Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Маменко Марина Євгеніївна. Наукове обґрунтування та розробка програми моніторингу, профілактики та лікування йодо- та залізодефіцитних станів у дітей. : Дис... д-ра наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Маменко М. Є. Наукове обґрунтування та розробка програми моніторингу, профілактики та лікування йодо- та залізодефіцитних станів у дітей. – Рукопис. – Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10. – педіатрія. – Державна установа «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України». – Київ. – 2009.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності моніторингу, профілактики та лікування патологічних станів, пов’язаних із дефіцитом йоду та заліза у дітей.

Проведено регіональне 30-кластерне епідеміологічне дослідження дефіциту йоду та заліза у дітей 6-12 років. Встановлено існування йодо- та залізодефіцитних станів як соціально значимої проблеми на популяційному рівні. Продемонстровано пріоритетну роль дефіциту мікронутрієнтів у формуванні зоба та залізодефіцитної анемії при потенціюючому впливі факторів оточуючого середовища. Встановлено значимий вплив дефіциту йоду та заліза на фізичний розвиток та здоров’я дітей молодшого шкільного віку в регіоні. Продемонстровано тенденцію до зростання частоти зоба та анемії із віком. Встановлено високу частоту порушень тиреоїдного гормоногенезу та доведено їх взаємозв’язок із станом депо заліза.

Створені нові коефіцієнти для оцінки ступеня збільшення щитовидної залози та моніторингу динаміки тиреоїдних об’ємів під час лікування. Доведено ефективність йодної профілактики в регіоні з інтенсивним антропогенним забрудненням середовища. Розроблено нову методику лікування та профілактики йододефіцитних захворювань у дітей із залізодефіцитними станами. Розроблено регіональну модель подолання йодного дефіциту. Створено автоматизовану систему підтримки прийняття лікарських рішень для моніторингу, профілактики та лікування йодо- та залізодефіцитних станів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове рішення наукової проблеми педіатрії – підвищення ефективності профілактики та лікування патологічних станів, пов’язаних із дефіцитом йоду та заліза, шляхом створення програми моніторингу на основі визначення поширеності йодо- та залізодефіцитних станів (на прикладі Луганської області), вивчення механізмів їх виникнення, впливу на фізичний розвиток та стан здоров’я дітей молодшого шкільного віку, оцінки ефективності окремих лікувальних та профілактичних підходів.

  1. Стан йодного забезпечення населення Луганської області є недостатнім та за рівнем медіани йодурії (83,0 мкг/л) відповідає йодному дефіциту легкого ступеня. В регіоні спостерігається висока частота зоба (27,7±1,6 %), анемії (30,7±1,5 %) та їх поєднання (12,2±1,1 %) у дітей молодшого шкільного віку. В сільськогосподарських районах має місце найгірше йодне забезпечення населення (р<0,05), в промислових містах та шахтарських районах області спостерігається більша поширеність зоба, анемії та їх поєднання.

  2. Формуванню йодо- та залізодефіцитних захворювань сприяють геохімічні особливості місцевості, висока частота порушень харчування, низька інформованість населення, незадовільний стан медичного забезпечення та високий рівень антропогенного забруднення середовища. Постійне проживання та навчання дітей у зоні високого техногенного навантаження призводить до збільшення шансів розвитку зоба та анемії у дітей молодшого шкільного віку.

  1. Розвиток йодо- та залізодефіцитних станів призводить до відставання дітей у рості, погіршення самопочуття та збільшення частоти гострих респіраторних захворювань. У дітей із зобом та анемією домінують прояви патологічних станів, пов’язаних із порушеннями динамічних когнітивних та регуляторних функцій центральної та вегетативної нервової систем у вигляді підвищеної втомлюваності, сонливості, порушень уваги, головного болю, абдомінальних скарг, закрепів.

  2. Збільшення щитовидної залози у дітей із дефіцитом мікронутрієнтів у абсолютній більшості випадків має дифузний характер (92,3±1,7 %). Високий рівень забруднення оточуючого середовища сприяє розвитку структурних змін в щитовидній залозі у дітей молодшого шкільного віку. Наявність зоба підвищує шанси виникнення анемії, а анемізація збільшує вірогідність розвитку зоба.

  3. У регіоні зі співіснуючими йодним дефіцитом та великим антропогенним навантаженням діти молодшого шкільного віку в 52,9±3,5 % випадків мають порушення функціонального стану гіпофізарно-тиреоїдної системи різного ступеня. Найбільш напруженим є початковий етап формування тиреоїдної патології, який супроводжується підвищенням концентрації тиреотропіну, зниженням рівня гемоглобіну, сироваткового феритину, зростанням частоти анемії та залізодефіцитних станів. Формування зоба призводить до помірної компенсації функцій гіпофізарно-тиреоїдної системи, однак надмірне зростання тиреоїдного об’єму сприяє виникненню реакцій декомпенсації.

