Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Металургія чорних металів


Нізяєв Костянтин Георгійович. "Наукові основи та розробка технології десульфурації залізовуглецевих розплавів зануреною електричною дугою" : Дис... д-ра наук: 05.16.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Нізяєв К.Г. «Наукові основи та розробка технології десульфурації залізовуглецевих розплавів зануреною електричною дугою» - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за фахом 05.16.02 - ”Металургія чорних і кольорових металів та спеціальних сплавів” - Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню термодинамічних, фізико-хімічних і теплофізичних процесів, що протікають при обробці чавуну й стали магнієм і(або) кальцієм, які відновлюються в зоні зануреної в рідкий метал електричної дуги.

Розроблені теоретичні основи технології відновлення оксидів лужноземельних металів в об’ємі рідкого металу. Створено термодинамічну схему процесів термічного відновлення оксидів магнію і кальцію в умовах підвищеного тиску, визначені оптимальні склади сумішей для виготовлення відновлюваного блоку, що забезпечують електроізоляцію електродів, встановлених у блоці, від навколишнього залізовуглецевого розплаву та відновлення магнію і(або) кальцію в об’ємі рідкого металу.

Розроблено наукові основи та методологію використання відновлюваних блоків з паралельно розташуваними один до одного електродів, і при горінні між їхніми робочими кінцями електричної дуги. Розроблено конструкцію відновлюваного блоку та визначені технологічні і енергетичні параметри обробки залізовуглецевого розплаву електричною дугою, що занурюється.

Уперше експериментально визначені теплофізичні характеристики відновлюваних сумішей розробленого складу.

Результатами фізичного моделювання встановлена можливість нагрівання стали зануреною електричною дугою зі швидкостями 10 - 14 С/хв, при цьому тепловий ККД процесу на 15-20 % вище, ніж при підігріві сталі на установці ківш-піч.

У напівпромислових умовах реалізована технологічна схема особливо глибокої десульфурації чавуну й стали. Досягнуто ступінь десульфурації:

- чавуну (в напівпромислових умовах) - 90-98 %, при зниженні вмісту сірки з 0,042 % до 0,003% і ступені використання магнію- 95 %;

- сталі (в лабораторних умовах при однократній обробці) - 90-95 %, при зниженні вмісту сірки з 0,030-0,035 % до 0,002-0,003 % і при ступені використання магнію – 80-97 %.

Порівняння ефективності різних способів десульфурації чавуну показує, що економічні витрати по розробленій технології нижче на 9,843 грн/т и 22,205 грн/т при сілікотермічному і на 8,633 грн/т та 20,955 грн/т при алюмотермічному відновленні магнію в порівнянні з обробкою чавуну інжектуванням гранулmjваного магнію і порошковим дротом, який містить магній, відповідно.

Ключеві слова: газопарова фаза, електрична дуга, відновлення, оксид, магній, кальцій, ферросиліцій, алюміній, десульфурація, нагрів, чавун, сталь.

На основі аналізу теоретичних аспектів і узагальнення практичного досвіду ковшової обробки чавуну й сталі запропоновані напрямки рішення проблеми підвищення конкурентоспроможності металопродукції України при одночасному зниженні ресурсо- і енерговитрат на її виробництво за рахунок створення універсальної технології обробки залізовуглецевого розплаву в ковші газопаровою фазою, яка утворена лужноземельними елементами відновленими в зоні зануреної в метал електричної дуги, що об’єднує процеси його нагрівання й рафінування, забезпечує дозований ввід й високий коефіцієнт засвоєння реагентів для обробки, найбільш повне використання їхньої реакційної здатності.

1. На підставі аналізу енергетичних і фізико-хімічних характеристик електричної дуги встановлено, що необхідною й достатньою умовою для виникнення електричного розряду і його стійкого існування в умовах обробки залізовуглецевих розплавів необхідна наявність в атмосфері дуги таких елементів, як калій, натрій, кальцій, магній.

2. У результаті термодинамічного аналізу існуючих термічних способів виробництва лужноземельних металів встановлено, що в умовах підвищеного тиску для одержання магнію можливо використання силікотермічного і алюмотермічного методу, а для одержання кальцію - алюмотермічного методу відновлення.

