Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Орда Олександр Миколайович. Наукове обгрунтування управління медико-соціальною профілактикою перинатальної смертності в умовах Донецького регіону. : Дис... канд. наук: 14.02.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Орда О.М. Наукове обгрунтування управління медико-соціальною профілактикою перинатальної смертності в умовах Донецького регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика МОЗ України, м.Київ, 2007.

Дисертація присвячена науковому обгрунтуванню управління медико-соціальною профілактикою перинатальної смертності в умовах Донецького регіону на основі глибокого аналізу її рівня та структури. Проведена оцінка перинатальних втрат із застосуванням Балтійської класифікації.

Розроблений та апробований комплекс заходів, спрямований на зниження рівня перинатальної смертності, який оцінений за допомогою програми “Перинатальний аудит”.

Доведена висока ефективність етапності в організації перинатальної допомоги.

Комплексним медико-соціальним дослідженням встановлена недосконалість організації перинатальної допомоги на регіональному рівні, невідповідність існуючих в Україні критеріїв перинатального періоду тим, які рекомендовані ВООЗ, що потребувало наукового обгрунтування нових підходів до управління медико-соціальною профілактикою перинатальної смертності, впровадження яких в практику довело їх медичну та соціальну ефективність.

1. Встановлено високі рівні перинатальної смертності у Донецькому регіоні (28,5 на 1 тис. народжених живими і мертвими у 1997 р. і 26,3 у 1998 р.), в основному за рахунок смертності від респіраторного дистрес-синдрому (50,2% у 1997 р. і 47,5 % у 1998 р. у структурі перинатальної смертності), вроджених вад розвитку – 16,7% і 13,9% відповідно. Виявлено, що дані офіційної статистики перинатальної смертності не включають перинатальні втрати з гестаційним віком менше 28 тижнів.

2. Виявлено невідповідність структури причин перинатальної смертності за даними офіційної статистики та перинатального аудиту на підставі застосування Балтійської класифікації. Технологія оцінки перинатальних втрат з використанням Балтійської класифікації дозволила виділити категорії дітей з найбільшим ризиком ПС: народжені в асфіксії, недоношені і глибоко недоношені. Рівень перинатальної смертності за нашими дослідженнями, відповідно до критеріїв ВООЗ, у 2,5 разу перевищує дані офіційної статистики.

3. Здійснено оцінку існуючої трирівневої системи організації перинатальної допомоги, кадрового і матеріально-технічного потенціалу та запропоновано її оптимізацію з диференційованим для кожного рівня обсягом діагностичних і лікувальних заходів для здійснення перинатального догляду за вагітними залежно від наявності і ступеня ризику перинатальної патології. Виявлено неспроможність надання перинатальної допомоги вагітним групи ризику у закладах I рівня.

4. Адаптовано і впроваджено систему АВС-реанімації новонароджених. Обгрунтовано необхідність нового підходу до навчання медичного персоналу новим технологіям надання невідкладної допомоги новонародженим за системою АВС-реанімації; за період 1999-2000 рр. створено регіональний навчально-методичний центр АВС-реанімації новонароджених та підготовлено міждисциплінарну “команду” загальною кількістю 341 спеціаліст (лікар-акушер-гінеколог, лікар-анестезіолог, лікар-неонатолог, середні медичні працівники) .

5. Аргументовано і впроваджено систематичний моніторинг перинатальних втрат з використанням адаптованої до умов Донецької області комп’ютерної програми “Перинатального аудиту” щодо своєчасного виявлення серед вагітних груп високого ризику перинатальної смертності та організації надання їм своєчасної і адекватної поетапної медичної допомоги з використанням розроблених карт обліку перинатальних втрат.

6. Науково обгрунтовано і апробовано нові підходи до управління медико-соціальною профілактикою перинатальної смертності. Вирішено проблему оцінки перинатальної смертності за критеріями Балтійської класифікації, що відкрило нові можливості для розробки і впровадження організаційних і лікувально-профілактичних технологій щодо зниження перинатальної захворюваності і смертності в Донецькому регіоні. Все це в комлексі дозволило знизити перинатальну смертність з 13,2о/оо в 1997 р. до 10,0о/оо в 2006 році, а ранню неонатальну смертність з 7,9о/оо до 5,5о/оо.

