Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Воркут Тетяна Анатоліївна. Наукові основи управління логістичними системами в проектах розвитку ланцюгів постачань : Дис... д-ра наук: 05.13.22 - 2007.



Анотація до роботи:

Воркут Т.А. Наукові основи управління логістичними системами в проектах розвитку ланцюгів постачань. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.22 управління проектами та програмами. Національний транспортний університет Міністерства освіти і науки України, Київ, 2007.

В дисертаційній роботі з єдиних системних позицій на грунті розвитку методології управління проектами сформульовано теоретичні і методичні основи управління логістичними системами в проектах розвитку ланцюгів постачань.

Запропонована концепція управління логістичними системами в проектах розвитку ланцюгів постачань, якою передбачається комплексне вирішення, на основі критеріїв загальносистемної ефективності, задач управління логістичними системами виробничих (торговельних) підприємств, які формують ланцюги постачань, і задач управління виробничо-технологічними системами підприємств (власних підрозділів) логістичних провайдерів, які залучаються до надання логістичних послуг в ланцюгах постачань.

В рамках зазначеної концепції здійснено постановку задач, які ідентифіковано в роботі за такі, що потребують подальшого наукового обгрунтування, і запропоновано систему моделей щодо їх вирішення.

У дисертаційному дослідженні одержані наступні теоретичні, методичні і практичні результати.

1. Встановлено, що на сучасному етапі розвитку світової економіки простежується тенденція до зменшення підприємствами рівня вертикальної інтеграції. За цих умов перед менеджерами постає проблема управління об’єктами і процесами, які вже не контролюються прямо, проте ефективність функціонування яких має відстежуватися. Вирішення даної проблеми пов’язується з впровадженням концепції управління ланцюгами постачань, яка, передбачаючи розвиток систем ланцюгів постачань на основі цілей загальносистемної ефективності, потребує скоординованих взаємопов’язаних інвестицій підприємств у формування зазначених систем в рамках відповідних проектів (програм).

2. Сукупність одержаних в дисертаційному дослідженні результатів, розвиваючи методологічні основи управління проектами в такій предметній області як формування ланцюгів постачань, є суттєвим вкладом у вирішення важливої проблеми національної економіки щодо підвищення результативності роботи підприємств на грунті забезпечення ефективного руху матеріальних і відповідних їм інформаційних потоків від вихідних постачальників до кінцевих споживачів з метою найбільш повного задоволення потреб останніх.

3. Сформульовано, на основі системного підходу, концепцію управління логістичними системами в проектах розвитку ланцюгів постачань як таку, що передбачає комплексне вирішення, на грунті критеріїв загальносистемної ефективності, задач управління логістичними системами виробничих (торговельних) підприємств, які формують ланцюги постачань, і задач управління виробничо-технологічними системами підприємств (власних підрозділів) логістичних провайдерів, які залучаються до надання логістичних послуг в ланцюгах постачань. В рамках зазначеної концепції здійснено постановку задач управління логістичними системами, які потребують подальшого наукового обґрунтування, і запропоновано теоретичні і методичні підходи до їх вирішення.

4. Здійснено постановку задачі визначення раціональних умов власні сили або/і третя сторона надання логістичних послуг в проектах розвитку ланцюгів постачань як задачі вибору раціональних умов використання наявних власних логістичних потужностей виробничих (торговельних) підприємств, логістичні системи яких інтегруються в цих проектах. Розроблено аналітико-імітаційну модель раціонального адаптивного управління використанням власних логістичних потужностей, яка дозволяє вирішувати представлену задачу в наведеній постановці в загальному випадку, тобто в умовах випадкового попиту на логістичні послуги в проектах розвитку ланцюгів постачань. На основі даної моделі розроблено методику техніко-економічного обгрунтування проектів створення (розширення) власних парків автомобільних транспортних засобів, яка дозволяє визначати, за критерієм мінімуму приведених витрат, раціональну кількість автомобілів, раціональної за спеціалізацією та вантажопідйомністю структури, з урахуванням можливих варіантів адаптації умов використання цих автомобілів до прогнозованих, протягом економічного життя відповідних проектів, змін у попиті на транспортні послуги, а також експлуатаційних та економічних факторах надання транспортних послуг.

