Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Крячкова Лілія Вікторівна. Наукове обґрунтування шляхів оптимізації розподілу обсягів медичних послуг між рівнями медичної допомоги : Дис... канд. наук: 14.02.03 - 2005.



Анотація до роботи:

Крячкова Л.В. Наукове обґрунтування шляхів оптимізації розподілу обсягів медичних послуг між рівнями медичної допомоги. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 - соціальна медицина. - Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено питанням наукового обґрунтування шляхів оптимізації розподілу обсягів медичних послуг між рівнями медичної допомоги на основі вивчення організації та адекватності медичного обслуговування. Дана комплексна оцінка адекватності медичного обслуговування за своєчасністю, місцем, обсягом та якістю надання медичної допомоги на прикладі контингенту хворих на артеріальну гіпертензію та асоційовані з нею захворювання. Визначено прямий вплив керованості медичної допомоги на розподіл обсягів медичних послуг між рівнями медичного обслуговування. Вивчено обсяг та структуру витрат населення у зв’язку з медичним обслуговуванням та їх вплив на доступність медичної допомоги. Обґрунтовано, з використанням методу імітаційного моделювання, комплекс стратегічних підходів, який забезпечує підвищення ефективності медичного обслуговування.

Основні наукові та практичні результати дисертаційного дослідження визначені встановленими особливостями та рядом закономірностей впливу медико-організаційних детермінант на ефективність медичного обслуговування. Виявлено, що резерви підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу охорони здоров’я можливо реалізувати через подолання структурних диспропорцій галузі, оскільки однією з найбільш впливових, пов’язаних з діяльністю системи охорони здоров’я, медико-соціальною детермінантою здоров’я населення є характер розподілу обсягів медичних послуг між рівнями медичної допомоги.

Розроблено та науково обґрунтовано стратегічні напрямки щодо оптимізації розподілу обсягів медичних послуг між рівнями медичної допомоги на сучасному етапі розвитку охорони здоров’я та у перспективі.

  1. Встановлено, що провідним шляхом вирішення актуального завдання підвищення ефективності охорони здоров’я є вплив на характер розподілу обсягів медичних послуг між рівнями медичної допомоги комплексу факторів, серед яких: адекватність медичного обслуговування, порядок доступу пацієнтів до спеціалізованих та стаціонарних медичних послуг, керованість та доступність медичної допомоги, якість медичного обслуговування, ресурсне наповнення галузі і порядок фінансування медичних служб.

  2. Виявлено на репрезентативній виборці (404 закінчених випадків лікування пацієнтів з артеріальною гіпертензією та асоційованими з нею захворюваннями) недостатню керованість процесу надання професійної медичної допомоги внаслідок самостійного формування пацієнтами своїх медичних маршрутів: контакт з системою медичної допомоги розпочинають з первинного рівня 41,2 % пацієнтів; в середньому отримують допомогу на одному рівні медичного обслуговування та не перенаправляються до іншого спеціаліста або до інших закладів 26,5 % пацієнтів; безпосередньо до вузьких спеціалістів без направлення звертається третина пацієнтів (29,5 %) і кожний шостий (16,9 %) - до стаціонарів різного рівня.

  3. Встановлено, що відсутність координації медичних маршрутів є основною причиною неадекватності медичного обслуговування. За даними експертної оцінки, місце (рівень) надання медичної допомоги лише в 34,1% відповідало стану здоровя пацієнтів; у 43,2 % випадків медична допомога надавалася на рівнях, вищих за необхідний відповідно до перебігу захворювання (амбулаторному спеціалізованому та стаціонарному).

  4. Визначено, що інтегральний показник якості медичного обслуговування складає 56,4 %, що відповідає нижній межі задовільного рівня. Найгірші показники якості зафіксовані при наданні первинної медичної допомоги – 10,2 %. Ресурсне наповнення випадку лікування визнано експертами повноцінним у 44,9 % випадків, у третині випадків (34,3 %) - недостатнім і у кожному п’ятому випадку (19,6 %) - надлишковим. Допомога в належному обсязі надавалася у 38% амбулаторних та 23,7% стаціонарних випадків.