  4. Поширеність йодо- та залізодефіцитних станів зростає з віком у дітей обох статей. Найбільш напруженими за показниками функціонального стану гіпофізарно-тиреоїдної системи є початок препубертатного та його кінець. Поєднаний вплив йодного дефіциту та інтенсивного забруднення оточуючого середовища призводить до змін у гендерних співвідношеннях, що полягає у вищій частоті тиреоїдної патології у хлопчиків молодшого шкільного віку.

  5. Профілактичний прийом препаратів калію йодиду в регіоні з легким йодним дефіцитом та високим антропогенним навантаженням призводить до нормалізації стану йодного забезпечення дітей, зниження частоти зоба та зменшення відносного тиреоїдного об’єму, ефективно запобігає виникненню нових випадків захворювання. Використання даного методу для масової профілактики обмежується низьким рівнем комплаєнсу та необхідністю постійного медичного контролю. Йодована сіль як індивідуального засобу має меншу профілактичну ефективність, однак дозволяє покращити стан йодного забезпечення школярів та завдяки високому рівню комплаєнсу може використовуватися при проведенні профілактики на популяційному рівні.

  6. Поєднання зоба з анемією та залізодефіцитними станами у дітей призводить до зниження ефективності йодної профілактики. Включення до профілактичних та лікувальних заходів курсів феротерапії з використанням препаратів тривалентного заліза дозволяє ефективно покращити показники сироваткового феритину (р<0,001), знизити частоту залізодефіцитної анемії (р<0,001) та сидеропенічних станів (р<0,001), сприяє зменшенню абсолютного (р<0,01) та відносного (р<0,001) тиреоїдного об’єму, зниженню частоти тиреоїдної патології (р<0,001).

  7. Створена модель регіональної міжгалузевої програми профілактики йодного дефіциту відповідає концептуальним міжнародним підходам до вирішення проблеми та сучасній нормативній базі України, що дає можливість впровадження її як базової в регіонах із йодним дефіцитом. Профілактична спрямованість програми, її орієнтація на просвітницькі та освітні заходи з питань здорового способу життя та харчування є інструментом досягнення основної мети – зниження поширеності йододефіцитних захворювань у популяції.

  8. Розроблена автоматизована система моніторингу дітей з йодо- та залізодефіцитними захворюваннями дає можливість удосконалити процес діагностики, лікування та профілактики, сприяє більш якісному динамічному спостереженню за дітьми з даними патологічними станами, дозволяє оптимізувати контроль ефективності виконання заходів регіональної міжгалузевої програми.

Публікації автора:

  1. Зелінська Н. Б. Зоб у дітей; клініка, диференційна діагностика, лікування / Н. Б. Зелінська, А. Л. Резнікова, М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна // Сучасна педіатрія. – 2006. - № 1(10). – С. 57-66. - - Автором створено діагностичний алгоритм.

  2. Резнікова А. Л. Вплив йодного дефіциту на фізичний і статевий розвиток дітей та підлітків в умовах регіону з великим екологічним навантаженням / А. Л. Резнікова, М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2006. - № 3. - С. 35-38. –– Автором здійснено аналіз та узагальнення результатів, підготовка матеріалу до друку.

  3. Резнікова А. Л. Проблема ендемічного зобу у дітей на сході України / А. Л. Резнікова, М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна, В. І. Ткаченко // Вісник наукових досліджень. – 2007. – № 2(47). – С. 36-37. –– Автором здійснено збір клінічного матеріалу, його аналіз та узагальнення результатів.

  4. Резнікова А. Л. Система підтримки прийняття рішень у межах медико-соціального моніторингу дітей з йододефіцитними захворюваннями / А. Л. Резнікова, М. Є. Маменко, В. І. Ткаченко, О. І. Єрохіна, Е. К. Мусаєва // Перинатологія та педіатрія. – 2007. - № 4. – С. 114-117. – Автором створено діагностичний алгоритм, здійснено підготовку матеріалу до друку.

  5. Резнікова А. Л. Стан йодного забезпечення дітей молодшого шкільного віку на сході України / А. Л. Резнікова, М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2007. - № 3. – С. 46-49. –– Автором здійснено збір первинного матеріалу, аналіз та узагальнення результатів, підготовка статті до друку.

  6. Маменко М. Є. Функціональний стан гіпофізарно-тиреоїдної системи у молодших школярів промислових міст Луганської області / М. Є. Маменко // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2008. - № 1. – С. 78-82.