5. За результатами дослідження, проведеного на моделі раціонального адаптивного управління використанням власних логістичних потужностей за умовами роботи підприємства, яке характеризується сезонними та випадковими коливаннями попиту на перевезення, доведено, що максимальна ефективність використання власного парку автомобільних транспортних засобів досягається, коли стратегія управління останнім передбачає можливість надання послуг з перевезення на засадах третьої сторони (іншим підприємствам) і придбання послуг з перевезення ззовні. Введення, при необхідності повного задоволення попиту на перевезення, обмежень щодо використання власного парку на засадах третьої сторони і придбання послуг з перевезення ззовні зумовило, за опрацьованим прикладом, збільшення витрат на перевезення відповідно на 11,6% і 4,2%.

6. Здійснено постановку задачі визначення постачальників транспортних послуг в проектах розвитку ланцюгів постачань, в яких інтеграційні відносини поширюються на залучуваних перевізників (експедиторів), як задачі, що вимагає вирішення двох взаємопов’язаних задач, визначення функціональних перевізників (експедиторів), тобто тих, яким передається вся відповідальність за виконання функції транспортного обслуговування, і визначення перевізників (експедиторів) за субконтрактами. Розроблена методика визначення функціональних перевізників (експедиторів), в рамках якої запропонована модель, що дозволяє оптимізувати розподіл замовлень на транспортні послуги відповідно до параметрів систем стратегій розвитку інституціональних споживачів, які формують ланцюги постачань, в умовах ризику та невизначеності.

7. Встановлено, що набуваючи статусу функціональних перевізників відносно інституціональних споживачів, які, за характеристиками лише власних замовлень на перевезення, не спроможні створити передумови до ефективного використання парків автомобільних транспортних засобів, підприємства перевізників стикаються з проблемою підвищення собівартості перевезень або/і зниження їх якості. Розв’язання даної проблеми вимагає вирішення задач формування раціонального, за можливостями ефективного використання відповідних парків, портфеля замовлень на перевезення і визначення перевізників за субконтрактами. Розроблено систему аналітичних стохастичних та імітаційних моделей раціонального управління використанням парків транспортних засобів у взаємодіючих виробничо-технологічних системах перевізників, що залучаються до надання транспортних послуг в проектах розвитку ланцюгів постачань, яка дозволяє обгрунтувати, з урахуванням типу логістичної стратегії, яка реалізується в проектах, взаємно відповідні раціональні управлінські рішення щодо величини провізної спроможності парків транспортних засобів, які закріплюються функціональними перевізниками за виробничими (торговельними) підприємствами ланцюгів постачань в умовах випадкового попиту на перевезення, і щодо розподілу замовлень на перевезення між парками перевізників, які залучаються за субконтрактами.

8. Запропоновано критерії оцінки загальносистемної ефективності за проектами розвитку ланцюгів постачань. Розроблено методику оцінки ефективності управлінських рішень в ланцюгах постачань за критерієм ринкової вартості підприємств і методику визначення витрат транспортного обслуговування в ланцюгах постачань.

9. Достовірність теоретичних результатів дисертаційного дослідження підтверджена їх ефективним застосуванням в рамках відповідних методик підприємствами різної галузевої приналежності. Теоретичні і методичні результати роботи також були використані при підготовці навчально-методичних розробок.

10. Подальші дослідження, нерозривно пов’язуючись з розвитком теорії і практики управління ланцюгами постачань, мають йти за напрямами організаційного та інформаційного забезпечення процесів управління в проектах розвитку ланцюгів постачань.

Основні положення дисертації опубліковані в наступних роботах:

1. Воркут Т.А. Загальні принципи методики реструктуризації підприємств автомобільного транспорту // Автошляховик України - Вісник Транспортної Академії України та Українського транспортного університету. - 1998. - №2. - С. 166-170.

2. Воркут Т.А. Методика визначення експедиційних витрат на основі діяльнісного підходу // Автошляховик України - Вісник Транспортної Академії України та Українського транспортного університету. - 1999. - №3. - С. 166-170.

3. Воркут Т.А. Проблеми становлення і розвитку операторів ринку вантажних автомобільних перевезень // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: УТУ, ТАУ. - 1999. - Вип.6. - С. 134-139.

4. Воркут Т.А. Системний підхід в логістиці // Автошляховик України - Вісник ЦНЦ ТАУ. - 1999. - № 2. - С. 70-72.

5. Воркут Т.А. Тенденції розвитку ринку вантажних автомобільних перевезень в Україні // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: УТУ, ТАУ. - 1999. - Вип.7. - С. 110-114.

