Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Лісові культури та фітомеліорація


Агапонов Микола Нефедович. Наукові основи створення і вирощування лісомеліоративних насаджень в гірських умовах Криму : дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01 / Український держ. лісотехнічний ун-т. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Агапонов М.Н. Наукові основи створення та вирощування лісомеліоративних насаджень в гірських умовах Криму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.03.01 – лісові культури та фітомеліорація. – Український державний лісотехнічний університет, Львів, 2005.

У дисертації розкрито теоретично-методологічні та методичні питання вирішення проблеми залісення гірських схилів та кам'янистих площ, представлених малопродуктивними, сильно еродованими землями. В роботі теоретично обґрунтовано процес формування терас на сильно еродованих схилах, розбивання та нарізування гідротехнічних споруд на схилах змінної крутизни. Розроблені та апробовані методи оцінки: відвальної та безвідвальної оброблення ґрунту; радіусу затуплення леза ріжучого органу; відхилення робочого органу ґрунтообробного знаряддя від заданого напрямку руху; сположування укосів терас в результаті ерозійних утворень (внаслідок розвитку ерозійних процесів) зносу культиваторних лапок та лемешів плугів на кам'янистих ґрунтах. Запропоновані речовини для утворення захисної плівки на садивному матеріалі деревних рослин і способи садіння культур на крутосхилах та боротьба з бур'янами.

Вивчено вплив крутизни схилу на якість оброблення ґрунту при глибокому безвідвальному розпушуванні; виробність нарізування терас. Визначено ефективність терасування схилів на накопичення ґрунтової вологи та гумусу, мульчування поверхні ґрунту на збереження та розвиток лісових культур, способу підготовки ґрунту на ріст захисних насаджень.

Обґрунтовано робочі органи для садіння рослин, культивації, відвальної та без відвальної оброблення ґрунту, нарізки терас, влаштування лісокультурних площадок та видалення каміння з оброблюваного шару ґрунту. Розроблено конструкції для зміцнення схилів терас, терасоподібних площадок та донних загат. Уточнено комплекс машин для освоєння гірських схилів під лісові культури.

Основні результати досліджень знайшли застосування у лісомеліоративній практиці у Криму та в інших регіонах України.

У дисертації наведена теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляються в обґрунтуванні концепції комплексного освоєння сильноеродованих та малопродуктивних схилових земель під лісові культури. Проведено уточнення програми та методики створення й вирощування культур в гірських умовах, оцінювання земель меліоративного фонду регіону та основних видів обробітку ґрунту під лісові насадження, удосконалення технології нарізки терас, садіння і визначення стану лісомеліоративних насаджень. Розроблено вишукування заходів із захисту гірських територій від ерозії та селевих зливів, обґрунтування комплексу машин і знарядь для освоєння та залісення малопродуктивних схилових земель. Обґрунтовано методи визначення: ефективності накопичення ґрунтової вологи та гумусу в результаті терасування схилів та інших видів оброблення; характеру сположування укосів терас в результаті ерозії ґрунту.

1. За 125-річний період лісомеліорації схилових земель лісівниками Автономної Республіки Крим накопичений багатий досвід із боротьби з ерозією ґрунтів. Разом із тим, поліпшення водного режиму, попередження припинення ерозійно-селевих і зсувних процесів, підвищення продуктивності гірських і передгірних територій, залучення в господарський оборот земель, що вийшли із сільськогосподарського користування, залишаються першочерговими задачами регіону.

2. Повторювані (через 2-7 років) сильні посухи в Криму вимагають критичного перегляду багатьох питань гірської меліорації стосовно розчищення та окультурення нових площ, проведення агротехнічних і лісогосподарських доглядів, реконструкції малоцінних насаджень тощо. Усі вони повинні бути спрямовані на зарегулювання стоку на залісеній площі, підтримку коренезаселеного шару ґрунто-підґрунтя в розпушеному стані, постійне збільшення площі живлення вирощуваних культур.

