Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Таралло Володимир Леонідович. Наукове обґрунтування інтегральної оцінки здоров’я населення за параметрами дожиття : Дис... д-ра наук: 14.02.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Таралло В.Л. Наукове обґрунтування інтегральної оцінки здоров’я населення за параметрами дожиття. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2007.

У дисертації на основі системних досліджень динаміки здоров’я і дожиття населення України (поглиблено – сільського населення Північної Буковини) у всіх віко-статевих групах за різних територіальних умов проживання розроблено з використанням встановленого закону виживання популяцій новий напрям у медико-соціальній оцінці громадського здоров’я з визначенням провідних інтегральних показників. За ним обґрунтовано більш досконалі методологічні та інформаційно-методичні основи контролю стану здоров’я населення і створено умови для побудови в країні прогнозованої, модифікованої і ресурсозберігаючої системи його охорони. Запропоновані відповідні методи, контрольні («нормативні» та «еталонні») орієнтири здоров’я і дожиття, критерії для оцінки сприятливості територій для збереження здоров’я і життя населення.

Основні наукові і практичні результати дисертаційного дослідження визначені розробленими новими теоретичними та методичними підходами до інтегральної оцінки здоров’я населення та встановленими закономірностями виживання популяцій. Виявлено, що резерви підвищення ефективності управлінських рішень щодо зменшення захворюваності, смертності і підвищення середньої тривалості життя можливо реалізувати шляхом соціального проектування динаміки громадського здоров’я із спрямуванням поточних і стратегічних заходів у діяльності галузі охорони здоров’я на подолання статево-вікових і територіальних диспропорцій у здоров’ї населення. Науково обґрунтовано концепцію управління здоров’ям населення як базу для вибору медико-соціальних пріоритетів та розробки відповідних програм.

1. Встановлена закономірність, що перебіг процесів здоров’я і життя населення, інтегрованих у параметрах дожиття, на всіх вікових проміжках існування залежить від біологічного ресурсу життя та здоров’я (граничного видового віку) та характеру взаємодії початкового ресурсу життя і здоров’я (внутрішньої життєстійкості/ життєздатності) із зовнішнім середовищем і способом життя населення (зовнішньої життєстійкості/ життєздатності), швидкість незворотних втрат яких визначають ступінь адаптації популяції в конкретному середовищі та компенсації впливу діючих у ньому негативних чинників (закон виживання популяцій).

2. Встановлено на 62 репрезентативних вибірках, що граничний видовий вік населення України становить 101±1,5 року і практично не залежить від коливань зовнішніх (середовищних) чинників, про що свідчить відсутність протягом тривалого періоду спостереження (1976-2001 рр.) істотних розбіжностей його значень на різних територіях.

3. Обґрунтовано, що внутрішня життєстійкість/ життєздатність популяції характеризує здатність до збереження здоров’я і життя в наймолодших вікових групах; відображає взаємодію популяції із середовищем залежно від ресурсу здоров’я, успадкованого від батьків, особливостей внутрішньоутробного розвитку, якості акушерсько-гінекологічної та педіатричної допомоги, умов існування дітей у перші три роки життя і проявляється у відповідних показниках смертності. Визначено, що коефіцієнт внутрішньої життєстійкості/ життєздатності коливається на різних територіях та в осіб різної статі у межах 0,2-1,3, що свідчить про наявність відносної керованості цієї складової процесу виживання населення.

4. Визначено, що зовнішня життєстійкість/ життєздатність популяції характеризує здатність до збереження здоров’я і життя в дорослого населення, залежить від стану зовнішнього середовища та усталеного способу життя населення і проявляється у швидкості вимирання поколінь (статево-вікових показниках виживання). Коефіцієнт зовнішньої життєстійкості/ життєздатності коливається на різних територіях та в осіб різної статі в межах 2,0-12,0, що свідчить про широкі можливості керованості цієї складової процесу виживання населення.

5. Встановлено наявність закономірних відмінностей значень коефіцієнтів внутрішньої та зовнішньої життєстійкості в представників різних статевих груп: у жінок значення коефіцієнтів внутрішньої життєстійкості нижчі, а зовнішньої життєстійкості вищі в порівнянні з чоловіками (на базовій території для сільського населення внутрішня життєстійкість у жінок складала 0,77, у чоловіків 0,95; зовнішня життєстійкість – 11,67 і 5,41, відповідно), що потребує урахування при плануванні та оцінці результатів оздоровчих заходів.

6. Визначено контрольні значення коефіцієнтів внутрішньої та зовнішньої життєстійкості, за яких забезпечується збереження української популяції (0,6671,125 і 4,0848,415). Доведено, що наближення до мінімальних значень у наведених інтервалах є свідченням зростання ризиків для виживання та збереження здоров’я населення; зсув до максимальних значень відображує його стале покращання у всіх статево-вікових групах. За результатами моделювання співвідношення різних значень коефіцієнтів внутрішньої та зовнішньої життєстійкості визначено критерії інтегральної оцінки, проведено розподіл досліджуваних територій щодо їх сприятливості для збереження здоров’я населення на території з підвищеним ризиком, із нормальним перебігом процесів та території благополуччя.