7. Ефективність науково-обгрунтованої і запропонованої методології управління медико-соціальною профілактикою перинатальної смертності підтверджується зниженням її рівня, з урахуванням плодів і новонароджених із масою тіла 500 г і більше, з 1997р. до 2006 р. у 1,9 разу, що свідчить про доцільність впровадження цієї методології та перинатального аудиту на державному рівні та можливість переходу України на рекомендовані ВООЗ критерії перинатального періоду та перинатальної смертності.

Публікації автора:

1. Перинатальный аудит в Донецком регионе (1997-1998гг.) /
И.А Могилевкина, А.Н.Орда, В.К.Чайка, Й.Лангофф-Рус, С.Арсен, Г.Линдман // Мед.-соц. проблемы семьи. – 1999. – Т.4, №1. – С. 8-13. (Особисто проаналізував результати перинатального аудиту в родопомічних закладах Донецької області).

2. Орда А.Н., Липчанська Л.Ф., Жильцова Т.Г. Состояние акушерско-гинекологической помощи в Донецкой области по итогам работы за 1999 год // Мед.-соц. проблемы семьи. – 2000. – Т.5, №1. – С. 3-11. (Особисто проаналізував роль державних і регіональних програм в поліпшенні показників акушерсько-гінекологічної служби).

3. Опыт работы ЛКО в решении медико-социальных проблем родовспомогательных учреждений Донецкой области / А.Н.Орда, В.К.Чайка, Т.М.Дьоміна, В.П.Квашенко, Т.Г.Жильцова // Мед.-соц. проблемы семьи. – 2000. – Т.5, №2-3. – С.95-102. (Самостійно узагальнив досвід роботи ЛКВ на підставі протоколів планових і ургентних виїздів в міста і райони області).

4. Основы репродуктивной медицины: понятие, классификация / А.Н.Орда, В.К.Чайка, И.Д.Гюльмамедова, О.М.Рогова // Основы репродуктивной медицины: Практическое руководство / Под ред. профессора В.К. Чайки. – Донецк: ООО “Альматео”, 2001. – С. 12-17. (За даними літературних джерел сформував глосарій термінів, які вживаються в репродуктивній медицині).

5. Орда А.Н. Анализ структуры оказания помощи в анте- и интранатальном периодах в Донецком регионе // Зб. наук. пр. Асоціації акушерів-гінекологів України. – К.: Фенікс. – 2001. – С. 473-474. (Особисто проаналізував стан надання перинатальної допомоги за даними Реєстраційної карти, розробленої ним в співавторстві).

6. Эффективность внедрения американской методики АВС-реанимации новорожденных в условиях перинатального центра / А.Н.Орда, В.К.Чайка, Ю.А.Батман, И.А.Могилевкина // Соціальна педіатрія. – Вип..I. – С. 207-210. (Самостійно оцінив ефективність навчання принципам АВС-реанімації ”команди” фахівців).

7. Орда А.Н., Батман Ю.А. Эффективность внедрения американской методики АВС-реанимации новорожденных в условиях перинатального центра // Мед.-соц. проблемы семьи. – 2001. – Т.6, № 2. – С. 78. (Особисто провів порівняльний аналіз показників летальності немовлят з застосуванням системи АВС-реанімації і без такої)

8. Орда А.Н., Чайка В.К., Айкашев С.А. Системный подход к охране здоровья населения по семейному принципу // Мед.-соц. проблемы семьи. – 2001. – Т.6, № 2. – С. 27. (Особисто обґрунтував доцільність медичного обслуговування жінок репродуктивного віку і дітей сімейним лікарем).

9. Орда А.Н., Чайка В.К., Матыцина Л.О. Репродуктивное здоровье детей и подростков Донецкого региона // Мед.-соц. проблемы семьи. – 2001. – Т. 6, № 2. – С. 15-20. (Самостійно проаналізував стан репродуктивного здоров’я підлітків за даними офіційної статистики).

10. Региональная программа выхода из демографического кризиса “Репродуктивное здоровье населения Донбасса: проблемы и пути решения” / А.Н.Орда, В.Ф.Янукович, В.М.Казаков, В.К.Чайка, О.М.Рогова // Мед.-соц. проблемы семьи. – 2001.– Т.6, № 2. – С. 3-14. (Самостійно обґрунтував причини демографічної кризи в Донецькій області).

11. Орда А.Н. Трехуровневая система оказания помощи в перинатальном периоде в Донецком регионе // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2001. – Т. 10, № 1. – С. 81-86.