3. У нижній висотній зоні гірського Криму на ефективність залісення істотно впливає експозиція схилу. На північній експозиції збереженість 2-річних культур сосни кримської в 1,75 раза вище, ніж на південній. Це вимагає введення на південних експозиціях залісюваних схилів нижньої висотної зони більш засухостійких видів сосни (ельдарської, піцундської та італійської), а також кедрів (атласького, гімалайського та ліванського), кипарисів (аризонського та пірамідального), дубів (пухнастого та кам'яного), фісташки туполистої, грабінника, кизильника, багряника, володушки, метельника прутоподібного тощо.

4. На кам'янистих схилових землях найбільш ефективним прийомом обробітку ґрунтів є глибоке безвідвальне розпушування, що дає змогу знизити металоємність технологічного процесу, якщо відстань між сусідніми проходами робочого органу відповідає в середньому глибині розрихлення. Установлено, що зі збільшенням глибини обробітку зростає імовірність проникнення основної маси коренів вирощуваних культур до більш вологоємних шарів ґрунто-підґрунтя. При цьому найкращий розвиток культур досягається, якщо садіння здійснено 2-річними сіянцями через 0,5-0,7 м один від одного в ряду із заглибленням їх кореневої шийки на 5-8 см.

5. На дрібноконтурних схилових ділянках із потужністю ґрунто-підґрунтя понад 30 см позитивні результати досягаються за рахунок спорудження терасо-канав і садіння в них культурних рослин, особливо, якщо улаштовані канави розширюють і поглиблюють у місцях запланованого садіння саджанців чи створення культур за рахунок попереднього глибокого розпушування ділянки і утворення перехресних похилих борозен у місцях спорудження лісокультурних площадок.

6. На малопродуктивних крутосхилах лісомеліоративне освоєння повинно вестися за рахунок спорудження технологічних терас, полотно яких використовують як під'їзний шлях, а міжтерасний простір зайнятий на 70-90 % насипним укосом і на 10-30 % бермою – для садіння культур.

7. За механізованого садіння рослин на полотні терас найбільш працездатними виявилися садивні машини ЛПА та ЛМГ-2. При цьому встановлено, що глибина нарізаних щілин сошником садивної машини повинна на 7-10 см перевищувати максимальний розмір кореневої системи рослин, які висаджуються. Це дає змогу закладати кореневу шийку сіянців та саджанців глибше від поверхні ґрунту без заворотів та викривлення коренів.

8. Технологія доглядових рубань для урахуванням специфіки створення культур у гірських умовах повинна базуватися на двох-етапному терасуванні схилів, при якому повторне нарізування гідротехнічних споруд пристосовується до проріджування насаджень. При цьому на високих пнях дерев, які зрізують, залишають живі гілки на рівні 2-3-х нижніх кілець, а в дерев, що зростають, вирізують гілки на 3-6 кільцях із середньої частини крони. У тих випадках, де тераси прокладено на близькій відстані одна від одної, під'їзні колії на залісеній площі влаштовують за рахунок спорудження зиґзаґоподібної технологічної тераси, похилі відрізки якої прокладають у міжтерасних просторах, а під горизонтальні – розчищають лісокультурні тераси від наявної деревної рослинності.

9. Для захисту вершин ярів і балок від паводків, що виникають під час випадання екстремальних опадів, ефективними технологічними прийомами є: нарізка водовідвідних, водорозпилювальних і водозатримуючих борізд, канав, траншей; спорудження насипних валів, терасоподібних площадок і виїмково-насипних терас, особливо, якщо влаштовані гідротехнічні споруди відводять потім під садіння деревно-чагарникової рослинності.

10. Об'єм тіла і ставка утримуваної води насипних земляних загат знаходяться в прямій залежності від крутості тальвегу яру або балки, що закріплюються, і висоти донних споруд, що влаштовуються. Для зниження об'єму землерийних робіт обґрунтовано та випробувано у виробничих умовах технологію формування донних загат, яка заснована на екрануванні їх насипного тіла водонепроникною еластичною плівкою, металевою сіткою, камінням, порубочними залишками, залізобетонними плитами спеціальної конструкції, просторовими металевими ґратами, утилізованими автотракторними покришками тощо.

