Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Матеріалознавство


Супрун Наталія Петрівна. Наукові основи визначення властивостей пакетів бар'єрного одягу з урахуванням особливостей експлуатації : Дис... д-ра техн. наук: 05.02.01 / Київський національний ун-т технологій та дизайну. — К., 2006. — 317арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 285-307.



Анотація до роботи:

Супрун Н.П. Наукові основи визначення властивостей пакетів бар’єрного одягу з урахуванням особливостей експлуатації. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.02.01. – матеріалознавство, Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню важливої прикладної проблеми – визначенню властивостей пакетів бар’єрного одягу, основною функцією якого є захист технологічного середовища і продукту, що виробляється, від забруднень (продуктів життєдіяльності організму людини), які потрапляють у чисте середовище з підодягового простору. Були визначені принципи науково обгрунтованого компонування спеціалізованих за своїми функціями матеріалів в пакети бар’єрного одягу, що забезпечує необхідне сполучення захисних властивостей і характеристик, які зумовлюють достатню комфортність виробу під час експлуатації. В рамках розробленої моделі отримано основні визначальні співвідношення, які описують взаємозв’язки між процесами фільтрації сухого і вологого повітря в ізотермічних і неізотермічних умовах, та складом пакетів матеріалів бар’єрного одягу. Розроблено системний підхід до побудови динамічної моделі вологопровідності для пакетів бар’єрного одягу, з використанням якого проведено розрахунки для порівняння властивостей різних пакетів і визначення їхньої перспективності для подальшого практичного застосування. Обгрунтовано вибір пакетів матеріалів, які забезпечують оптимальне сполучення бар'єрної функції й умов комфортності при експлуатації бар’єрного одягу; вироблені рекомендації по складу декількох найбільш перспективних пакетів.

Проведено в лабораторних умовах і в умовах діючого виробництва фізіолого–гігієнічну оцінку комплектів бар’єрного одягу, які відрізняються за складом пакетів, досліджено вплив накопичення вологи у матеріалах пакету на гігієнічні властивості, запропоновані альтернативні методи визначення комфортності бар’єрного одягу.

Проведена класифікація факторів, які впливають на комфортність бар’єрного одягу, на основі якої розроблені загальні принципи конфекціювання матеріалів в пакети бар’єрного одягу для чистих приміщень.

  1. Проведений детальний аналіз сучасного стану розробки бар’єрного одягу, який є необхідною складовою функціонування чистих приміщень, показав, що проектування пакетів матеріалів не має достатнього теоретичного та експериментального обгрунтування і виконано для обмежених груп матеріалів. Відсутні наукові основи визначення властивостей пакетів бар’єрного одягу з урахуванням особливостей експлуатації. Це призводить до використання пакетів, які не сприяють створенню нормального мікроклімату у підодяговому просторі, що негативно впливає на самопочуття та працездатність людини.

  2. Для описання процесів ізотермічної фільтрації флюїду (газу, паро-рідинної суміші та краплинно-рідиної вологи) розроблена фізична модель порової структури пакету матеріалів – основного елементу бар’єрного одягу, в якій запропоновано принцип моделювання різних варіантів геометрії наскрізних пор у текстильному матеріалі з урахуванням в’язко-пружніх властивостей пористого середовища і динаміки транспорту флюїду. Отримана інтегральна кількісна модель, в рамках якої виведене узагальнення відомої формули Козені для максимального значення проникності, визначені співвідношення, за допомогою яких, через значення пористості можна розрахувати мінімальне, максимальне та найбільш ймовірне значення ефективного поперечного розміру наскрізних пор в текстильному матеріалі

  1. Проведена експериментальна перевірка кількісної моделі ізотермічної фільтрації повітря через пакети з однорідних (однакових) та різнорідних матеріалів, які використовуються для бар’єрного одягу чистих приміщень. З’ясовано вплив швидкості переносу маси, яка визначається експериментально, на проникність однорідних та різнорідних пакетів бар’єрного одягу. Описана залежність ефективної провідності пакетів із декількох шарів однакових матеріалів при різних значеннях перепаду тиску. Визначено критичне число Рейнольдса Rec=l2 та знайдене граничне значення швидкості фільтрації повітря через пакети однорідних матеріалів, яке відокремлює область стало-ламінарного проходження повітря (при м/с) від області (з ), де можлива турбулізація потоку. Проведено дослідження повітропроникності багатошарових пакетів бар’єрного одягу, складених із різнорідних матеріалів; зроблено порівняльний аналіз отриманих експериментальних даних з розрахунковими. Показано, що для пакетів матеріалів, які значно розрізняються за показниками швидкості фільтрації повітря, на відміну від пакетів однорідних матеріалів, можливе використання формули Клейтона для прогнозування повітропроникності. Експериментально досліджено вплив зміни вологості матеріалів, які складають пакети бар’єрного одягу, на їх повітропроникність.

