Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Риков Сергій Олександрович. Наукове обґрунтування системи надання офтальмологічної допомоги населенню України : Дис... д-ра наук: 14.01.18 - 2004.



Анотація до роботи:

Риков С.О. Наукове обґрунтування системи надання офтальмологічної допомоги населенню України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальностями 14.02.03 – соціальна медицина та 14.01.18 – очні захворювання. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2004 р.

Дисертаційна робота вміщує дані досліджень епідеміології захворювань органа зору та його придатків за період 1992-2001 роки, вплив медико-соціальних факторів (економічних, антропоекологічних, популяційно-генетичних та організаційних) на рівні та тенденції офтальмологічної захворюваності, первинної інвалідності, на діяльність офтальмологічної служби, доступність і якість наданої населенню офтальмологічної допомоги.

Досліджені наявні проблеми в діяльності офтальмологічної служби України та визначені напрямки по її реформуванню. На підставі отриманих в дослідженні даних розроблена якісно нова модель організації офтальмологічної допомоги населенню – інтегративно-диференційована; науково обґрунтовано її ресурсне забезпечення (кадрове, матеріально-технічне, фінансове), створені стандарти забезпечення доступності медичної допомоги офтальмологічним хворим в рамках запропонованої моделі. Проведене експериментальне впровадження розробленої організаційної моделі та визначена її клінічна, медико-соціальна ефективність. Розроблені рекомендації по подальшому покращанню доступності та якості надання офтальмологічної допомоги населенню, зниженню рівнів захворювань органа зору та його придатків, рівнів первинної інвалідності внаслідок сліпоти та слабкозорості.

Автором вперше науково обґрунтована, розроблена, впроваджена, досліджена ефективність якісно нової системи надання офтальмологічної допомоги населенню України. Встановлена висока ефективність впровадженої серед населення інтегративно-диференційованої моделі організації офтальмологічної допомоги населенню України.

У дисертації зроблено теоретичне узагальнення і розв’язання актуальної проблеми галузі охорони здоров’я – наукове обґрунтування системи надання офтальмологічної допомоги населенню України шляхом впровадження якісно нової моделі її організації.

  1. Соціально-клінічне дослідження базувалося на необхідності комплексних цільових перетворень системи надання населенню офтальмологічної допомоги, сучасний стан якої виявився неадекватним новим соціально-економічним умовам, наслідками чого стало зниження доступності та якості медичної допомоги, зростання рівня захворюваності та інвалідності внаслідок очної патології. Результатом роботи була науково обґрунтована, із врахуванням вимог та рекомендацій ВООЗ, якісно нова інтегративно-диференційована модель організації офтальмологічної допомоги дорослому і дитячому населенню України. Впроваджена в практику охорони здоров’я запропонована модель засвідчила свою медичну, соціальну та економічну ефективність.

  2. Встановлено, що в структурі загальної захворюваності населення України офтальмологічна патологія становить 5,25% від усіх захворювань і займає четверте рангове місце, а середньорічний приріст її поширеності становить 2,4%. За показниками поширеності перше місце займають підлітки (12012,1 на 100 тис.), друге – дитяче населення (8349), третє – доросле (7932,6). Понад половину (55,1%) всієї офтальмологічної патології складають міопія, катаракта, захворювання кон’юнктиви, сітківки та глаукома. Первинна інвалідність внаслідок хвороб ока та його придаткового апарату становить 4,8% і займає шосте місце в загальній структурі інвалідності всього населення.

  3. Показано, що протягом 1992-2001 років захворюваність населення на хвороби сітківки зросла в 2,1 разу, катаракту – на 31,0%, глаукому – на 29,0%, атрофію зорового нерва – на 15,0%, міопію – на 10,6%. Розроблена на підставі епідеміологічних досліджень математична модель прогнозу рівнів поширеності офтальмологічної патології серед населення України свідчить, що до 2020 року при збереженні існуючої системи загальний рівень поширеності захворювань ока та його придатків збільшиться на 85,76% (до 14350,23 на 100 тис. населення). Основними причинами патології органа зору стануть захворювання сітківки (15,5%), кон’юнктиви (13,71%) при збереженні провідного значення міопії (11,87%) і катаракти (10,52%).