11. Залісення природно та штучно створених зсувів повинне здійснюватися в два етапи. При цьому на першому з них перевагу надають садінню чагарників, а на другому – головних і супутніх порід. Це сприяє стабілізації ухилу зсуву в межах 38-40 і зниження у 6,2 раза ймовірності утворення шаблеподібності в прикореневій частині стовбура вирощуваних дерев.

12. У природно та штучно створених насадженнях, де появляється самосів і підріст сосен піцундської та кримської, кедрів гімалайського, ліванського й атласького, кипарисів аризонського та пірамідального, горобини садової (великоплідної) та інших порід, організовують такі лісокультурні роботи. В осінньо-зимовий період після випадання ефективних дощів ґрунту у пристовбурних колах діаметром 0,3-0,4 м розпушують на глибину 6-8 см. Розпушену поверхню покривають (мульчують) з підгірного боку дрібним камінням, а з нагорного – опалими хвоєю та листям. Після цього до кожної з окультурених рослин влаштовують похилі водозбірні борозни довжиною 1,5-2,5 м і глибиною 10-20 см.

13. У низькоповнотних насадженнях аридної зони гірського Криму, що ростуть на схилах підвищеної (понад 25) крутості, ґрунт під природне поновлення готують улітку шляхом прокладання виїмково-насипних терас і окультурення їх полотна системою розпушувачів на глибину 0,7 м і більше. Підготовлені тераси підновлюють у вересні-жовтні на глибину 6-12 см, загортаючи основну масу опалого насіння (дуба, береки, глоду, фісташки туполистої, грабінника, держи-дерева, шипшини тощо) у розпушений шар ґрунту. На тих ділянках, де самосів та підріст не появився і не заплановано широкомасштабних робіт із їх реконструкції, обмежуються частковим обробітком ґрунту у вигляді терасоподібних лісокультурних площадок шириною 0,5-0,8 і довжиною 1,0-1,5 м. На створених і оброблених площадках на глибину 25-30 см висаджують сіянці цінних порід, за якими доглядають протягом 3-5 років шляхом оправлення площадок, розпушування ґрунту, видалення бур'янів і мульчування розпушеної поверхні органічною масою. До залісених площадок та в пристовбурних кіл із самосівом і підростом споруджують водозбірні борозни і заповнюють їх дрібним камінням і органічною масою.

14. У кожному конкретному випадку спосіб освоєння гірської площі проводять відповідно до встановленої лісомеліоративної категорії. При цьому найкращі таксаційні показники мають культури, створені на ділянках І категорії, завдяки суцільному обробітку ґрунту. Зі збільшенням порядкового номера категорії гірських площ зростають трудові й фінансові витрати на залісення і знижуються основні показники вирощуваних насаджень. Підвищити повноту освоєння неугідь і непридатних земель у 1,5-2,7 раза можна за рахунок впровадження технологічних і технічних засобів, розроблених і рекомендованих Кримською ГЛНДС.

Публікації автора:

1. Брошури

1. Телешек Ю.К., Агапонов Н.Н. Лесомелиорация каменистых площадей лесомелиоративного фонда в Украинской ССР// Экспресс-информац. "Лесоводство, лесоразведение, лесные пользования". – М.: ЦБНТИ Гослесхоз СССР, 1988, вып. 11. – 21 с. (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

2.Агапонов Н.Н. Технологический комплекс машин для облесения склонов// Обзорн. Информац. "Организация лесохозяйственного производства, механизация, охрана и защита леса". – М.: ВНИИЦлесресурс Госкомлесхоза СССР, 1990. – 40 с.

3.Агапонов Н.Н. Механизация обработки почвы в лесомелиоративных насаждениях Крыма// Экспресс-информац. "Лесное хозяйство за рубежом". – М.: ВНИИЦлесресурс, 1996. – 36 с.

4.Агапонов Н.Н., Поляков А.Ф., Телешек Ю.К. Памятники горной агролесомелиорации в Крыму// Обзорн. Информац. "Библиотечка работника лесного хозяйства". – М.: ВНИИЦлесресурс, 1999, вып. 5-6. – 48 с. (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

5.Агапонов Н.Н., Головин В.П. Агролесомелиоративно-ботанический словарь-монография. – Симферополь, 2003. – 91 с. (збирання, аналіз, складання і написання словника).

