Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія та організація промислового та цивільного будівництва


Єсипенко Алла Дмитрівна. Наукові основи забезпечення надійності і безпечної експлуатації будівель та споруд : дис... д-ра техн. наук: 05.23.08 / НДІ будівельного виробництва Держбуду України. — К., 2007. — 386, [9]арк. — Бібліогр.: арк. 335-365.



Анотація до роботи:

Єсипенко А Д. Наукові основи забезпечення надійності і безпечної експлуатації буді-вель та споруд. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.23.08 — технологія і організація промислового та цивільного будівництва, Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, м. Дніпропетровськ, 2007.

У дисертації розроблені наукові основи та організаційно-технологічне забезпечення надійності й безпечної експлуатації будівель, споруд, а також концепція й науково обґрунтовані методи попередження і відновлення відмов їх конструкцій, елементів і систем відповідно до нормативно-технічних вимог при мінімальних витратах ресурсів.

Сформульовано концепцію та методи досягнення надійної й безпечної експлуатації шляхом створення науково обґрунтованої системи моніторингу технічного стану та експлуатаційного зносу елементів будівель та інженерних систем, прогнозування і вибору часу їх адресного відновлення (ремонт, модернізація, реконструкція).

Виконано дослідження існуючої системи експлуатації будівель та споруд і представлення їх параметрів у вигляді економіко-технічних моделей, що адекватно описують систему експлуа-тації; виявлені і класифіковані показники і критерії, які використовуються для оцінки праце-здатності будівель та споруд і інженерних систем.

Розроблені й упровадженні принципи, методи, алгоритми, організаційні і технічні схеми моніторингу для спостереження, прогнозування й економічної оцінки можливості відмов елементів будівель та споруд залежно від умов експлуатації; методи економічної оцінки адресного попередження і відновлення відмов будівель та споруд (поточні і капітальні ремонти, модерні-зація, реконструкція) для приведення їх у відповідність із сучасними вимогами.

1. Розроблені наукові основи організаційно-технологічного забезпечення надійності й без-печної експлуатації будівель, споруд, а також концепція й науково обґрунтовані методи попе-редження і поновлення відмов їх конструкцій, елементів і систем відповідно до нормативно-технічних вимог при мінімальних витратах ресурсів. При впровадженні створених нормативних документів виходили із системного підходу до розв’язання загальної проблеми забезпечення тех-нологічної безпеки в основних галузях економіки, гармонізуючи кожен окремий документ з єдиною концептуально узгодженою державною політикою у цій сфері.

2. Проведено аналіз існуючої системи експлуатації будівель та споруд і представленні їх параметри у вигляді економіко-технічних моделей, що адекватно описують систему експлуатації.

У рамках організаційного й інженерно-технологічного забезпечення проаналізований су-часний закордонний і вітчизняний досвід комплексної оцінки параметрів експлуатаційної якості та інженерного інструментарію, що забезпечує надійну й безпечну експлуатацію будівель та споруд.

3. Розроблена класифікація показників і критеріїв, які використовуються для оцінки працездатності будівель, споруд та інженерних систем. Виявлено залежності й кількісні оцінки впливу основних чинників проектування, виробництва й експлуатації на параметри експлуатацій-них якостей будівельної продукції. Встановлено причинно-наслідковий зв'язок формування якості будівельної продукції, що зв'язує основні етапи життєвого циклу об’єктів.

Визначено підходи до нормування параметрів експлуатаційних якостей на основі системо-технічного аналізу виробничих будівельних процесів і періодів експлуатації будівель та споруд. Розроблено методику інженерно-технологічного аналізу, що дає можливість враховувати різноха-рактерні фізико-механічні властивості матеріалів, виробів, конструкцій, напівфабрикатів, а також адекватно якості змінювати організаційно-технологічні параметри для ефективної експлуатації будівель.

4. Здійснено аналіз і кількісну оцінку експлуатаційного (фізичного і морального) зносу будівель та споруд із установленням потоку відмов їх елементів у різних умовах експлуатації. Загальний рівень технічного стану будинків та інженерних систем перебуває на такому рівні: від 65 до 80% (по окремих районах) будинки перебувають у задовільному стані; від 15 до 20% — у непридатному до подальшої експлуатації стані; 0,3–0,8% — у аварійному. В основному до причин незадовільного стану будинків можна віднести: низьку якість міжпанельних стиків — до 32%, центрального опалення — до 35%, стан фасадів — до 20%, стан покрівель — до 54%, гарячого водо-постачання — до 76,5%, холодного водопостачання — до 80,5%.

