Калініченко Антоніна Володимирівна. Наукові основи моделювання екологічно збалансованих агроекосистем України : дис. ... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / Інститут агроекології УААН. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Калініченко А.В. Наукові основи моделювання екологічно збалансованих агроекосистем України (рукопис).
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія – Інститут агроекології УААН, Київ, 2006.
Дисертаційна робота присвячена теоретичному обґрунтуванню та розробці практичних прийомів формування екологічно збалансованих агроеко-систем шляхом впровадження зональних еколого-математичних моделей.
Моделі екологічно-безпечного ведення сільськогосподарського виробництва створюються на базі інформації щодо стану агроландшафтів, систем землекористування, технологій вирощування сільськогосподарських культур, стану біоти, з урахуванням грунтово-кліматичних умов та запланованої продуктивності агрофітоценозів. Метою створення названих моделей є оптимізація стану агроекосистем та прогнозування їх подальшого розвитку на основі охорони ґрунтів, використання агробіотехнологій, нових сортів і гібридів сільськогосподарських культур, порід тварин, управління ентомофауною, розповсюдженням хвороб, контролю над бур`янами тощо. Опрацювання оптимального варіанту моделі дозволило при мінімальних витратах максимально забезпечувати відновлення природних ресурсів, а також планувати і забезпечувати гармонійний розвиток усіх складових агросфери з метою досягнення високої ефективності господарювання за мінімально-достатнього використання ресурсів промислового походження.
Запровадження еколого-економічної оптимізації, агропрогнозів та методології обґрунтування прийняття рішень дозволяє досягти високої продуктивності аграрного виробництва при забезпеченні єдності соціально-економічних, екологічних, природоохоронних функцій. Зокрема, використання сучасних технологій, які не виснажують ґрунт, збагачують його поживними речовинами, дозволить аграрним формуванням Полтавської області отримувати понад 2,8 млн тонн зерна на рік. Застосування зональних моделей дозволило рекомендувати розширення площ посіву сої на Полтавщині до 95,0 тис. га, ріпаку – до 25,0 тис. га.
Показано, що раціональне ведення сільськогосподарського виробництва можливе лише за умов безперервного агроекологічного моніторингу еколого-економічних показників аграрного виробництва, агрохімічних особливостей ґрунту, стану рослин і тварин як на регіональному, так і локальному рівнях (окреме господарство, ландшафт, поле).
Результатами екологічного моніторингу стану зональних агроекосистем Полтавщини показано, що ґрунти Полтавщини містять, в середньому, 3,4% гумусу (в ґрунтах Карлівського, Машівського та Чутівського районів його вміст складає більше 4%), є сприятливими для вирощування більшості сільськогосподарських культур, і можуть бути оцінені в 5 балів за 7-бальною шкалою. За останні 5 років середньорічні втрати гумусу досягають 0,96 т/га, що становить близько 0,25%.
Для отримання конкурентноздатної сільськогосподарської продукції, ефективного господарювання та збільшення прибутку забезпеченість ріллею на душу населення в Полтавській області слід довести до 0,75 га і менше. Для цього необхідно вивести з інтенсивного обробітку та законсервувати схилові (>3), деградовані та малопродуктивні землі; у кожному господарстві виокремити ґрунти, що придатні для мінімізації обробітку ґрунту і підтримувати їх у культурному (чистому від бур'янів) стані.
Встановлено, що у значній кількості господарств Полтавської області протягом останніх трьох років надавалася перевага культурам, які не виснажують ґрунт, збагачують його поживними речовинами, є економічно вигідними, високоліквідними. Так, у 2004 р. сою вирощували на площі 54 тис. га, у 2005 р. – понад 78,0 тис. га і вироблено понад 70 тис. тонн її зерна. В 2005 році в області отримано понад 2,85 млн. тонн зерна, при середній урожайності 31,3 ц/ га.
