Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Левківський Олександр Петрович. Наукові основи забезпечення ефективності системних властивостей автотранспортних засобів в проектах реалізації їх життєвого циклу : дис... д-ра техн. наук: 05.13.22 / Національний транспортний ун-т. — К., 2007. — 308арк. — Бібліогр.: арк. 262-288.



Анотація до роботи:

Левківський О.П. Наукові основи забезпечення ефективності системних властивостей автотранспортних засобів в проектах реалізації їх життєвого циклу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – управління проектами та програмами. – Національний транспортний університет, Київ, 2007.

Дисертація присвячена проблемі забезпечення системних властивостей АТЗ в процесі експлуатації за умов значної зміни структури рухомого складу та реструктуризації автотранспортного комплексу України.

Досліджено теоретико-методологічні засади проектів складних організаційно-технологічних систем відновлення ресурсу АТЗ та формування принципів розвитку авторемонтного виробництва.

Розглядаються методики формування конфігурації проектів організаційно-технологічних систем забезпечення роботоздатності АТЗ, оцінки системної ефективності проектів відновлення та зміцнення швидкозношуваних деталей.

На базі системного підходу розроблено загальну інформаційну модель проекту забезпечення роботоздатності АТЗ в умовах експлуатації, а також розроблено моделі щодо практичних завдань організації ремонту АТЗ у експлуатаційних автопідприємства та оцінки ресурсної і функціональної динамік зміни системних властивостей АТЗ в процесі експлуатації.

Окремий розділ присвячено дослідженням причин втрати роботозатності АТЗ в процесі експлуатації та практична реалізація проектів виробничо-технологічних структур відновлення та підвищення ресурсу автомобільних деталей в умовах комплексного автопідприємства та техніко-економічній оцінці технологічних процесів відновлення ресурсу деталей.

Дослідження проведені згідно з трьома аспектами: методологічним, теоретичним і прикладним.

1. Наукове значення дисертаційної роботи полягає у створенні теоретичної бази формування виробничих структур та технологічних процесів, що забезпечують системні властивості АТЗ в процесі експлуатації на основі вдосконалення процесів управління проектами авторемонтного виробництва. Діючі науково-методичні основи формування виробничо-технологічних структур з ремонту не враховують системної дії технологічних, технічних, екологічних та організаційних аспектів на якість та ефективність забезпечення роботоздатності різномарочного складу АТЗ, а тому не дають змоги сформувати ефективний напрямок трансформування і реструктуризації цих систем в умовах ринкової економіки.

2. В роботі вирішена народногосподарська проблема удосконалення проектів виробничих систем відновлення ресурсу АТЗ і розроблені організаційно-технологічні рішення, направлені на підвищення темпів науково-технічного прогресу в галузі ремонту АТЗ.

Загальна методика моделювання і обґрунтування структури та параметрів виробничих систем ремонту АТЗ передбачає вирішення комплексу задач: від ремонтних впливів, що забезпечують системні властивості АТЗ до структури виробничо-технологічних систем.

3. Побудовано інформаційну техніко-економічну математичну модель управління проектами забезпечення системних властивостей АТЗ в процесі експлуатації і сформульовано нові задачі розвитку виробництва, які забезпечують реалізацію гнучких технологічних систем відновлення та зміцнення деталей з оптимальним рівнем продуктивності праці і рентабельності виробництва.

4. Розроблено методологічний підхід до вирішення проблеми відновлення швидкозношуваних деталей та забезпечення роботоздатності АТЗ для підприємств з різномарочним рухомим складом.

5. В результаті проведених науково-прикладних досліджень пропонується п'ятиступенева структура виробничо-технологічної бази авторемонтного виробництва:

– АРП міжрегіонального рівня, що виконують КР агрегатів (двигунів, КП, мостів, механізмів рульового керування і т. і.);

– комплексні АТП, що виконують поточний ремонт АТЗ без демонтажу вузлів і агрегатів, а також з демонтажем агрегатів при складних видах ремонтів з відновленням та зміцненням металомістких, дефіцитних та швидкозношуваних деталей;

– фірмові та незалежні станції технічного обслуговування і ремонту АТЗ;

– спеціалізовані підприємства по відновленню деталей;

– підприємства фірмового обслуговування.