Розробленні методи економічної оцінки адресного попередження і поновлення відмов будинків (поточні і капітальні ремонти, модернізація, реконструкція) для приведення їх стану у відповідність із сучасними вимогами.

5. Досліджені лаги випередження і відхилення показників фізичного і морального зносу будівель та споруд і інженерних систем стосовно системи планово-попереджувальних ремонтів.

Встановлено, що система планових ремонтів підвищує питомі витрати на одиницю часу експлуатації за рахунок недовикористання ресурсу, що виникає протягом лага випередження між нормативними термінами ремонтів і гранично припустимим часом надійності елементів будинків.

Вивчення недосконалостей експлуатації будівельного фонду, дослідження фактичного потоку відмов елементів будинків за основними параметрами і залежностями дали змогу встано-вити можливості безвідмовної роботи елементів будинків; можливості відмов під впливом експлу-атаційного зносу; інтенсивність відмов; можливість часу відновлення відмов по групах будинків і характеристиках середовища, у якому вони експлуатуються: середній час подолання зносу елементів.

Такий підхід дає можливість описати характеристики експлуатаційного зносу до гранично припустимих значень економіко-технічними моделями і дозволяє визначити ступінь їх відхилення від системи планово-попереджувальних ремонтів, виявити втрати матеріальних і фінансових ресурсів, пов'язаних із розбіжністю систем відновлення експлуатаційного зносу елементів будівель та споруд.

6. Кількісна оцінка дефектів, ушкоджень і відмов періоду нормальної експлуатації для планування ремонту може здійснюватися на основі матеріалів технічного обстеження окремо для різних типів і конструктивних схем будівель - паспортизації будівельного фонду — організації системи моніторингу.

Аналіз статистичної вибірки фактичного експлуатаційного зносу будинків і порівняння їх із нормативами планово-попереджувальних ремонтів дають змогу установити лаги їх виперед-ження і відставання.

Відхилення за лагами часу відставання або випередження фактичного і нормального експлуатаційного зносу елементів будинків досягають 12–27%. У результаті виникають додаткові витрати, що можуть бути знижені за рахунок упровадження моніторингу стану експлуатаційного (фізичного) зносу елементів будинків і своєчасно їх відновлення (поточних і капітальних ремон-тів).

7. Розроблені для впровадження принципи, методи, алгоритми, організаційні і технічні схеми моніторингу для спостереження, прогнозування й економічної оцінки можливості відмов елементів будівель та споруд залежно від умов експлуатації. Показано необхідність створення інформаційної бази даних, що дозволяє адаптувати масив інженерно-технологічних даних до умов життєвого циклу будівель та споруд, що змінюються, під час вирішення завдань якісного технічного обслуговування і ремонту, перспективного раціонального планування витрат інвестиційних ресурсів.

8. Створено методологію єдиної системи оцінки надійності і безпечного стану будівель, споруд, конструкцій, обладнання та інженерних мереж.

Суттєвим аспектом системного підходу є врахування сукупного впливу факторів, пов'яза-них із технологією виробництва, станом основ, конструкцій, комунікацій тощо, на загальну оцінку надійності і безпечного стану кожного об'єкта.

Обґрунтовано, що паспорт технічного стану будівлі (споруди) повинен бути автономною інформаційною системою і документом експлуатаційно-технічного стану нерухомості, де фіксу-ється певний склад технічних характеристик, що змінюються в процесі життєвого циклу, ремонту, реконструкції, модернізації і реставрації об'єкта, з метою забезпечення належного рівня парамет-рів експлуатаційних якостей.

9. Розроблені норми, правила, стандарти і технічні регламенти, що визначатимуть кількісні та якісні показники стану надійності і безпеки, вимоги до організації та порядку провадження цієї діяльності.

Особливої уваги, як свідчить досвід, потребує нормативне забезпечення обов'язкового охоплення всіх без винятку об'єктів роботою з оцінки надійності і безпечного стану, зокрема — через посилення зацікавленості і відповідальності власників об'єктів.

