Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Баркевич Валерій Анатолійович. Наукове обґрунтування гігієнічних вимог щодо розміщення радіотехнічних засобів спеціального призначення : Дис... канд. наук: 14.02.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Баркевич В.А. Наукове обґрунтування гігієнічних вимог щодо розміщення радіотехнічних засобів спеціального призначення. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – Гігієна. – Інститут гігієни та медичної екології ім.. О.М. Марзеєва, Київ, 2003.

Робота містить результати вивчення рівнів електромагнітного випромінювання в місцях розміщення радіотехнічних засобів спеціального призначення та вплив цього чинника на організм. З використанням особистих розробок і сучасних методів досліджень встановлені закономірності просторо-часового розподілення електромагнітних випромінювань радіолокаторів кругового обзору типу “Далекомір” і вертикального сканування типу “Висотомір”. Встановлено, що реальне енергетичне навантаження на членів родин і цивільне населення, яке проживає у військових містечках, майже в 20 разів більше, ніж на спеціалістів, які обслуговують радіотехнічні засоби. Ця категорія осіб є контингентом підвищеного ризику.

Результати біолого-гігієнічних досліджень, які виконані на лабораторних білих щурах свідчать про те, що дія електромагнітного випромінювання радіотехнічних засобів спеціального призначення в різні періоди експерименту викликали зміни з боку показників нервової системи, біохімічних процесів імунної системи, репродуктивної функції.

Епідеміологічними дослідженнями встановлені, зміни показників неінфекційної захворюваності дорослого цивільного населення військових містечок, що проявилися зниженням загальної резистентності організму при впливі електромагнітних випромінювань.

На основі виконаних досліджень рекомендовані для населення гігієнічні нормативи: для радіолокаторів кругового обзору – 15 мкВт/см2 при роботі об’єкта на випромінювання 24 години і 40 мкВт/см2 при роботі об’єкта на випромінювання 8 годин, а для радіолокаторів вертикального сканування 10 та 30 мкВт/см2 відповідно цих же умов, а також розроблені інші заходи по охороні здоров’я населення.

  1. На основі комплексу натурних, експериментальних та епідеміологічних досліджень встановлені закономірності просторово-часового розподілу ЕМП РЛЗ спеціального призначення; закономірності реакцій відповіді організму на вплив фактора; науково обґрунтовані гігієнічні критерії оцінки електромагнітної обстановки в місцях розміщення цих засобів та комплекс заходів щодо охорони здоров'я населення.

  2. РЛЗ спеціального призначення є потужними джерелами ЕМП надвисокої частоти у довкіллі. На відстані до 1750 м ГПЕ ЕМП складає 30 – 180 мкВт/см2; максимальні рівні ЕМП реєструються на відстані 200 – 450 м від фазових центрів антен цих засобів, а на відстані 500 м ("Далекомір") і 1500 м ("Висотомір") розподіл ГПЕ ЕМП суттєво не залежить від висоти установки антени.

  3. Закономірності просторового розподілу ЕМП РЛЗ спеціального призначення виражені прямо пропорційною залежністю ГПЕ ЕМП від потужності об'єкту та обернено пропорційною залежністю від квадрату відстані "випромінювач - точки опромінення", висоти установки і робочого кута нахилу антени.

Особливістю просторового розподілу ЕМП РЛЗ в режимі сканування є положення, що дальність точки торкання землі променем визначається математичною залежністю у вигляді співвідношення: висоти фазового центру антени (прямо пропорційно) до кута хитання (обернено пропорційно).

  1. Технологічні і конструктивні особливості РЛЗ спеціального призначення обумовлюють різноманітність режимів їх використання (режим кругового обзору та режим сканування) в залежності від задач, що стоять перед данною позицією, а також переривчастий характер випромінювання ЕМЕ протягом 8 годин на добу, а в екстремальних випадках – до 24 годин.

  2. Встановлено, що 75% РЛЗ спеціального призначення розміщені в безпосередній близькості від територій функціональних зон військових містечок і житлової забудови; при цьому на житлових територіях ГПЕ перевищує гігієнічні нормативи у 3,5-5 разів. Реальне навантаження на цивільне населення військових містечок майже у 20 разів вище, ніж на військових спеціалістів, що обслуговують РЛЗ; населення є контингентом підвищеного ризику.