  2. На основі термодинамічного описання системи “людина – бар’єрний одяг – оточуюче середовище” розроблена нова модель переносу в неізотермічних умовах вологого повітря з підодягового простору через матрицю плоско-паралельних шарів пакету текстильних матеріалів. Побудована диференційна модель оболонки, яка базується на системі рівнянь тепло–масообміну та їх аналогії з електричними ланцюгами, в рамках якої отримані рівняння для визначення характерних масштабів часу в описанні процесів переносу вологи і тепла в шарах тканин, які складають пакети бар’єрного одягу, та повітряних прошарках між ними. Визначені необхідні умови стаціонарного тепломасообміну в «моделі оболонки», які забезпечують комфорт при експлуатації бар’єрного одягу в чистих приміщеннях. Регулюючим чинником цих умов визначена спроможність сукупності всіх шарів пакету одягу відводити зайву вологу з мікрокліматичного прошарку.

  3. Вперше запропоновано для характеристики текстильних матеріалів різної порової структури, заповнених флюїдом, використовувати значення фрактальної розмірності. Розроблено комп’ютерний метод визначення наскрізної пористості шляхом сканування зразків текстильних матеріалів “на просвічування”.

  4. Розроблено та реалізовано методику вимірювання вологопередачи в трьохшарових пакетах бар’єрного одягу. Запропонована схема обробки експериментальних даних, яка дозволяє провести оцінку якості та здійснити відбір оптимальних за співвідношенням захисних та гігієнічних властивостей варіантів пакетів бар’єрного одягу для чистих приміщень.

  5. Розроблено методику розрахунку граничних значень переносу сухого та вологого повітря в пакетах бар’єрного одягу, встановлена гранична величина співвідношення цих величин, яка передбачає появу крапель вологи за рахунок занадто високої швидкості зволоження. Запропоновано залежності для розрахунку швидкості зволоження пакета бар’єрного одягу. Розроблено рекомендації, з урахуванням динамічної моделі вологопровідності, для практичного формування складу пакетів бар’єрного одягу для чистих приміщень.

  6. Проведено визначення комфортності бар’єрного одягу для чистих приміщень за результатами інструментального визначення параметрів мікроклімату в повітряних прошарках пакетів, а також при фізіолого–гігієнічних дослідженнях в умовах діючого виробництва. Визначено залежність отриманих оцінок ступеню комфортності від типу вегето-судинних реакцій організму людини, що рекомендовано враховувати при виборі осіб, які будуть працювати в бар’єрному одязі.

  7. Розроблено новий спосіб визначення комфортності матеріалів по ступеню пропускання та відбивання власного електромагнітного випромінювання тіла людини, вивчено вплив накопичення вологи в матеріалах бар’єрного одягу на ці показники.

  8. Запропонована структурна схема взаємодії показників, які визначають комфортність бар’єрного одягу для чистих приміщень з урахуванням функціональних вимог до нього. Проведена експертна оцінка якості та дослідження зміни властивостей матеріалів верху бар’єрного одягу в результаті експлуатації в чистих приміщеннях фармацевтичного виробництва. Встановлені загальні принципи вибору та розроблена номенклатура показників якості матеріалів бар’єрного одягу, яка впроваджена в галузеві стандарти України “ГСТУ 64-8-2000. Належна виробнича практика. Комплекти одягу для працюючих у чистих приміщеннях виробництва медичної та мікробіологічної промисловості. Загальні технічні вимоги”, “ГСТУ 64-9-2000. Належна виробнича практика. Комплекти одягу для працюючих у чистих приміщеннях виробництва медичної та мікробіологічної промисловості. Види і комплектність”, “ГСТУ 64-10-2000. Належна виробнича практика. Комплекти одягу для працюючих у чистих приміщеннях виробництва медичної та мікробіологічної промисловості. Номенклатура показників якості”.

Публікації автора:

  1. Супрун Н.П. Моделювання процесів масообміну через текстильні матеріали // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 2000. – №4. – С. 32–34.

  2. Супрун Н.П. Експериментальне дослідження динаміки проходження повітря через тканини // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 2001. – №1. – С. 195–198.