  5. Встановлено, що загальний обсяг витрат населення в зв’язку з отриманням медичної допомоги складає понад 230 гривень на одну особу на рік (19,35 ± 0,6 грн. на місяць), що перевищує подушні витрати на охорону здоровя з бюджетів усіх рівнів. Платність негативно впливає на своєчасність надання медичної допомоги (52,6 % звертань пацієнтів були несвоєчасними, з них половина через необхідність доплат), що призводить до зростання важкості захворювань і в результаті - до диспропорцій у розподілі медичних послуг між рівнями медичної допомоги. Населення незадоволено як обсягом платежів з власних коштів (51,6 % домогосподарств оцінює їх як непосильні), так і неврегульованістю оплати у державних та комунальних медичних закладах (14 % пацієнтів приватних медичних закладів основною причиною звертань до недержавних закладів назвали передбачуваність витрат).

  1. Обґрунтовано, що оптимізацію структури медичних послуг за рівнями медичної допомоги забезпечує сполучення чотирьох стратегічних підходів: підвищення ефективності використання ресурсів охорони здоровя шляхом запровадження контрольно-пропускної системи при використанні витратних видів спеціалізованих і стаціонарних послуг, збільшення фінансових надходжень за рахунок громадських джерел, зменшення співучасті населення у витратах та зняття фінансового бар’єру при звертанні за первинною медичною допомогою. За результатами імітаційного моделювання встановлено, що реалізація зазначеного комплексу дозволить збільшити частку витрат на первинну медичну допомогу до 24 %, підвищити загальну кількість пролікованих хворих на 32,2 %, зменшити смертність від серцево-судинних захворювань, асоційованих з артеріальною гіпертензією населення віком до 65 років на три чверті від можливостей по її контролю системою охорони здоров’я.

  2. Доведено, що в умовах збереження бюджетного фінансування в існуючих обсягах провідною стратегією оптимізації використання ресурсного потенціалу охорони здоров’я є наділення лікаря первинної ланки функціями контрольно-пропускного характеру для управління обсягами спеціалізованих та стаціонарних послуг, що дозволить збільшити на 19 % загальні обсяги медичної допомоги; знизити на 12,4 % число смертельних випадків від серцево-судинних захворювань, пов’язаних з артеріальною гіпертензією, у працездатному віці (р<0,01).

  3. Розроблено та запропоновано комплекс заходів стосовно оптимізації розподілу обсягів медичних послуг між рівнями медичної допомоги, впровадження якого дозволить забезпечити підвищення ефективності використання наявних ресурсів для задоволення потреб населення у медичних послугах та буде сприяти підвищенню результативності діяльності системи охорони здоров’я.

Публікації автора:

Навчальний посібник:

  1. Організація роботи лікаря загальної практики (сімейного лікаря) / Лехан В.М., Іпатов А.В., Борвінко Е.В., Крячкова Л.В., Зюков О.Л.; Під ред. В.М.Лехан. - 2-ге вид., доп. - Дніпропетровськ, АРТ-ПРЕС, 2002.-367 с. (Дисертантом проведено добір літератури, аналіз історичних аспектів, освітлення організації стаціонарозамінюючих форм медичного обслуговування, розробка тестових завдань та ділових ігор, підготовка посібника до видання).

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Крячкова Л.В. Використання соціологічних опитувань медичних працівників для обґрунтування напрямів подальшого реформування охорони здоров’я // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2000. - №1. - С. 80-83.

  2. Крячкова Л.В., Бєчке І.П., Бойко О.О. Обстеження бюджетів домогосподарств як механізм аналізу попиту на медичні послуги // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. 2000. - №1.- С. 90-92. (Дисертантом організовано і проведено збір матеріалу, його обробка, написання статті).