3. Розроблено термодинамічну схему відновлення оксидів магнію й кальцію й на її основі визначені склади сумішей для одержання пароподібних магнію й кальцію безпосередньо в об'ємі рідкого металу, що забезпечують протікання процесу з найменшими енерговитратами. Розрахунковим шляхом визначені сумарні витрати енергії на відновлення лужноземельних металів силіко- і алюмотермічним методом, які становлять на 1 г магнію 19,40 кДж і 17,72 кДж, відповідно, на 1 г кальцію - 14,65 кДж і 13,64 кДж.

4. Уперше, на основі дослідження закономірностей процесів виникнення електричної дуги, розроблено й експериментально вирішене завдання стабільного виникнення стійкого електричного розряду між робочими кінцями електродів, за рахунок установки між ними в процесі формування відновлюваного блоку суміші з тонкомолотого графіту й рідкого скла. Подібне рішення зробило операцію виготовлення відновлюваного блоку технологічною, яка не потребує особливих методів контролю. Встановлено, що відношення сили струму на електродах (А) до об'єму графітової вставки (мм3) не повинне бути менше 0,5-0,7. У цьому випадку гарантований час запалювання відновлюваного блоку не перевищує 20-30 с.

5. Уперше, з використанням авторської методики проведення експериментальних досліджень, визначені фізичні закономірності й характер плавлення сталевих електродів при їх паралельному по відношенню друг до друга розташуванні й при горінні між їхніми робочими кінцями електричної дуги. Це дозволило науково обґрунтовано визначити раціональні конструктивні параметри електродів і відновлюваного блоку.

6. Уперше науково обґрунтовані умови експлуатації відновлюваного блоку при зануренні в залізовуглецевий розплав. Теоретичним аналізом і експериментальними дослідженнями встановлено, що застосування електродів у відновлюваному блоці із прямокутним поперечним перерізом забезпечує збільшення об'єму суміші, що вступає в реакцію відновлення в 1,1-1,2 і 1,4-1,8 разів у порівнянні із застосуванням електродів круглого й трубчастого поперечного переріза, відповідно. Відношення довжини широкої грані електрода до довжини вузької повинне бути не менше 2,5-4,0 і не більше 20,0.

7. Уперше експериментально визначена залежність швидкості витрат відновлюваного блоку від щільності електричного струму. Це дозволило вирішити завдання керування процесом обробки залізовуглецевого розплаву електричною дугою, що занурюється.

8. Уперше результатами «гарячого» моделювання нагрівання сталі незалежною електричною дугою показана можливість нагрівання сталі зануреною електричною дугою зі швидкостями 10-14 С/хв.. Підігрів сталі повинен здійснюватися при високій напрузі джерела постачання й у вузькому діапазоні щільності струму 4-9 А/мм2, при цьому тепловий ККД процесу на 15-20 % вище, ніж при підігріві сталі на АКП.

9. У результаті узагальнення результатів теоретичного аналізу умов поглинання твердої фази при барботаже залізовуглецевого розплаву бульбашками магнію й(або) кальцію й розрахунків, виконаних з використанням експериментальних даних, у тому числі отриманих при виконанні чинної роботи, доведено, що відновлені магній і(або) кальцій витрачаються переважно на реакції десульфурації й розчинення в рідкому металі, а не окисляються продуктами відповідних реакцій відновлення.

10. Уперше експериментально визначено температурну залежність коефіцієнту теплопровідності відновлюваних сумішей розробленого складу і виконано розрахунок температури розігріву електродів відновлюваного блоку під впливом теплових потоків з боку електричного струму, що протікає по них, залізовуглецевого розплаву й електричної дуги. Встановлена тривалість періоду, протягом якого гарантована робота установки без руйнування відновлюваного блоку та доцільність, з погляду екранування електродів відновлюваного блоку від теплового потоку з боку рідкого металу, використання силікотермічного методу відновлення оксидів лужноземельних металів.