6. Воркут Т.А. Оцінка ефективності вантажних перевезень на основі діяльнісного підходу // Автошляховик України - Вісник ЦНЦ ТАУ. - 2000. - №3. - С. 40-43.

7. Воркут Т.А. Принципи формування системи транспортного обслуговування // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: УТУ, ТАУ. - 2000. - Вип.9. - С. 248-252.

8. Воркут Т.А. Системний аналіз організації транспортного обслуговування в ланцюгах постачань // Вісник УТУ, ТАУ. - К.: УТУ. - 2000. - Вип. 4. - С. 164-168.

9. Воркут Т.А. Аналіз умов використання парків автомобільних транспортних засобів в ланцюгах постачань // Вісник НТУ, ТАУ. - К.: НТУ. - 2001. - Вип. 5. - С. 162-164.

10. Воркут Т.А. До вибору раціональної організації транспортного обслуговування підприємства // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: НТУ, ТАУ. - 2001. - Вип.12. - С. 163-169.

11. Воркут Т.А. Модель оперативного управління провізними потужностями вертикально інтегрованих транспортних підрозділів // Автошляховик України - Вісник ЦНЦ ТАУ. - 2001. - № 4. - С. 63-65.

12. Воркут Т.А. Модель оптимізації функціонування вертикально інтегрованих транспортних підрозділів // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: НТУ, ТАУ. - 2001. - Вип.11. - С. 148-156.

13. Воркут Т.А. Модель управління процесами транспортного обслуговування підприємства // Автошляховик України. - 2001. - №3. - С. 6-9.

14. Воркут Т.А. До побудови моделей визначення постачальників транспортних послуг в ланцюгах постачань // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: НТУ, ТАУ. - 2002. - Вип.15. - С. 46-51.

15. Воркут Т.А. До моделювання процесів транспортного обслуговування підприємства // Автошляховик України - Вісник ПНЦ ТАУ. - 2002. - №5. - С. 82-84.

16. Воркут Т.А. Концептуальні підходи до визначення постачальників транспортних послуг в ланцюгах постачань // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: НТУ, ТАУ. - 2002. - Вип.13. - С. 40-43.

17. Воркут Т.А. Методологічні принципи визначення витрат в системах транспортного обслуговування ланцюгів постачань // Вісник НТУ, ТАУ. - К.: НТУ. - 2002. - Вип.7. - С. 188-194.

18. Воркут Т.А. Основи визначення постачальників транспортних послуг // Автошляховик України. - 2002. - №1. - С. 14-17.

19. Воркут Т.А. До моделювання систем транспортного обслуговування // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: НТУ, ТАУ. - 2003. - Вип.16. - С. 253-256.

20. Воркут Т.А. До моделювання стратегії транспортного обслуговування підприємства // Вісник НТУ, ТАУ. - К.: НТУ. - 2003. - Вип.8. - С. 142-148.

21. Воркут Т.А. До розробки методичних принципів проектування систем транспортного обслуговування в ланцюгах постачань // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. - К.: НТУ, ТАУ. - 2003. - Вип.17. - С. 24-30.

22. Воркут Т.А. Моделювання процесів і параметрів перевезень у взаємодіючих накопичувальних системах // Автошляховик України - Вісник ПНЦ ТАУ. - 2003. - №6. - С. 63-65.

23. Воркут Т.А. Проблеми проектування систем логістичного обслуговування в ланцюгах постачань // Автошляховик України. - 2003. - №1. - С. 21-24.

24. Воркут Т.А. Модель вибору функціональних постачальників транспортних послуг в умовах невизначеності // Автошляховик України - Вісник ПНЦ ТАУ. - 2004. - №7. - С. 24-30.

25. Воркут Т.А. Системна модель оцінки логістичних рішень // Управління проектами, системний аналіз і логістика. - 2005. - №2. - С. 6-10.

26. Воркут Т.А. Концепція оперативного управління процесами транспортного обслуговування підприємств власними парками автотранспортних засобів // Вісник НТУ, ТАУ. - К.: НТУ. - 2006. - Вип. 11. - С. 254-260.

27. Воркут Т.А. Аналіз структурних змін в попиті на вантажні перевезення // Тези доповідей міжнародної науково-технічної конференції “Проблеми транспорту та шляхи їх вирішення”. - К.: Мінтранс України, ТАУ, КАДІ. - 1994. - с. 25.