  3. Супрун Н.П. Основні принципи розробки моделі комфортного стаціонарного тепломасообміну у пакеті одягу для чистих приміщень // Вісник КНУТД. – 2002. – №2. – С. 30–35.

  4. Супрун Н.П. Концепція транспорту вологи і тепла через багатошарові пакети одягу для чистих приміщень // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 2001. – №3. – С. 163–168.

  5. Роганков В.Б., Супрун Н.П. О некоторых особенностях и концепциях проектирования спецодежды // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 1999. – №2. – С. 215–227.

  6. Мураховский В.Г., Роганков В.Б., Супрун Н.П. Моделирование новых технологий проектированияи создания спецодежды // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 1999. – №3. – С. 76–79.

  7. Мураховский В.Г., Роганков В.Б., Супрун Н.П. Исследование гидрогазодинамики и теплоперноса в пористой структуре модели оболочки // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 1999. – №4. – С. 35–38.

  8. Мураховский В.Г., Роганков В.Б., Супрун Н.П. Основные принципы создания комфортного стационарного тепломассообмена в модели оболочки // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 1999. – №2. – С. 55–58.

  9. Супрун Н.П., Власенко В.І., Суглоба М.О. Фізіолого-гігієнічна оцінка технологічного одягу // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2000. – №3. – С. 52–53.

  10. Суглоба М.О, Супрун Н.П. Зміна структури та властивостей матеріалів одягу для чистих приміщень в результаті експлуатації // Вісник ДАЛПУ. – 2000. – №2. – С. 149–152.

  11. Власенко В.І., Супрун Н.П. Визначення властивостей та розробка критеріїв оцінки якості технічних текстильних матеріалів для одягу чистих приміщень // Вісник ДАЛПУ. – 1999. – №2 – С. 40–47.

  12. Супрун Н.П., Власенко В.І. Комфортність як складова якості робочого одягу // Вісник технологічного університету Поділля. – 2000. – №5. – С. 134–136.

  13. Власенко В.І., Супрун Н.П. Розробка системи показників якості – основа випуску конкурентоспроможнього одягу для чистих приміщень // Вісник технологічного університету Поділля. – 2001. – №2. – С. 204–209.

  14. Suprun N.P., Rogankov V.B. About the wear comfort of protective garment // 4-th Intern. Symp. “EL-TEX 2000”. – Lods: Poland, 2000. – Р. 54–57.

  15. Suprun N.P. Modeling of masstransfere processes in textiles // Vlakna a textil. – 2001. – №2. – Р. 125.

  16. Супрун Н.П. Модель ізотермічного транспорту флюїду через текстильні матеріали // Вісник Херсонського державного університету. – 2001. – № 4(13). – С. 363–367.

  17. Suprun N. Dynamics of moisture vapour and liquid water transfer through composite textile structures // Magic world of textile: Book of Proceedings – 1-st International Textile, Clothing and Design Conference. – Dubrovnik: Croatia, 2002. – Р. 411–414.

  18. Супрун Н.П. Вологоперенос у багатошарових пакетах технологічного одягу // Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини “СІЕТ”. – Київ: СІЕТ, 2002. – №11. – С. 47–49.

  19. Островецкая Ю.И., Супрун Н.П., Власенко В.И. Разработка системы оценки качества медицинской одежды для врачей-стоматологов // Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини “СІЕТ”. – Київ: СІЕТ, 2002. – №12. – С. 261–264.

  20. Супрун Н.П. Визначення характеристик пористості та проникності матеріалів для одягу чистих приміщень // Вісник технологічного університету Поділля. – 2003. – №1. – С. 75–79.

  21. Супрун Н.П., Власенко В.И., Лукашевич О.В. Оцінка впливу числа шарів в однорідних пакетах тканин на процеси транспорту повітря // Вісник КНУТД. – 2003. – №1. – С. 36–43.

  22. Suprun N., Vlasenko V., Lukashevich O. The study of air transport through multilayer textile pakets //Texsci–2003.–Liberez: Czech Republic. 2003. – Р. 485–489.

  23. Островецкая Ю.И., Супрун Н.П, Скрипник Ю.А, Шевченко К.Л., Яненко А.Ф. Исследование радиопрозрачности материалов для одежды при изменении их влагоемкости. // Тр. 13-й Междунар. конф. “СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии”. – Севастополь – Москва: Россия, 2003. – С. 720–722.

  24. Островецька Ю.І., Супрун Н.П., Власенко В.І. Розробка комп’ютерного методу визначення показників наскрізної пористості та поверхневого заповнення тканин // Вісник технологічного університету Поділля. – 2003. – №5. – С. 15–18.