2. Статті в наукових виданнях

6. Агапонов Н.Н. Усовершенствование почвообрабатывающих орудий, применяемых в полезащитном лесоразведении Крыма// Лесоводство и агролесомелиорация. – К.: Урожай, 1988, вып. 76. – С. 13-16.

7.Агапонов Н.Н. Глубокое рыхление почвы под лесные культуры в Крыму// Лесоводство и агролесомелиорация. – К.: Урожай, 1988, вып. 77. – С. 77-80.

8.Агапонов М.Н., Циплаков М.І., Черепанов Ю.В. Підвищення працездатності культиваторних лап на кам'янистих ґрунтах// Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. – К.: Техніка, 1989, № 2. – С. 6-7.

9.Агапонов Н.Н. Особенности разбивки и нарезки террас на склонах переменной крутизны// Лесоводство и агролесомелиорация. – К.: Урожай, 1989, вып. 79. – С. 57-62.

10.Агапонов М.Н. Інструмент для садіння сіянців на укосах технологічних терас// Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. – К.: Техніка, 1990, № 3. – С. 14.

11.Телешек Ю.К., Агапонов Н.Н. Пути повышения эффективности террасирования крутосклонов под лесные насаждения// Изв. ВУЗов "Лесной журнал". – 1990, № 4. – С. 17-21. (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

12.Агапонов М.Н., Белов С.В. Спосіб обробітку ґрунту під меліоративні насадження// Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. – К.: Техніка, 1990, № 4. – С. 15-16. (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

13.Агапонов М.Н. Особливості експлуатації технічних засобів на кам'янистих землях// Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. – К.: Техніка, 1991, № 2. – С. 20-21.

14.Агапонов М.Н. Технологія і технічні засоби для залісення дрібноконтурних ділянок на схилах// Лісівництво і агролісомеліорація. – К.: Урожай, 1991, вип. 83. – С. 42-47.

15.Телешек Ю.К., Агапонов Н.Н. Влияние рельефа на проведение лесомелиоративных работ в горном Крыму// Почвоведение. – 1991, № 9. – С. 109-117. (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

16.Агапонов Н.Н. Приёмы увеличения корнеобитаемого слоя в местах посадки растений на склонах// Лесное хозяйство, 1991, № 10. – С. 33-36.

17.Агапонов М.Н. Технологічні тераси в Криму й особливості їх залісення// Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. – К.: Техніка, 1992, № 3. – С. 23-24.

18.Агапонов Н.Н., Никифоров В.В. Оценка отвальной обработки почвы на склонах// Лесное хозяйство. – 1993, № 3. – С. 46-48. (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

19.Агапонов М.Н., Рудь А.Г. Уточнення підготовки ґрунту і вибір порід у меліоративних культурах нижньої зони гірського Криму// Лісовий журнал. – К.: Техніка, 1993, № 5. – С. 12-13 (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

20.Агапонов М.Н., Левчук О.І. Ерозійна характеристика Ускутського водозбіру// Лісівництво і агролісомеліорація. – К.: Урожай, 1993, вип. 87. – С. 18-22 (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

21.Агапонов М.Н., Никифоров В.В. Визначення деформації виїмково-насипних терас// Лісовий журнал. – К.: Техніка, 1994, № 2. – С. 23-24 (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

22.Агапонов М.Н. Особливості формування терас на сильноеродованих схилах// Лісовий журнал. – К.: Техніка, 1994, № 5. – С. 26-27.

23.Агапонов М.Н. Культиватор для обробітку кам'янистих ґрунтів// Лісовий журнал. – К.: Техніка, 1994, № 6. – С. 22-24.

24.Агапонов М.Н. Пошуки способу підвищення зарегулювання стоку полотном нарезаних терас на крутосхилах// Наук. вісник Нац. Аграрн. Ун-ту. – К., 1999, вип. 17. – С. 236-241.