7. Встановлено на основі аналізу кривих дожиття, побудованих на базі закону виживання, що життєві цикли популяцій розподіляються на три періоди (адаптації, адаптованого існування та дезадаптації), тривалість яких у конкретній популяції і, відповідно, середня тривалість життя, залежать від унікального сполучення на кожній території протягом життя популяції біологічних і соціальних чинників, вплив яких відбивається на відповідних показниках внутрішньої та зовнішньої життєстійкості. Доведено, що характер кривих дожиття репрезентує здатність певного соціо-екологічного середовища (і, зокрема, його складової – системи охорони здоров’я) до збереження здоров’я населення певних віко-статевих груп.

8. Визначено на основі теоретичних досліджень системно-інформаційну структуру поняття «здоров’я населення», його просторо-часовий зв’язок із поняттям «виживання населення», їх спільність в інтегральній оцінці динаміки здоров’я населення протягом життя і формуванні контрольованої системи охорони здоров’я на територіях проживання.

9. Удосконалено методику розрахунку таблиць смертності з використанням повних дат народження і смерті померлих осіб та методу найменших квадратів для визначення випрямлених/трендових показників вікової динаміки смертності, що дозволило отримати більш точні та очищені від випадкових коливань характеристики.

10. Удосконалено методику інтегральної оцінки динаміки захворюваності і перебігу хронічних хвороб на конкретних територіях, змістовно і методично поєднану з аналізом динаміки смертності, за якою протягом життя хворих визначається вплив організаційних, профілактичних і лікувальних заходів на зміни їх стану (на прикладі хвороб системи кровообігу), а також на динаміку здоров’я всього населення конкретних територій з урахуванням зв’язку з інтегральними показниками дожиття.

11. Доведено, що запропоновані методичні підходи до інтегральної оцінки здоров’я населення мають низку істотних переваг у порівнянні з традиційними методиками (моделі Вейбула, Гомперца-Мейкхема та ін.), оскільки: охоплюється весь життєвий цикл поколінь від 0 до граничного віку, враховується скінченність фізичного часу існування біологічних об’єктів; визначаються особливості формування «U-подібних» та «J-подібних» кривих смертності; виявляється можливість стратифікації та вимірювання етапів життєвого циклу поколінь, ризиків здоров’ю і життю, що дозволяє більш адекватно прогнозувати тенденції в динаміці здоров’я населення.

12. Розроблено шляхом поєднання інтегральних і традиційних показників здоров’я населення удосконалену інформаційно-методичну систему, яка дозволяє на державному та галузевому рівнях проектувати динаміку здоров’я і тривалості життя населення в узгодженні з якістю території проживання і, зокрема, систем охорони здоров’я з визначенням пріоритетних заходів.

Публікації автора:

Монографії:

1. Таралло В.Л. Здоров’я населення: інформаційно-методичне забезпечення прогнозованого управління. - Чернівці: ЧМІ, 1996. - 175 с.

Періодичні фахові видання, що затверджені ВАКом України:

2. Таралло В.Л. Методология и критерии оценки коллективного и индивидуального здоровья в решении проблем неспецифической профилактики //Социальная гигиена, организация здравоохранения и история медицины: Респ. межведомств. сб. - К.: Здоровье, 1991. - Вып. 22. - С.19-22.

3. Таралло В.Л. Власні показники здоров’я населення //Лікарська справа (Врачебное дело). - 1996. - №7-9. - C. 171-175.

4. Таралло В.Л. Системний вимір та аналіз життєздатності покоління. //Педіатрія, акушерство та гінекологія. - К., 1997. - №1. - С.11-15.

5. Таралло В.Л. Безпека існування і здоров’я нації //Буковинський медичний вісник. - 1997. - Т.1, №1. - С.89-95.

6. Таралло В.Л. Геногеографические параметры здоровья населения //Вісник наукових досліджень. - 1997. - №2-3. - С. 8-14.

7. Таралло В.Л. Взаємовідносини якості середовища і здоров’я населення //Буковинський медичний вісник. - 1998. - Т.2, №2. - С.152-158.

8. Таралло В.Л. Системне узгодження станів здоров’я населення та територій його мешкання //Вісник наукових досліджень. - 1998. - № 3-4. - С. 6-7.

9. Таралло В.Л. Закон виживання популяцій - базовий метод соціальної медицини //Буковинський медичний вісник. - 1998. -Т.2, № 3-4. -С.219-232.

10. Таралло В.Л. Iнтегральні показники виживання населення в iнформацiйній системі спостереження і оцінки перебігу процесів громадського здоров’я //Галицький лікарський вісник. - 1999. - №1. - С. 80-83.

11. Таралло В.Л. Популяційний підхід до моделювання і поглибленого аналізу розповсюдженості і наслідків хронічних хвороб, що стали провідними причинами смерті населення //Буковинський медичний вісник. - 1999. - Т.3, №1. - С.226-233.