28. Заворицький В.Й., Кизима С.С., Ткачук В.М., Воркут Т.А. Транспорт і шляхи сполучення: Навчальний посібник. - К.: ІЗМН, 1996. - 172 с.

29. Воркут Т.А. Бізнес-план як інструмент реалізації стратегії реструктуризації підприємства // Методичні матеріали до конференції директорів українських підприємств за проектом “Конкурентоспроможність українських підприємств - 2000”. - К.: МЦПІМ. - 1999. - С. 112-117.

30. Воркут Т.А. Деятельностный подход как основа принятия управленческих решений в транспортных системах // Транспортный комплекс Украины: экономика, организация, развитие. - К: ИКТП-Центр. - 1999. - Вип.7. - С. 111-116.

31. Воркут Т.А. Система транспортного обслуговування як складова стратегії розвитку підприємства // Тези доповідей 1-ї науково-практичної конференції “Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики”. - К.: Мінтранс України, ТАУ, Компанія “Автоекспо”. - 1999. - С.95-103.

32. Воркут Т.А. Проектний аналіз: Навчальний посібник. - К: УЦДК, 2000. - 440 с.

33. Воркут Т.А. Роль кейс-методу в підготовці фахівців з логістики: аналіз світового досвіду // Тези доповідей 2-ї науково-практичної конференції “Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики”. - К.: Мінтранс України, ТАУ, Компанія “Автоекспо”. - 2000. - С.55-60.

34. Vorkut T.A. Haulage Company ATP: logistics decisions for restructuring. - Oak Brook, IL: CLM, 2000. - 44 p.

35. Воркут Т.А. Аналіз основних напрямків розвитку підприємств автомобільного транспорту // Proceedings of the 12th International Scientific Conference of Engineering Design and Research of Automotive Vehicles and Machines Management and Marketing in Motorization. - Rzeszow (Poland): Politechnika Rzeszowska. - 2001. - P. 255-266.

36. Воркут Т.А. Деякі аспекти функціонування підприємств транспорту в ланцюгах постачань // Тези доповідей 3-ї науково-практичної конференції “Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики”. - К.: Мінтранс України, ТАУ, Компанія “Автоекспо”. - 2001. - С.45-53.

37. Воркут Т.А. До аналізу умов функціонування власних парків транспортних засобів // Тези доповідей 4-ї науково-практичної конференції “Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики”. - К.: Мінтранс України, ТАУ, Компанія “Автоекспо”. - 2002. - С.154-159.

38. Воркут Т.А. Проектування систем транспортного обслуговування в ланцюгах постачань. - К.: НТУ, 2002. - 248 с.

39. Воркут Т.А. Проблеми проектування раціональних систем управління процесами логістичного обслуговування в ланцюгах постачань // Тези доповідей 5-ї науково-практичної конференції “Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики”. - К.: Мінтранс України, ТАУ, Компанія “Автоекспо”. - 2003. - С.110-118.

40. Воркут Т.А., Клименко Ю.М., Конєва І.М. Аналіз проблем взаємодії систем логістичного обслуговування підприємств в ланцюгах постачань // Тези доповідей 6-ї науково-практичної конференції “Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики”. - К.: Мінтранс України, ТАУ, Компанія “Автоекспо”. - 2004. - С.29-35.

41. Воркут Т.А. Логистические решения предприятий // Финансовый директор. - 2004. - №5. - С. 48-55.

42. Воркут Т.А. Основні напрямки проектування раціональних систем транспортного обслуговування в ланцюгах постачань // Тези доповідей 60-ї наукової конференції професорсько-викладацького складу і студентів Національного транспортного університету. - К.: НТУ, 2004. - С. 131.

43. Воркут Т.А., Цуканов О.І. Моделювання процесів визначення постачальників транспортних послуг щодо перевезень за субконтрактами // Тези доповідей 62-ї наукової конференції професорсько-викладацького складу і студентів Національного транспортного університету. - К.: НТУ, 2006. - С. 151.

44. Воркут Т.А., Конєва І.М. Використання митних ліцензійних складів для ефективного проходження митного контролю // Тези доповідей 63-ї наукової конференції професорсько-викладацького складу і студентів Національного транспортного університету. - К.: НТУ, 2007. - С. 177178.

45. Воркут Т.А., Чепурко О.А. Митний контроль та митне оформлення міжнародних експрес-відправлень // Тези доповідей 63-ї наукової конференції професорсько-викладацького складу і студентів Національного транспортного університету. - К.: НТУ, 2007. - С. 179.