Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси та обладнання харчових, мікробіологічних та фармацевтичних виробництв


Топольник Віра Григорівна. Наукове обґрунтування та розробка кількісних показників якості процесу виробництва продуктів харчування : Дис... д-ра наук: 05.18.12 - 2002.



Анотація до роботи:

Топольник В.Г. Наукове обґрунтування та розробка кількісних показників якості процесу виробництва продуктів харчування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.18.12 – процеси та обладнання харчових, мікробіологічних та фармацевтичних виробництв. - Харківська державна академія технології та організації харчування Міністерства освіти і науки України, Харків, 2002.

Дисертацію присвячено розвитку наукової бази кількісної оцінки якості найважливіших складових процесу виробництва кулінарної продукції. Обґрунтовані взаємозв’язки в цілісній системі і системах об'єктів, властивостей і показників якості складових процесу. Вперше розроблені математичні моделі показників якості кулінарної сировини і системи технічних засобів, розрахунку коефіцієнтів вагомості показників при комплексній оцінці. Рівень якості сировини, обладнання, технологічної обробки і готової кулінарної продукції централізованого виробництва визначені за комплексним показником. Встановлене обладнання, випуск якого доцільно припинити через його низьку якість. Здійснене практичне впровадження результатів дослідження.

  1. На основі аналізу науково-технічної літератури виявлено, що вирішення проблеми підвищення якості вітчизняних продуктів харчування і забезпечення їх конкурентоспроможності на внутрішньому і зовнішньому ринках потребує врахування сучасних тенденцій у виробничій сфері економічно розвинутих країн, де використовується системний підхід до цієї проблеми. Виходячи з цього, сформульована наукова концепція, згідно якої забезпечення виробництва високоякісної кулінарної продукції повинно базуватися на подальшому вдосконаленні взаємопов’язаних основних компонентів процесу виробництва на основі кількісних показників, які можна використати в системах управління якістю і при виборі напрямків науково-технічного прогресу в даній сфері виробництва. Однак реалізація цієї концепції утруднена відсутністю конкретизованої для даної сфери виробництва науково обґрунтованої методики одержання кількісних показників.

  2. Розроблена концепція технологічної системи виробництва кулінарної продукції, яка розкриває взаємозв'язок і роль властивостей сировини, параметрів обладнання і способів обробки в формуванні якості готової кулінарної продукції, що відкриває можливість комплексного рішення проблеми підвищення якості і оптимізації технологічного процесу за узагальненим критерієм. Теоретично обґрунтовані класифікація, система властивостей і показників якості матеріально-сировинного потоку, технологічного обладнання, технологічної обробки сировини і напівфабрикатів, а також готової кулінарної продукції, що має принципове значення для розробки кількісних комп-лексних показників якості процесу виробництва продуктів харчування, які дозволять підвищити об'єктивність і обґрунтованість техніко-технологічних рішень, що приймаються.

  3. Розроблені математичні моделі показників якості кулінарної сировини у взаємозв'язку зі специфікою процесу виготовлення страв, що створює передумови для оптимізації виробничих програм підприємств харчування, показників якості обладнання як цілісної системи у взаємозв'язку з системою технологічних потреб кулінарної обробки харчових продуктів, що є основою для вибору напрямків подальшого розвитку технічних засобів і раціонального апаратурного оформлення виробництва кулінарної продукції в цілому. Теоретично обґрунтовані і розроблені розрахункові методи визначення коефіцієнтів вагомості харчових компонентів у комплек-сному показнику харчової цінності продуктів харчування і якості їх енергетичної цінності з урахуванням відомих фізіологічних норм споживання і збалансованості основних харчових речовин для різних груп населення, коефіцієнтів вагомості показників при комплексній оцінці якості, коли їхня сукупність мінлива за номенклатурою і кількістю і немає жорстких обмежень на значення показників, що надає цьому методу універсальність при оцінці досліджуваних об'єктів. Розроблена нова методика комплексної кількісної оцінки кулінарної продукції централізованого виробниц-тва з урахуванням вимог НД. Принципова відзнака цієї методики від відомих полягає в урахуванні специфіки цієї продукції при обчисленні комплексного показника і в об'єднанні двох типів шкал - безперервної і шкали інтервалів, традиційної для експертних методів оцінки.

