Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Етнополітологія та етнодержавознавство


Редькіна Ганна Михайлівна. Національна свідомість населення України в умовах державної незалежності. : Дис... канд. наук: 23.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Редькіна Г.М. Національна свідомість населення України в умовах державної незалежності. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю: 23.00.05 - етнополітологія та етнодержавознавство. - Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України, Київ, 2008.

У дисертації проаналізовано умови та чинники, які впливають на формування національної свідомості населення України в умовах державної незалежності. На основі аналізу соціологічних даних простежено еволюцію основних складових української національної свідомості в умовах державної незалежності. Визначено психологічний стан населення України на сучасному етапі розвитку країни. Висвітлено тенденції розвитку національної свідомості населення України.

  1. Основними чинниками, під впливом яких відбувається формування національної свідомості населення України в умовах державної незалежності, залишаються внутрішньосистемні трансформації українського соціуму, зовнішні впливи з боку іноземних держав і світових співтовариств, дія психологічної спадщини так званої радянської свідомості, зокрема, доволі широке розповсюдження психологічного типу особистості „радянський українець”, поширення серед українського населення низки етнонаціональних стереотипів, у тому числі негативних.

2. Еволюція основних складових української національної свідомості за роки державної незалежності відбулася в річищі таких тенденцій, як збереження аморфності українського суспільства, членами якого досі не уповні сформовані спільні, більш-менш усвідомлені, інтереси; подальша загальна маргіналізація населення України; невиразність в усвідомленні різниці між правдою і брехнею, хитання між правовим нігілізмом і законослухняністю у власній поведінці тощо. Зростає і посилюється тенденція відродження феномена, притаманного попередній авторитарній свідомості: суспільство продовжує потребувати так званого старшого брата або опікуна. Місце Росії, як виконавця цієї ролі, поступово займають Євросоюз і США, але населення України психологічної готовності до злиття із західною цивілізацією не виявляє. Геополітичною домінантою розвитку України у масовій свідомості населення залишається східний вектор. Населення України перебуває у стані непевності, вагаючись між усвідомленням базових понять демократії і поверненням до проросійської орієнтації. В Україні спостерігається тенденція до своєрідного реанімування комуністичних цінностей, стереотипів, постатей, персонажів. Зміст соціальних цінностей сучасного українця неоднозначний і суперечливий. Суспільна аномія, відсутність особистостей-взірців в українському політикумі свідчать про негативну тенденцію утвердження політичного і громадянського абсентеїзму у свідомості населення України. Простежується тенденція домінування так званих цінностей виживання, які визначаються матеріальними потребами і не асоціюються з цінностями демократії та громадянського суспільства. Рівень усвідомлення населенням України національних інтересів та цінностей свідчить, що переходу від психологічного типу особистості „радянський українець” до психологічного типу особистості „демократичний українець” поки що не відбулося.

3. Українська національна ідентичність досі перебуває у стані амбівалентності, є неоднорідною і неструктурованою. Зберігається тенденція до взаємного відчуження мешканців регіонів і формування особливих регіональних ідентичностей. Незавершеність створення української національної ідентичності виявляється у недостатній відданості ідеї незалежності та територіальній цілісності держави, що особливо притаманне значним групам населення східного і південного регіонів, а також у значному регіональному розмежуванні з політичних, мовних, релігійних, культурних питань. Тенденція до регіонального розмежування залишається головним гальмівним чинником на шляху формування національної свідомості. Водночас спостерігається і тенденція до формування спільних позицій, які можуть стати визначальними у національній свідомості. Психологічний потенціал консолідації населення України для формування української національної ідентичності існує, але на цей момент він не виявляє активності. Відтак, зберігається перспектива як національної консолідації, так і національної дезінтеграції. Значний вплив на процес психологічної консолідації українців на основі демократичних цінностей справляють етнонаціональні стереотипи у масовій свідомості українських громадян. Багато з цих стереотипів позначені упередженістю з боку слов’янської більшості до представників інших етнічних спільнот. Позитивне ставлення проявляється тільки до росіян і білорусів, хоча по відношенню і до них показник відчуженості зростає. З одного боку, відмежування слов’янської більшості, яка становить 95% населення країни, від неслов’янських національностей (як захисна реакція на бурхливий потік іммігрантів) могла б згуртувати українську націю за принципом „ми - вони”, але з іншого боку спостерігається зростання взаємної упередженості й формування негативних стереотипів у відносинах між населенням різних регіонів країни. Найбільшу тривогу викликає ізоляціонізм і ксенофобія зі все більш зростаючим рівнем нетолерантності українців до самих себе. Існують парадокси національної самосвідомості: підвищується рівень ізоляціонізму і ксенофобії при зовнішній толерантності, яку можна назвати одним з проявів байдужості, і водночас уповільнюється формування загальнонаціональної ідентичності, про що свідчить велика кількість негативних стереотипів відносно самих себе.