12. Таралло В.Л. Уклад життя і здоров’я населення //Одеський медичний журнал. 1999. - № 5. - С.76-81.

13. Таралло В.Л. Здоров’я населення - основа формування системи управління його охороною //Буковинський медичний вісник. - 1999. - Т.3, №2. - С. 228-230.

14. Таралло В.Л. Визначення обсягу та структури територіальних фондів охорони здоров’я населення: системний підхід //Медичні перспективи. - 2000. - Т.V, №1. - С.94-99 .

15. Таралло В.Л. Здоров’я населення: прямі показники //Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2001.- №1.- С.42-47.

16. Таралло В.Л. Передумови становлення ресурсної стратегії охорони здоров’я в ХХІ столітті //Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2001. - №4. - С.68-69.

17. Tarallo V.L. Relaiile dintre modul de via i sntatea populaiei din nordul Bucovinei (Взаємозв’язок перебігу процесів здоров’я і способу життя населення Північної Буковини) //Glasul Bucovinei: сercetari socio-medicale. -Bucureti, 1998. -An V., Nr.3(19). - P. 165-179.

18. Таралло В.Л, Ревенко Ж.А. Економічні засади формування динамічно гнучкої системи охорони здоров’я //Клінічна та експериментальна патологія.- 2005.- Т.IV, №1.- С.93-97. (Дисертант зробив огляд літератури, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав статтю).

19. Таралло В.Л, Горський П.В. Динамiка виживання жителiв Пiвнiчної Буковини //Вісник наукових досліджень. - 1998. - №5-6. - С. 10-13. (Дисертант зробив огляд літератури, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав статтю).

20. Таралло В.Л, Горський В.П. Еталони здоров’я та їх зв’язок з хворобами //Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 1999. -№2. - С.39-42. (Дисертант зробив огляд літератури з теми роботи, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав статтю).

21. Таралло В.Л, Колоденко В.О. Перебіг процесів виживання сільських жителів України: інтегральна оцінка //Вісник морської медицини. - Одеса, 1999. - № 2(6). - С.92-95. (Дисертант зробив огляд літератури, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав статтю).

22. Таралло В.Л, Горський П.В. До визначення контрольних показників в інтегральній оцінці громадського здоров’я //Буковинський медичний вісник. -2001. - №1. - С.202-207. (Дисертант зробив огляд літератури з теми роботи, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав статтю).

23. Таралло В.Л, Горський П.В. До визначення умов реалізації в Україні політики ВООЗ для Європейського регіону «Здоров’я – 21»: методичні підходи //Буковинський медичний вісник. - 2003. - Т.7, №2. - С.189-193. (Дисертант зробив огляд літератури, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав статтю).

24. Таралло В.Л, Горський П.В. До визначення умов реалізації в Україні політики ВООЗ для Європейського регіону «Здоров’я – 21»: бажані цілі та орієнтири //Буковинський медичний вісник. - 2003. - Т.7, №3. - С.155-160. (Дисертант зробив огляд літератури, зібрав матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав статтю).

25. Таралло В.Л. Біологічні ритми перебігу процесів виживання населення: медико-соціальний погляд //Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. праць. - Вип. 39: Біологія. - Чернівці: ЧДУ, 1999. -С.114-122.

26. Таралло В.Л. Методичні аспекти дослідження здоров’я населення на основі моделі виживання //Демографічні дослідження. - К, 1996. - Вип.18. - С.57-71.

27. Таралло В.Л, Горський П.В. Закон виживання і тривалість життя поколінь //Демографічні дослідження. - К, 1999. - Вип.21. - С.162-177. (Дисертант зробив огляд літератури, зібрав матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав статтю).

Інші наукові видання:

28. Информационно-методические основы построения в стране и ее регионах системы прогнозируемого управления здоровьем населения /В.Л.Таралло, Ю.А.Тимофеев, П.В.Горский, Е.П.Попушой. - Кишинэу-Черновцы: ОУС, 1996. - 45 с. (Дисертант зробив огляд літератури з теми роботи, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав брошуру).

29. Информационно-методическое обеспечение прогнозирования и оценки эффективности социально-медицинских программ по выживанию населения /В.Л.Таралло, П.В.Горский, Ю.А.Тимофеев, Е.П.Попушой. - Кишинэу-Черновцы: ОУС, 1996. - 29 с. (Дисертант зробив огляд літератури з теми роботи, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав брошуру).

30. Углубленный статистический анализ течения и последствий хронических заболеваний для оценки эффективности профилактических и лечебных мероприятий /В.Л.Таралло, П.В.Горский, Ю.А.Тимофеев, Е.П.Попушой. -Кишинэу-Черновцы: ОУС, 1996. - 33 с. (Дисертант зробив огляд літератури з теми роботи, викопіював матеріал, провів обробку результатів, їх аналіз, написав брошуру).