  3. Крячкова Л.В. Аналіз медичних маршрутів пацієнтів кардіологічного профілю // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2003. - №3. - С. 61-64.

  4. Лехан В.М., Крячкова Л.В. Методичні підходи до аналізу детермінант здоров’я населення // Буковинський медичний вісник. - 2003. - №4. - С. 13-15. (Дисертантом проведено аналіз літератури, побудова діаграм та рисунків, написання статті).

  5. Оцінка якості медичної допомоги пацієнтам кардіологічного профілю (з артеріальною гіпертензією) / Лехан В.М., Крячкова Л.В., Волчек В.В., Прохорова Т.В., Юркова О.Ю. // Медичні перспективи. - 2003. - Т.VIII, №4. - С. 89-93. (Дисертантом прийнято участь у зборі матеріалу, організовано проведення експертної оцінки, здійснено обробку та інтерпретацію результатів експертизи).

  6. Лехан В.М., Крячкова Л.В., Губар І.О. Стратегічні підходи щодо оптимізації структури медичної допомоги (на підставі результатів імітаційного моделювання) // Охорона здоров’я України. - 2004. - №1. - С. 42-48. (Дисертанту належить аналіз та узагальнення результатів імітаційного моделювання, підготовка ілюстрацій).

В інших наукових виданнях:

  1. Лехан В.М., Крячкова Л.В., Губар І.О. Підвищення ефективності використання ресурсів охорони здоров’я шляхом оптимізації структури медичних послуг за рівнями надання медичної допомоги // Інформаційний лист № 286-2003, ухвалений рішенням проблемної комісії “Соціальна гігієна”. - К., 2003.-3с. (Дисертантом проведено збір експериментального матеріалу, взято участь у обробці матеріалів дослідження, обговоренні результатів, оформленні інформаційного листа до видання).

  2. Лехан В.Н., Крячкова Л.В. Перспективы и опыт внедрения замещения функций в организационных структурах системы здравоохранения // Главный врач. - 2002. - №7. - С. 33-38. (Дисертантом проведено аналіз літератури, постановка проблеми, написання статті).

  3. Крячкова Л.В. Стационарозамещающие формы медицинской помощи как пример замещения в организационных структурах здравоохранения // Главный врач. - 2002. - №8. - С. 41-54.

  4. Лехан В.М., Крячкова Л.В. Дослідження витрат населення при отриманні медичної допомоги // Главный врач. - 2003. - №4. - С. 48-51. (Дисертантом організовано і проведено збір матеріалу, його обробка, написання статті).

  5. Лехан В.М., Губар І.О., Крячкова Л.В. Концептуальні підходи до моделювання оптимальної структури медичної допомоги населенню //Формування регіональної політики в галузі охорони здоровя: Матер. наук. конф. / За ред. В.О.Колоденка. -Одеса: ОФ УАДУ, 2001. - Ч.2. - С. 135-141. (Дисертант брала участь у розробці концепції дослідження, написанні статті).

  6. Крячкова Л., Константинова О., Константинов С. Роль та місце приватних медичних послуг у наданні медичної допомоги населенню (за даними регіонального соціологічного дослідження) // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. “Регіональна політика в галузі охорони здоров’я: шляхи формування та реалізації”. - Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. - С. 167-178. (Дисертанту належить пошук та аналіз літературних джерел, постановка проблеми, обробка результатів, написання статті).

  7. Місце та роль наукових досліджень при розробці управлінських рішень щодо розвитку охорони здоровя / Лехан В.М., Крячкова Л.В., Борвінко Е.В., Губар І.О., Розумовська О.В., Юркова О.Ю. // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень”. - Дніпропетровськ – Дніпродзержинськ - Черкаси, 2003. - Т.5. - С. 21-22. (Дисертантом здійснено постановку проблеми, проведено аналіз літератури та оформлення публікації).