  25. Островецкая Ю.И., Супрун Н.П, Скрипник Ю.А, Шевченко К.Л., Яненко А.Ф. Исследование радиопрозрачности текстильных материалов для медицинской одежды при изменении их влагосодержания // Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини “СІЕТ”. – Київ: СІЕТ, 2003. – №13. – С. 399–402.

  26. Супрун Н.П. Применение теории фракталов при описании пористости текстильных материалов // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2003. – №6. – С. 33–38.

  1. Suprun N. Dynamics of moisture vapour and liquid water transfer through composite textile structures // International journal of clothing science and technology. – 2003. – Vol.15, № . – Р. 218–223.

  2. Suprun N. Modeling of structural geometry of textile fibers // Vlakna a textil. 2004. – Vol.11, – №1. – Р. 23–26.

  3. Suprun N., Sygloba M., Vlasenko V. The comfort of clean room clothing // Vlakna a textil. – 2004. – Vol.11, – №2. – Р. 54–57.

  4. Супрун Н.П. Комфортність бар’єрного одягу та методи її оцінки // Вісник КНУТД. – 2005. – №6. – С. 110–116.

  5. Супрун Н.П., Ковтун С.І., Кучеренко В.І. Дослідження споживчих властивостей композиційних текстильних матеріалів медичного призначення // Вісник КНУТД. – 2005. – №2. – С. 68–74.

  6. Скрипник Ю.О., Супрун Н.П., Холоденко В.Н. Електрофізіологічні методи оцінки комфортності одягу. Повід. 1 // Вісник КНУТД. – 2005. – №1. – С. 110–116.

  7. Скрипник Ю.О., Супрун Н.П., Холоденко В.Н. Електрофізіологічні методи оцінки комфортності одягу. Повід. 2 // Вісник КНУТД. – 2005. – №5. – С. 35–39.

  8. Ковтун С.І., Супрун Н.П., Березненко М.П., Власенко В.І. Вивчення гігієнічних властивостей двошарових композиційних матеріалів медичного призначення // Вісник КНУТД. – 2004. – №5. – С. 132–138.

  9. Конфекціювання матеріалів для одягу / Н.П. Супрун, В.П. Орленко, Е.П. Дрегуляс, Т.О. Волинець. Навч. посіб. – К.: Знання, 2005. – 159с.

  10. ГСТУ 64-8-2000. Належна виробнича практика. Комплекти одягу для працюючих у чистих приміщеннях виробництва медичної та мікробіологічної промисловості. Загальні технічні вимоги. – Введено вперше; Введ. 01.03.2000. / Георгієвський В.П., Караванова Л.В., Власенко В.І., Супрун Н.П. та ін. – К.: МОЗ України 2000. – 17с.

  11. ГСТУ 64-9-2000. Належна виробнича практика. Комплекти одягу для працюючих у чистих приміщеннях виробництва медичної та мікробіологічної промисловості. Види і комплектність. – Введено вперше; Введ. 01.03.2000. / Георгієвський В.П., Караванова Л.В., Власенко В.І., Супрун Н.П. та ін. – К.: МОЗ України 2000. – 23с.

  12. ГСТУ 64-10-2000. Належна виробнича практика. Комплекти одягу для працюючих у чистих приміщеннях виробництва медичної та мікробіологічної промисловості. Номенклатура показників якості. . – Введено вперше; Введ. 01.03.2000. / Георгієвський В.П., Караванова Л.В., Власенко В.І., Супрун Н.П. та ін. – К.: МОЗ України 2000. – 51с.

  13. Деклараційний пат. 67820 А Україна, МПК G01R 17/04. Пристрій для виміру високоомних об'єктів / Скрипник Ю.О., Супрун Н.П., Суглоба М.О. (Україна). – № 2001074862; Заявл. 11.07.01; Опубл. 15.07.04, Бюл. №7. – 4с.

  14. Деклараційний пат. 66619 А Україна, МПК G01N22/00. Пристрій для вимірювання мікрохвильової проникності матеріалів для одягу / Скрипник Ю.О., Супрун Н.П., Островецька Ю.І., Яненко О.П. (Україна). – 2003087414; Заявл. 05.08.03; Опубл. 17.05.04, Бюл. №5. – 5с.

  15. Деклараційний пат. 51090 А Україна, МПК G01N 30/50. Сорбційний електричний гігрометр / Скрипник Ю.О., Супрун Н.П., Суглоба М.О. (Україна). – №2001129138; Заявл. 27.12.01; Опубл. 15.11.02, Бюл. №11. – 5с.