4. Посттоталітарна амбівалентність свідомості, розрізненість, відсутність єдності українського населення проявляється як на рівні суспільної свідомості, так і на рівні свідомості індивідуальної. Ці риси стали елементами національної свідомості українського народу і автоматично породили інші, не менш негативні риси національної психології українців, такі як егоїзм, ізоляціонізм, гіпертрофований прагматизм, який нерідко переходить у відверте користолюбство. У суспільстві простежується зберігання патерналістського ставлення до держави. Усвідомлення значущості інститутів громадянського суспільства є низьким. Український соціум так і не розвинувся у громадянське суспільство і громадянська індиферентність з роками незалежності тільки наростала. Індиферентність людей до свого буття зумовлена неподоланою з радянських часів відірваністю влади від людей, її безвідповідальністю та непідконтрольністю народу. Все це зумовлює стагнацію розвитку української національної свідомості. Одночасно спостерігається рішуче неприйняття недемократичних і силових акцій соціального протесту, схильність до соціальних дій, регламентованих законом. Зберігається властивий українцям психологічний індивідуалізм, який може стати основою для розвитку ліберальних цінностей, що, в свою чергу, є підґрунтям для демократичних перетворень в їхньому західному варіанті.

Публікації автора:

  1. Редькіна Г.М. До питання про дослідження української національної свідомості на сучасному етапі / Г.М.Редькіна // Науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах „Грані”. - 2006. - № 6 (50). - С. 119-122.

  2. Редькіна Г.М. Українські національні інтереси та їх суспільне усвідомлення на зламі ХХ і ХХІ століть / Г.М.Редькіна // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И.Вернадского. Серия : политические науки / Г.М.Редькіна. - Сімферополь, 2007. - Том 20 (59). № 1. - С. 56-60.

  3. Редькіна Г.М. Психологічний тип „радянський українець” та його еволюція в пострадянському соціумі / Г.М.Редькіна // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України : Курасівські читання - 2007 : Влада і суспільство в сучасній Україні: механізми взаємодії / Г.М.Редькіна. - К. : Знання України, 2007. - Вип. 36. - С. 386-395.

  4. Редькіна Г.М. Етнонаціональні стереотипи у масовій свідомості населення України в умовах державної незалежності / Г.М.Редькіна // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України : Курасівські читання - 2008 : Політичні конфлікти в сучасній Україні: сутність, витоки, шляхи подолання / Г.М.Редькіна. - К., 2008. - Вип. 41. - С. 147-155.

  5. Редькіна Г.М. Формування іміджу політичного лідера в сучасних інформаційних технологіях / К.Ю.Богомаз, Л.М.Сорокіна, Г.М.Редькіна // Інформоенергетика ІІІ-го тисячоліття: соціолого-синергетичний та медико-екологічний підходи : Збірник наукових праць (доповіді та повідомлення ІІ Міжнародної науково-практичної конференції) / КДПУ, ЗАТ „ЗТНВФ „КОЛО”. - Київ - Кривий Ріг, 2003. - С. 109-111.

  6. Редькіна Г.М. Формування етнонаціональної свідомості в сучасному суспільстві / К.Ю.Богомаз, Г.М.Редькіна // Етнополітологія в Україні: здобутки, проблеми, перспективи : Всеукраїнська науково-практична конференція, 27-28 вересня 2003 р., м. Київ : доповіді. - К. : - Світогляд, 2004. - С. 158-166.

  7. Редькіна Г.М. До характеристики соціальних орієнтацій національної свідомості української еліти наприкінці XVIII - на початку ХІХ століть (спроба історико-соціологічного підходу) / А.В.Хрідочкін, Г.М.Редькіна // Східні слов’яни: історія, мова, культура : ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція : доповіді. - Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2005. - Т. І. - С. 154-160.