11. Уперше теоретично розроблена й експериментально підтверджена фізико-хімічна схема процесу десульфурації сталі магнієм, відновленим у зоні зануреної в рідкий метал електричної дуги на підставі якої розроблена методика розрахунку параметрів обробки залізовуглецевого розплаву електричною дугою, що занурюється. Отримані нові експериментальні дані про динаміку зміни вмісту сірки в оброблюваній сталі й ступеня використання магнію на реакцію десульфурації. Встановлено, що при зниженні вмісту сірки в сталі з 0,035 до 0,025 % ступінь засвоєння магнію становить 95-80 %, а при зниженні вмісту сірки в сталі з 0,010 до 0,005 % ступінь засвоєння магнію становить 40-25 %.

12. Уперше експериментально встановлено, що шлакова плівка на внутрішній поверхні реакційної зони у відновлюваному блоці утворюється з елементів вихідної відновлюваної суміші й продуктів реакцій відновлення, при цьому частка вихідної відновлюваної суміші в утворенні шлакової плівки становить 0,2-0,6.

13. У напівпромислових умовах виконана перевірка результатів лабораторних досліджень. Максимальний досягнутий ступінь десульфурації чавуну склав 97,2 %, ступінь використання магнію 98,14 %.

14. Порівняння ефективності різних способів десульфурації чавуну показало, що витрати на установці обробки металу заглибною електричною дугою нижче на 9,843 грн/т і 22,205 грн/т при силікотермічному відновленні магнію, і на 8,633 грн/т і 20,955 грн/т при алюмотермічному відновленні магнію в порівнянні з обробкою чавуну інжектуванням гранульованого магнію й магнийвмістким порошковим дротом, відповідно.

Публікації автора:

  1. Низяев К.Г.Термодинамические закономерности восстановления магнезита под слоем жидкого металла /Низяев К.Г.// Теория и практика металлургии.- 1998.- № 1.- С.27-29.

  2. Низяев К.Г.Экспериментальные исследования десульфурации чугуна магнезитом в условиях ДЗПВ /Низяев К.Г., Величко А.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н.. // Теория и практика металлургии. -2001.- №6.-С.16-19.

  3. Низяев К.Г. Удаление серы из чугуна и стали методом дугового глубинного восстановления/ Низяев К.Г. // Металлургическая и горнорудная промышленность. -1999.- №4.- С.31-34.

  4. Низяев К.Г. Анализ энергетической эффективности восстановления магния под слоем жидкого металла /Низяев К.Г., Бойченко Б.М. // Известия высших учебных заведений. Черная металлургия. - 2001.- №3.- С.23-26.

  5. Низяев К.Г. Анализ условий десульфурации чугуна магнием, восстановленным под слоем жидкого металла/ Низяев К.Г. // Известия высших учебных заведений. Черная металлургия. - 2001.- №4.- С.9-11.

  6. Технология обработки железоуглеродистого расплава погруженной электродугой /Низяев К.Г., Пищида В.И., Шибко А.В. и др. // Металл и литье Украины.- 2002.- №3-4.- С.27-29.

  7. Анализ термодинамических закономерностей десульфурации металла ТШС различного состава /Стоянов А.Н., Черевко В.П., Низяев К.Г. и др.// Металл и литье Украины. 2002.- №3-4.-С.25-27.

  1. Низяев К.Г. Термодинамический анализ силикотермического восстановления оксидов магния и кальция в условиях повышенного давления/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М.// Металлургическая и горнорудная промышленность.- 2002.- №7.- С.67-71.

  2. Низяев К.Г. Особенности нагрева стали независимой электрической дугой /Низяев К.Г., Душа В.М., Керницкий В.В. // Металлургическая и горнорудная промышленность.- 2002.- №7.- С.147-149.

  3. Низяев К.Г. Термодинамический анализ алюмотермического восстановления оксидов магния и кальция в условиях повышенного давления /Низяев К.Г. // Металлургическая и горнорудная промышленность.- 2002.- №7.- С.149-153.

  4. Низяев К.Г. Рафинирование чугуна и стали в ковше погружаемой электрической дугой/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н., Душа В.М. // Теория и практика металлургии.- 2003.- №4.- С.23-26.

  5. Стоянов А.Н. Работа инжекционных систем для внепечной обработки метала /Стоянов А.Н., Низяев К.Г., Петренко В.А. // Металл и литье Украины 2003.- №5.- с.20-22.

  6. Условия существования электродугового разряда в объеме железоуглеродистых расплавов при их внепечной обработке /Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Керницкий В.В. и др. // Металл и литье Украины.- 2004.- №5.- С.23-25.

