Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Сухарєва Ірина Олександрівна. Наукове обґрунтування і розроблення моделі зниження смертності немовлят на етапах надання медико-профілактичної допомоги : Дис... канд. наук: 14.02.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Сухарєва І.О. Наукове обґрунтування і розроблення моделі зниження смертності немовлят на етапах надання медико-профілактичної допомоги. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.

У дисертації подано варіант вирішення проблеми із запобігання й зниження СН шляхом її прогнозування на різних рівнях надання лікувально-профілактичної допомоги матері та дитині.

Проведене дослідження показало, що є певні резерви із зниження й запобігання СН, якщо в нас будуть знання про фактори ризику, які можуть агресивно впливати на організм вагітних і новонароджених.

Застосувавши сучасний методичний апарат досліджень, встановлено й прораховано за силою впливу групи факторів ризику СН, вивчено властивості та особливості їхнього впливу, розроблено й науково обґрунтовано заходи щодо прогнозування СН.

Дисертант розробив і науково обґрунтував функціональну модель до вирішення завдань із зниження й запобігання СН, виділив найбільш значущі фактори ризику та показав їхню роль у формуванні СН.

Зроблено основні висновки, які мають теоретичне й практичне значення, роблячи внесок у науку про репродуктивне здоров’я нації.

В дисертаційній роботі вирішено актуальну наукову задачу –визначено та проаналізовано показники смертності немовлят в АР Крим у порівнянні з ситуацією в Україні та проведено багатофакторний аналіз чинників, які впливають на формування смертності немовлят. Розроблено та науково обґрунтовано функціональну модель із запобігання і зниження смертності немовлят на різних рівнях надання лікувально-профілактичної допомоги матері й дитині.

1. Комплексним медико-соціальним дослідженням встановлено, що смертність немовлят є проблемою, яка поєднує специфічний та неспецифічний аспекти, що залежать від регіональних особливостей формування здоров’я дитячого населення, клімато-географічних, соціально-економічних, клінічних чинників. На сучасному етапі багато аспектів цієї проблеми залишаються невирішеними: відсутні комплексні дослідження, не розроблено систему заходів щодо прогнозування шляхів зниження смертності немовлят на різних етапах надання медичної допомоги.

2. Виявлено, що демографічна ситуація в АР Крим, як і в Україні, характеризується негативним природним приростом населення, незважаючи на незначне збільшення народжуваності за останні роки. При цьому в АР Крим показники народжуваності та загальної смертності нижчі, ніж в Україні в цілому. До негативних тенденцій у АР Крим належить повільне зниження показника мертвонароджуваності, ранньої неонатальної, неонатальної та постнеонатальної смертності. За останні роки в усіх регіонах України відзначається зниження материнської смертності, а в АР Крим цей показник залишається досить високим та перевищує середньоукраїнський у 1,5 рази.

3. Встановлено, що в АР Крим серед дітей, померлих у віці до 1 року, переважає неонатальна смертність (73%), що відповідає типу А смертності немовлят. Основними причинами смертності немовлят в АР Крим є стани, що виникають у перинатальному періоді (66,8%), на другому місці вроджена патологія (21,8%), на третьому – захворювання органів дихання (6,8%), на четвертому – інші причини (4,6%). В останні роки в Україні на третю позицію виходять травми, отруєння та інші наслідки зовнішніх впливів, залишаючи позаду хвороби органів дихання та інфекційні захворювання, що свідчить про покращання роботи в педіатричній службі. Високий рівень перинатальної патології в АР Крим (по Україні в середньому 38,1-42,1%) свідчить про наявність суттєвих резервів вдосконалення акушерсько-гінекологічної допомоги.

4. Виявлено, що смертність немовлят у АР Крим має сезонний характер з максимумом у весняно-зимовий період, смертність вища у вечірній час та у вихідні, хлопчики становлять більше половини померлих дітей, що підтверджує положення про надто велику смертність хлопчиків у віці до одного року, серед померлих переважають немовлята з вагою до 2500 г, велику вагу мала кожна шоста дитина, довжина тіла частіше до 40 см або понад 56 см, дві третини померлих дітей народилося в стані асфіксії різного ступеня тяжкості.

5. Дослідження показало, що суттєвий вплив на показники смертності немовлят справляють такі соціально-економічні та медичні фактори: вік матерів, освітній рівень, незареєстрований шлюб, недостатньо упорядковане житло, недостатній час для відпочинку, надмірне фізичне навантаження, неповноцінне харчування й, особливо, незадовільне здоров’я матері. Так, у 84,4% вагітних жінок відзначалася гінекологічна та екстрагенітальна патологія, кожні другі пологи проходять з ускладненнями. Фактором ризику є також багатоплідна вагітність (15%).

6. Незважаючи на зростання рівня ранньої постановки вагітних на облік, лише 70% останніх перебували на обліку в жіночій консультації, що свідчить про недоліки організації диспансерного спостереження. Кожна шоста (16,6%) вагітна проходить стаціонарне лікування з приводу ускладнень вагітності або соматичної патології. Кожна друга госпіталізація пов’язана із загрозою переривання вагітності, пієлонефритом або суміщеною патологією. Збільшилася частота патологічних пологів: кожні другі – передчасні, кожні четверті – затяжні, кожні шості – стрімкі.

7. Впливають на смертність немовлят три групи факторів: соціально-економічні, біологічні й медико-організаційні. При цьому має значення ступінь епідеміологічної значущості параметрів. Факторним аналізом доведено, що біологічні й соціально-економічні фактори більшою мірою впливають на смертність немовлят, ніж медико-організаційні. Запропонований нами метод виділення рівнів епідеміологічної значущості параметрів дозволяє визначити пріоритетність заходів щодо запобігання втрат серед дитячого населення.