25.Агапонов М.Н. Стан водозборів південно-східного узбережжя Криму та шляхи підвишення їхніх меліоративних функцій// Наук. вісник Нац. аграрн. ун-ту. – К., 1999, вип. 20. – С. 207-215.

26.Агапонов М.Н., Левчук О.І., Андріенко А.І. Визначення стану лісових насаджень на південному макросхилі Кримських гір// Лісівництво і агролісомеліорація. – Харків.: Оригінал, 2000, вип. 97. – С. 91-95. (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

27.Агапонов М.Н. Лісомеліорація в Криму: результати та перспективи// Наук. вісник Нац. Аграрн. Ун-ту. – К., 2000, вип. 25. – С. 262-265.

28.Агапонов М.Н. Сосна піцундська в захісних насадженнях гірського Криму// Науковий Віcник Нац. Аграрн. Ун-ту. – К., 2000, вип. 27. – С. 201-205.

29.Агапонов М.Н. Сосна в лісомеліоративних насадженнях гірського Криму// Наук. вісник нац. аграрн. ун-ту. – К., 2001, вип. 46. – С. 239-245.

30.Агапонов М. Закріплення крутосхилів по південному узбережжі Криму// Лісовий і мисливський журнал. – К., 2002, № 5-6. – С. 13.

31.Агапонов М.Н. Досвід створення лісових культур у гірському Криму// Аграрна наука і освіта. – Том 3, № 3-4, 2002. – С. 91-95.

32.Агапонов М.Н. Сезонні зміни температури і вологості ґрунтів на малопродуктивних схилах гірського Криму// Аграрна наука і освіта., 2003. – Том 4, № 1-2. – С. 104-108.

33.Агапонов М.Н. Прогресивні методи залісення технологічних терас на крутосхилах в умовах гірського Криму// Лісовий і мисливський журнал. – К., 2003, № 4. – С. 19.

3. Авторські свідоцтва та патенти на винахід

34. Способ создания искусственных насаждений сосны крымской. А.С. 1482605 СССР, МКИ А 01G 23/00/ Н.Н. Агапонов (СССР) – № 4079703/30-13. Заявлено 11.05.86. Опубл. 30.05.89. Бюл. № 20. – 3 с.

35. Способ определения деформации почвы. А.С. 1631423 СССР, МКИ G 01N 33/24, А 01В 79/02, 13/16,/ Н.Н. Агапонов (СССР) – № 4664675/15. Заявлено 17.02.89. Опубл. 28.02.91. Бюл. № 8. – 2 с.

36. Способ определения радиуса затупления лезвия режущего инструмента по отпечатку. А.С. 1682755 СССР, МКИ G 02B 5/20./ Н.Н. Агапонов (СССР) – № 4669926/28. Заявлено 28.02.89. Опубл. 07.10.91. Бюл. № 37. – 2 с.

37. Способ обработки каменистых почв под посадку древесных растений и машина для его осуществления. А.С. 1695838 СССР, МКИ А 01В 79/00, 79/02./ Н.Н. Агапонов (СССР) – № 4728883/15. Заявлено 098.08.89. Опубл. 07.12.91. Бюл. № 45. – 3 с.

38. Устройство для определения отклонения рабочего органа почвообрабатывающего орудия от заданного направления движения. А.С. 1709938 СССР, МКИ А 01В 69/00./ Н.Н. Агапонов (СССР) – № 4793921/15. Заявлено 20.02.90. Опубл. 07.02.92. Бюл. № 5. – 3 с.

39. Состав для образования защитной плёнки на посадочном материале древесных растений. А.С. 1718767 СССР, МКИ А 01N 3/04, A 01G 7/06./Н.Н. Агапонов (СССР), № 4749857/15. Заявлено 11.10.89. Опубл. 15.03.92. Бюл. № 10. – 2 с.

40. Способ подготовки сильноэродированных склонов. А.С. 1741626 СССР, МКИ А 02В 13/16, 79/02./ Н.Н. Агапонов (СССР), № 4783899/15. Заявлено 06.12.89. Опубл. 23.06.92. Бюл. № 23. – 4 с.