  4. Доведено, що на рівень поширеності захворювань органа зору та його придатків впливають екзогенні (економічні R2=0,32-0,54, антропоекологічні R2=0,37-0,96, організаційні R2= 0,38-0,86) та ендогенні (популяційно-генетичні R2=0,97) чинники. Встановлена також залежність її рівня від патогенетичного механізму, який обумовлює виникнення патології ока. Зокрема, тісний кореляційний зв’язок між окремими групами захворювань ока та його придатків: катаракта – міопія – глаукома – хвороби сітківки (r=0,87); хвороби кон’юнктиви – склери – рогівки (r=0,76); а також із рівнем поширеності інших класів хвороб: новоутвореннями та злоякісними новоутвореннями (r=0,73); хворобами ендокринної системи та цукровим діабетом (r=0,51); нервової системи (r=0,76); системи кровообігу, гіпертонічною хворобою, цереброваскулярною патологією (r=0,53); хворобами органів дихання (r=0,64); шкіри та підшкірної клітковини (r=0,42).

  5. Результати системного аналізу стану офтальмологічної допомоги в Україні дозволили виділити два основних її етапи, перший з яких (1968-1991 рр.) характеризувався розвитком спеціалізованих закладів нового типу, переходом від екстенсивного до інтенсивного типів діяльності, посиленням профілактичного спрямування. В той же час другому етапу (1992-
    2001 рр.), який припадає на період економічних труднощів у державі, стало властивим скорочення мережі, матеріально-технічних та кадрових ресурсів, зростання поширеності хронічної офтальмологічної патології (R2=0,40-0,80) та рівнів інвалідності, що свідчить про необхідність якісного удосконалення системи офтальмологічної служби в період реформування галузі.

  6. Результати дослідження дозволили науково обґрунтувати якісно нову інтегративно-диференційовану модель організації офтальмологічної служби, з введенням на її етапах нових взаємозв’язаних функціональних елементів: сімейних лікарів, громадських комісій по профілактиці сліпоти та слабкозорості; міжрайонних офтальмологічних діагностичних кабінетів та денних стаціонарів, районних комісій по боротьбі зі сліпотою і медико-соціальної реабілітації сліпих та слабкозорих; відділень профілактики сліпоти; центрів лазерної офтальмології та мобільної офтальмологічної допомоги і профілактики сліпоти. В її основу покладена інтеграція зусиль соціальних сфер суспільства (охорони здоров’я, освіти, соціального захисту), а також принцип диференціації, який дозволяє раціонально скерувати потоки пацієнтів між структурними одиницями системи, провести їх розподіл на етапах, сконцентрувати наявні економічні, матеріально-технічні та кадрові ресурси в місцях їх найбільшої потреби і використати з найбільшою ефективністю.

  7. Запропонована інтегративно-диференційована модель організації офтальмологічної допомоги ґрунтується на трьох напрямках діяльності – профілактичному, лікувально-діагностичному та реабілітаційному, які реалізуються на етапах спеціалізованої, кваліфікованої та висококваліфікованої офтальмологічної допомоги. Вказане поєднання етапу та напрямку роботи дозволяє формувати функціональні модулі системи, в залежності від завдань кожного з яких інтегруються ресурси різних галузей – охорони здоров’я, системи освіти та соціального захисту населення. Перевагою наведеного є гнучкість та спроможність адаптації запропонованої системи до реальних умов існування та потреб часу.

  8. Впровадження інтегративно-диференційованої моделі дозволило наблизити кваліфіковану та висококваліфіковану допомогу до населення віддалених регіонів України з важкими захворюваннями органа зору на 77,8%, підвищити доступність консультативної допомоги для населення на 44,1%, для дитячого – на 15,55%, амбулаторної хірургії дорослим – на 64,0%, дітям – на 5,26%, лазерних методів лікування – в 4,3 разу. Наслідком її впровадження стало підвищення рівня виявлення та диспансеризації офтальмологічних хворих в амбулаторно-поліклінічних закладах на 31,9%; зменшення необґрунтованих звернень населення за спеціалізованою та кваліфікованою допомогою на 9,8%; зростання хірургічної допомоги в амбулаторних умовах в 3,5 рази і зниження навантаження на стаціонари на 12,82% при підвищенні хірургічної активності в них на 20,9%