  4. Прорангована за узагальненим числовим показником технічного рівня вся сукупність моделей технологічного і холодильного обладнання, які серійно випускалися для громадського харчування України протягом 15 років, що розкриває тенденції і проблеми в апаратурному оформленні процесу виробництва кулінарної продукції; виявлені як найбільш прогресивні зразки торговельного обладнання (КХС(Н)-1-8,0, КХС-1-11,2, ШХ-0,7(1,40), ПВХС/В-1-0,315, МООЛ-500, МИМ-600, МИВП-М, ОР1 «Сола», МРО-400-1000, МИК-60, А2-ХТМ, МВ-100, Я2-ФЮ5, ПЭ(Т)-0,51, КЭ(КПЭ)-250, ШЖЭ-0,85, “Жар-піцца”, СЭ-0,22, ЭГС-6(16), КНЭ-100МН), так і такі, що вимагають подальшого вдосконалення або випуск яких доцільно припинити. Значення абсолютних показників якості холодильного, механічного, теплового обладнання, що досягнуті до нинішнього часу, є основою для поступового розвитку технічних засобів процесу виробництва продуктів харчування.

  5. Встановлено, що середньорічне підвищення технічного рівня, що визначений груповою оцінкою масогабаритних і енергетичних показників якості, у період з 1980 по 1995 рр. складало для холодильного обладнання 2,4%, електротеплового - 1,2%, механічного - 0,8%. Поряд з цим якість деяких функціонально однорідних груп механічного і теплового обладнання по цим показникам за період, що аналізується, знизилася: тістомісильних машин - на 24%, універсальних кухонних машин - на 14%, м’ясорубок - на 11%, пароварильних апаратів - на 2%; в останні роки зниження якості відзначене для усіх видів обладнання, що свідчить про необхідність розробки технічної політики розвитку галузевого машинобудування на загально державному рівні.

  6. Виявлено, що найбільш конструктивно-технічно насичені процеси зберігання і реалізації кулінарної охолодженої продукції, замісу тіста, нарізки овочів і інших продуктів, приготування смажених виробів, найнижче - процесів перемішування, протирання, розмелювання, варення у парі, припускання, інтенсивного охолоджування кулінарної продукції. Підсистема теплового обладнання через свою універсальність дозволяє задовольняти технологічні потреби меншою різноманітніс-тю технічних засобів, що вказує на пріоритетність вдосконалення і розробки багатофункціональних моделей обладнання.

  7. Встановлено, що більш високий рівень збереження харчової цінності сировинного набору має продукція, яка приготована варенням і припусканням (комплексний показник якості 0,932…0,863), більш низький - приготована тушкуванням, жаренням і запіканням (комплексний показник якості 0,830…0,765). Ці дані необхідно враховувати при організації раціонального харчування населення. Найбільш важливе значення при комплексній оцінці якості охолодженої кулінарної продукції має група мікробіологічних показників (mмб=0,45), менш важливе - група фізико-хімічних по-казників (mфх=0,20). З продукції, яка розфасована в поліетиленові герметичні пакети, найбільш високу комплексну оцінку якості має та, до складу якої входять харчові кис-лоти (борщі, щі, розсольники та ін.), вона добре зберігається протягом 10-13 діб. Продукція, яка розфасована у функціональні посудини, менш стала при зберіганні; при високій вихідній якості (комплексна оцінка 0,90...0,98) оптимальний термін її зберігання приблизно в 1,5...2 рази менший у порівнянні з продукцією, що розфасована в герметичні поліетиленові пакети, і складає в середньому 3...6 діб.

