Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Дерезюк Анатолій Васильович. Наукове обґрунтування методичних підходів до оптимізації медико-соціальної допомоги хворим на психічні розлади. : Дис... канд. наук: 14.02.03 - 2005.



Анотація до роботи:

Дерезюк А.В. “Наукове обґрунтування методичних підходів до оптимізації медико-соціальної допомоги хворим на психічні розлади”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.02.03 - соціальна медицина. Київська медична Академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Київ, 2005.

Дисертація присвячена обґрунтуванню науково-методичних підходів, розробці та впровадженню нової базової територіальної моделі медико-соціальної допомоги хворим на психічні розлади.

На основі комплексного соціально-гігієнічного дослідження встановлено, що соціальна медична допомога в Україні за рівнем розвитку значно відстає від більшості розвинутих країн світу і є економічно неадекватною до вимог ВООЗ та міжнародних стандартів.

Дослідженнями професійної діяльності в системі соціальної медичної допомоги в розвинутих країнах світу доведено, що ці країни досягли високого рівня охоплення нужденних у соціальній медичній допомозі і, переважно, за рахунок суспільних коштів. А також те, що до медико-соціальної роботи за рубежем відносяться як до професійної діяльності.

Виявлені тенденції і динаміка психічних захворювань населення в Україні та м. Вінниці за останні десять років. Результати соціологічних досліджень, проведених серед пацієнтів, лікарів і організаторів охорони здоров'я, вимагають ефективного і раціонального реформування системи медико-соціальної допомоги контингентам психічно хворих.

Розроблені принципи та система нового концептуального підходу до реформування системи медико-соціальної допомоги. Встановлені оптимальні організаційно-функціональні форми діяльності медико-соціальної допомоги контингентам психічно хворих. Науково обґрунтовані сучасні методичні підходи до медико-соціальної допомоги.

Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням організаційного та методологічного стану існуючої системи медико-соціальної допомоги хворим на психічні розлади встановлена її неадекватність вимогам щодо надання вказаному контингенту, що засвідчило актуальність необхідності наукового обґрунтування удосконалення її концептуальних напрямків, визначення нових науково-теоретичних підходів до оптимізації медико-соціальної допомоги з виділенням в ній блоків профілактичної і патогенетичної спрямованості, як елементів єдиної системи, впровадження якої у медичних закладах психіатричного профілю Вінницької області сприятиме підвищенню ефективності медико-соціальної допомоги інвалідам з розладами психіки.

  1. Встановлено за 1990-2004 рр. зростання рівнів поширеності психічних розладів в Україні з 2271,1 до 2472,3 випадків на 100 тис. населення, а у Вінницькій області з 2043,2 до 2093,6 випадків на 100 тис. населення при одночасному зростанні загальної інвалідності у зв'язку з психічними розладами відповідно на 29,8% та 35,8%.

  2. Доведено, що стан медико-соціальної допомоги хворим на психічні розлади у 68,8±6,6% випадків є неадекватним, свідченням чого є відсутність у 66,8±6,6% пацієнтів рекомендованої, але не отриманої додаткової медичної допомоги, консультування хворих за основним захворюванням лише в третині випадків (36,2±6,8%), неможливість понад 50,0% пацієнтів отримати медико-соціальну допомогу з питань юридичного консультування, працевлаштування, реабілітаційних заходів, консультативної допомоги лікарів вузьких спеціальностей.

  3. Результати соціологічного опитування керівників лікувально-профілактичних закладів м. Вінниці і області засвідчили, що 77,4±10,6% з них вважають необхідним відповідну реорганізацію системи медико-соціальної допомоги; 58,1±12,6% наголошують на нагальному вирішенні правових аспектів соціальної допомоги; 75,8±10,8% відмічають погіршення стану медико-соціальної допомоги; 69,3±15,8% - відсутність з боку суспільства науково обґрунтованих підходів до структурного та фінансового планування ресурсного забезпечення соціальних служб.

  4. Отримані результати засвідчили неефективність існуючої системи медико-соціальної допомоги хворим на психічні розлади і стали підставою для наукового обґрунтування якісно нових підходів до її концептуальних напрямків, розширення тлумачення поняття “медико-соціальна допомога” як мультидисциплінарного виду діяльності з конкретизацією її мети, принципів та визначення місця в частині суміжної діяльності медичної та соціальної служб.

  5. Визначення концептуальних напрямків, в основу яких покладались рекомендації ВООЗ, вимоги державних і галузевих нормативних актів, дозволили науково обґрунтувати методичні підходи до оптимізації медико-соціальної допомоги хворим на психічні розлади та розробити уніфіковану її технологію з включенням до неї комплексу патогенетичних та профілактичних програм для трьох рівнів (населення, хворі, інваліди) та шести груп пацієнтів (групи підвищеного ризику, членів родини пацієнта, довготривало і часто хворіючих, хворих з вираженими соціальними проблемами, інвалідів 1, 2, 3 груп), що забезпечить персональні медико-соціальні заходи для кожної з них.

  6. Запропоновані методичні підходи та технологія медико-соціальної допомоги можуть бути використані в муніципальній системі будь-якого обласного міста України, дозволять планувати обсяги медико-соціальної допомоги, конкретизувати контингенти хворих, забезпечать медичну та соціально-економічну ефективність.

Публікації автора:

У періодичних виданнях, затверджених ВАК України:

1. Дерезюк А.В. Деякі нові заходи по реабілітації хворих з хронічними психічними розладами (на досвіді окремих країн) // Вісник Вінницького медичного університету.- 2000.- №4(1).- С. 245-247.

2.Дерезюк А.В. Експертна оцінка ефективності медико-соціальної допомоги контингентам хворих з хронічними психічними розладами // Вісник Вінницького медичного університету.- 2001.- №5(1).- С. 242-243.

3.Дерезюк А.В. До концепції розвитку медико-соціальної допомоги хворим з хронічними психічними розладами // Вісник Вінницького медичного університету.- 2001.- №6(1).- С. 558-560.

4.Дерезюк А.В. Базова модель медико-соціальної допомоги психічнохворим // Вісник Вінницького медичного університету.- 2003.- №7(2/2).- С. 794-796.

В інших виданнях:

1. Дерезюк А.В. Організаційні особливості медико-соціальної допомоги в умовах реструктуризації ОЗ (на прикладі психічної допомоги) // V університетська наук.-практ. конф. молодих вчених та фахівців.- Вінниця.- 1999.- С. 19-20.

2. Дерезюк А.В. Медико-соціальне забезпечення контингентів хворих з психічними розладами в системі охорони здоров’я // ІХ університетська наук.-практ. конф. молодих вчених та фахівців.- Вінниця.- 2003.- С. 19-20.

3. Дерезюк А.В., Орлова Н.М. Стан медико-соціальної допомоги хворим на психічні розлади та обґрунтування можливостей її вдосконалення// Матер. наук.-практ. конф. з міжнародною участю “Інноваційні діагностичні технології в медико-соціальній експертизі і реабілітації інвалідів”. – Дніпропетровськ, 2005. – С.16-18 (дисертантом особисто виконано збір матеріалу, статистична обробка та узагальнення результатів дослідження).