41. Способ определения сполаживания откосов террас в результате эрозионных процессов. А.С. 1759246 СССР, МКИ А 01В 13/16, Е 02Д 17/20./ Н.Н. Агапонов (СССР), № 4811912/15. Заявлено 09.09.90. Опубл. 07.09.92. Бюл. № 33. – 4 с.

42. Способ борьбы с сорняками. А.С. 1759265 СССР, МКИ А 01В 79/02, А 01М 21/00./ Н.Н. Агапонов (СССР), № 4771813/15. Заявлено 20.12.89. Опубл. 07.09.92. Бюл. № 33. – 2 с.

43. Способ выращивания лесонасаждений на террасированных склонах. Пат. 2019956 Россия, МКИ А 01G 23/00, А 01В 13/16./ Н.Н. Агапонов (Украина), № 4931856/15. Заявлено 25.05.91. Опубл. 30.09.94. Бюл. № 18. – 4 с.

44. Способ выращивания мелиоративных культур на склонах. Пат. 2021693 Россия, МКИ А 01G 23/00./ Н.Н. Агапонов (Украина), № 490884/15. Заявлено 07.02.91. Опубл. 27.05.95. Бюл. № 15. – 5 с.

45. Способ проведения рубок ухода в защитных насаждениях. Пат. 2035853 Россия, МКИ А 01G 23/00./ Н.Н. Агапонов (Украина), № 4908841/15. Заявлено 07.02.91. Опубл. 27.06.95. Бюл. № 15. – 4 с.

46. Спосіб лісомеліораціі кам'янистих крутосхилів. Пат. 18161 А Україна, МКІ А 01В 13/16, А 01G 23/00./ М.Н. Агапонов (Україна), № 93006771. Зявлено 28.06.93. Опубл. 01.07.97. Бюд. № . – 2 с.

47. Спосіб зупинення ерозійного процесу у ґрунті. Пат. 28578 А Україна, МКІ А 01В 79/00./ М.Н. Агапонов (Україна), № 97073534. Заявлено 04.03.98. Опубл. 29.12.99. Бюл. № 8. – 2 с.

4. Тези и матеріали доповідей

48. Агапонов Н.Н. Новое в укреплении откосов террас и эрозионных образований на склонах// Тез. докл. респ. науч.-техн. конф. "Система ведения лесного хозяйства в горных условиях Карпат". – Ивано-Франковск, 1990. – Том. ІІ. – С. 148-149.

49. Агапонов Н.Н. Система агротехнических приёмов по выращиванию защитных насаждений на каменистых землях// Тез. докл. респ. науч.-техн. конф. "Актуальные проблемы защитного лесоразведения и степного лесоведения". – К., 1990, вып. 2. "Защитное лесоразведение и агролесомелиорация". – С. 55-57.

50. Агапонов Н.Н. Отвальная обработка почвы на склонах и совершенствование основных элементов плуга// Тез. докл. респ. науч.-техн. ярмарки идей "Новые идеи в технике и технологии лесного комплекса". – Гомель, 1990. – С. 41.

51. Агапонов Н.Н. Состояние противоэрозионных насаждений в Крыму и пути повышения их продуктивности// Тез. докл. Всесоюзн. науч.-техн. совещания "Лесопользование в лесах различных категорий защищённости". – М., 1991. – С. 5-7.

52. Агапонов Н.Н. Совершенствование методов выращивания насаждений в горных условиях// Тез. докл. науч.-техн. конф. "Проблемы рационального использования и воспроизводства рекреационных лесов". – М., 1992. – С. 5-7.

53. Агапонов Н.Н. Методы закрепления оврагов в Крыму// Тез. докл. Межрегиональной науч.-практ. конф. "Экологические проблемы аграрного производства" Симпозиум 1. "Биологические и гидротехнические проблемы рекультивации нарушенных земель и повышение их продуктивности". – Днепропетровск, 1992. – С. 178.

54. Агапонов Н.Н., Телешек Ю.К. Состояние земель горного Крыма и разработка эффективных приёмов закрепления эродированных склонов// Тез. докл. межгос. науч.-практ. конф. "Проблемы землепользования в условиях реформирования экономики". – К.: СОПС АН Украины, 1993, вып. 2. – С. 166-169. (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

55. Агапонов Н.Н. Опытные лесные культуры на малопродуктивных землях// тез. докл. НПК "Состояние и проблемы охраны горных лесов Крыма". – Алушта, 1994. – С. 32-33.