У результаті дослідження еколого-економічних характеристик аграрних формувань різної форми власності Полтавського регіону встановлено, що в цілому по області розширюються посіви сидеральних культур (у 2004 р. – 6,5 тис. га), що дає змогу додатково внести в ґрунт 10 тис. тонн органічної маси; широко використовується побічна продукція рослинництва (солома зернових культур, стебла кукурудзи, гичка цукрових буряків) в межах 700 тис. тонн на рік, що рівноцінно 2,8 млн. тонн гною; хімічна меліорація ґрунтів проводиться відходами цукрової промисловості – дефекатом, що у порівнянні із фосфогіпсом виключає забруднення ґрунту фтористими сполуками.
Внесення соломи на добриво та заорювання стерні дає в умовах Полтавської області додатково, у перерахунку згідно нормативу, до 10-15 т/га гною, або 400-600 кг/га гумусу щорічно, що близько до його втрат за такий же термін.
Показано, що надзвичайно важливим для призупинення негативних процесів, що відбуваються у сучасних агроекосистемах і сільськогосподарських ландшафтах, та створення передумов для їх збалансованого розвитку є еколого-математичне моделювання агроекосистем різного рівня від особистих господарств до великих аграрних формувань, прогнозування розвитку агроекосистем, впровадження методів оптимізації структури агроландшафтів та біорізноманітності, наукове обґрунтування процесу прийняття управлінських рішень.
Сформувати гнучку, конкурентноздатну ресурсо- й енергозберігаючу агроекосистему дозволяє комплексне впровадження зональних (локальних) агроекологічних моделей, використання яких при мінімальних витратах забезпечує відновлення природних ресурсів та гармонійний розвиток усіх складових агросфери, а саме – досягнення високої ефективності господарства при мінімально-достатньому використанні ресурсів промислового походження.
Встановлено, що використання еколого-оптимізаційних моделей у рослинництві дозволило за рахунок удосконалення у господарствах структури посівних площ, планування сівозмін, оптимізації використання добрив та урахування структурних та складових особливостей ріллі за обмежених ресурсів збільшувати обсяг отриманої продукції на рівень від 4,5 до 19,1% при одночасному зменшенні суми використаних фінансових коштів на 12% та зниженні собівартості на 4-7%.
Використання прогнозних моделей, особливо сезонних, на сільськогосподарських підприємствах Полтавської області дозволило із урахуванням коефіцієнтів сезонності для гідротермічних умов регіону передбачити та спланувати відповідні технологічні заходи, що дало змогу на окремих підприємствах підвищити рентабельність виробництва на 3,5%.
Використання математичного апарату теорії ігор у сільськогосподарському виробництві дозволяє суттєво зменшити рівень невизначеності при прийнятті управлінських рішень. Переваги даного підходу полягають у тому, що модель дає змогу обрати гарантований результат із найгірших можливих варіантів при виборі технологій вирощування культур, їх переробки, плануванні стратегій розвитку тощо.
Використання математичного апарату теорії масового обслуговування дозволило загальну суму втрат від простою зернових комбайнів і вантажних автомобілів зменшити з 41,08 до 14,16 грн/год, економія на втратах становила 65,5%.
Показано, що поєднання можливостей сучасних програмних продуктів та методів моделювання дозволяє не тільки автоматизувати, уніфікувати, значно полегшити та прискорити проведення аналізу даних щодо діяльності підприємства чи проведених польових дослідів, але й зменшити похибки розрахунків та імовірність їх появи, а отже, підвищити ефективність функціонування аграрного підприємства та створити передумови для еколого-економічного аналізу взаємозалежностей природних і антропогенних факторів агроекосистеми, виявлення тісноти їх зв`язку та прогнозування її подальшого розвитку.
Впровадження розроблених моделей та їх автоматизація на ПЕОМ у практику діяльності аграрних підприємств України дозволило оптимізувати рівень використання природних ресурсів та підвищити ефективність виробництва більше ніж на 10%. Соціальний ефект від впровадження запропонованих розробок полягає у поліпшенні характеру й умов праці працівників планово-економічних служб та аналітиків на аграрних підприємствах будь-якого рівня.
