Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Соціологічні науки / Спеціальні та галузеві соціології


Малиш Ліна Олександрівна. Наукова діяльність: соціальна детермінація та перспективи : дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Малиш Л.О. Наукова діяльність: соціальна детермінація та перспективи. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.04- спеціальні та галузеві соціології. Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ, 2005.

У дисертаційному дослідженні вирішено наукове завдання пояснення механізмів соціальної детермінації наукової діяльності, яка визначає її зміст на різних етапах суспільного розвитку. В роботі висвітлено основні рівні наукової діяльності (де в якості її суб’єктів розглядаються соціальний інститут науки, спеціалізовані організації, науковці), на яких нею послідовно здійснюється інкорпорація суспільних потреб, а відтак відбувається адаптація до основних вимог часу епох суспільного розвитку.

Особлива увага звернута на залучення наукової діяльності до процесу творення суспільних відносин через її здатність виробляти специфічні дискурси, що легітимізують трансляцію чи трансформацію соціогрупової структури та перерозподіл владних повноважень між окремими соціальними групами, завдяки зміні змістовного наповнення критерію істинності наукового знання.

В дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове розв’язання наукового завдання, що виявляється в концептуалізації механізмів соціальної детермінації наукової діяльності.

Так, було обґрунтовано акцент соціологічного дослідження соціального явища науки на наукову діяльність, як таку, що визначає зміст своїх продуктів (наукових знань та ідеології) та забезпечує задоволення нагальних суспільних потреб (на рівні соціального інституту науки). Подібний комплексний підхід, дозволяє вести мову про високий рівень теоретичних узагальнень соціології науки, здатних акумулювати в собі здобутки інших дисциплін наукознавчого комплексу, що надає їй статусу метатеорії.

За підсумками роботи можна стверджувати, що соціологічна рефлексія з приводу науки тісно пов’язана з її місцем та роллю у процесі суспільного виробництва, зокрема, у творенні суспільних відносин через здатність створювати дискурси, які б легітимізували трансляцію чи трансформацію наявної соціогрупової структури. Це, у свою чергу, знаходить своє відображення у використанні дослідниками макро- чи мікростратегії.

Розглядаючи соціальну детермінацію наукової діяльності через послідовне звернення до її функціонування в межах соціального інституту науки, перебігу в спеціалізованих організаціях (як єдність пізнавальних процесів та соціальної взаємодії, яка має місце під час їх здійснення, що мають власну структуру. представлену нормами, цінностями, методами) та до рівня її елементарних суб’єктів (науковців), можна визначити роль наукової діяльності як чинника трансформації соціальної структури. Так, з’ясовано, що в індустріальному суспільстві вона спричинена обґрунтуванням кореспондентного критерію істини, а відтак, матеріального статку як критерію позиціонування у владній ієрархії. В індустріальному суспільстві дискурси, створені національною наукою, стають засобом для легітимізації панівного становища в політичному просторі. Водночас, підкреслюється гуманістичний потенціал наукової діяльності, який, через притаманну їй здатність до саморозвитку, знаходить свій прояв в спрямованості на формування творчої особистості як нового провідного соціального типу особи.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Малиш Л. Соціологічні технології аналізу наукової діяльності // Соціальні технології. – Київ-Запоріжжя-Одеса, 2003.-Вип. 20.-С. 52-60.

  2. Малиш Л.О. Соціологія науки в комплексі наукознавчих дисциплін // Нова парадигма. – К., 2004. - Вип. 38. - С. 207-212.

  3. Малиш Л.О. Наукознавча проблематика в працях представників напрямку соціології знання // Нова парадигма. – К., 2004. - Вип.39. - С. 192-199.

  4. Малиш Л.О. Етапи інституціоналізації науки в різні епохи суспільного розвитку // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Соціологія. Психологія. Педагогіка. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2005. - № 22-23. - С. 75-77.

В інших виданнях:

  1. Малиш Л.О. Наукова діяльність у соціологічних теоріях західних авторів// Актуальні проблеми соціології, психології, педагогіки: Збірник наукових праць-К.: Видавничо-поліграфічний центр „Київський університет”, 2003.- Вип.1.- С.48-51.