10. Створена єдина системи підготовки, підвищення кваліфікації та атестації фахівців з питань забезпечення надійності і безпечної експлуатації споруд, конструкцій, обладнання та інженерних мереж, оцінки та діагностики технічного стану об'єктів, набуто досвід організації підвищення кваліфікації та атестації фахівців з питань забезпечення надійності і безпечної експлуатації будівель та споруд. Результати пошукових і порівняльних досліджень показують, що наявність інформації про експлуатаційний стан елементів будівель та споруд дозволяє експлуа-таційним службам перейти на більш ефективну систему відновлення споживчих властивостей елементів будинків у період досягнення ними граничнодопустимого стану надійності замість системи ППР. Проте це можливо тільки при розробленні і впровадженні системи моніторингу, що забезпечує накопичення і систематизацію інформації про стан елементів будівель та споруд по всьому будівельному фонду.

Основні положення дисертації викладені в наступних роботах:

1. Концепція створення на альтернативній основі служби будівельного нагляду на Україні та її функціональних завдань в умовах розвитку ринкових відносин. /Проценко К., Єсипенко А., Кривошеєв П. та ін. — К.: Укрархбудінформ, 1996.- 36 с.

2. Єсипенко А.Д. Наукові основи забезпечення надійності і безпечної експлуатації будівель та споруд. Монографія – К.,2004.-360с.

3. Ремонт і підсилення несучих та огороджувальних будівельних конструкцій і основ промислових будинків та споруд: ДБН В.3.1-1-2002 - [Чинний від 2003 – 01.01]— К.: 2003. - 82 с. (Держбуд України).

4. Нормативные документы по вопросам обследования, паспортизации, безопасной и надёжной эксплуатации производственных зданий и сооружений. /Балицький В.С., Есипенко А.Д., Снисаренко В.И., та ін. — К.: НИИСП, 1997. - 152 с.

5. Типові норми чисельності працюючих на підприємствах комунальної теплоенергетики. ГКН 02.07.004. /Єсипенко А.Д., Конопко Н.П., Москаленко Д.М., та ін. — К.: НДІБВ, 2001.- 180 с.

6. Експлуатація та утримання житлових і громадських будівель та споруд: Посібник управителя. /Єсипенко А.Д., Лєбедев М.М., та інш. — К.: НДІБВ, 2004.- 340 с.

7. Рекомендації по проведенню паспортизації і контролю технічного стану будівельних конструкцій виробничих будівель. /Єсипенко А.Д., Романов С.В., Конопко Н.П., та ін. — К.: Держкоммістобудування та архітектури, 1996.- 42с.

8. Тимчасові положення по проведенню загальних та внепланових оглядів будівельних конструкцій виробничих будівель та споруд. /Єсипенко А.Д., Романов С.В., Конопко Н.П., та ін. — К.: Держкоммістобудування та архітектури, 1996.- 14с.

9. Положення про безпечну та надійну експлуатацію димових труб. /Єсипенко А.Д., Бедняк Е.Г., Аврамков Л.Л., та ін.— К.: Укрмонтажспецбуд, 2004. - 41 с.

10. Інструкція щодо проектування цегляних і армоцегляних димових труб./Єсипенко А.Д., Бедняк Е.Г., Аврамков Л.Л., та ін. — К.: Укрмонтажспецбуд, 2004.- 40с.

11. Єсипенко А.Д. Положення про порядок проведення обстежень та паспортизації будинків та споруд житлово-комунальної сфери. — К.: КМДА, 2000.- 31с.

12. Єсипенко А.Д., Конопко Н.П., Москаленко Д.М. Положення з питань обстеження, оцінки технічного стану, паспортизації та поточної експлуатації штучних споруд метрополітену. — К.: НДІБВ, 2001. - 48 с.

13. Правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій (проект). /Єсипенко А.Д., Конопко Н.П., та ін. — К.: НДІБВ, 2002.- 118 с.

14. Єсипенко А.Д., Конопко Н.П., Москаленко Д.М. Положення з питань обстеження, оцінки технічного стану, паспортизації та безпечної експлуатації будівель та споруд в галузі зв'язку. — К.: Державний комітет зв'язку та інформації України, 2004.- 104с.

15. Єсипенко А.Д. Інструкція з технічної експлуатації житлового фонду. — К.: КМДА, 2000. 20 с.

16. Єсипенко А.Д. Про положення з питань обстеження, оцінки технічного стану, паспортизації та поточної експлуатації штучних споруд метрополітену. — К., Матеріали семінару-наради керівників і спеціалістів служб шляхів та тунельних споруд метрополітенів країн СНД, 2001- 3 с.