  8. Встановлені статистично вірогідні емпіричні залежності деяких одиничних показників якості обладнання від типорозміру, динаміки середньої групової оцінки масогабаритних і енергетичних показників холодильного, механічного і електротеплового обладнання, комплексного показника якості охолодженої готової продукції від терміну зберігання, які можуть бути застосовані для управління і прогнозування якості.

  9. Упровадження результатів дослідження в практику дає економічний, науково-технічний та соціальний ефект, який полягає в підвищенні науково-методичного рівня контролю і управління якістю, економії матеріально-енергетичних ресурсів при проектуванні, виробництві та використанні продукції з поліпшеними показниками.

  10. Результати дисертаційної роботи рекомендується використовувати при узагальненні численних, різнопланових експериментальних даних досліджень, пов'язаних з питаннями якості процесу виробництва продуктів громадського харчування, обґрунтуванні ефективності нових технологій кулінарної продукції і раціональних способів обробки нових продуктів харчування, конструктивно-технічних параметрів обладнання для громадського харчування.

Публікації автора:

  1. Топольник В.Г. Количественная оценка качества оборудования общественного питания. - Донецк: Кассиопея, 1998. - 196 с.

  2. Ратушный А.С., Топольник В.Г. Оценка качества кулинарной продукции (Вопросы практической квалиметрии): - М.: Русская кулинария, 1991. -182 с.

  3. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. Методологические вопросы комплексной оценки качества продуктов общественного питания (на примере охлажденных блюд). Обзорн. информ. с. Общественное питание, вып. 5. -М.: ЦНИИНТЭИторговли, 1983. - 52 с.

  4. Топольник В.Г. Массогабаритные и энергетические показатели качества технологического оборудования для предприятий общественного питання. –Донецк: ДонГУЭТ, 1999. – 86 с.

  5. Топольник В.Г. Методика количественной оценки качества продуктов питания по комплексу физико-химических характеристик. –Донецк: ДонГУЭТ, 1999. – 10с.

  6. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г., Павличенко А.А. Математическая обработка опытных данных комплексного показателя качества охлажденных блюд в процессе хранения //Индустриальная технология производства продукции общественного питания: Сб. науч. тр. НИИОП. - М.: ВНИИЭТсистем, 1987. - С.113-120.

  7. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. К вопросу о формализации качества охлажденной продукции как необратимого термодинамического процесса //Актуальные вопросы совершенствования общественного питания: Сб. научн. тр. НИИОПа. - М.: ВНИИЭТсистем, 1989. - С. 67-72.

  1. Ратушный А.С., Топольник В.Г., Пенина Г.Г., Павличенко А.А. Алгоритмизация комплексной оценки качества охлажденных блюд //Торговля и общественное питание в новых условиях хозяйствования: Темат. сб. научн. тр. по проблемам торговли и общественного питания. -Вып.1.-Донецк: ДИСТ, 1990. - С. 206-207.

  2. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. Показатели качества охлажденных мясных блюд //Известия вузов. Пищевая технология. -1990. -№ 6. – С. 40-42.

  3. Ратушный А.С., Топольник В.Г., Пенина Г.Г., Павличенко А.А. Исследование комплексного показателя качества охлажденных блюд в зависимости от сроков хранения методами корреляционного анализа //Совершенствование производства и обслуживания в общественном питании в новых условиях хозяйствования: Сб. научн. тр. – Киев: КТЭИ, 1991. - С.126-130.

  4. Ратушний О.С., Топольник В.Г. Про кореляційний зв’язок якісних характеристик при смаженні м’ясних виробів //Торгівля і ринок України : Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. –Донецьк: ДКІ, 1993. -С.182.

  5. Топольник В.Г., Ратушний О.С. Про кваліметричні та системні властивості технологічного устаткування //Торгівля і ринок України : Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. - Донецьк, ДДКІ, 1994. -С.147-148.

