагогіка та психологія. – Чернівці: “Рута”, 2003. – С. 178-185. – 0,34 авт.арк.

  2. Тютюн Л.А. Наступність викладання математичних дисциплін в комплексі “ліцей – педуніверситет” засобами інформаційних технологій / Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Випуск 5 / Редкол.: І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 674-678. – 0,41 авт.арк.

  3. Абрамчук В.С., Вітюк Ю.В., Тютюн Л.А. Комп’ютерний гіпертекстовий посібник з математики для вступників до вищих навчальних закладів // Проблеми сучасного підручника: Зб.наук. праць / Ред.кол. – К.: Педагогічна думка, 2004. – Вип.5., – С. 181-186. (Особ.внесок – 0,06 авт.арк.).

  4. Абрамчук В.С., Тютюн Л.А. Підготовка вчителів математики у Вінницькому державному педагогічному університеті / Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Випуск 11 / Редкол.: І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2006. – С. 177 – 183. (Особ.внесок – 0,32 авт.арк.).

Навчальні посібники:

  1. Абрамчук В.С., Тютюн Л.А., Шунда Н.М. Посібник з математики для вступників до вищих навчальних закладів: В 3-х частинах. – Вінниця: ВДПУ, 2002. – 749 с. (Особ.внесок – 11,35 авт.арк.).

Інші матеріали:

  1. Тютюн Л.А. Методика розв’язування ірраціональних рівнянь та нерівностей / Матеріали науково-практичної конференції присвяченої пам’яті М.В.Остроградського (1801–1862). – Вінниця: ВДПУ, 2001. – С. 159–162. – 0,14 авт.арк.

  2. Абрамчук В.C., Тютюн Л.А. Сучасні технології підготовки спеціаліста математика в педуніверситеті / Сучасні педагогічні технології в сфері освіти. Збірка наукових праць / Мелітопольський державний педагогічний університет. – Випуск І. Мелітополь, 2001. – С. 53–58. – (Особ.внесок – 0,19 авт.арк.).

  3. Тютюн Л. Реалізація наступності змісту навчання в ліцеях і педуніверситетах як педагогічна проблема / Соціально-педагогічні проблеми сучасної середньої та вищої освіти в Україні: Зб. наук. праць / За заг. ред. доц. Сейко Н.А. – Житомир: Житомир. держ. пед. ун-тет, 2002. – С. 68-71. – 0,23 авт.арк.

  4. Тютюн Л. Наступність форм і методів навчання в системі “ліцей-вищий навчальний заклад” / Педагог професійної школи: Зб.наук.праць / Редкол.: Н.Г. Ничкало (голова), І.А. Зязюн, О.І. Щербак (заступник голови) та ін.; Упорядники: Н.Г. Ничкало, О.І. Щербак. – К.: Наук.світ, 2003. – Випуск V. – С. 116-122. – 0,36 авт.арк.

  5. Тютюн Л. Проблема наступності змісту навчання у закладах “ліцей-ВНЗ” / Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. матеріалів Всеукр. наук.-прак. конф., Київ, 27-28 березня 2003р.; У 5-ти т./ Редкол.: М.І. Шкіль (відп. ред.) та ін. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – Т.1. – С. 364-366. – 0,09 авт.арк.

  6. Тютюн Л.А. Інформаційні технології при викладанні математичних дисциплін в умовах комплексу “ліцей-ВНЗ” / Інформаційні технології в освіті, науці і техніці // Матеріали IV Всеукраїнської конференції молодих науковців ІТОНТ–2004: Черкаси, 28-30 квітня 2004 р. – Черкаси: ЧНУ, 2004. – Ч2. – С. 154-156. – 0,23 авт.арк.

  7. Кадемія М.Ю., Тютюн Л.А. Наступність навчання у відкритій моделі освіти: школі, ліцеї, університеті // Зб. наук. праць “Педагогічний альманах”. – Випуск 2. – Київ-Херсон, 2007. – С. 138-145. (Особ.внесок – 0,2 авт.арк.).

Анотації