Публікації автора:
Монографії, підручники, посібники
Костоглод К.Д., Злосчастьєв А.П., Калініченко А.В. Основи інформатики та комп`ютерної техніки. / Підручник для вищих аграрних закладів освіти (гриф Міністерства аграрної політики України). – Полтава: Вид-во Полтавського державного сільськогосподарського інституту, 2001. – 132 с. (Написання окремих розділів, формування висновків).
Костоглод К.Д., Протас Н.М., Калініченко А.В. Практикум з основ роботи в операційній системі Windows 95. / Посібник для вищих аграрних закладів освіти (гриф Міністерства аграрної політики України). – Полтава: Вид-во Полтавської державної аграрної академії, 2002. – 128 с. (Збір та узагальнення матеріалів).
Балдінська Н.О., Гончарова В.М., Злосчастьєв А.П., Калініченко А.В., Копішинська О.П., Костоглод К.Д., Малинська Л.В., Протас Н.М., Чехлатий О.М., Шейко К.В., Шмиголь Ю.В. Використання пакетів прикладних програм при проведенні економіко-статистичних та оптимізаційних розрахунків. – Полтава: Вид-во Полтавської державної аграрної академії, 2004. – 104 с. (Написання окремого розділу).
Калініченко А.В., Костоглод К.Д., Протас Н.М. Використання оптимального програмування при розв`язанні задач сільськогосподарського виробництва. / Посібник для вищих аграрних закладів освіти (гриф Міністерства аграрної політики України). – Полтава: Вид-во Полтавської державної аграрної академії, 2004. – 103 с. (Розробка концепції, збір та узагальнення матеріалу, написання окремих розділів).
Калініченко А.В. Оптимізаційні методи в аграрному виробництві. / Методичні рекомендації (гриф Міністерства аграрної політики України). – Інститут агроекології та біотехнології УААН, Полтавська державна аграрна академія, 2004. – 72 с.
Протас Н.М., Костоглод К.Д., Калініченко А.В., Чехлатий О.М., Шарун Т.А., Шмиголь Ю.В. Практикум із основ роботи в операційній системі Windows XP. / Посібник для вищих аграрних закладів освіти (гриф Міністерства освіти і науки України). – Полтава: Вид-во Полтавської державної аграрної академії, 2005. – 152 с. (Збір та узагальнення матеріалів).
Калініченко А.В., Шмиголь Ю.В., Шарун Т.А. Основні підходи до створення агропрогнозів. / Методичні рекомендації (гриф Міністерства аграрної політики України). – Інститут агроекології та біотехнології УААН, Полтавська державна аграрна академія, 2005. – 64 с. (Розробка концепції, збір та узагальнення матеріалу, написання окремих розділів).
Калініченко А.В., Шмиголь Ю.В., Шарун Т.А. Методи прийняття ефективних рішень у аграрному виробництві. / Методичні рекомендації (гриф Міністерства аграрної політики України). – Інститут агроекології та біотехнології УААН, Полтавська державна аграрна академія, 2005. – 36 с. (Розробка концепції, збір та узагальнення матеріалу, написання окремих розділів).
Калініченко А.В., Писаренко В.М. Особливості формування екологічно збалансованих агроекосистем. – К.: Колообіг, 2005. – 352 с. (Розробка концепції, участь у плануванні та проведенні дослідів, збір та узагальнення експериментального матеріалу, написання окремих розділів).
Статті у наукових виданнях
Патика В., Волкогон В., Толмакова Л., Близнюк Н., Вергунова І., Калініченко А.В. Природні резерви підвищення врожайності сільськогосподарських культур. // Збірн.наук.праць "Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України". – Дослідницьке, 1999. – Вип.2 (14). – С.144-149. (Участь у обробці матеріалів).
Калініченко А.В. Про можливості застосування математичних моделей у мікробіологічних дослідженнях. // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава, 1999. – №6. – С.8-12.
