Гріненко Юрій Олександрович. Наукове обгрунтування потреби в лікарських засобах в управлінні медикаментозним забезпеченням хворих літнього віку в кардіологічних відділеннях : дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Інститут геронтології АМН України. — К., 2006. — 158арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 137-158.
Анотація до роботи:
Гріненко Ю.О. Прогнозування потреби в лікарських засобах в організації медикаментозного забезпечення хворих кардіологічних відділень госпіталів ветеранів війни – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київ, 2006.
В дисертаційній роботі представлені результати розробки моделі управління процесом медикаментозного забезпечення хворих кардіологічних відділень геріатричного профілю на основі визначення прогнозу потреби в лікарських засобах.
Запропонована модель управління медикаментозним забезпеченням лікувальних закладів передбачає послідовність проведення системного аналізу захворюваності і частоти призначення ліків, розрахунку прогнозної потреби в ЛЗ, що дозволяє враховувати демографічні, соціальні та вікові особливості пацієнтів (характер їх патології, поліморбідність, фармакодинаміку, фармакокінетику і взаємодію ліків), динамічність фармацевтичного ринку, зростаючі темпи впровадження нових ефективних і безпечних лікарських засобів і надає наукової підстави для розрахунку потреби в лікарських засобах, як важливої ланки в управлінні медикаментозним забезпеченням лікувально-профілактичних закладів.
При комплексному медико-соціальному дослідженні встановлена недостатність науково-обгрунтованих підходів до визначення потреби ЛЗ для стаціонарного лікування хворих, в тому числі і геріатричного профілю, результатом чого є придбання лікувальними закладами медикаментів без урахування вікових особливостей пацієнтів, що призводить до зниження ефективності та якості лікування, нераціонального використання бюджетних коштів і свідчить про актуальність наукового обгрунтування і розробки моделі управління процесом медикаментозного забезпечення ЛЗ, впровадження якої в практику довело свою медичну, економічну та соціальну ефективність.
Аналіз характеру та частоти захворювань пацієнтів кардіологічних відділень Українського державного медико-соціального центру ветеранів війни (УДМСЦВВ) засвідчив, що провідне місце в їх структурі займає кардіологічна патологія (65%), в тому числі ішемічна хвороба серця (28,5%), артеріальна гіпертензія (18,5%), хронічна серцева недостатність (27,0%), церебро-васкулярні захворювання (22,9%), інші хвороби органів кровообігу (3,1%).
Показано, що захворюваність пацієнтів, як людей похилого і старечого віку, характеризується вираженою поліморбідністю (в середньому на одну особу припадає 6-7 хронічних захворювань) з частими загостреннями, а моделювання прогнозу її частоти свідчить про тенденцію до зростання, що впливає на частоту призначення ЛЗ і в умовах відсутності моделі управління процесом медикаментозного забезпечення призводить до нераціонального використання коштів та зниження якості лікування.
Встановлена залежність частоти призначень ЛЗ окремих фармако-терапевтичних груп від характеру захворювань органів кровообігу та лікуванні супутніх захворювань (8,35+0,13 на одного хворого) при підвищенні тенденції до зростання кількості препаратів на одного хворого від 6,49+0,10 в 1996 р. до 9,51+0,57 в 2002 р. і збільшення питомої ваги пацієнтів, які отримували понад 7 препаратів (з 17,1% в 1996 р. до 35,3% в 2004 р.) та аналогічному зменшенні частки тих, хто отримував 4-6 препаратів (відповідно з 53,8% до 27,6%).
На основі отриманих результатів розроблено прогноз потреби в лікарських засобах з урахуванням фармако-терапевтичних груп ЛЗ, які найчастіше призначали хворим кардіологічних відділень (інгібітори АПФ, бета-адреноблокатори, антагоністи кальцію, нітрати, серцеві глікозиди, антитромботичні засоби), який розраховано з використанням дисперсійно-регресивного аналізу.
Розробленана модель управління медикаментозним забезпеченням лікувальних закладів, яка дозволяє враховувати демографічні, соціальні та вікові особливості пацієнтів (характер їх патології, поліморбідність, фармакодинаміку, фармакокінетику і взаємодію ліків), динамічність фармацевтичного ринку, зростаючі темпи впровадження нових ефективних і безпечних лікарських засобів і надає наукової підстави для розрахунку потреби в лікарських засобах, як важливої ланки в управлінні медикаментозним забезпеченням лікувально-профілактичних закладів.
Ефективність впровадженої моделі підтверджується розрахованими прогнозними значеннями потреби в лікарських заcобах окремих фармако-терапевтичних груп на 2004 рік, які суттєво не відрізняються від фактично зареєстрованих (відхилення становили для бета-адреноблокаторів – 0,82%, антагоністів кальцію – 1,8%, інгібіторів АПФ – 1,5 %, серцевих глікозидів – 1,2%, нітратів 1,6%, антитромботичних засобів - 5,6 %), економією бюджетних коштів на медикаменти шляхом їх раціонального використання (коефіцієнт мінімізації витрат на лікування зріс на 11,7%), підвищенням якісних показників лікування (збільшення на 12,1% частки хворих з АГ, у яких САТ за період лікування знизився до нормального рівня), покращенням управління лікувальним процесом, що дозволяє рекомендувати її для впровадження в практику ЛПЗ загальної мережі.