6. При обробці інформації експлуатаційної надійності двигунів ЯМЗ-236, -238, і КамАЗ-740 отриманих при підконтрольній експлуатації в АТП "Київміськбуду" встановлено, що при заміні визначених деталей циліндро - поршневої групи та кривошипно-шатунного механізму в умовах комплексного АТП, замість відправки двигунів в КР, їх середній ресурс можна підвищити з 160 тис. км до 300 тис. км.

7. Розроблено методики і моделі ефективного функціонування виробничо-технологічних структур з відновлення ресурсу швидкозношуваних деталей та ремонту вузлів і агрегатів в умовах комплексного АТП.

8. На основі отриманих науково-прикладних результатів, які складають єдиний комплекс досліджень щодо забезпечення системних властивостей АТЗ в процесі експлуатації, обґрунтовано і розроблено проекти гнучких технологічних систем відновлення швидкозношуваних деталей в комплексних АТП.

В результаті проведених досліджень встановлено, що для колінчастих валів двигунів і компресорів, валів рідинних насосів, розподільчих валів, штоків гідропідсилювачів та інших аналогічних деталей, що працюють в умовах знакозмінних навантажень та в спряженні з підшипниками ковзання і манжетними ущільненнями доцільно застосовувати технологічні процеси нанесення детонаційних покриттів; для пальців ресор, розтискних кулаків, опорних катків і інших деталей типу "вал" в яких спрацювання робочої поверхні більше 0,3 мм – електродугового наплавлення в середовищі СО2; для вторинних валів КП ЯМЗ, упорних кілець зчеплення КамАЗ, посадочних місць підшипників в корпусних деталях – нанесення полімерних матеріалів; пальців рульового керування – електроіскрового зміцнення.

9. Достовірність теоретичних результатів дисертаційної роботи підтверджена адекватним функціонуванням створених виробничих структур з ремонту АТЗ та ефективним застосуванням запропонованих технологій відновлення і зміцнення деталей та ремонту вузлів і агрегатів в умовах АТП, СТО та спеціалізованих ремонтних майстернях.

10. Матеріали дисертаційної роботи служать основою для подальших досліджень у напрямку розробки проектів конкурентоспроможних виробничих структур з ремонту АТЗ та їх гармонізації на єдиній системній методологічній основі в умовах значної різномарочності рухомого складу і суттєвих змін модельного ряду АТЗ виробником.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Левковець П.Р., Левківський О.П. Управління проектами виробництва і технічної експлуатації автотранспортних засобів: Монографія. – К.: НТУ, 2006 – 142 с.

  2. Канарчук В.Є., Левковець П.Р., Левківський О.П. Побудова математичної моделі для дослідження ресурсної і функціональної динамік автотранспортних засобів //Вісник Національного транспортного університету і Транспортної академії України. – К.: ТАУ, НТУ, 2002. – №7.– С. 3 – 7.

  3. Канарчук В.Є., Левковець П.Р., Левківський О.П. Морфологічний опис системної моделі забезпечення оптимальних експлуатаційних властивостей автотранспортних засобів //Вісник Транспортної академії України і Українського транспортного університету. – К.: ТАУ, УТУ, 2001. – №5.– С. 22 – 25.

  4. Канарчук В.Є., Левковець П.Р., Левківський О.П. Оптимізація процесів організації ремонту і технічного обслуговування автомобілів в комплексному автопідприємстві //Автошляховик України. Окремий випуск №4, 2001. – С. 8–9.

  5. Канарчук В.Є., Левковець П.Р., Левківський О.П. Основні напрямки забезпечення системної ефективності відновлення деталей в умовах автопідприємства //Автошляховик України. Окремий випуск №3, 2000. – С. 35 – 36.