  7. Выбор энергетически целесообразной термодинамической схемы восстановления кальция и магния/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н. и др. // Металл и литье Украины.- 2005.- №3-4.- С.85-87.

  8. Низяев К.Г. Комплексное решение задач повышения качества, легирования и модифицирования сталей путем восстановления металлов под слоем жидкого расплава /Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н. // Металл и литье Украины.- 2006.- №1.- С.30-31.

  9. Стоянов А.Н. Технологии внепечной обработки стали шлакообразующими смесями на основе извести/ Стоянов А.Н., Бойченко Б.М., Низяев К.Г. // Металл и литье Украины.- 2006.- №1.- С.32-33.

  10. Взаимодействие газо-паровой фазы с жидким чугуном при его десульфурации в зоне погруженной электродуги/ Бойченко Б.М., Низяев К.Г., Перевозчиков А.И. и др. // Металлургическая и горнорудная промышленность. 2006.- №7.- С.174-177.

  11. Низяев К.Г. О материале для изготовления и конструктивных параметрах электродов восстанавливаемого блока при обработке железоуглеродистых расплавов/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н. // Металлургическая и горнорудная промышленность. 2006.- №7.- С.177-180.

  12. Низяев К.Г. Исследование теплопроводности восстанавливаемой смеси при обработке железоуглеродистых расплавов погружаемой электродугой/ Низяев К.Г. // Металлургическая и горнорудная промышленность. 2006.- №7.- С.180-183.

  13. Низяев К.Г. Создание методики розжига восстанавливаемого блока при обработке железоуглеродистого расплава/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н. // Металлургическая и горнорудная промышленность.- 2006.- №7.- С.183-184.

  14. Низяев К.Г. Нагрев стали электрической дугой, погруженной в жидкий металл/ Низяев К.Г. // Металлургическая и горнорудная промышленность.- 2007.- №3.- С.24-25.

  15. Низяев К.Г. Определение скорости расходования блока при обработке стали погружаемой электрической дугой /Низяев К.Г. //. Металл и литье Украины.- 2007.- №5.- С.21-23.

  16. Низяев К.Г. Физико-химическая модель процесса обработки железоуглеродистых расплавов погружаемой электрической дугой/ Низяев К.Г. // Теория и практика металлургии.- 2007.- № 2-3.- С.52-55.

  17. Низяев К.Г. Исследование процесса десульфурации стали щелочноземельными элементами, восстановленными в зоне погруженной в металл электрической дуги/ Низяев К.Г. // Металл и литье Украины.- 2007.- №3.- С.9-10.

  18. Низяев К.Г. Определение параметров розжига восстанавливаемого блока при обработке железоуглеродистого расплава/ Низяев К.Г. // Металл и литье Украины.- 2007.- №9-10.- С.17-19.

  19. К.Г.Низяев Повышение эффективности десульфурации чугуна погружаемой электрической дугой/ К.Г.Низяев // Теория и практика металлургии.- 2007.- №4-5. – С.33-35.

  20. Низяев К.Г. Десульфурация чугуна и стали магнием, восстановленным в зоне погруженной в металл электрической дуги/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М. // Бюллетень НТЭИ. Черная металлургия.- 2007.- №11.- С.34-39.

  21. Низяев К.Г. Теплопроводность восстанавливаемой смеси состава CaO-MgO-FeSi-Al/ Низяев К.Г. // Металл и литье Украины.- 2008.- № 1-2.- С.61-64.

  22. Десульфурация чугуна методом глубинного восстановления магнезита в зоне электродуги /Бойченко Б.М., Низяев К.Г., Перевозчиков А.И., Учитель Л.М. // YIII Междунар. науч. техн. конф. "Теория и практика кислородно-конвертерных процессов". Днепропетровск, 25-27 октября.-1994 г.-С.21-22.

  23. О взаимодействии высокотемпературной газо-паровой фазы с расплавом при десульфурации способом дугового глубинного восстановления /Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Перевозчиков А.И., Перевозчикова С.В. // YIII Междунар. науч. техн. конф. "Теория и практика кислородно-конвертерных процессов". Днепропетровск, 25-27 октября.-1994 г. –С.23-24.