  6. Топольник В.Г., Ратушний О.С. Статистичний аналіз масогабаритних та енергетичних характеристик торговельного холодильного обладнання //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. –Донецьк: ДДКІ, 1995. -С.180-181.

  7. Топольник В.Г., Ратушний О.С. Концептуальна модель технологічної системи кулінарного виробництва //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. - Донецьк, ДДКІ, 1996. -С.214-215.

  8. Топольник В.Г., Ратушний О.С. Формалізація технологічного процесу виробництва січених м’ясних виробів //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. –Донецьк: ДДКІ, 1996. -С.215-216.

  9. Топольник В.Г. Ієрархічна структура номенклатури обладнання підприємств харчування //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДДКІ, 1996. -С.242-244.

  10. Топольник В.Г. Оцінка якості номенклатури технічних засобів кулінарного виробництва //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. –Донецьк: ДДКІ, 1997. -С.212-213.

  11. Топольник В.Г., Ратушний О.С. Оцінка якості матеріального потоку технологічної системи кулінарного виробництва (ТСКВ) у вихідному стані //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДДКІ, 1997. -С.211-212.

  12. Топольник В.Г. Комплексна оцінка якості теплової обробки щодо збереження харчових речовин //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. –Донецьк: ДДКІ, 1998. -С.298-299.

  13. Топольник В.Г. Оцінка системи обладнання по забезпеченню технологічних потреб виробництва кулінарної продукції //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. –Донецьк: ДДКІ, 1998. -С.301-303.

  14. Топольник В.Г. Кваліметрична оцінка подрібнювально-різального обладнання підприємств громадського харчування //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 1. - Донецьк: ТОВ “КІТІС”, 1998. - С. 75-80.

  15. Топольник В.Г. Кваліметрична оцінка способів варіння концентрованого коричневого бульйону з яловичих кісток //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 1. - Донецьк: ТОВ “КІТІС”, 1998. - С. 127-130.

  16. Топольник В.Г. Показники технологічної якості сировини, яка використовується для вироблення кулінарної продукції //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 1. - Донецьк: ТОВ “КІТІС”, 1998. - С. 250-258.

  17. Топольник В.Г. Номенклатура показників якості кулінарної продукції для різних типів структур технологічного процесу //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 2. - Донецьк: ТОВ “КІТІС”, 1999. - С. 148-153.

  18. Топольник В.Г. Метод оцінки енергетичної цінності продуктів харчових виробництв //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 2. - Донецьк: ТОВ “КІТІС”, 1999. - С. 187-192.

  19. Ратушный А.С., Топольник В.Г. Комплексная оценка эффективности технологии мясных блюд //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 3. - Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. - С. 8-17.

  20. Топольник В.Г. Концепція системи властивостей технологічної обробки кулінарної продукції //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 3. - Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. - С. 344-350.

  21. Топольник В.Г. До питання застосування методів кваліметрії при впровадженні систем якості на підприємствах харчування //Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування.-Вип.9. -Том 2. –Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. - С. 309-313.

  22. Топольник В.Г. Комплексна оцінка процесу варіння щодо збереження харчових речовин при приготуванні страв //Вісник ДонДУЕТ. – 1999. -№4. –с. Технічні науки. - С. 68-73.

  23. Топольник В.Г. Показник якості теплової обробки харчових продуктів //Стандартизація, сертифікація, якість. –1999. -№4. –С. 44-46.

  24. Топольник В.Г., Ратушный А.С. Концепция качества продукции //Питание и общество. – 2000. -№1. – С. 21-22.

  25. Топольник В.Г., Ратушный А.С. Количественная оценка качества мясного сырья для производства кулинарной продукции //Мясная индустрия. – 2000. -№1. – С.39-41.