  16. Деклараційний пат. 59881 А Україна, МПК G01№33/36. Спосіб оцінки комфортності матеріалів для одягу / Скрипник Ю.О., Супрун Н.П., (Україна). – №20021210721; Заявл. 28.12.02; Опубл. 15.09.03. Бюл. №9. 6с.

  17. Деклараційний пат. 60816 А Україна, МПК G01N 33/36. Спосіб оцінки мікроклімату багаташарових пакетів текстильних матеріалів / Скрипник Ю.О., Суглоба М.О., Супрун Н.П. (Україна). – №2003021621; Заявл. 24.02.03; Опубл. 15.10.03, Бюл. №10. – 6с.

  18. Деклараційний пат. 66563 А Україна, МПК G01N33/00. Пристрій для контролю поверхневої вологості матеріалів / Скрипник Ю.О., Супрун Н.П., Суглоба М.О. (Україна). – №2003076896; Заявл. 22.07.03; Опубл. 17.05.04, – Бюл. №5. – 5с.

  19. Супрун Н.П., Власенко В.И., Роганков В.Б. Моделирование гидрогазодинамики теплопереноса в пористой структуре модели оболочки// Тр. Междунар. конф. “Химволокна–2000”. – Тверь: Россия, 2000. – Т.2. – С. 636–639.

  20. Супрун Н.П., Власенко В.И., Суглоба М.А. Изменение структуры и свойств материалов одежды для чистых помещений в результате эксплуатации // Тр. Межвуз. науч.-техн. конф. “Соврем. пробл. текстил. и легк. пром-сти”. – Москва: Россия, 2000. – Ч.1. – С.69.

  21. Островецкая Ю.І, Супрун Н.П. Выбор материалов для медицинской одежды врачей-стоматогов//Тр. Междунар. научно-практической конф. “Современные наукоемкие технологии и перспективные материалы текстильной и легкой промышленности”(Прогресс–2002).– Иваново: Россия. – 2002.–С.184-185.

  22. Островецкая Ю.И., Супрун Н.П., Скрипник Ю.А., Яненко А.Ф. Микроволновая оценка комфортности материалов для одежды // Тр. 12-й Междунар. конф. “СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии”. – Севастополь – Москва: Россия, 2002. – С. 561–562.

  23. Островецкая Ю.И., Супрун Н.П., Власенко В.И. Исследование свойств пакетов медицинской одежды. //Материалы ІІ-й международной научно-практической конференции “Материаловедение–2002”. “Актуальные проблемы создания и использования новых материалов и оценки их качества”. – Черкизово. –2002. –С.76-77.

  24. Супрун Н.П., Островецька Ю.І., Власенко В.І. Оптимизация состава пакета медицинской одежды // Збірник матеріалів Украінсько-Польської конф. “Сучасні технології виробництва в розвитку економічної інтеграції та підприємництва”. – Хмельницькій: Україна, 2003. – С. 135–136.

  25. Власенко В.И., Ковтун С.И., Супрун Н.П., Березненко Н.П. Разработка и исследование свойств многослойных композиционных материалов медицинского назначения // Сборник тезисов Междунар. конф. “Волокнистые материалы – XXI век”. Санкт-Петербург: Россия – СПГУТД, 2005. – С. 200–201.

  26. Ковтун С.И., Власенко В.И., Супрун Н.П. Многослойные композиционные текстильные материалы: влияние взаимного расположения слоев на транспортные свойства // Тр. Междунар. научно-технической конф. “Современные наукоемкие технологии и перспективные материалы текстильной и легкой промышленности” (ПРОГРЕСС-2005). Іваново: Россия ИГТА, 2005. – С. 238–239.

  27. Супрун Н.П. Використання фрактальної розмірності при описанні пористості текстильних матеріалів // Вісник КНУТД. Спец. випуск. –2005.–Т.1, №5. – С. 51–53.

Особистий внесок автора у працях, опублікованих у співавторстві: [5–10, 14, 29, 35, 45] – постановка завдання, виконання теоретичних досліджень; [19, 23, 46–50] –постановка експерименту, обробка та аналіз результатів; [23, 24, 25, 31, 34] – постановка завдання, виведення аналітичних залежностей; [39–44] – розробка ідеї, істотних ознак винаходів, обгрунтування запропонованого способу; [11–13, 21, 22, 36–38, 51, 52] –проведення досліджень, формулювання висновків.