  3. Виявлено, що у населення військових містечок, яке мешкає у зоні впливу електромагнітних випромінювань РЛЗ спеціального призначення, реєструється підвищений рівень загальної захворюваності дорослого населення у порівнянні з контролем, у тому числі хвороб органів дихання (P<0,01), хвороб системи кровообігу (P<0,001), хвороб нервової системи (P<0,001), органів травлення (P<0,001), хвороб алергійної природи (P<0,05); достовірно вищий відсоток осіб з хронічною та множинною хронічною патологією, а також достовірно нижчий відсоток мешканців з високим індексом здоров'я (P<0,05), що обумовлено зниженням загальної резистентності організму.

  4. Результатами біологічного експерименту встановлені закономірності реакцій відповіді організму експериментальних тварин на вплив ЕМП надвисокої частоти, створюваних РЛЗ спеціального призначення, які характеризувалися одно направленими змінами функціонального стану при вивчених варіантах режимів дії і проявлялися: зрушенням функціонального стану центральної нервової системи, що виражається у зміні балансу процесів збудження і гальмування з переважанням гальмування; змінами імунної реактивності організму з порушенням гуморальної ланки імунної системи і факторів неспецифічного захисту; зрушенням біохімічного гомеостазу; змінами метаболічних процесів з характерними змінами органоспецифічної і внутрішньоклітинної ферментації, які свідчать про мембранотропний ефект впливу фактора; зміною репродуктивної функції, що проявляється гонадотропним і ембріотропним ефектами.

  5. З метою захисту навколишнього середовища й охорони здоров'я населення від шкідливого впливу ЕМП РЛЗ спеціального призначення розроблено комплекс гігієнічних заходів, що включає: диференційовані за режимами випромінювання гігієнічні нормативи (гранично допустимі рівні) ЕМП для умов населених місць – (радіолокатори кругового обзору - 15 мкВт/см2 при роботі на випромінювання 24 години і 40 мкВт/см2 при роботі на випромінювання протягом 8 годин; для радіолокаторів вертикального сканування - 10 і 30 мкВт/см2 у відповідності до цих же умов); методику визначення і побудови санітарно-захисної зони і зони обмеження забудови в місцях розташування цих об'єктів; санітарно-гігієнічні вимоги до розміщення і експлуатації РЛЗ спеціального призначення в населених місцях.

Рекомендований комплекс захисних заходів введено в дію документами Міністерства охорони здоров’я та Міністерства оборони України.

Публікації автора:

  1. Баркевич В.А. Актуальні проблеми захисту військовослужбовців від шкідливого впливу електромагнітних випромінювань. //Теоретич. і науково-практ. зб. Української військово-медичної академії "Проблеми військової охорони здоров'я та шляхи її реформування", К., 1997., - С.266-268.

  2. Думанский Ю.Д., Никитина Н.Г., Баркевич В.А., Биткин С.В. Закономерности биологических реакций организма на действие электромагнитных полей радиолокационных систем. //Теоретич. і науково-практ. зб. Української військово-медичної академії "Проблеми військової охорони здоров'я та шляхи її реформування", К., 1997., - С.268-270.

  3. Баркевич В.А. Електромагнітна обстановка в місцях розміщення радіолокационних станцій і комплексів ППО держави. //Сб. научн. тр. Украинской военно-медицинской академии под ред. В.Я. Белого. "Проблеми военного здравоохранения и пути его реформирования", К., Логос, 1998., - С.246-247.

  4. Баркевич В.А. Гигиенические исследования электромагнитной обстановки, создаваемые радиотехническими средствами специального назначения. //Гигиена населённых мест Вып. 34, К., 1999, - С.161-165.

  5. Думанский Ю.Д., Баркевич В.А., Никитина Н.Г., Томашевская Л.А., Биткин С.В. Гигиеническая регламентация электромагнитных полей, создаваемых радиотехническими средствами специального назначения: проблема, пути решения. //Довкілля та здоров'я, № 3, 1999, -С.16-20.

  6. Баркевич В.А., Никитина Н.Г., Биткин С.В. Электромагнитная обстановка на территории военных городков и её влияние на здоровье. //Гигиена населённых мест Вып. 35, К., 1999, - С.165-169.

  7. Никитина Н.Г., Баркевич В.А. Санитарный надзор за радиолокационными средствами в условиях окружающей среды //Гигиена населённых мест Вып. 37, К., 2000, - С.232-236.

  8. Баркевич В.А. Основи організації електромагнітної безпеки особового складу радіотехнічних об'єктів //Гігієна населених місць Вып. 39, К., 2002, - С.179-182.

  9. Баркевич В.А., Никитина Н.Г. Санитарно-гигиенические требования к размещению и эксплуатации РТС специального назначения в условиях населенних мест. //Гігієна населених місць Вып. 40, К., 2002, -С.161-163.