  8. Редькіна Г.М. Виховання національної та політичної свідомості як аспект соціалізації молоді / К.Ю.Богомаз, Г.М.Редькіна // Сучасні проблеми науки та освіти : 4-а Міжнародна міждисциплінарна науково-практична конференція, 1-10 травня 2003 р., м. Ялта : тези допов. - Харків : Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, 2003. - С. 206.

  9. Редькіна Г.М. Українська символіка як чинник відродження національної свідомості / Г.М.Редькіна // Східні слов’яни: історія, мова, культура, переклад : ІІ Всеукраїнська науково-теоретична конференція : тези допов. - Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2003. - С. 63, 64.

  10. Редькіна Г.М. Національний характер виховання як фактор розвитку української національної свідомості / Г.М.Редькіна // Виховна парадигма в системі національної вищої школи: головні складові та джерела : міжвузівська науково-практична конференція : тези допов. - Дніпропетровськ : РВВ ДНУ, 2003. - С. 32-35.

  11. Редькіна Г.М. Психологічні аспекти виховання політичної та національної свідомості у студентської молоді / Г.М.Редькіна // Динаміка наукових досліджень ‘2003 : ІІ Міжнародна науково-практична конференція : тези допов. - Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2003. - Том 13. - С. 48-50.

  12. Редькіна Г.М. Етнонаціональні відносини та національна політика / Г.М.Редькіна // Актуальні проблеми філософських, політологічних і релігієзнавчих досліджень (До 170-річчя філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка) : міжнародна наукова конференція „ЛЮДИНА - СВІТ - КУЛЬТУРА”, 20-21 квітня 2004 р., Київ : тези доповідей. - К. : Центр навчальної літератури, 2004. - С. 864-866.

  13. Редькіна Г.М. Політична культура у контексті етнополітичних відносин в Україні / Г.М.Редькіна // Людина, культура, техніка в новому тисячолітті : V Міжнародна науково-практична конференція, 27-28 квітня 2004 р., Національний аерокосмічний університет ім. М.Є.Жуковського „ХАІ” : тези допов. - Х. : Видавничий центр „ХАІ”, 2004. - С. 105, 106.

  14. Редькіна Г.М. Національна самосвідомість - основа виховання патріотизму / Г.М.Редькіна // Проблеми та зміст фундаментальної освіти сучасного інженера : всеукраїнська науково-методична конференція, 24-26 листопада 2004 р. : тези допов. - Х. : НТУ „ХПІ”, 2004. - С. 19, 20.

  15. Редькіна Г.М. Правова основа формування національної свідомості в Україні / Г.М.Редькіна // Особистість у системі соціальних зв’язків : міжнар. наук.-теор. конф., 18-19 квітня 2005 р. : тези допов. - Х. : Вид-во НФаУ, 2005. - С. 323-326.

  16. Редькіна Г.М. Формування особистості студента в процесі навчання у ВНЗ / Г.М.Редькіна // Высшая школа Украины перед вызовами ХХІ столетия : ХІІІ Международная студенческая научная конференция : тезисы докл. - Х. : изд-во НУА, 2006. - С. 160.

  17. Редькіна Г.М. Освіта як консолідуючий чинник української нації / Г.М.Редькіна // Творчість та освіта в інтелектуальних пошуках та практиках сучасності : ІХ Міжнародна науково-практична конференція, 17-18 травня 2007 р., м. Київ : тези допов. - К. : ІВЦ „Видавництво „Політехніка”, 2007. - С. 106.

  18. Редькіна Г.М. Психологічні чинники модернізації посткомуністичної України / Г.М.Редькіна // Проблеми глобалізації та геополітичний вектор розвитку України : ХІХ Харківські політологічні читання : збірник тез. - Х. : НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України, 2007. - С. 163-165.

  19. Редькіна Г.М. Національні інтереси та цінності українців // Г.М.Редькіна // Політична культура суспільства: джерела, впливи, стереотипи : Всеукраїнська науково-теоретична конференція - ХХ Харківські політологічні читання : збірник статей і тез. - Х. : НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України, 2008. - С. 278, 279.

  20. Редькіна Г.М. Регіони України: потенціал єднання / Г.М.Редькіна // Інноваційний розвиток суспільства за умов крос-культурних взаємодій : міжнародна наукова конференція, 20-21 лютого 2008 р. : тези допов. - Суми, 2008. - Ч. 3. - С. 144-146.