8. Розроблено функціональну модель прогнозування факторів ризику можливих майбутніх втрат дітей до 1 року, яка може бути варіантом вирішення цієї важливої соціальної проблеми. Прогнозування смертності немовлят здійснюється у два етапи: на першому етапі – до моменту народження дитини, коли надається первинна медико-санітарна допомога (жіноча консультація – лікар-гінеколог) і спеціалізована допомога (пологовий будинок – акушер-гінеколог), на другому етапі – після народження дитини, в умовах пологового будинку – спеціалізована допомога (лікар-неонатолог) і первинна медико-санітарна допомога (сімейний лікар і лікар-педіатр дитячої поліклініки). Було запропоновано рівні її реалізації: національний, регіональний, місцевий, особистісний, а також запропоновано найбільш раціональну та оптимальну стратегію з диспансеризації за вагітними та дітьми першого року життя.

9. Інструментом розробленої моделі є дискримінантне рівняння, яке дозволяє прогнозувати СН на різних рівнях надання медичної допомоги. Рівняння представлено лінійно-дискримінантними функціями, які першому етапі містить 28 показників дослідження, що характеризують анамнез життя батьків, відомості про цю вагітність, а на другому етапі з 46 показників, які складаються вже з перелічених 28 і 18, що характеризують пологи та новонароджену дитину. Відсоток співпадінь математичного прогнозування з фактичними даними, одержаними в результаті експерименту, становив на першому етапі – 83,9, на другому – 78,0. Розроблена математична модель прогнозування смертності немовлят має достатню розпізнавальну здатність (83,3-91,7%), що дозволяє рекомендувати її для впровадження у клінічну практику для запобігання й зниження рівня смертності немовлят.

Публікації автора:

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Сухарева И.А. Компьютерная программа для изучения младенческой смертности в АРК // Тр. Крым. мед. ун-та. – Симферополь, 1998. – Т. 8. – С. 337-339.

  2. Короленко Е.С., Сухарева И.А., Махкамова З.Р. К вопросу о причинности младенческой смертности в Автономной республике Крым // Тр. Крым. мед. ун-та. – Симферополь, 2001. – Т. 137, ч. 1. – С. 198-199. (Дисертантом проведено статистичне оброблення матеріалу й аналіз отриманих даних).

  3. Сухарева И.А. Комплексная оценка факторов риска младенческой смертности в Крыму // Тр. Крым. мед. ун-та. – Симферополь, 2003. – Т. 139. – С. 151-154.

  4. Сухарева И.А. Статистическое обоснование факторов риска, влияющих на уровень младенческой смертности в Крыму // Тр. Крым. мед. ун-та. – Симферополь, 2004. – Т. 140, ч. 3. – С. 172-175.

  5. Сухарева И.А. Медико-социальные аспекты младенческой смертности // Таврический мед.-биол. вестн. – 2005. – Т. 8, №4. – С.144-149.

В інших виданнях:

  1. Пат. №18935 МПК (2006) А61В10/02 Спосіб прогнозування дожиття немовлят до 1 року / Москаленко В.Ф., Гульчій О.П., Сухарєва І.О., Савченко В.М. - №U200606975; Заявл. 22.06.2006; Опубл.: 15.11.2006 – Бюл. №11, 2006 р. (Здобувачем проведено патентний пошук прогнозування дожиття немовлят до 1 року).

  2. Москаленко В.Ф., Гульчій Л.П., Сухарєва І.О. Методика математичного підходу до визначення прогнозних тенденцій смертності немовлят на основних етапах надання лікувально-профілактичної допомоги: Метод. рекомендації. – Київ, 2007. – 30 с.

  1. Сухарева И.А., Махкамова З.Р. Аспекты младенческой смертности в Крыму // Матер. IV съезда акушер.-гинекол. Таджикистана. – Душанбе, 2003. – С. 42-43. (Дисертантом проведено статистичне оброблення матеріалу й аналіз отриманих даних).

  2. Сухарева И.А., Махкамова З.Р. Социально-гигиенические аспекты младенческой смертности в Крыму / Матер. Всеукр. науч.-практ. конф. «Актуальні питання соціальної медицини та охорони здоров’я» // Буковинський мед. вісн. – 2003. – №4. – С. 21-24. (Дисертанту належить методологічне забезпечення, узагальнення результатів, висновки).

  3. Сухарева И.А. Анализ младенческой смертности в АРК / Матер. республ. науч.-практ. конф., посв. 90-летию детского клинического санатория «Чайка» // Вестн. физиотер. и курортол. – 2003. – №4. – С. 118.

  4. Сухарева И.А., Махкамова З.Р. Репродуктивное здоровье и младенческая смертность // Матер. науч.- практ. конф., посвящ. 200-летию со дня основания Харьков. мед. ун-та. – Харьков, 2005. – С. 253. (Дисертанту належить ідея методологічного забезпечення, узагальнення результатів, написання висновків).

  5. Сухарева И.А. Махкамова З.Р. Роль врожденных пороков развития в структуре младенческой смертности в Крыму / Матер. II міжн. наук.-практ. конф. «Сучасні наукові дослідження – 2006» 20-28 лютого 2006. – Дніпропетровськ, 2006. – Т.12 – С. 108-110. (Дисертанту належить ідея методологічного забезпечення, узагальнення результатів, написання висновків).

  6. Moskalenko V.F., Gulchiy O.P., Sukhareva I.A. Influence of congenital defects on reproductive loss // Наук. практ. журн. Охорона здоров’я України. – 2007. – №1 (25). – С. 300. (Дисертант брав участь у зборі матеріалу та його аналізі, формулюванні висновків).