Публікації автора:
Безруков В.В., Купраш Л.П., Гриненко Ю.А., Петриченко А.С., Чайковская В.В., Снигур Л.Б. Анализ заболеваемости и потребления лекарств в гериатрическом стационаре / Труды VII Российского нац. конгр. “Человек и лекарство”. – Москва. – 2000. – С. 629. (Дисертантом особисто визначена мета наукової роботи, а також проводено аналіз літературних джерел, вибірка з історій хвороб, створення комп’ютерної бази даних, системний та статистичний аналіз матеріалу).
Купраш Л.П., Гріненко Ю.О., Федько Г.П., Снігур Л.Б., Купраш О.В., Петриченко А.Ю. Методичні підходи до створення прогнозу потреби в лікарських засобах для хворих похилого та старечого віку // ІІІ нац. конгр. геронтологів і геріатрів України. – Київ. – 2000. – С. 33. (Особистий внесок дисертанта полягає в розробці наукових підходів до створення моделі прогнозу розрахунків потреби в лікарських засобах).
Bezrukov V.V., Kuprash L.P., Grinenko Yu. A., Chaikovska V.V., Snigur L.P. Prognostication of the needs in drugs for elderly people // 17 th Congr. of the Int. Association of Gerontology. Vancuver. – 2001. – P. 427. (Здобувачем проведено літературний огляд, на основі якого визначено актуальність теми та підготовлено попередній виклад тексту).
Безруков В.В., Купраш Л.П., Гриненко Ю.А. О прогнозировании протребности в лекарствах больных пожилого и старческого возраста / Труды VIII Российского нац. конгр. “Человек и лекарство”. – Москва. – 2001. – С. 661. (Особистий внесок дисертанта полягає в аналізі літературних джерел, наборі матеріалу, проведенні статистичної обробки отриманих результатів дослідження, підготовці матеріалу до друку).
Купраш Л.П., Гриненко Ю.А., Петриченко А.Е., Джемайло В.И. Прогнозирование потребности в лекарственных средствах для госпиталей ветеранов войны // Клиническая геронтология. – 2002. – Т.8, №5. – С. 101-102. (Дисертантом особисто визначена мета наукової роботи, проводились вибірка з історій хвороб, створення комп’ютерної бази даних, системний та статистичний аналіз матеріалу).
Безруков В.В., Купраш Л.П., Петриченко А.Ю., Снігур Л.Б., Гріненко Ю.О., Гударенко С.О. Особливості захворюваності та споживання ліків хворими похилого та старечого віку // Ж. практ. лікаря. – 2003. - №4. – С. 2-7. (Внесок дисертанта полягає в аналізі літературних джерел, наборі матеріалу, проведенні статистичної обробки отриманих результатів дослідження).
Гріненко Ю.О. Розділ 6. Лікарські засоби різних фармакологічних груп, що використовуються в кардіології / за ред. чл.-кор. АМН України, проф. Безрукова В.В., д.м.н. Купраш Л.П. - Фармакологічний довідник з геріатричної кардіології. - 2003. - С. 105-114.
Безруков В.В., Купраш Л.П., Петриченко А.Ю., Гріненко Ю.О., Купраш О.В., Гударенко С.О. Фармакоепідеміологічні дослідження в геріатрії // Проблемы старения и долголетия. – 2004. - №3. – С. 449. (Дисертантом проведено реферування джерел інформації, виконані обробка та інтерпритація даних, оформлення статті).
Стаднюк Л.А., Приходько В.Ю., Купраш Л.П., Асінова М.І., Гріненко Ю.О. Вікові особливості реакцій на антигіпертензивну терапію // Мат. регіональної науково-практичної конференції “Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”. – Івано-Франківськ. – 2004. – С. 15. (Внесок дисертанта полягає в аналізі літературних джерел, проведенні статистичної обробки отриманих результатів дослідження).
Безруков В.В., Гріненко Ю.О., Купраш Л.П., Петриченко А.Ю., Купраш О.В., Гударенко С.О. Прогнозування потреби в лікарських засобах хворих літнього та старечого віку (на прикладі кардіологічних відділень Українського медико-соціального центру ветеранів війни) // Проблемы старения и долголетия. - 2005. – Т.14, №3. - С. 284-291. (Особистий внесок дисертанта полягає в визначенні актуальності теми, реферуванні літературних джерел, наборі матеріалу, створенні комп’ютерної бази даних, проведенні статистичної обробки отриманих результатів дослідження, в розробці моделі етапності прогнозу розрахунків потреби в лікарських засобах, підготовці матеріалу до друку).
Гріненко Ю.О. Вікові особливості захворюваності пацієнтів кардіологічних відділень // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - 2005. – Випуск 14. -Книга 1. - С. 566-571.
Гріненко Ю.О., Купраш О.В. Моделювання прогнозу потреби в лікарських засобах хворих літнього віку в кардіологічних відділеннях лікарняних закладів // Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я. – 2005. - №196, випуск 8 з проблеми “Кардіологія і геріатрія”.