  9. Передбачена новою моделлю диференціація потоків хворих на етапах офтальмологічної допомоги сприяла зростанню використання в стаціонарах сучасних методів лікування захворювань органа зору – екстракапсулярної екстракції катаракти із імплантацією штучного кришталика (на 44,63%), факоемульсифікації із імплантацією штучного кришталика (на 4,12%), мікрохірургічних антиглаукомних операцій (на 10,23%), лікування косоокості у дітей (на 5,81%). Наслідком вказаного стало підвищення якості стаціонарної офтальмологічної допомоги, про що свідчать високі показники ефективності лікування: «одужання» – 81,25±2,98%, «покращання» – 14,73±2,87%, низький рівень ускладнень – 0,56±0,31%. Цьому сприяло також збільшення передбаченого моделлю етапу кваліфікованої та висококваліфікованої допомоги кадровими ресурсами: лікарями-офтальмологами – на 16,9%, середнім медичним персоналом – на 11,9, молодшим – на 6,0%, технічним та обслуговуючим – на 35,7%. Про сприйняття нової організаційної моделі свідчить досить високий рівень задоволеності пацієнтів – 9,1 бала: амбулаторною допомогою – 9,25, стаціонарною – 9,03 бали за десятибальною системою.

  10. Впровадження інтегративно-диференційованої моделі офтальмологічної служби потребувало наукового обґрунтування стандартів надання допомоги окремим хворим, зокрема із старечою ядерною катарактою (Н25.1), відкритокутовою глаукомою (Н40.4), міопією, ускладненою хоріоретинальною дистрофією без її відшарування (Н14.3 - Н36.0) та ураженнями органа зору внаслідок ВІЛ-інфекції, які проявляються інфекційними та паразитарними хворобами (В20), що дозволило покращити ранню діагностику цієї патології до 80%, збільшити позитивні результати лікування до 78%, забезпечити диспансерний нагляд до 90% всіх пацієнтів, покращити управління офтальмологічною допомогою.

  11. Про економічну ефективність впровадженої моделі свідчить зниження (до 4,5 днів) тривалості лікування хворих в стаціонарах на 34,8%, підвищення обігу ліжка на 23,62% та його зайнятості на 20,9%, зниження собівартості одного ліжко-дня на 24,74% завдяки додатковому залученню коштів (добровільне медичне страхування пацієнтів – 37,58%, благодійні внески та пожертвування від громадян – 48,3%, надання допомоги за договорами – 11,57%). Крім того, розрахунки щодо потреби мережі та ресурсів офтальмологічної допомоги в умовах дії запропонованої моделі свідчать про можливість скорочення її ліжкового фонду на 41,1% та збільшення кількості амбулаторних кабінетів на 12,8%, що відповідає напрямкам розвитку первинної медико-санітарної допомоги.

  12. Діяльність офтальмологічної служби в умовах дії нової інтегративно-диференційованої моделі вимагає нових якісних підходів до управління нею, зокрема, в частині інформаційного забезпечення процесу управління з використанням Інтернет-ресурсів, що одночасно сприятиме і безперервному підвищенню кваліфікації лікарів-офтальмологів. Лише 37,95±2,25% лікарів-офтальмологів мають навички роботи з персональним комп’ютером і лише 12,3±0,7% мають доступ до Інтернету. Потреби в отриманні наукової та управлінської інформації, інформації про нові методи лікування пацієнтів, необхідність телемедичних консультацій з провідними спеціалістами-офтальмологами країни та за кордоном з питань діагностики та лікування важких та рідких захворювань органа зору є значною (75,0-80,0%), що і обумовлює необхідність створення інформаційних Інтернет-центрів в обласних офтальмологічних диспансерах.

Публікації автора:

Монографії

  1. Рыков С.А. Глаз как система. Структура. Функция. Взаимосвязь. - К.: Медэкол, 2000. - 183 с.