Вергунова І.М., Калініченко А.В. Інформаційна модель біологічної азотфіксації. // Вісник аграрної науки. – Київ, 1999. – №10. – С.51. (Збір та узагальнення експериментальних матеріалів, участь у написанні статті).
Вергунова І.М., Калініченко А.В. Прогнозування поведінки процесу азотфіксації на корінні сої в залежності від штаму азотфіксуючих бактерій. // Збірник наукових праць Луганського державного аграрного університету. – Луганськ, 1999. – №5(14). – С.231-243. (Узагальнення експериментального матеріалу, участь у написанні статті).
Калініченко А.В. Використання інформаційних технологій для підвищення врожайності бобових культур. // Вісник Державної агроекологічної академії України. – Житомир, 2000. – С.226-227.
Калініченко А.В. Математичний аналіз біологічного процесу симбіотичної азотфіксації і його впливу на вихід кінцевого продукту. // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – Полтава, 2000. – №6. – С.25-29.
Калініченко А.В., Калініченко В.М., Протас Н.М. Екологічні аспекти вирощування сої в Україні. // Вісник аграрної науки Причорномор`я. – Миколаїв, 2001. – Вип. 3(12). – Т.2. – С.243-245. (Розробка концепції, формування висновків, участь у написанні статті).
Русанова Г.М., Калініченко А.В., Русанов А.В. Ефективність виробництва цукру в Полтавській області. // Вісник ХДАУ. – Харків, 2001. – С.261-263. (Формування висновків, участь у написанні статті).
Калініченко А.В., Протас Н.М. Проблеми впровадження комп`ютерних технологій у бізнес-освіті. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. – Львів, 2003. – Т.5 (№1). – С.129-132. (узагальнення матеріалу, участь у написанні статті).
Копішинська О.П., Калініченко А.В. Шляхи підвищення якості підготовки управлінського персоналу для аграрних підприємств України. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2003. – №3-4. – С.183-187. (Узагальнення матеріалу, участь у написанні статті).
Шарун Т.А., Калініченко А.В. Використання імітаційного моделювання в прогнозуванні раціонального природокористування. // Вісник ХНАУ. – Харків, 2004. – №7. – С. 272-275. (Розробка концепції, формування висновків, участь у написанні статті).
Шарун Т.А., Калініченко А.В. Імітаційні моделі в екології. // Вісник Полтавської державної аграрної академії, 2004. – №3. – С. 120-122. (Розробка концепції, формування висновків, участь у написанні статті).
Калініченко А.В. Основні підходи до створення агропрогнозів в Excel. // Вісник Полтавської державної аграрної академії, 2004. – №4. – С. 36-39.
Шарун Т.А., Калініченко А.В. Природні фактори в сучасних еколого-еко-номічних дослідженнях. // Вісник ХНТУСГ. – Харків, 2004. – №30. – С. 322-323. (Розробка концепції, формування висновків, участь у написанні статті).
Калініченко А.В. Роль математичних методів у сільськогосподарських дослідженнях. // Агроекологічний журнал. – К., 2004. – №4. – С. 53-55.
Калініченко А.В. Оцінка сезонних варіацій при створенні агропрогнозу. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2004. – №6(9). – С. 128-132.
Калініченко А.В. Оптимальне використання земельних ресурсів – надійний засіб досягнення збалансованості агроекосистем. // Агроекологічний журнал. – К., 2005. – №1. – С. 15-22.
Писаренко П.В., Калініченко А.В., Шмиголь Ю.В. Моделювання еколого-економічних процесів засобами кореляційно-регресійного аналізу. // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – Полтава, 2005. – №2. – С. 8-12. (Участь у експериментальних дослідженнях, участь у написанні статті).
Писаренко П.В., Патика М.В., Калініченко А.В., Бердніков О.М. Науково-методичні аспекти досліджень фунгістатичного регулювання стану ґрунтів в агроекосистемах. // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – Полтава, 2005. – №3. – С. 76-81. (Збір та узагальнення матеріалів, участь у написанні статті).