  6. Канарчук В.Є., Левковець П.Р., Левківський О.П. Формування системного підходу до розгляду стратегій забезпечення експлуатаційної надійності автотранспортних засобів //Вісник Транспортної академії України і Українського транспортного університету. – К.: ТАУ, УТУ, 1999. – №3.– С. 11 – 15.

  7. Канарчук В.Є., Дмитрієв М.М., Левківський О.П. Організаційно-технологічні аспекти відновлення деталей детонаційним напиленням //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: УТУ, ТАУ. – 2001. – Вип. 11 – С. 7 – 12.

  8. Левковець П.Р., Левківський О.П. Ремонтні структури автотранспорт-ного комплексу – складні організаційно-технологічні системи //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Науковий журнал. – К.: НТУ, ТАУ. – 2003. – Вип. 16 – С. 20 – 25.

  9. Левковець П.Р., Левківський О.П. Наукові аспекти розвитку авторемонтного виробництва //Автошляховик України. Окремий випуск. – 2003. – С. 12 –14.

  10. Левковець П.Р., Левківський О.П. Принципи розвитку складних організаційно-технологічних систем автотранспортного комплексу //Вісник Національного транспортного університету – К.: НТУ, 2003. – №8 – С. 89 – 93.

  11. Левковець П.Р., Левківський О.П. Системна оцінка технологічних процесів відновлення та зміцнення деталей //Вісн. Східноукр. нац. ун-ту ім. В.Даля. – Луганськ, 2004. – №7 (77). – С. 16 – 19.

  12. Левковець П.Р., Левківський О.П., Шапошников Б.В. Оцінка гнучкості виробничо-технологічних систем відновлення автомобільних деталей //Автошляховик України. Окремий випуск №7. – 2004. – С.20 – 21.

  13. Левковець П.Р., Левківський О.П. Забезпечення системних властивостей автотранспортних засобів в проектах реалізації життєвого циклу // Вісник Донецького інституту автомобільного транспорту: Науковий журнал. – Донецьк, 2006. – С. 4 – 7. ]

  14. Левківський О.П. Управління проектами авторемонтного виробництва //Управління проектами, системний аналіз і логістика: Науковий журнал – К.: НТУ – 2004. – Вип. 1 – С. 29 – 31.

  15. Левківський О.П. Адаптивність технологічних процесів відновлення деталей до гнучких систем ремонту автотранспортних засобів //Високі технології в машинобудуванні: Зб. наук. пр. НТУ "ХПІ". – Харків, 2003. – Вип. 1(6) – С. 69 – 72.

  16. Левківський О.П. Системне обґрунтування вибору раціональних способів відновлення автомобільних деталей //Вісн. Східноукр. нац. ун-ту ім. В.Даля. – Луганськ, 2003. – №10 (68). – С. 143 – 146.

  17. Левківський О.П. Формування раціональних виробничо-технологічних структур відновлення автомобільних деталей //Автошляховик України. Окремий випуск №6. – 2003. – С. 98 – 99.

  18. Левківський О.П. Організаційно-технологічні аспекти відновлення деталей полімерними матеріалами //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Науковий журнал – К.: НТУ, ТАУ – 2003. – Вип. 17–С.85– 89.

  19. Левківський О.П. Організація авторемонтного виробництва на основі гнучких систем відновлення деталей //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. К.: НТУ, ТАУ. – 2002. – Вип. 13 – С. 28 – 31.

  20. Левківський О.П. Вплив методів організації ремонту на ефективність і якість забезпечення системних властивостей автотранспортних засобів //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: НТУ, ТАУ. – 2002. – Вип. 15 – С. 134 – 136.

  21. Левківський О.П. Формування системи ремонту автотранспортних засобів //Автошляховик України. Окремий випуск №5, 2002. – С. 90 – 91.

  22. Левківський О.П. Наукові аспекти забезпечення системної ефективності відновлення та зміцнення деталей машин //Вісн. Східноукр. нац. ун-ту ім. В.Даля. – Луганськ, 2002. – № 10(56) – С. 159 – 162.

  23. Левківський О.П. Методика побудови моделі оптимізації системних властивостей автотранспортних засобів в процесі експлуатації //Вестник СевГТУ. Вып. 38: Механика, энергетика, экология. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2002. – С. 99 – 103.