  24. Влияние электросопротивления восстановительной смеси и токов утечки на стабильность процесса десульфурации чугуна магнием по методу дугового восстановления/ Перевозчиков А.И., Бойченко Б.М., Низяев К.Г., Леусов Ю.И. // YIII Междунар. науч. техн. конф. "Теория и практика кислородно-конвертерных процессов". Днепропетровск, 25-27 октября. - 1994 г. –С.66-68.

  25. Разработка ресурсосберегающей технологии десульфурации чугуна за счет восстановления магния из первородной шихты в зоне погруженной в металл электродуги /Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Грицутенко Е.И. // Вторая международная научно-практическая конференция "Теория и практика решений экологических проблем в горнодобывающей и металлургической промышленности". Днепропетровск: ГМетАУ.- 1995.-С.22-23.

  26. Дальнейшие исследования внепечной десульфурации жидкого чугуна методом дугового глубинного восстановления/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Перевозчиков А.И. и др. // Третий конгресс сталеплавильщиков. Москва, 10-15 апреля, 1995.- Труды третьего конгресса сталеплавильщиков.- АО «Чреметинформация.- 1996.- С.224-226.

  27. Восстановление магнезита под слоем жидкого металла в зоне электродуги/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М. // Материалы научно - технической конференции ”Электросталеплавильное производство Украины: Состояние и перспективы развития внепечного рафинирования и модифицирования стали (Электросталь-97). Днепропетровск: ГМетАУ.- 9.09.97-10.09.97.- С.50-51.

  28. Reception High-Quality Steel and Iron of Expense of their Refining by Method of Arc Depth Abyssal Recovery Active Reagents/ Nizyaev K., Boitchenko B.M. // 3rd International Symposium of Croatian metallurgists “State and Development of Plastic Metal Processing”, SIBENIC, CROATIA, June 25-27, 1998.-Metalugija.-vol.37.-br.2.-Str.126.

  29. Внепечная обработка металлургических расплавов активными металлами, полученными методом дугового глубинного восстановления/ Бойченко Б.М., Низяев К.Г. // Труды IX Международной научно-технической конференции “Теория и практика кислородно-конвертерных процессов”.-Днепропетровск: ГМетАУ.- 10.06.98-12.06.98.-С.76-78.

  30. О применении метода дугового глубинного восстановления оксидов для обработки расплавов в сталефасоно-литейном цехе/ Буряк Р.А., Бойченко Б.М., Низяев К.Г., Кирсанов В.М. // Труды IX Международной научно-технической конференции “Теория и практика кислородно-конвертерных процессов”.-Днепропетровск: ГМетАУ.- 10.06.98-12.06.98.-С.80.

  31. Термодинамические закономерности восстановления магнезита под слоем жидкого металла/ Низяев К.Г. // Труды IX Международной научно-технической конференции “Теория и практика кислородно-конвертерных процессов”.- Днепропетровск: ГМетАУ.- 10.06.98-12.06.98.-С.26-28.

  32. Результаты десульфурации чугуна магнием, восстановленным под слоем жидкого металла/Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н. и др.// Материалы международной научно-технической конференции «Производство стали в XXI веке. Прогноз, процессы, технологии, экология».-Киев.-15-16 мая, 2000.- Днепродзержинск.- 17-19 мая, 2000.-С.484-487.

  33. Температурное поле в теле блока при нагреве стали погружаемой электродугой /Низяев К.Г., Керницкий В.В. // Материалы международной научно-методической конференции, посвященной 90-летию со дня рождения ученого-металлурга Меджибожского М.Я. «Современные проблемы производства стали и управления качеством подготовки специалистов».- Мариуполь.-11-13 сентября, 2002.-С.281-285.

  34. CAST-IRON DESULPHURATION BY MAGNESIUM, REDUCED FROM OXIDE UNDER LAYER OF LIQUID METAL/ Nizyaev K.G., Boitchenko B.M., Velichko A.G., Stoyanov A.N. // 5th International Symposium of Croatian metallurgical society SHMD 2002 “Material and metallurgy”, June 23-27, 2002, Sibenic, Croatia.- Metalugija.-vol.41.-br.2.-Str.240.