  26. Топольник В.Г. Комплексна оцінка збереження харчових речовин при приготуванні смажених м’ясних виробів традиційної технології //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 4. -Том 1. -Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. - С.148-155 .

  27. Ребрік Н.В., Топольник В.Г. До питання про якість холодильного обладнання на стадії експлуатації на підприємствах торгівлі //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 4. -Том 1. -Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. -С.96-101.

  28. Топольник В.Г. Внутрішньосистемні зв’язки кулінарної сировини і їхня кількісна оцінка //Вісник ДонДУЕТ. – 2000. -№6. – с. Технічні науки. - С. 141-145.

  29. Топольник В.Г. Количественная оценка технологических параметров тепловой обработки мясных блюд //Прогресивні технології та удосконалення процесів харчових виробництв : Зб. наук. пр.: У 2 ч. – Харків: ХДАТОХ, 2000. – Ч. 1. – С. 144-151.

  30. Топольник В.Г. Ретроспективний аналіз рівня якості торгового холодильного обладнання, що оцінений за основними технічними параметрами //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 5. -Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. - С. 42-49.

  31. Топольник В.Г. Ретроспективний аналіз технічного рівня механічного обладнання підприємств харчування виробництва країн СНД //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 6. -Том 2. -Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. - С. 65-72.

  32. Топольник В.Г., Ратушний О.С. Кількісна оцінка технологічних параметрів теплової обробки страв із сільскогосподарського птаха //Вісник ДонДУЕТ. – 2001. -№9. – с. Технічні науки. - С. 31-36.

  33. Ребрик Н.В., Топольник В.Г. Результати соціологічного дослідження про використання торгового холодильного обладнання на підприємствах ТОВ "Прана" та "Час" м. Шахтарська //Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. -Вип. 6. -Том 2. -Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. -С.298-303.

  34. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. Применение функции желательности для оценки свойств кулинарной продукции //Ред. ж. Известия вузов. Пищевая технология. -Краснодар, 1984. - 7с. -Деп. в ЦБТЭИ Центросоюза 04.02.85г., № 5-85.

  35. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. Определение весомости свойств при комплексной оценке качества кулинарной продукции //Ред. ж. Известия вузов. Пищевая технология. -Краснодар, 1984. - 6с. -Деп. в ЦБТЭИ Центросоюза 04.02.85г., № 6-85.

  36. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. К вопросу о выборе математической модели комплексной оценки качества кулинарной продукции //Ред. ж. Известия вузов. Пищевая технология. -Краснодар, 1984. - 6с. -Деп. в ЦБТЭИ Центросоюза 04.02.85г., № 7-85.

  37. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. Комплексная оценка качества охлажденных первых блюд /Ред. журн. “Известия вузов. Пищевая технология”. -Краснодар, 1985. - 8с. -Деп. в ЦБТЭИ Центросоюза 24.05.85г., № 35-85.

  38. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г., Павличенко А.А. Математическая модель изменения качества кулинарной продукции при хранении //Совершенствование методов и форм управления торговлей и общественным питанием: Труды краевой научн.-практ. конф. - Красноярск, 1984. - С.150-151.

  39. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. Комплексный показатель качества охлажденной кулинарной продукции //Совершенствование методов и форм управления торговлей и общественным питанием: Труды краевой научн.-практ. конф. - Красноярск, 1984. - С.169-170.

  40. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г., Пенина Г.Г., Павличенко А.А. Математико-статистические характеристики комплексного показателя качества охлажденной кулинарной продукции в функциональных емкостях при хранении //Проблемы индустриализации общественного питания страны: Труды 2-й Всесоюзн. научн. конф., 12-14 декабря 1989 года. – Харьков, 1989. -С.10-11.

  41. Ратушный А.С., Смирнова Л.В., Топольник В.Г. Комплексный показатель качества охлажденных блюд в функциональных емкостях //Проблемы индустриализации общественного питания страны: Труды 2-й Всесоюзн. научн. конф., 12-14 декабря 1989 года. - Харьков, 1989. -С.380-381.