Шмиголь Ю.В., Калініченко А.В. Балансове моделювання екологічної стійкості природно-антропогенних систем. // Наукові праці Полтавської державної аграрної академії. – Полтава, 2005. – Том 3 (22). – С. 314-317. (Розробка концепції, формування висновків, участь у написанні статті).
Шмиголь Ю.В., Калініченко А.В. Моделі продукційного процесу рослин. // Наукові праці Полтавської державної аграрної академії. - Полтава, 2005. – Том 4 (23). – С. 228-230. (Збір та узагальнення матеріалів, участь у написанні статті).
Шмиголь Ю.В., Калініченко А.В., Протас Н.М. Еколого-економічна оптимізація землевикористання в аграрному виробництві // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2005. – Вип. 3-4. – С. 256-260 (Збір та узагальнення матеріалів, участь у написанні статті).
Писаренко В.М., Калініченко А.В., Шмиголь Ю.В. Основні підходи до оптимізації структури агроекосистем. // Агроекологічний журнал. – К., 2005. – №4. – С. 3-6 (Збір та узагальнення матеріалів, участь у написанні статті).
Писаренко П.В., Калініченко А.В., Горб О.О. Формування екологічно збалансованих агроекосистем шляхом усунення негативних явищ у сучасному розвитку ґрунтових процесів // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – Полтава, 2006. – №1. – С. 11-14. (Участь у експериментальних дослідженнях, участь у написанні статті).
Матеріали наукових конференцій, з`їздів, рекомендації тощо
Калініченко А.В., Калініченко В.М. Вплив симбіотичної азотфіксації на підвищення родючості ґрунтів. // Зб.наук.праць Міжнародної конференції „Генеза, географія та екологія ґрунтів”. – Львів, 1999. – С.271-272. (Розробка концепції, написання статті).
Вергунова І.М., Калініченко А.В. Математичне обґрунтування використання біологічного азоту. // Матеріали науково-практичної конференції „Наукове обґрунтування сталого розвитку агроекологічних систем Чернігівщини в ринкових умовах і обмеженого ресурсного забезпечення”. – Чернігів, 1999. – С.55-58. (Узагальнення матеріалів, формування висновків).
Калініченко А.В., Калініченко В.М. Отримання високоякісної продукції сої за рахунок впровадження екологічно чистих технологій. // Збірник наукових праць Всеукраїнської науково-методичної конференції „Людина та навколишнє середовище”. – Полтава, 2000. – С.116-118. (Розробка концепції, написання статті).
Калініченко А.В. Математичне обґрунтування еколого-економічного використання біологічного азоту. // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі”. – Ірпінь, 2000. – С.142.
Калініченко А.В., Калініченко В.М. Інформаційні технології і сучасне землеробство. // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. – Київ-Чабани, 2000. – С.102-103. (Розробка концепції, написання статті).
Калініченко А.В., Гетя А.А. Використання нових інформаційних технологій для підвищення якості продуктів переробки сої. // Материалы IX международного симпозиума „Нетрадиционное растениеводство. Эниология. Экология и здоровье”. – Алушта, 2000. – С.544-545. (Розробка концепції, написання статті).
Калініченко А.В., Костоглод К.Д., Протас Н.М. Роль та місце дисципліни „Методи прийняття управлінських рішень” в формуванні майбутніх бізнес-менеджерів АПК. // Матеріали науково-практичної конференції „Современный бизнес: проблемы, тенденции, перспективы”. – Донецьк, 2001. – С.27-30. (Збір та узагальнення матеріалів, участь у написанні статті).
Kalinichenko A.V. Informative model of biological process of soya-bean symbiotic nitrogen fixation. // Nitrogen fixation: global perspectives: proceeding of the 13th International Congress on Nitrogen Fixation. – Canada, Hamilton, Ontario, Canada, July 2-7, 2001 / edited by Turlough M. Finan … [et all]. – P. 489.