  35. Внепечная обработка стали погружаемой электродугой/ Низяев К.Г. // Седьмой конгресс сталеплавильщиков. Магнитогорск, 15-17 октября, 2002.- Труды седьмого конгресса сталеплавильщиков.- АО «Чреметинформация.- 2003.- С. 496-497.

  36. Алюмотермическое восстановление магнезита в объеме жидкого металла/ Низяев К.Г., Бутурлим А.Н. // XXX Международная научно-техническая конференция, посвященная 70-летию ОАО «Запорожсталь».-С.17.

  37. Нагрев железоуглеродистых расплавов в ковше/ Низяев К.Г., Керницкий В.В. // XXX Международная научно-техническая конференция, посвященная 70-летию ОАО «Запорожсталь».-С.17.

  38. Десульфурация чугуна в ковше магнием, восстановленным под уровнем жидкого металла в зоне электрической дуги/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н., Керницкий В.В. // V Miedzynarodowa Sesja Naukowa «Nowe technologie I osiagniecia w metalurgii I inzynierii materialowej». Czestochowa.- 2004.-Czesc 1.-seria Metalurgia.-nr 39.-Str 49-52.

  39. Processing of Steel in a Ladle by an Electro Arc Immersed in Liquid metal/ Nizyaev K.G., Boitchenko B.M., Stoyanov A.N.// 6th International Symposium of Croatian metallurgical society SHMD 2002 “Materials and metallurgy”, June 20-25, 2004, Sibenic, Croatia.- Metalugija.-vol.43.-br.3.-Str.230.

  40. Термодинамика восстановления оксида магния за счет тепла химических реакций /Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Керницкий В.В., Черненко А.А. // Тезисы докладов международной научная конференция «Современные проблемы теории и практики производства качественной стали». – Мариуполь.- 8-10 сентября, 2004.- С.133-134.

  41. Анализ условий выделения магния при восстановлении его из оксида в зоне погруженной дуги/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М. // Тезисы докладов международной научной конференции «Современные проблемы теории и практики производства качественной стали». – Мариуполь.- 8-10 сентября, 2004.- С.156-158.

  1. Внепечная обработка чугуна и стали электрической дугой, погружаемой в объем железоуглеродистого расплава/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н., Керницкий В.В. // Восьмой конгресс сталеплавильщиков. Нижний Тагил, 18-22 октября, 2003.- Труды восьмого конгресса сталеплавильщиков.- АО «Чреметинформация.- 2004.- С.442-444.

  2. Конструкция восстанавливаемого блока при обработке железоуглеродистых расплавов погруженной электрической дугой/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н. // Девятый конгресс сталеплавильщиков. Старый Оскол.- 17-19 октября, 2006.- Труды девятого конгресса сталеплавильщиков.- АО «Чреметинформация.-2007.- С.583-587.

  3. Розжиг восстанавливаемого блока как первый этап обработки железоуглеродистого расплава погруженной электрической дугой/ Низяев К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов А.Н. // Девятый конгресс сталеплавильщиков. Старый Оскол.- 17-19 октября, 2006.- Труды девятого конгресса сталеплавильщиков.- АО «Чреметинформация.-2007.- С.581-583.

  4. Поведение газо-паровой фазы при десульфурации чугуна в зоне заглубленной электродуги/ Бойченко Б.М., Низяев К.Г., Перевозчиков А.И. // Девятый конгресс сталеплавильщиков. Старый Оскол.- 17-19 октября, 2006.- Труды девятого конгресса сталеплавильщиков.- АО «Чреметинформация.-2007.- С.577-581.

  5. Деклараційний патент 59273 А, Україна, МПК 7 Н05В7/18. Спосіб нагрівання сталі в ковші незалежною електричною дугою/ Бойченко Б.М., Нізяєв К.Г., Душа В.М. та інш.; заявник та власник патенту Національна металургійна академія України.- №20021210427; заявл. 23.12.02; опубл.15.08.03, Бюл. №8.

  6. Деклараційний патент 8436, Україна, МПК 7 С21С1/02,1/00. Блок для рафінування і модифікування чавуну і сталі/ Нізяєв К.Г., Бойченко Б.М., Стоянов О.М., Керницький В.В.; заявник та власник патенту Національна металургійна академія України.- №20041008826; заявл. 28.10.04; опубл.15.08.05, Бюл. №8.