Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Шевченко Олена Миколаївна. Наукове обгрунтування ціноутворення медичної допомоги на прикладі хвороб системи кровообігу : дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Шевченко О.М. Наукове обгрунтування ціноутворення медичної допомоги на прикладі хвороб системи кровообігу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню динаміки фінансування галузі охорони здоров’я та її впливу на стан здоров’я населення, визначенню потреби видатків для надання належного рівня медичної допомоги.

Аналіз стану здоров’я населення та фінансувння галузі в динаміці за період з 1980 року дозволив встановити зворотньопропорційну залежність між смертністю населення в тому числі від хвороб серцево-судинної системи та видатками на охорону здоров’я. Визначені фактичні витрати на фармакотерапію та обстеження в реальних умовах не відповідають потребі фінансування розрахованій за Стандартами надання медичної допомоги. В реальних умовах амбулаторна допомога становить 18,9 – 35,7 % від необхідної потреби на первинному та 60,1 % на вторинному рівні надання допомоги. Обгрунтовано модель ціноутворення медичної допомоги кардіологічним хворим, складовими елементами якої є витрати на власне медичну допомогу, заробітну плату, утримання закладів і основні фонди. В основу моделі ціноутворення покладались рекомендації ВООЗ, світовий досвід, результати дослідження з врахуванням економічного становища України, згідно яких в структурі фінансування запропоновано 45 % виділяти на фонд оплати праці, 30 % на утримання закладів і сновні фонди та 25 % на власне медичну допомогу. Науково обгрунтовано мінімальну вартість терапії кардіологічних хворих, яка складає близько 100 умов. од. протягом року, що в перерахунку по запропонованій моделі ціноутворення складає потребу фінансування 400 умов. од. на одного жителя в рік.

В сучасних умовах України відсутність обгрунтованої концепції ціноутворення при наданні кардіологічної допомоги, моделі розрахунку необхідних економічно-обгрунтованих витрат для її фінансового забезпечення і визначення потреби видатків для забезпечення медичної допомоги населенню України обумовили актуальність наукового обґрунтування та впровадження моделі ціноутворення медичної допомоги кардіологічним хворим, згідно якій в структурі складових її вартості рекомендовано 45 % виділяти на фонд оплати праці, 30 % - на утримання закладів та 25 % - на власне медичну допомогу.

1. Дослідження 25-річної динаміки встановило, що провідними чинниками негативного впливу на стан здоров’я населення та діяльність системи охорони здоров’я останнього десятиріччя стали деструктивні процеси в економіці, погіршення якості життя (зростання загальної смертності на 53,0 %, скорочення народжуваності на 51,6 %), обмежене фінансування галузі, яке протягом останнього десятиріччя в межах 20 - 30 умов. од. на одного жителя в рік не забезпечує навіть мінімального належного рівня медичної допомоги та є значно нижчим від інших країн, що становить 2 - 3 тис. умов. од.

2. Проведене дослідження виявило невідповідність фактичного надання медичної допомоги Стандартам. В реальних умовах недостатня амбулаторна допомога, яка через нижче технічне оснащення та витрати на ліки за рахунок пацієнтів, складає від потреби на фармакотерапію 18,9 - 35,7 % на первинному та 60,1 % на вторинному рівні надання допомоги.

3. Науково обгрунтовано мінімальну вартість терапії кардіологічних хворих протягом року, яка становила близько 100 умов. од., що в перерахунку по запропонованій моделі ціноутворення складає потребу фінансування 400 умов. од. на одного жителя в рік.

4. У відповідності розробленим рекомендаціям стандартів надання медичної допомоги обраховано мінімальну вартість медикаментозного лікування та обстеження, яка в залежності від форми захворювання та необхідного об’єму стаціонарної допомоги при гіпертонічній хворобі становить 79,6 грн., при ішемічній хворобі серця – 125,5 грн., при ревматичних хворобах серця – 255,8 грн., при гострому інфаркті міокарда – 2062,8 грн. (у цінах на 1.01.2004).

5. Існуюча система охорони здоров’я потребує оптимізації. Внаслідок неспроможності державного забезпечення необхідне введення багатоканального механізму фінансування галузі з державною часткою не менше половини.