  24. Левківський О.П. Організаційно-технологічні аспекти визначення доцільних способів відновлення автомобільних деталей //Високі технології в машинобудуванні: Зб. наук. пр. НТУ "ХПІ". – Харків, 2002. – Вип. 1(5) – С. 195 – 198.

  25. Левківський О.П. Дослідження ефективності зміцнення автомобільних деталей методом електроіскрового легування //Високі технології в машинобудуванні: Зб. наук. пр. НТУ "ХПІ". – Харків, 2001. – Вип. 1(4) – С. 172 – 174.

  26. Левківський О.П. Техніко-економічна оцінка технологічних процесів відновлення деталей //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: НТУ, ТАУ. – 2001. – Вип. 12 – С. 255 – 261.

  27. Левківський О.П. Дослідження ефективності відновлення деталей електродуговим наплавленням в середовищі СО2 в умовах комплексних АТП, СТО та ремонтних майстерень //Техніка в сільськогосподарському виробництві, галузеве машинобудування, автоматизація: Зб. наук. пр. – Кіровоград: КДТУ. – 2001. – Вип. 10 – С. 253 – 256.

  28. Левківський О.П. Вибір технологічних процесів відновлення деталей в умовах автопідприємства //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: УТУ, ТАУ. – 2000. – Вип. 9 – С. 114 – 117.

  29. Левківський О.П. Дослідження фактичного стану процесів забезпечення системних властивостей автотранспортних засобів //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: УТУ, ТАУ. – 2000. – Вип. 10 – С. 213 – 216.

  30. Левківський О.П., Канарчук О.В. Забезпечення системних властивостей автотранспортних засобів в процесі експлуатації: проблеми і перспективи //Вісник Національного транспортного університету і Транспортної академії України. – К.: РВВ НТУ, 2000. – №4.– С. 25 – 27.

  31. Левківський О.П. Формування критерію оцінки надійності автотранспортних засобів //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: УТУ, ТАУ. – 1999. – Вип. 8 – С. 42 – 44.

  32. Левківський О.П. Вдосконалення ремонтно-виробничої бази автотранспортного підприємства //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: УТУ, ТАУ. – 1999. – Вип. 6 – С. 38-39.

  33. Левківський О.П. Організаційно-технологічні аспекти зміцнення деталей електроіскровим легуванням //Вісн. Східноукр. нац. ун-ту ім. В.Даля. – Луганськ, 2005. – №6 (88). – С. 142 – 144.

  34. Левківський О.П., Козіс О.М. Стратегія розвитку авторемонтного виробництва в період глобальних трансформацій //Управління проектами, системний аналіз і логістика: Науковий журнал – К.: НТУ – 2005. – Вип. 2 – С. 68 – 71.

  35. Левковский А.П. Методика выбора оптимального способа восстановления деталей //Автомобильный транспорт: Сборник научных трудов ХНАДУ. – Харьков, 2003. – Вып. 13. – С. 77 – 79.

  36. Левковский А.П. Повышение адгезии детонационного покрытия путем улучшения качества подготовки напыляемой поверхности //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: УТУ, ТАУ. – 1998. – Вип. 5 – С. 26 – 27.

  1. Вишневецький В.І., Левківський О.П., Вишневецький В.В. Модель гармонізації ринку забезпечення системних властивостей автотранспортних засобів в процесі експлуатації за правилом „функціонального золотого перетину” //Управління проектами, системний аналіз і логістика: Науковий журнал – К.: НТУ – 2006. – Вип. 3 –С. 30– 33.

  2. Городиский В.Н., Левковский А.П. Повышение эксплуатационных свойств пальцев рулевого управления //Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Зб. наук. пр. – К.: УТУ, ТАУ. – 1997. – Вип. 4 – С. 20 – 21.

  3. Сертификация качества технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств /Курников И.П., Андрусенко С.И., Сажко В.А., Левковский А.П., Пышняк С.А., Городиский В.Н., Соболевский О.А. //Автошляховик України. – 1994. – № 1. – С. 18 – 20.