56. Агапонов Н.Н. Совершенствование борьбы с сорняками в посевных отделениях лесопитомника// Тез. докл. Всероссийского науч.-произв. совещания "Состояние и пути совершенствования интегрированной защиты посевов сельскохозяйственных культур от сорной растительности". – Голицино, 1995. – С. 29-32.

57. Агапонов Н.Н. Уточнение и оценка приёмов террасирования склонов под лесомелиоративные насаждения// Тр. межгос. научн. конф. "Современные проблемы охраны земель". – К.: СОПС АН Украины, 1997, ч. ІІІ. – С. 42-44.

58. Агапонов Н.Н. Совершенствование канаво-террасного способа освоения склонов под лесные насаждения// Тез. докл. ІІ-ой Межд. НПК "Актуальные проблемы охраны интеллектуальной собственности". – Симферополь, 1998. – С. 115-117.

59. Агапонов Н.Н. Совершенствование посадки лесных культур на малопродуктивных склоновых землях// Тр. VІІІ-го Межд. Симпозиума "Нетрадиционное растениеводство, экология и здоровье". – Симферополь, 1999. – С. 657-659.

60. Агапонов Н.Н. Совершенствование способов формирования напашных террас под лесные и садовые культуры// Мат. ІІІ межд. НПК "Актуальные проблемы охраны интеллектуальной собственности". – Симферополь, 1999. – С. 106-109.

61. Агапонов Н.Н. Определение характера усыхания лесных насаждений в Крыму// Матер. І открытого Украинского нац. совещания "Основные причины обезлесения и деградации лесов". – Алушта, 1999. – С. 5-6.

62. Агапонов Н.Н. Разработка способов многоэтапного создания лесных культур на эродированных склоновых землях// Матер. Межнародной науковой конф. "Власнісний статус і проблеми раціонального використання земель". – К.: НАН України, Рада по вивченню продуктивних сил України, 2000. – Частина 2. – С. 227-230.

63. Агапонов Н.Н. Опыт проведения рубок ухода в лесомелиоративных насаждениях, произрастаемых на склоновых участках// Матер. ІХ-го межд. симпозиума "Нетрадиционное растениеводство. Эниология. Экология и здоровье". – Симферополь, 2000. – С. 517-519.

64. Агапонов Н.Н. Совершенствование технологии плантажной вспашки под многолетние насаждения// Тез. докл. межд. Симпозиума "Біоетика на порозі ІІІ тисячоліття" – Харків, 2000. – С. 157-158.

65. Агапонов Н.Н. Патенты Украины, направленные на решение вопросов лесомелиорации и закрепления горных склонов// Матер. V межд. НПК "Актуальные проблемы охраны интеллектуальной собственности". – Алушта, 2001. – С. 140-141.

66. Агапонов Н.Н. Экологический потенциал Крымского леса.// Матер. Х Межд. Симпозиума "Нетрадиционное растениеводство. Эниология. Экология и здоровье". – Симферополь, 2001. – С. 71-76.

67. Агапонов Н.Н. Изыскание методов залесения при консервации малопродуктивных склоновых площадей в Крыму// Матер. міжнар. наук. конф. "Теорія і методи оцінювання, оптимізації використання та відтворення земельних ресурсів". – Частина 2. – К.: РВПС НАН Украіни, 2002. – 228-231 с.

68. Агапонов Н.Н. Ландшафтно-экологическое создание защитных насаждений Крымских яйл// Матер. ХІІ междунар. симпозиума "Нетрадиционное растениеводство. Эниология. Экология и здоровье". – Симферополь., 2003. – С. 493-496.

69. Агапонов Н.Н. Опыт восстановления экологического потенциала заказника "Канака"// Матер. ХІІІ Межд. симпозиума "Нетрадиционное растениеводство. Эниология. Экология и здоровье", (Книга 1). – Симферополь, 2004. – С. 252-254.