6. За результатами соціологічного дослідження 37,4 % лікарів вбачає покращання роботи галузі лише у збільшенні державного фінансування, інші в додаток до цього пропонують або впровадження медичного страхування (18,7 %), або удосконалення організації галузі (8,4 %), комплексний підхід із впровадженням всього вищєназваного заохочують 15,3 %.

Публікації автора:

1. Корнацький В.М., Шевченко О.М. Обгрунтування моделі фінансування кардіологічної допомоги // Український кардіологічний журнал. – 2004. - № 4. – С. 81-84. Самостійно проводила розрахунок вартості медикаментозного лікування кардіологічних хворих згідно стандартів надання медичної допомоги, підготувала статтю до друку.

2. Корнацький В.М., Шевченко О.М. Ціноутворення медичної допомоги і вартість здоров’я як національного продукту держави // Український медичний часопис. – 2004. - № 3/41. – С. 77-79. Самостійно підготувала огляд літератури за темою дисертаційної роботи.

3. Корнацький В.М., Шевченко О.М. Обгрунтування потреби ресурсів фармакотерапії та динаміка її фінансування // Ліки. – 2004.–№1-2.–С.124-126. Дисертант провів аналіз фармацевтичного ринку України та аналіз бюджетного фінансування на медикаментозне забезпечення.

4. Стан здоров’я народу України у зв’язку із хворобами системи кровообігу та можливі шляхи його покращання: Аналітично-статистичний посібник / Під редакцією В.М. Коваленка підгот. В.М. Корнацький, Т.С. Манойленко, О.І. Прокопишин, О.М. Шевченко. – К., 2004. – 124 с. Самостійно підготувала розділ Обгрунтування оптимальної вартості фармакотерапії захворювань серцево-судинної системи - с. 40-60.

5. Корнацький В.М., Шевченко.О.М., Манойленко Т.С. Проблеми охорони здоров’я та напрямки їх подолання в сучасних умовах України // Фінансово – економічні засади реформування охорони здоров’я в Україні: нові законодавчі ініціативи: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (27 лютого 2004 р.). – Київ, 2004. – С. 242-245. Безпосередньо приймала участь у підготовці аналітичниго матеріалу.

6. Корнацький В.М., Шевченко О.М. Медико – соціальні проблеми гіпертонічної хвороби // Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні: Матеріали української науково-практичної конференції (12-14 травня 2004 р.). – Київ, 2004. – С. 75. Підготовлена публікація на результатах особистих розрахунків потреби на фінансування охорони здоров’я.

7. Шевченко О.М. Обгрунтування мінімальної потреби фінансування галузі охорони здоров’я // Матеріали VII Національного конгресу кардіологів України (21-24 вересня 2004 р.). – Дніпропетровськ, 2004. – С. 198.

8. Корнацький В.М., Шевченко О.М. Проблеми фінансування медичної допомоги в сучасних умовах України // Х конгрес Світової федерації Українських лікарських товариств (26-28 серпня 2004 р.). – Чернівці-Київ-Чикаго, 2004. – С. 110-111. Підготовлена публікація на результатах власного аналізу динаміки витрат та потреби видатків на медичну допомогу.

9. Корнацький В.М., Рогуцька О.М., Шевченко О.М. Медико - економічні аспекти ефективності та вартості кардіологічної допомоги в Україні // Український кардіологічний журнал. – 2005. - № 1. – С. 8-9. Самостійно визначена фактична вартість лікування та обстеження кардіологічних хворих, проведено соціологічне дослідження.

10. Сучасний стан здоров’я народу та напрямки його покращання в Україні: Аналітично-статистичний посібник / Під редакцією В.М. Коваленка підгот. В.М. Корнацький, Т.С. Манойленко, О.І. Прокопишин, О.М. Шевченко. – К., 2005. – 140 с. Збирала та аналізувала статистичний матеріал.

11. Корнацький В.М., Шевченко О.М. Обгрунтування вартості медичної допомоги при ревматичних захворюваннях та моделі фінансування

в сучасних умовах України // Український ревматологічний журнал. – 2005. - № 2 (20). – С. 8-10. Самостійно розрахувала потребу витрат на лікування ревматологічних хворих у відповідності стандартам, підготувала публікацію.