Калиниченко А.В., Протас Н.М., Калиниченко В.Н. Математическая модель биологического процесса симбиотической азотфиксации. // Материалы международной научной конференции „Биологические ресурсы и устойчивое развитие”. – Россия, Пущино Московской области, Институт фундаментальных проблем биологии РАН, 2001. – С.86-87. (Збір та узагальнення матеріалів, участь у написанні статті).
Патика В.П., Вергунова І.М., Калініченко А.В. Одержання високоякісного зерна сої та продуктів її переробки за рахунок впровадження інформаційної моделі біологічної азотфіксації. // Збірник наукових розробок Інституту сільськогосподарської мікробіології. – Чернігів, 2001. – С.31-32. (Узагальнення матеріалів, участь у створенні методики).
Півень М.С., Ландарь Л.І., Калініченко А.В. Моделювання динаміки одного покоління популяції дерев та механізм саморозрідження. // Тези доповідей учасників IV Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – К.: Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут”, 2002. – С.61. (Розробка концепції, написання статті).
Kalinichenko A.V. Mathematical model of symbiotic nitrogen fixation. // 5th European Nitrogen Fixation Conference. – Norwich (England), 2002. – Book of abstracts, Session 8, #8.13.
Калініченко А.В., Калініченко В.М., Протас Н.М. Біопрепарати для покращення азотного та фосфорного живлення рослин та захисту їх від хвороб та фітопатогенів. // Тези доповідей учасників 1 Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – К.: Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут”, 2003. – С.110-111.
Калініченко А.В., Шарун Т.А. Методи прогнозування в сільськогосподарському виробництві. // Збірник тез Міжнародної науково-практичної конференції „Формування конкурентноздатності підприємств АПК в умовах ринкової трансформації економіки”. – Полтава, 2004. – С. 149-152. (Розробка концепції, обробка експериментальних матеріалів, участь у написанні статті).
Калініченко А.В., Рекало А.М. Інформатизація аграрного виробництва. // Збірник тез ІV Студентської Міжнародної науково-практичної конференції „Світ молоді – молодь світу”. – Вінниця: Міжрегіональна академія управління персоналом, Вінницький інститут МАУП. 2004. – С. 67-72. (Розробка концепції, написання статті).
Калініченко А.В., Шарун Т.А. Еколого-математичне моделювання сталих агроекосистем України. // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 20-21. (Розробка концепції, обробка експериментальних матеріалів, участь у написанні статті).
Калініченко А.В., Рекало А.М., Стародубенко-Дзюба О.О. Урахування проблем навколишнього середовища та сталого розвитку у процесі прийняття рішень // Тези доповідей учасників VI Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених „Системний аналіз та інформаційні технології”. – К: Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”, 1-3 липня 2004. – С. 124-126. (Розробка концепції, участь у написанні статті).
Калініченко А.В. Біорізноманіття як індикатор сталого розвитку агроекосистем. // Збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної конференції „Біорізноманіття: сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку”, присвячена пам`яті видатних ботаніків Полтавщини Ф.К. Курінного, П.Є. Сосіна, Д.С. Івашина. – Полтава: Полтавський державний педагогічний університет ім. В.Г. Короленка, 28-29 жовтня 2004 р. – С. 36-38.
Калініченко А.В. Методи формалізації біологічних систем. // Матеріали науково-практичної конференції „Формування конкурентноздатності підприємств АПК в умовах ринкової трансформації економіки”. – Полтава: Полтавська державна аграрна академія, 06.12.04. – С. 17-19.
Шарун Т.А., Калиниченко А.В. Устойчивое развитие агроэкосистем Полтавщины. // Материалы международной научно-практической конференции молодых ученых „Адаптивное растениеводство: проблемы и решения”. – Беларусь, Самохваловичи: Ин-т картофелеводства НАН Беларуси, 20-23 июля 2004. – С. 220-223. (Розробка концепції, обробка експериментальних матеріалів, участь у написанні статті).