12. Орда А.Н., Линчевский Г.Л., Батман Ю.А. Внедрение системы АВС-реанимации и ее эффективность в совершенствовании перинатальной помощи в условиях Донецкого региона // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т.5, № 2-3. – С. 139-140. (Особисто проаналізував діяльність регіонального навчально-методичного центру АВС-реанімації новонароджених, результати аналізу стали фрагментом статті).

13. Орда О.М., Моісеєнко Р.О. Охорона здоров’я дітей – пріоритетний напрямок діяльності системи охорони здоров’я // Современная педиатрия. - К.,-2003. - №1. - С. 7-11. (Самостійно обгрунтував пріоритетність охорони дитин-
ства на державному рівні).

14. Орда О.М., Моісеєнко Р.О. Окремі питання впровадження сучасних стратегій, рекомендованих ВООЗ, в охороні материнства і дитинства // Современная педиатрия. - К.,2004. - №3(4).- С. 8-10. (Особисто опрацював першоджерела ВООЗ щодо стратегії охорони дитинства, підготував відповідну частину до статті)

15. Ефективність впровадження нових системних організаційних технологій у діяльності акушерсько-гінекологічної та педіатричної служб України / О.М.Орда, Н.Г.Гойда, В.Ф.Москаленко, Р.О.Моісеєнко, О.Г.Сулима // Охорона здоров’я України. - 2004. - №2(13). - С.5-13. (Самостійно вивчив ефективність нових організаційних технологій на прикладі Донецького регіону).

16. Орда О.М., Моісеєнко Р.О. Охорона здоров’я дітей в Україні на етапі реформування галузі // Матеріали XI з’їзду педіатрів України (7-10 грудня 2004 року): Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі. - К., 2004. - С. 20-22. (Особисто проаналізував існуючий стан охорони здоров’я дітей за даними офіційної статистики).

17. Орда О., Долот В., Радиш Я. Державне управління системою забезпечення населення України стаціонарною медичною допомогою // Вісн. Нац. акад. держ. управління при Президентові України. - 2004 - №4. -
С.135-144. (Самостійно підготував фрагмент щодо забезпечення стаціонарною акушерсько-гінекологічною допомогою).

18. Орда О.М. Розвиток інституту сімейного лікаря в Україні – ключове завдання програми діяльності Уряду в галузі охорони здоров’я // Гл. врач.- №2004. - №6. - С.35-39.

19. Могилевкина И.А., Орда А.Н., Карасева Е.В. Исследование факторов, определяющих перинатальную смертность в Украине // Перинатология и педиатрия. - 2006. - №2. - С. 13-17. (Самостійно зібрав і узагальнив матеріал, підготовив до друку).

20. Охорона здоров’я населення України станом на 2006 рік і проблеми, що чекають на своє розв’язання / О.М.Орда, Р.О.Моісеєнко, Ю.В.Вороненко, Н.Г.Гойда // Зб. наук. пр. співробітників НМАПО ім. П.Л.Шупика. - Вип.16. Книга 1.- К., 2007.- С.8-21. (Самостійно підготовлений матеріал щодо охорони здоров‘я жінок репродуктивного віку та дітей).

21. Окремі напрямки подальшого розвитку галузі охорони здоров’я України / О.М.Орда, Ю.В.Вороненко, Н.Г.Гойда, Р.О.Моісеєнко // Ліки України. - 2007. - №111. - С. 63-65. (Самостійно підготовлені матеріали щодо розвитку перинатальної допомоги в Україні).

22. Perinatal deaths in the Donetsk region, Ukraine and in Denmark / O.Orda, B.Boedker, I.Mogilevkina, J.Langhoff-Roos, S.Larsen, G.Lindmark // XVI FIGO World Congress of Gynecology and Obstetrics: Book of Abstracts. – Washington, 2000. – FC1.28.01.

23. Potentially avoidable perinatal deaths in the Donetsk region, Ukraine / O.Orda, I.Mogilevkina, B.Boedker, J.Langhoff-Roos, S.Larsen, G.Lindmark // XVI FIGO World Congress of Gynecology and Obstetrics: Book of Abstracts. – Washington, 2000. – P.4-14.

24. Lessons to be learn from the Perinatal Audit in the Donetsk region, Ukraine / O.Orda, I.Mogilevkina, V.Chaika, O.Yeremenko, B.Boedker, J.Langhoff-Roos, G.Lindmark // Abstract book: The 16th European Congress of Obstetrics and Gynaecology (EAGO/EBCOG). – Malmo / Sweden, 2001. – P. 43.