17. Єсипенко А.Д. Стан і перспективи удосконалення нормативно-технічної документації та задачі підготовки спеціалістів служб спостереження за безпечною експлуатацією будинків і споруд // Будівельне виробництво. - 2003. - №44 - С. 36-40.

18. Єсипенко А.Д., Розробка моніторингової системи нормативно-технічного забезпечення надійної та безпечної експлуатації будівель і споруд // Будівельне виробництво- 2005.- №46 - С. 108-110.

19. Єсипенко А.Д., Розработка научных основ и организационно-технологического обеспечения надежности и безопасной эксплуатации зданий, сооружений //Вісник Житомирського державного технологічного університету. - 2005 - №4(35). - С. 118-124.

20. Єсипенко А.Д., Створення моніторингової системи нормативно-технічного забезпечення надійної та безпечної експлуатації будівель та споруд //Будівельні конструкції.– 2005 - №63 - С. 346-349.

21. Єсипенко А.Д., Система моніторингу експлуатаційного зносу будівель та споруд //Будівництво України. - 2005.- №8. - С. 27-30.

22. Єсипенко А.Д., Методи аналізу організаційних і інженерно-технологічних рішень при забезпеченні надійності будівель і споруд //Нові технології в будівництві. - 2005. - №1(9).- С. 69-71.

23. Єсипенко А.Д., Беглєцов В.В., Кульбаба А.П., Використання кремнійорганічних матеріалів при комплексному ремонті димових висотних труб //Будівництво України. - 2005.- №7. - С. 47.

24. Єсипенко А.Д., Система завдань моніторінгу і оцінки експлуатаційного зносу елементів будинків //Транспортні системи і технології. - 2005. - №7. - С. 38-41.

25. Єсипенко А.Д., Забезпечення надійної експлуатації будівель і споруд у галузі зв`язку //Зв`язок. - 2005. -№4. - С. 62-64.

26. Стоєцький В., Єсипенко А.Д., Нормативне забезпечення цивільного захисту у сфері техногенної безпеки //Охорона праці. - 2005. - № 4. С. 32-34.

27. Єсипенко А.Д., Автоматизований вимірювально-інформаційний моніторинг будівельних і природнотехнічних об`єктів // Транспортні системи і технології - 2006. - №9. - С. 143-151.

28. Єсипенко А.Д., Комплексний моніторинг для підвищення вимог до дотримання правил і норм експлуатації в будівництві //Техніка Будівництва. - 2006.- №18. - С. 93-100.

29. Єсипенко А.Д., Запобігання виникненню аварійних ситуацій на штучних спорудах метрополітену //Комунальное хозяйство городов. – 2006. - №72 - С. 259-264.

30. Єсипенко А.Д., Принцип формування системи утримання та ремонту будинків, споруд та інженерних мереж // Будівництво України. - 2006. - №1. - С. 36-39.

31. Єсипенко А.Д., Питання експлуатаційної надійності в будівництві //Строительные материалы и изделия. - 2006.- №2. - С. 7-10.

32. Єсипенко А.Д., Організація та виконання обстежень, оцінка технічного стану та паспортизація штучних споруд метрополітену //Управління проектами, системний аналіз і логістика. - 2006.- №3 - С. 58-64.

33. Єсипенко А.Д., Закони розподілу відмов під впливом експлуатаційного зносу елементів будинків //Вісник Національного транспортного університету. - 2006. - №11. - С. 20-26.

34. Єсипенко А.Д., Управління експлуатацією та утримання будівель і споруд //Справочник экономиста. - 2006.- №1. - С. 88-90.

35. Єсипенко А.Д., Створення і функціонування ОСББ //Справочник экономиста. - 2006.- №3. - С. 81-85.

36. Типові норми чисельності працюючих на підприємствах мостобуду. - К.: НДІБВ, 2005, 75с.

37. Єсипенко А.Д., Эксплуатация и содержание жилых и общественных зданий и сооружений //Справочник экономиста. - 2005.- №12.- С. 71-78.

38. Єсипенко А.Д. Стан і перспективи удосконалення нормативно-технічної документації та задачі підготовки спеціалістів служб спостереження за безпечною експлуатацією будівель і споруд. — К., 2003. Матеріали Другої Всеукраїнської конференції на тему "Наукове-технічне, нормативне та інформаційне забезпечення безпечної і надійної експлуатації будівель та споруд", с. 4.