  2. Лемзяков Г.Г., Рыков С.А. Скорая и неотложная медицинская помощь: Учеб. пособие для студентов высш. мед. учеб. заведений, врачей-интернов, курсантов, аспирантов учеб. мед. заведений III-IV уровней аккредитации, врачей скорой и неотлож. помощи / Под ред.
    И.С. Зозули, И.С. Чекмана. - К.: Здоров’я, 2002. - 727 с. (Дисертанту належить створення стандартів надання медичної допомоги при невідкладних станах в офтальмології, написання розділу: «Неотложные состояния в офтальмологии»).

  3. Крижановська Т.В., Риков С.О. Організація медико-соціальної допомоги дітям з вадами зору в Україні. - К.: ТОВ «Видавнича компанія «КИТ», 2003. - 180 с. (Дисертанту належить написання розділів 1, 4).

  4. Риков С.О., Варивончик Д.В., Кальченко А.М. Віхи історії офтальмології України. - К.: ТОВ «Видавнича компанія «КИТ», 2003. - 220 с. (Дисертанту належить ідея написання книги, пошук та опрацювання літературного матеріалу).

Брошури

  1. Довідник дитячого офтальмолога за 2001-2002 роки / С.О. Риков, Н.Г. Руденко, Л.В. Гуліда, О.С. Данько, Л.Г. Александрова, Г.С. Владзієвська. – Кіровоград: ПП „Поліум”, 2003. - 106 с. (Дисертанту належить ідея написання довідника, опрацювання медико-статистичного матеріалу та написання узагальнюючого огляду стану офтальмологічної допомоги дитячому населенню в Україні, розробка рекомендацій).

  2. Риков С.О., Варивончик Д.В. Організація офтальмологічної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД в Україні. - К.: Логос, 2002.- 88с. (Дисертанту належить ідея написання брошури, опрацювання літературного і клінічного матеріалу, розробка системи організації офтальмологічної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД).

  3. Рыков С.А., Руденко Н.Г., Александрова Л.Г. Использование Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, 10 пересмотра, в офтальмологии. - Кіровоград: ПП „Поліум”, 2003. - 105 с. (Дисертанту належить ідея створення довідника, участь у опрацюванні первинної документації, угрупування класів та нозологічних груп, участь у створенні довідково-пошукового розділу).

  4. Риков С.О., Ферфільфайн Й.Л. Профілактика захворювань органа зору у дітей: Навчально-метод. посібник для студентів вищих навчальних закладів. - К.: ТОВ ВК «КИТ», 2003. - 64 с. (Дисертанту належить ідея створення посібника, розробка концепції методологічного та дидактичного його забезпечення, написання розділів).

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Риков С.О. Адекватність сучасної державної статистичної звітності про офтальмологічні захворювання в Україні // Вестн. гигиены и эпидемиологии. - 2002. - Т. 6, №2. - С. 153-156.

  2. Риков С.О. Організація офтальмологічної допомоги населенню з використанням диференціально-інтегративної моделі // Актуальные пробл. медицины и биологии: Сб. - К., 2002. - №2. - С. 191-194.

  3. Риков С.О. Вплив антропогенного забруднення ґрунтів на поширеність хвороб органа зору та його придатків // Вісн. наук. досліджень. - 2003.- №2. - С. 26-28.

  4. Риков С.О. Вплив антропогенного забруднення питної води на поширеність хвороб органа зору та його придатків // Експерим. та клін. фізіол. і біохімія. - 2003. - №3. - С. 111-115.

  5. Риков С.О. Вплив економічних факторів на поширеність патології органа зору та діяльність офтальмологічної служби в Україні // Таврич. мед.-биол. вестник. - 2003. - Т. 6, №1. - С. 121-126.

  6. Риков С.О. Вплив електромагнітного поля антропогенного походження на поширеність офтальмологічної патології // Вісн. проблем біології і медицини. - 2003. - №2. - С. 70-73.

  7. Риков С.О. Вплив забруднення атмосферного повітря антропогенного походження на поширеність хвороб очей та їх придатків // Вісн. Вінниц. держ. мед. університету. - 2003. - Т. 7, №2/2. - С. 743-746.