  4. Формирование структуры автообслуживающих предприятий на основе концентрации, специализации и кооперирования /Курников И.П., Андрусенко С.И., Городиский В.Н., Левковский А.П. //Автошляховик України. – 1993. – № 4.– С. 21 – 23.

  5. Автомобілі з бензиновими двигунами і газодизелями: особливості конструкції і технічного обслуговування /К.Є.Долганов, А.Г.Говорун, О.І.П'ятничко, А.М.Мансуров, О.П.Левківський. – К.: Техніка, 1991. – 123 с.

Доповіді на наукових конференціях та семінарах

  1. Левківський О.П. Основні аспекти організації дільниць для відновлення деталей електродуговим наплавленням в умовах автопідприємства //Организация и технология ремонта машин, механизмов, оборудования: Материалы 9 международной научно-практической конференции, 1–5 октября 2001г., – К.: УИЦ "Наука. Техника. Технология". – 2001. – С. 64.

  2. Левківський О.П. Перспективи застосування детонаційних покриттів в авторемонтному виробництві //Сварка и родственные технологии 2002: Материалы международной конференции, 22–26 апреля 2002г., – К.: УИЦ "Наука. Техника. Технология.". – 2002. – С. 41 – 43.

  3. Левківський О.П. Методологічні аспекти формування раціональних виробничо-технологічних структур відновлення автомобільних деталей //Эффективность реализации научного, ресурсного и промышленного потенциала в современных условиях: Материалы Третьей Промышленной конференции с международным участием и выставки, 24–28 февраля 2003г., п. Славское, Карпаты – К.: УИЦ "Наука. Техника. Технология." – 2003. – С. 73 – 74.

  4. Левківський О.П., Ковальов М.Ф., Амуров В.І. Системна модель формування виробничо-технологічних структур відновлення деталей //Эффективность реализации научного, ресурсного и промышленного потенциала в современных условиях: Материалы Седьмой международной Промышленной конференции и блиц-выставки, 12–16 февраля 2007г., п. Славское, Карпаты – К.: УИЦ "Наука. Техника. Технология." – 2007. – С. 442 – 445.

  5. Левківський О.П. Основні напрямки розвитку сучасної інфраструктури забезпечення системних властивостей автотранспортних засобів в процесі експлуатації //Тези доповідей. – К.: НТУ, 2005. – С. 147.

  6. Левківський О.П. Системний аналіз причин втрати роботоздатності автотранспортних засобів в процесі експлуатації //Тези доповідей. – К.: НТУ, 2005. – С. 187.

  7. Левківський О.П., Амуров В.І. Морфологічний аналіз системних властивостей газотермічних покриттів //Тези доповідей. – К.: НТУ, 2006.–С. 11.

  8. Левківський Олександр. Комплексний критерій оцінки експлуатаційної надійності автотранспортних засобів //Materialy XІІ Miedzynarodowej konferencji “SAKON 01” (26–29 Wrzesien) “Metody obliczeniowe i badawcze w rozwoju pojazdow samochodowych i maszyn roboczych samojezdnych. Zarzadzanie i marketing w motoryzacji”. - Rzeszow (Poland): Politechnica Rzeszowska, 2001. – С. 181 – 184.

  9. Левківський Олександр. Перспективи застосування поверхневого легування для зміцнення автомобільних деталей //Materialy XІ Miedzynarodowej konferencji “SAKON 00” (20–23 Wrzesien) “Metody obliczeniowe i badawcze w rozwoju pojazdow samochodowych i maszyn roboczych samojezdnych. Zarzadzanie i marketing w motoryzacji”. - Rzeszow (Poland): Politechnica Rzeszowska, 2000. – С. 223-224.

  10. Канарчук В.Є., Левковець П.Р., Левківський О.П. Перспективи застосування газотермічних покриттів при відновленні автомобільних деталей //Новые технологии в машино-приборостроении и на транспорте: Материалы междунар. науч.-техн. конф., 10–14 сент. 2001г. – Севастополь: Изд-во СевГТУ, 2001. – С. 13 – 16.