  7. Маменко М. Є. Вплив антропогенних факторів довкілля на формування зобу в дітей / М. Є. Маменко, С. В. Капранов, Ю. А. Михайлов // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2008. - № 3. – С. 15-19. – Автором здійснено збір клінічного матеріалу, його співставлення із даними екологічного моніторингу.

  8. Маменко М. Є. Дифузний зоб у молодших школярів шахтарських міст Луганської області / М. Є. Маменко // Здоровье ребенка. – 2008. - № 3. –С. 32-36.

  9. Маменко М. Є. Йододефіцитні захворювання у дітей на сході України / М. Є. Маменко // Сучасна педіатрія. – 2008. - № 3. – С. 22-25.

  10. Маменко М. Є. Нераціональне харчування як передумова формування дефіциту йоду та заліза у дітей / М. Є. Маменко // Перинатологія та педіатрія. – 2008. - № 3. – С. 86-90.

  11. Маменко М. Є. Вплив йодного дефіциту на становлення репродуктивної функції в дівчаток шкільного віку / М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна // Репродуктивное здоровье женщины. – 2008. - №4. – С. 25-28. – Автором здійснено аналіз та узагальнення результатів, підготовка матеріалу до друку.

  12. Маменко М. Є. Вплив хронічної інтоксикації сполуками важких металів на формування йододефіцитних та залізодефіцитних станів / М. Є. Маменко // Український журнал екстремальної медицини імені Г.О. Можаєва. – 2008. – Т. 9, № 4. – С.116-119.

  13. Маменко М. Є. Ендокринні дизраптори та їх вплив на формування тиреоїдної патології у дітей / М. Є. Маменко // Ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2008. – № 4. – С. 34-40.

  14. Маменко М. Є. Йододефіцитні захворювання: проблеми досягнення лікувального комплаєнсу / М. Є. Маменко // Перинатологія та педіатрія. – 2008. - №4. – С.45-49.

  15. Маменко М. Є. Прогнозування розвитку ендемічного зоба та вузлової патології у дітей в межах медико-соціального моніторингу їх здоров’я / М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна // Український журнал лабораторної та клінічної медицини. – 2008. – Т. 3, № 4. – С. 76-80. – Автором здійснено збір та аналіз клінічного матеріалу.

  1. Маменко М.Є. Поєднаний дефіцит йоду та заліза у дітей молодшого шкільного віку / М. Є. Маменко // Сучасна педіатрія. – 2008. - №5 (22). – С. 78-81.

  2. Маменко М. Є. Профілактика та лікування ендемічного зоба у дітей в регіонах із високою поширеністю поєднаного дефіциту йоду та заліза / М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна, Н. М. Головченко // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 5. – С. 101-104. - Автором розроблено методику лікування та профілактики.

  3. Маменко М. Є. Вікові та статеві особливості формування тиреоїдної патології у дітей / М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна // - 2008. – ПАГ №6.- С.30-35. – Автором здійснено аналіз та узагальнення результатів, підготовка матеріалу до друку.

  4. Маменко М. Є. Субклінічний гіпотиреоз у дітей в умовах легкого йодного дефіциту / М. Є. Маменко, О. І.Єрохіна // Український медичний альманах. – 2008. – Т.11, № 6. – С. 113-115. – Автором здійснено збір клінічного матеріалу, його аналіз та узагальнення.

  5. Маменко М. Є. Методи корекції йодного дефіциту: порівняльний аналіз ефективності / М. Є. Маменко // Здоровье ребенка. – 2009. -№1. – С. 47-51. –

  6. Маменко М. Є. Епідеміологія дефіциту йоду та заліза у дітей в Луганській області / М. Є. Маменко // Перинатологія та педіатрія. – 2009. - № 1. –С. 62-65.

  7. Пат. на корисну модель 39494 Україна, МПК(2009) А61В 8/00 А61К 33/00 G01N 21/00 Спосіб профілактики та лікування ендемічного зоба у дітей із поєднаним дефіцитом йоду та заліза / М. Є. Маменко, О. І.Єрохіна, Н. М. Головченко. – заявл.24.10.2008; опубл. 25.02.2009, Бюл.4.

  8. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 27311 «Система підтримки прийняття лікарських рішень для діагностики, лікування та медико-соціального моніторингу дітей та підлітків з йододефіцитними захворюваннями»(«СППЛР для діагностики, лікування та моніторингу дітей з ЙДЗ») / Е. К. Мусаєва, М. Є. Маменко, О. І. Єрохіна, Н. М. Головченко. – реєстр.19.01.2009.