  8. Риков С.О. Генетичні фактори і поширеність офтальмологічних захворювань у популяціях населення України // Одес. мед. журнал. - 2003. - №3. - С. 89-92.

  9. Риков С.О. Економічна ефективність надання спеціалізованої та висококваліфікованої офтальмологічної допомоги населенню в рамках інтегративно-диференційованої організаційної моделі // Експерим. і клін. медицина. - 2003. - №3-4. - С. 171-174.

  10. Риков С.О. Ефективність підготовки та використання кадрових ресурсів при наданні офтальмологічної допомоги населенню в рамках інтегративно-диференційованої організаційної моделі // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я. - 2003. - №1. - С. 53-58.

  11. Риков С.О. Напрямки перебудови організації офтальмологічної допомоги населенню України з використанням інтегративно-диференційованої моделі // Охорона здоров’я України. - 2003. - №2. - С. 46-52.

  12. Риков С.О. Організація кваліфікованої та висококваліфікованої офтальмологічної допомоги населенню України в рамках інтегративно-диференційованої моделі // Галиц. лікар. вісник. - 2003. - Т. 10, №4. - С. 108-113.

  13. Риков С.О. Організація спеціалізованої офтальмологічної допомоги населенню України в рамках інтегративно-диференційованої моделі // Буковин. мед. вісник. - 2003. - №4. - С. 205-210.

  14. Риков С.О. Поширеність офтальмологічної патології в умовах забруднення середовища зовнішнім іонізуючим випромінюванням // Вісн. пробл. біології і медицини. - 2003. - №3. -
    С. 54-57.

  15. Риков С.О. Соціальна ефективність надання офтальмологічної допомоги населенню в рамках інтегративно-диференційованої організаційної моделі та її оцінка пацієнтами // Експерим. і клін. медицина. - 2003. - №1. - С. 176-178.

  16. Риков С.О. Вплив медико-соціальних факторів на поширеність захворювань органа зору серед населення України і на діяльність офтальмологічної служби та напрямки її реформування // Військова медицина України. - 2003. - Т.3. - №3-4. - С. 45-52.

  17. Риков С.О., Аліфанова Т.А. Організація медичної допомоги та медико-соціальної реабілітації сліпим та слабкозорим дітям: проблеми та шляхи їх вирішення // Укр. мед. часопис. - 2003. - №3. - С. 67-72. (Дисертантом особисто проведено збір первинного матеріалу, його статистична обробка, інтерпретація, розробка висновків).

  18. Варивончик Д.В., Риков С.О. Вплив реформування стаціонарної ланки офтальмологічної служби України протягом 1992-2001 років на поширеність захворювань органа зору та на доступність спеціалізованої допомоги // Укр. наук.-мед. молодіжний журнал. - 2003. - №2. -
    С. 66-69. (Дисертанту належить ідея написання статті, збір первинного матеріалу, участь в його статистичній обробці, інтерпретації, розробці висновків та рекомендацій).

  19. Рыков С.А., Пасечникова Н.В., Зборовская А.В. Оптимизация тактики ведения герпетических поражений глаз // Сучасні інфекції. - 1999. - №2.- С. 36-42. (Дисертанту належить ідея написання статті, участь у зборі первинного клінічного матеріалу та його аналізі, розробка стандартів надання допомоги, участь у написанні висновків та рекомендацій).

  20. Варивончик Д.В., Риков С.О., Дуфинець В.А. Адекватність управління офтальмологічною допомогою в Україні за даними експертних оцінок та напрямки його вдосконалення // Укр. наук.-мед. молодіжний журнал. - 2003. - №1. - С. 15-17. (Дисертанту належить ідея написання статті, ним проведений збір первинного матеріалу, участь в його статистичній обробці, інтерпретації, розробці висновків та рекомендацій).

  21. Клинико-эпидемиологическая характеристика больных герпетическими кератитами в Луганской области / А.М. Петруня, С.А. Рыков, В.Ф. Явтушенко, Г.И. Степаненко // Пробл. екол. та мед. генетики і клін. імунології: Зб. наук. праць. - Київ-Луганськ-Харків, 2003. - Вип. 4. - С. 225-230. (Дисертанту належить збір первинного матеріалу, статистична обробка, розробка висновків та рекомендацій).

