Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біотехнологія


Постоєнко Володимир Олексійович. Наукові основи біотехнології та використання апіфітопрепаратів ветеринарного призначення : дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.20 / Інститут агроекології та біотехнології УААН. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Постоєнко В.О. Наукові основи біотехнології та використання апіфітопрепаратів ветеринарного призначення. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.20 - біотехнологія. Інститут агроекології та біотехнології УААН, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено питанням теоретичного обґрунтування та практичного використання біотехнологічних прийомів у конструюванні нових ветеринарних засобів на основі апіфітопродуктів.

Розроблено новий біотехнологічний напрямок із застосування рослин і продуктів бджільництва, які адаптовані до несприятливих біотичних та абіотичних факторів стресу у технологіях одержання ветеринарних засобів. Він базується на використанні стандартизованих апіфітофракцій та багатокомпонентному принципі побудови засобів. Основні діючі речовини - це біологічно активні фракції каротиноїдів, токоферолів з рослин і фенольних сполук з прополісу у синергитичному поєднанні по співвідношенню концентрацій між собою. До цих сполук додаються компоненти спеціального призначення у вигляді екстрактів з апіфітосировини, які проявляють терапевтичний ефект у лікуванні відповідних захворювань незаразної етіології тварин.

Запропоновано ряд нових оригінальних технологій стандартизованих апіфітосубстанцій, які відрізняються від існуючих можливістю зниження вмісту у сировині токсичних речовин та елементів і отримання екологічно безпечних препаратів, скороченням технологічного процесу по стадіях і часу, високим виходом цільових продуктів і універсальністю по видах сировини.

Розроблено біотехнологічні процеси, рецептури та впроваджено в практику чотири апіфітопрепарати для ветеринарної медицини. В умовах науково - господарського експерименту доведено біологічну активність засобів (мембраностабілізуючу, антиоксидантну, корекція метаболізму) та їх високий терапевтичний ефект у лікуванні відповідних захворювань тварин.

1. Вперше теоретично обґрунтовано наукові основи біотехнології апіфітопрепаратів ветеринарного призначення, які полягають у з`ясуванні закономірностей дії каротиноїдів, вітаміну Е з рослин і фенольних сполук з прополісу в процесах адаптації організмів рослин і тварин до несприятливих умов існування, розробці технологічних процесів переробки сировини й підходів до використання останніх у складі апіфітопрепаратів.

2. Встановлено, що під впливом хлор-, фосфорорганічних сполук, нітратів та вірусної інфекції в природних умовах достовірно збільшується біосинтез каротиноїдів на 10 – 67 % і вітаміну Е на 34 – 67 % (p < 0,05) у рослинах на фоні зниження вмісту сухих речовин на 10,5 – 15,6 % (p < 0,05). На цій підставі сформульовано біотехнологічний напрям по конструюванню апіфітопрепаратів на основі адаптованих антиоксидантних фракцій, а не окремих індивідуальних сполук. Критеріями відбору рослин і продуктів бджільництва запропоновані показники загального вмісту в них каротиноїдів, токоферолів і фенольних сполук.

3. Показано, що у патогенезі захворювань органів дихання й травлення тварин незаразної етіології достовірно зростає у 3,24 – 3,8 рази рівень гідроперекисів ліпідів порівняно з нормою. У крові відбуваються зміни в обміні білків, ліпідів, вуглеводів, метаболітів циклу трикарбонових кислот і знижується вміст каротиноїдів з 711 ± 38 до 503 ± 29 мкг% (гострі розлади травлення) та з 793 ± 39 до 482 ± 25 мкг% (респіраторні захворювання), вітаміну А з 48 ± 2,4 до 39 ± 1,7 мкг% і з 52 ± 3,1 до 43 ± 2,3 мкг% і вітаміну Е з 1,1 ± 0,1 до 0,4 ± 0,02 мг% і з 1,4 ± 0,08 до 0,42 ± 0,02 мг% відповідно. Це обумовлює використання антиоксидантів як адаптогенів і коректорів у лікуванні вказаних захворювань тварин.

4. Вперше експериментальними дослідженнями по термічному окисленню олеїнової кислоти на моделі in vitro доведено синергізм антиоксидантної дії фракції каротиноїдів, вітаміну Е з рослин і фенольних сполук із прополісу. Зміною співвідношень між вихідними факторами у діапазонах концентрацій 10 – 20 мг% (каротиноїди), 15 – 30 мг% (вітамін Е) і 450 – 650 мг% (фенольна фракція), можна отримувати комплекси цих сполук з антиоксидантною активністю від 3,17 ± 0,1 до 7,57 ± 0,4 в.о. Розроблено комплексний біотехнологічний підхід із використанням біохімічних, математичних методів і обґрунтовано рецептури апіфітопрепаратів за заданою антиоксидантною активністю.

5. Обґрунтовано технологічні режими виробництва масляного концентрату каротиноїдів рослинного походження на стадіях підготовки (зниження вмісту забруднювачів), зневоднення, подрібнення та екстракції з метою збереження біологічної активності. Розроблена біотехнологія характеризується спрощенням та скороченням процесу, високим виходом цільового продукту (до 96%) і універсальністю щодо використаної сировини.

6. Показано, що розроблений технічний принцип тонкого подрібнення сировини у середовищі екстрагенту, на якому ґрунтується технологія масляного концентрату каротиноїдів із рослин, придатний для отримання нової біосубстанції прополісно-живичної пасти та настоянок з прополісу і рослин.

7. Комплексними біофармацевтичними, реологічними, біотехнологічними дослідженнями доведена висока емульгуюча здатність і регулюючі властивості фітостеринів живиці соснової у вивільненні діючих речовин із мазевої основи. На підставі цих даних розроблено технологію фітостеринової мазевої основи, до переваг якої можна віднести здатність легко сполучатися з наповнювачами різної природи та широкий діапазон розчинників.

8. Запропоновано рецептури та біотехнологічні режими виробництва чотирьох апіфітопрепаратів ветеринарного призначення у формі мазей і водно-спиртових розчинів. Встановлено оптимальні дози, схеми та шляхи введення препаратів тваринам.

9. Застосування апіфітопрепаратів „Віта” (гострі розлади травлення з ознаками діареї) і „Прана” (респіраторні захворювання) у лікуванні телят відновлює в крові вміст загальних ліпідів, гідроперекисів ліпідів, ступінь гемолізу еритроцитів та рівень каротиноїдів, вітамінів А і Е до норми. Це свідчить про антиоксидантні, мембраностабілізуючі властивості апіфітопрепаратів та їх здатність нормалізувати обмін речовин у послідовному ланцюгу: екзогенні чинники незаразної етіології - ліпіди – перекисне окислення ліпідів - антиоксиданти - гомеостаз.

10. Доведено переваги застосування апіфітопрепаратів у порівнянні з існуючими засобами у лікуванні захворювань незаразної етіології тварин за результатами виробничих випробовувань. Терапевтичний ефект мазі „Антимаст” складав 40 – 54 % (мастити) і 40 – 46 % (травматичні ушкодження шкіри, фурункульози), „Афродіти” - 38 – 75 % (ендометрити, сальпінгіти, порушення статевих циклів), „Віти” – 40% (гострі розлади травлення з ознаками діареї) і „Прани” – 32 – 36 % (респіраторні захворювання).

11. Підібрано методи фізико – хімічного аналізу визначення біологічної ефективності апіфітопрепаратів на моделях: in vitro - за величиною антиоксидантної активності та біологічній – за показниками вмісту у крові тварин гідроперекисів ліпідів і ступеня гемолізу еритроцитів