Калініченко А.В., Костоглод К.Д., Протас Н.М. Роль економіко-математичного моделювання в аналітично-плановій роботі підприємств АПК. // Доповіді учасників Міжнародної науково-теоретичної конференції „Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці”. – Житомир: Державний агроекологічний університет, 2005. – С. 52-56. (Збір та узагальнення матеріалів, участь у написанні статті).
Калініченко А.В., Палій М. Сучасні технології – засіб забезпечення сталого розвитку АПК. // Матеріали внутрішньовузівської студентської науково-практичної конференції. – Полтава: Полтавська державна аграрна академія, 2005. – С. 29-30. (Розробка концепції, участь у написанні статті).
Шмиголь Ю.В., Калініченко А.В., Протас Н.М. Особливості оптимізації землевикористання. // Матеріали четвертої міжнародної науково-практичної конференції „Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно-чистої продукції”. – Суми: Сумський національний аграрний університет, 2005. – С. 248-250. (Розробка концепції, участь у написанні статті).
Калініченко А.В., Шмиголь Ю.В., Горб О.О. Деякі аспекти сталого розвитку агроландшафтів. // Доповіді учасників міжнародної конференції „Екологія: проблеми адаптивно-ландшафтного землеробства”. – Житомир: Державний агроекологічний університет, 2005. – С. 59-63. (Збір та узагальнення матеріалів, участь у написанні статті).
Калініченко А.В. Оптимізація структури агроекосистем // Матеріали науково-практичної конференції „Агроекологічні проблеми сьогодення та шляхи їх вирішення”. – Полтава: Полтавська державна аграрна академія, 2005. – С. 15-16.
Рекало А.М., Калініченко А.В. Еколого-економічні складові стабільності відтворення агропромислового виробництва. //Матеріали міжнародної наукової конференції „Екологічні проблеми сталого розвитку агросфери в умовах реформування земельних відносин та шляхи раціонального використання і охорони земель”. – Харків: ХНАУ, 2005. – С. 293-294. (Розробка концепції, написання тез).
Навчально-методичні матеріали
Калініченко А.В., Костоглод К.Д. Методичні вказівки щодо написання курсового проекту з дисципліни „Методи прийняття управлінських рішень”. – Вид-во „Терра”, Полтавська державна аграрна академія, 2001. – 21 с. (Написання окремих розділів, формування висновків).
Калініченко А.В., Товма І.П. Завдання для проведення практичних занять з дисципліни „Дослідження операцій”. - Вид-во „Терра”, Полтавська державна аграрна академія, 2002. – 16 с. (Написання окремих розділів, формування висновків).
Калініченко А.В. Лабораторний практикум із теми „Кількісні методи прогнозування”. – Полтава: ПДАА, 2004. – 28 с.
Калініченко А.В. Опорний конспект лекцій із дисципліни „Методи прогнозування, обробки інформації та прийняття рішень”. – Полтава: Вид-во ПДАА, 2005. – 64 с.
Калініченко А.В. Робочий зошит для виконання лабораторних робіт із дисципліни „Методи прогнозування, обробки інформації та прийняття рішень”. – Полтава: ПДАА, 2005. – 28 с.
Калініченко А.В. Опорний конспект лекцій із дисципліни „Моделювання економіки”. – Полтава: ПДАА, 2005. – 60 с.
Калініченко А.В. Робочий зошит для виконання лабораторних робіт із дисципліни „Моделювання економіки”. – Полтава: ПДАА, 2005. – 40 с.
Калініченко А.В. Опорний конспект лекцій із дисципліни „Методи оптимізації та прогнозування в менеджменті”. – Полтава: ПДАА, 2005. – 120 с.
Калініченко А.В. Робочий зошит для виконання лабораторних робіт із дисципліни „Методи оптимізації та прогнозування в менеджменті”. – Полтава: ПДАА, 2005. – 64 с.