  22. Лечение премакулярных кровоизлияний ND:YAG лазерной задней гиалоидотомией /
    Н.В. Пасечникова, А.Р. Король, В.А. Науменко, С.А. Рыков // Офтальмол. журнал. - 2002. - №6. - С. 70-72. (Дисертантом особисто проведено збір первинного матеріалу, його статистична обробка, інтерпретація, розробка висновків та рекомендацій, написання статті).

  23. Проблеми інвалідності та організація офтальмологічної допомоги в Україні / В.Б. Мелліна, С.О. Риков, Й.Л. Ферфільфайн, Т.А. Аліфанова // Укр. наук.-мед. молодіжний журнал. - 2003. - №3. - С. 20-23. (Дисертанту належить ідея написання статті, ним проведений збір первинного матеріалу, участь в його статистичній обробці).

  1. Нагорна А.М., Риков С.О., Варивончик Д.В. Дослідження факторів детермінації поширеності захворювань органа зору у популяціях населення України // Гігієна населених місць. - К., 2003. - Вип. 41. - С. 361-368. (Особистий внесок дисертанта – збір первинного матеріалу, участь в його статистичній обробці, інтерпретації, розробка висновків та рекомендацій).

  2. Нагорна А.М., Риков С.О., Варивончик Д.В. Комплексний вплив екологічних факторів антропогенного походження на поширеність офтальмологічної патології // Довкілля та здоров’я. - 2003. - №2. - С. 41-46. (Дисертанту належить ідея написання статті, збір первинного матеріалу, участь в його статистичній обробці, інтерпретації, обґрунтуванні висновків).

  3. Нагорна А.М., Риков С.О., Варивончик Д.В. Медико-статистичний та етіопатогенетичний аналіз поширеності офтальмологічної патології в Україні // Одес. мед. журнал. - 2003. - №2. - С. 52-54. (Особистий внесок дисертанта – збір первинного матеріалу, статистична обробка, інтерпретація, формулювання висновків).

  4. Нагорна А.М., Риков С.О., Варивончик Д.В. Стан офтальмологічної захворюваності населення України // Офтальмол. журнал.- 2003.- №3. - С. 28-33. (Дисертантом проведений збір первинного матеріалу, участь в його статистичній обробці, інтерпретації, розробці висновків та рекомендацій).

  5. Рыков С.А., Сук С.А., Пасечникова Н.В. Опыт применения лазерного лечения пороговой стадии ретинопатии недоношенных // Пробл. екол. та мед. генетики і клін. імунології: Зб. наук. праць. - Київ-Луганськ-Харків, 2003.- Вип.1.- С. 314-322. (Особистий внесок дисертанта – участь у зборі первинного клінічного матеріалу, його аналізі, написанні висновків та рекомендацій).

  6. Рыков С.А., Сук С.А., Пасечникова Н.В. Результаты лазерного лечения пороговой стадии ретинопатии недоношенных // Офтальмол. журнал. - 2003. - №4. - С. 58-62. (Особистий внесок – ідея написання статті, дисертант брав участь у аналізі первинного клінічного матеріалу, написанні висновків).

  7. Рыков С.А., Сук С.А., Пасечникова Н.В. Ретинопатия недоношенных // Офтальмол. журнал. - 2003. - №1. - С. 57-60. (Дисертанту належить ідея написання статті, збір первинного клінічного матеріалу, його аналіз, участь у написанні висновків та рекомендацій).

  8. Старинець Н.А., Риков С.О. Діти та цукровий діабет // Вопросы здравоохр. Донбасса. - Донецк, 2000. - Вып. 4, Т. 3. - С. 21-22. (Дисертантом зібраний матеріал щодо епідеміології проблеми, зроблені висновки).