39. Временная инструкция по подготовке и аттестации руководителей служб надзора за техническим состоянием строительных конструкций, по порядку восстановления и согласования эксплуатационной документации. /Есипенко А.Д., Романов С.В., Конопко Н.П. та ін.— Киевский ЭТЦ госнадзорохраны труда, 1977.- с. 6.

40. Єсипенко А.Д. Програма технічного навчання працівників служб спостереження з питань нагляду за безпечною експлуатацією будівель і споруд. — К.: Держнаглядохоронпраці, 1997.- с.9.

41. Єсипенко А.Д. Програма технічного навчання інспекторів Держнаглядохоронпраці з питань нагляду за безпечною експлуатацією будівель і споруд. — К.: Держнаглядохоронпраці, 1997.- с.9

42. Єсипенко А.Д. Перелік нормативно-правової, нормативно-методичної та технічної документації у підгалузях житлово-комунального господарства України. — К.:НДІБВ, 2002. 128 с.

43. Єсипенко А.Д. Тематичний план курсів цільового навчання інженерно-технічних працівників та відповідальних осіб з "Правил утримання, експлуатації, ремонту та реконструкції житлового фонду". — К: КМДА, 2000.- с. 5.

44. Єсипенко А.Д. Програма технічного навчання працівників служб спостереження з питань нагляду за безпечною та надійною експлуатацією житлових будинків та споруд житлово-комунальної сфери. — К.: КМДА, 2001.- с. 12.

45. Єсипенко А.Д. Загальні положення безпечної та надійної експлуатації виробничих будівель і споруд. — К., Мінпромполітики України, Український центр перепідготовки та навчання, 1999.- с. 7.

46. Єсипенко А.Д. Примірні інструкції з охорони праці. Збірник нормативних документів у чотирьох томах.— К: Укрметротунельбуд, 2000. - Том І.- 407 с.

47. Єсипенко А.Д. Примірні інструкції з охорони праці. Збірник нормативних документів у чотирьох томах.— К: Укрметротунельбуд, 2000. - Том ІІ. - с. 400.

48. Єсипенко А.Д., Кокарева Л.Л. Ще раз про інструкції з охорони праці //Охорона праці. - 1999.- № 10. - С. 8-9.

49. Єсипенко А.Д. Дослідження механізму появи несправностей у період нормальної експлуатації.: Сб.наук.пр. №2. Вип..36, ч.3, - Дн-вськ, ПГАСА, 2006. – С.206 – 209.

50. Єсипенко А.Д., Тронь О.Я. Система поточних профілактичних ремонтів //Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – 2006. - №3 – С35-39.

51 Єсипенко А.Д. Особливості зміни міцнісних властивостей конструкцій //Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – 2006. - №6 – С34-40.

52. Єсипенко А.Д., Методи проведення аналізу відмов і ризиків// Транспортні системи і технології - 2006. - №10. - С. 74- 80.

53. Єсипенко А.Д. Комп’ютерна діагностика конструкцій промислових та цивільних будівель, споруд// Будівництво України. - 2006. - №9. - С. 45-47.

54. Методичні рекомендації по визначенню основних правопорушень у галузі будівництва. /Єсипенко А.Д., Романов С.В., Конопко Н.П., та ін. — К.: Держкоммістобудування та архітектури, 1997. - 59с.

55. Єсипенко А.Д., Горделадзе М.В. Збірник законодавчих актів з дисципліни "Політика розвитку ЖКГ": Навч.посіб. — К.: ДАЖКХ, 2002.- 74 с.

56. Єсипенко А.Д. Ремонтно-будівельне, шляхове господарство та проектне виробництво. Навч.посіб .— К.: ДАЖКХ, 2002.- 88 с.

57. Єсипенко А.Д., Тронь О.Я. Моніторинг реконструкції житла – пріоритетний напрям розвитку житлової галузі // Будівельне виробництво- 2006.- №47 - С. 25-29.

58. Методичні рекомедації щодо участі суб’єктів підприємницької діяльності в утриманні будинків і прибудинкових територій. Затверджені наказом Держбуду від 05.09.01 № 276.

59. Управління техногенною безпекою об’єктів підвищеної небезпеки. /Стоєцький В.Ф., ДранішніковЛ.В., ЄсипенкоА.Д., та ін. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. - 424 с.