  42. Топольник В.Г., Ратушный А.С. Применение методов квалиметрии для оценки качества продукции, обработанной холодом. //Холод - народному хозяйству: Труды Всесоюзн. научн.-техн. конф. - Л.: ЛТИХП, 1991. - С.256-257.

  43. Топольник В.Г. Комплексна оцінка якості універсальних кухонних машин //Стан і проблеми розвитку торгівлі й харчування в Україні: Праці наук.-практич. конф., присвяченої 30-річчю створення ХДАТОХ: (16-17 жовтня 1997 р.) -Харків: ХДАТОХ, 1997. -С.53-54.

  44. Топольник В.Г., Ратушний О.С. Комплексна оцінка технологічних параметрів теплової обробки м’ясних страв //Стан і проблеми розвитку торгівлі й харчування в Україні: Праці наук.-практич. конф., присвяченої 30-річчю створення ХДАТОХ (16-17 жовтня 1997 року). – Харків: ХДАТОХ, 1997. - С.12-13.

  1. Топольник В.Г. Концепція системи властивостей технологічної обробки кулінарної продукції //Актуальні проблеми харчування: технологія та обладнання, організація і економіка: Праці Міжнар. наук.-техн. конф., 23-24 вересня 1999р. м. Слов’яногірськ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. – С. 59-60.

  2. Ратушный А.С., Топольник В.Г. Комплексная оценка эффективности технологии мясных блюд //Актуальні проблеми харчування: технологія та обладнання, організація і економіка: Праці Міжнар. наук.-техн. конф., 23-24 вересня 1999 р. м. Слов’яногірськ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. – С. 36-38.

  3. Топольник В.Г. Ратушный А.С. Групповая оценка основных технических параметров измельчительно-режущего оборудования для предприятий общественного питания //Продовольственный рынок и проблемы здорового питания: Труды 2-й Междунар. научн.-практ. конф. –Орел: ОГТУ, 1999. – С. 248.

  4. Ратушный А.С., Топольник В.Г. Системный подход к технологии производства рубленых мясных изделий //Наука – сервису. Химия и технология природных органических соединений: Труды междунар. научн.-техн. конф. «Химия природных соединений» - направление «Технология живых систем». – М.: МГУС, 2000. – С. 9-19.

  5. Топольник В.Г. Кількісні показники якості сировинного набору м’ясних страв //Научные и практические аспекты переработки мяса и мясопродуктов: Труды Междунар. науч.- практ. конф. – Харьков: ХГАТОП, 2001. – С.7-8. – 0,10 др. ар.

  6. Топольник В.Г. Кількісна оцінка технічного рівня системи обладнання для підприємств громадського харчування //Проблеми управління якістю: Праці Першої всеукр. наук. конф. – К.: УАЯ, Міжгалузевий центр якості “ПРИРОСТ”, 2001. – С. 49-51.

  7. Ребрик Н.В., Топольник В.Г. Результати соціологічного дослідження про використання торгового холодильного обладнання на підприємствах ТОВ "Прана" та "Час" м. Шахтарська //Актуальні проблеми харчування: технологія та обладнання, організація і економіка: Праці Міжнар. наук.-техн. конф. - Слов’яногірськ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 167.

  8. Топольник В.Г. Ретроспективний аналіз технічного рівня механічного обладнання підприємств харчування виробництва країн СНД //Актуальні проблеми харчування: технологія та обладнання, організація і економіка: Праці Міжнар. наук.-техн. конф. -Слов’яногірськ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 66-68.

  9. Топольник В.Г., Ратушний О.С. Кількісна оцінка технологічних параметрів теплової обробки страв із сільськогосподарського птаха //Актуальні проблеми харчування: технологія та обладнання, організація і економіка: Праці Міжнар. наук.-техн. конф. -Слов’яногірськ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 13-14.