  9. Спосіб моделювання тромбозу вен сітківки: Пат. A №42979А, Україна, МПК A61F9/00, / Максимук О.Ю., Риков С.О., Пасічнікова Н.В., Тесленко О.С. - №2000105887, Заявл. 18.10.2000 р. Опубл. 15.11.2001 р. Бюл. №10. Т. 1. - 2001. - С. 4.27. (Дисертанту належить ідея винаходу та виконання частини експерименту).

  10. Лазерний пристрій для транспупілярної термотерапії: Пат. №55335А, Україна, МПК А61F9/007, / Н.В. Пасєчнікова, Король А.Р., Науменко В.О., Риков С.О., Гаєвська Н.С. - №2003010481; Заявл. 20.01.03 р. Опубл. 17.03.03 р. Бюл. №3. Т. 1. 2003. - С. 4.38. (Дисертант проводив клінічне обстеження пацієнтів)

В інших наукових виданнях:

  1. Риков С.О. Вплив біологічного фактору на поширеність захворювань органа зору // Пробл. екол. та мед. генетики і клін. імунології: Зб. наук. праць. - Київ-Луганськ-Харків, 2003. - Вип.4. - С. 36-41.

  2. Рыков С.А., Старинец Н.А. Изменения со стороны глазного дна при сахарном диабете (диабетическая ретинопатия) / Диабетик. - 1999. Июль-август. - С. 30-31. (Особистий внесок дисертанта – ідея написання статті, збір первинного клінічного матеріалу та його аналіз).

  3. Риков С.О. Мережа офтальмологічної служби та її вплив на поширеність захворювань органа зору серед населення України // Матеріали ювілейної науково-практичної конференції офтальмологів з міжнародною участю, присвяченої 100-річчю кафедри і клініки очних хвороб Одеського держмедуніверситету «Досягнення та перспективи розвитку сучасної офтальмології». - Одеса, 2003. - С. 198-200.

  4. Тактика ведения офтальмологом недоношенных детей / С.А. Рыков, С.А. Сук,
    Н.В. Пасечникова, Л.О. Насинник // Довкілля та здоров’я. - 2003. - №2. - С. 27-28. (Особистий внесок дисертанта – ідея написання статті, дисертант брав участь у зборі первинного клінічного матеріалу, його аналізі, написанні висновків та рекомендацій).

  5. Гойда Н.Г, Моїсеєнко Р.О., Риков С.О., Гуліда Л.В. Актуальні проблеми дитячої офтальмології в Україні // Тези та лекції І конференції дитячих офтальмологів України. - Ялта, 2000. - С.14-17.

  6. Веселовская З.Ф., Денисюк Н.Б., Степанюк Г.И, Ищенко Л.Г., Бобрик Л.М., Риков С.О., Руднева Т.И., Яценко О.В. Результаты массового обследования органа зрения у детей Полесского и Народичского районов // Тези доповідей Міжнародного симпозіуму «Мікрохірургія ока. Вплив підвищених доз радіації на орган зору». - Яремча, 1992. - С. 6-7.

  7. Степанюк Г.І., Риков С.О., Троянова Л.М. Аналіз запровадження госпрозрахункових та платних послуг в офтальмології з погляду на необхідність визначення бюджетного стандарту офтальмологічної допомоги населенню // Тези доповідей ІХ з’їзду офтальмологів України. - Одеса, 1996. - С. 87-88

  8. Пасечникова Н.В., Риков С.О., Старинец Н.А. Функциональные изменения органа зрения у детей с инсулинзависимым сахарным диабетом // Тезисы докладов научной конференции «Диабет – проблема общечеловеческая». - Днепропетровск, 1998. - С. 100-101.

  9. Рыков С.А., Науменко В.А., Саксонов С.Е. Компьютерная морфометрия сосудов сетчатки у детей с инсулино-зависимым сахарным диабетом // Тези IV Міжнародної конференції з офтальмології. - Київ, 1998. - С. 38-39.

  10. Рыков С.А., Корнева Т.С., Одабашьян С.А. Тезисы о работе Полтавского хозрасчетного отделения Киевской городской клинической больницы «Центр микрохирургии глаза» // Тези IV Міжнародної конференції з офтальмології. - Київ, 1998. - С. 212.