  11. Канарчук В.Є., Левковець П.Р., Левківський О.П. Формування виробничих структур відновлення та зміцнення деталей на основі гнучких технологічних процесів //Автомобильный транспорт: проблемы и перспективы: Материалы V–ой международной научно-технической конференции, 9–14 сентября 2002г. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2002. – С. 5 – 9.

  12. Канарчук Вадим, Левковець Петро, Левківський Олександр. Системний підхід в формуванні виробничих структур забезпечення експлуатаційної надійності автотранспортних засобів //Materialy XІІІ Miedzynarodowej konferencji “SAKON 02” (18–21 Wrzesien) “Metody obliczeniowe i badawcze w rozwoju pojazdow samochodowych i maszyn roboczych samojezdnych. Zarzadzanie i marketing w motoryzacji”. – Rzeszow (Poland): Politechnica Rzeszowska, 2002. – С. 109 – 112.

  13. Левковець Петро, Левківський Олександр. Організаційно-технологічні передумови забезпечення системних властивостей автотранспортних засобів у структурі життєвого циклу //Materialy XІV Miedzynarodowej konferencji “SAKON 03” (24-27 Wrzesien) “Metody obliczeniowe i badawcze w rozwoju pojazdow samochodowych i maszyn roboczych samojezdnych. Zarzadzanie i marketing w motoryzacji”. – Rzeszow (Poland): Politechnica Rzeszowska, 2003. – С. 177 – 180.

  14. Левковець П.Р., Левківський О.П. Вибір раціональних способів відновлення автомобільних деталей //Автомобильный транспорт: проблемы и перспективы: Материалы VІ–ой международной научно-технической конференции, 15 – 20 сентября 2003г. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2003. – С. 5 – 7.

  15. Кадиров В.Х., Ремесло В.В., Левківський О.П. Ефективність застосування детонаційних установок з процесом „Деметон” в авторемонтному виробництві //Прогрессивные технологии сварки в промышленности: Материалы научно-технического семинара, 20–22 мая 2003г., – К.: УИЦ "Наука. Техника. Технология". – 2003. – С. 43 – 44.

  16. Городиский В.Н., Левковский А.П. Восстановление деталей автомобилей методом детонационного напыления //Матеріали Міжнар. наук.-техн. конф. “Проблеми автомобільного транспорту на сучасному етапі”. – К.: УТУ, ТАУ. – 1996. – С. 82 – 83.

Депоновані рукописи

  1. Оптимизация технического уровня производства предприятий автомобильного транспорта /Курников И.П., Сажко В.А., Левковский А.П., Городиский В.Н., Пышняк С.А., Соболевский О.А. – Киев, 1994. – 12 с. /КАДИ – Деп. в ГНТБ Украины, 10.03.94, № 483 – Ук 94.

  2. Оптимизация производственных мощностей автообслуживающих предприятий /Курников И.П., Савин Ю.Ф., Левковский А.П., Городиский В.Н. – Киев, 1994, – 12 с./ КАДИ – Деп. в ГНТБ Украины, 05.04.94, № 619–Ук 94.

  3. Планирование развития производственно-технической базы автотранспортных предприятий /Курников И.П., Савин Ю.Ф., Левковский А.П., Городиский В.Н. – Киев, 1994, – 20 с. / КАДИ – Деп. в ГНТБ Украины. 06.04.94, № 620 – Ук 94.

  4. Управление возрастной структурой автомобильного парка /Курников И.П., Сичко А.Е., Левковский А.П., Городиский В.Н., Соболевский О.А., Яцек В.М. – Киев, 1995. – 7с./ УТУ – Деп. в ГНТБ Украины, 03.01.95, №70–Ук 95.

  5. Управление качеством продукции предприятий автосервиса /Курников И.П., Левковский А.П., Пышняк С.А., Сичко А.Е., Яцек В.М. – Киев, 1995, – 5с./ УТУ – Деп. в ГНТБ Украины, 20. 01.95, № 153 – Ук 95.