  11. Риков С.О., Степанюк Г.І. Модель організації офтальмологічної допомоги населенню в умовах недостатнього бюджетного фінансування галузі (Досвід роботи Київського Центра мікрохірургії ока) // Матеріали ІІІ міжнародної наукової конференції «Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: регіональні і соціально-економічні аспекти». - Ялта, Форос, 1998. - С. 10-14

  12. Пасечникова Н.В., Рыков С.А., Сук С.А. Исследование заднего отрезка глаза у недоношенных детей // Тези ІІ Українсько-польської конференції з офтальмології. - Трускавець, 1999. - С. 47-48

  13. Рыков С.А., Пасечникова Н.В., Зборовская А.В. Герпетические хориоретиниты: алгоритм диагностики и лечения // Тези ІІ Українсько-польської конференції з офтальмології. - Трускавець, 1999. - С. 187-188.

  14. Пасечникова Н.В., Рыков С.А., Старинец Н.А., Тесленко А.С. Ведение детей с сахарным диабетом 1 типа врачом-офтальмологом // Материалы научно-практической конференции «Диабет-проблема общечеловеческая». - Днепропетровск, 1999. - С. 158-159.

  15. Риков С.О., Добреля І.М. Створення інформаційно-аналітичної бази даних дитячої офтальмологічної служби України // Тези та лекції І конференції дитячих офтальмологів України. - Ялта, 2000. - С. 118-119

  16. Моїсеєнко Р.О., Риков С.О., Лепіхова О.П., Гуліда Л.В. Епідеміологія вродженої катаракти. Стан після аварії на Чорнобильській АЕС // Тези міжнародної конференції офтальмологів «Сучасна мікрохірургія вроджених катаракт у дітей. Жива хірургія». - Одеса, 2003. - С. 47

  17. Логай І.М., Крижановська Т.В., Риков С.О., Патогенетичні принципи реабілітації дітей після операції уродженої катаракти // Тези міжнародної конференції офтальмологів «Сучасна мікрохірургія вроджених катаракт у дітей. Жива хірургія». - Одеса, 2003. - С. 43

  18. Риков С.О., Лемзяков Г.Г., Старинець Н.А., Новицький О.М., Добреля І.М. Тенденція розвитку катарактальної та рефракційної хірургії в клінічній офтальмологічній лікарні «Центр мікрохірургії ока» м. Києва за період 1992-2002 роки // Тези ІІІ симпозіуму з катарактальної та рефракційної хірургії. - Київ, 2003. - С. 76-78.

  19. Риков С.О., Варивончик Д.В. Інтегрована оцінка популяційного ризику поширеності захворювань органу зору та його придатків серед населення України // IV Українсько-Польська конференція з офтальмології. - К., 2003. - С. 138–139.

  20. Риков С.О., Організація офтальмологічної допомоги інвалідам внаслідок захворювань органу зору в рамках інтегративно-диференційованої моделі діяльності офтальмологічної служби в Україні // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми медико-соціальної експертизи та реабілітації інвалідів внаслідок офтальмопатології». - Дніпропетровськ, 2003. - С. 26-27.

  21. Риков С.О., Дрофа Л.Б., Северина В.А., Енько Л.В. Методологія інтегративно-диференційованої моделі організації офтальмологічної допомоги населенню України // Тези та лекції ІІ конференції дитячих офтальмологів України «Сучасні технології діагностики та лікування очної патології у дітей». - Судак, 2003. - С. 145-147

  22. Риков С.О., Варивончик Д.В., Піменов А.А., Старинець Н.А., Дуфинець В.А., Добреля І.М. Інформаційне забезпечення діяльності лікарів-офтальмологів України із використанням ресурсів Інтернет // Тези та лекції ІІ конференції дитячих офтальмологів України «Сучасні технології діагностики та лікування очної патології у дітей». - Судак, 2003. - С. 148-149

  23. Риков С.О., Варивончик Д.В., Кальченко А.М., Старинець Н.А., Дуфинець В.А. Історичний досвід розвитку офтальмологічної служби в Україні // Тези та лекції ІІ конференції дитячих офтальмологів України «Сучасні технології діагностики та лікування очної патології у дітей». - Судак, 2003. - С. 150-151.