Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія консервованих продуктів


833. Тележенко Любов Миколаївна. Наукові основи збереження біологічно активних речовин в технологіях переробки фруктів та овочів: дис... д-ра техн. наук: 05.18.13 / Одеська національна академія харчових технологій. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Тележенко Л.М. Наукові основи збереження біологічно активних речовин в технологіях переробки фруктів та овочів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.18.13 – технологія консервованих продуктів. – Одеська національна академія харчових технологій Міністерства освіти і науки України, Одеса, 2004.

Дисертація спрямована на вирішення проблеми збереження у продуктах переробки фруктів та овочів біологічно активних речовин сировини на основі детального аналізу можливих втрат БАР, впливу основних факторів, термодинамічної моделі системи. У роботі запропоновано обмежене використання високотемпературних процесів, вилучення кисню, направлене комплексоутворення (пігмент – фенольні сполуки, білок – каротин, пектин – кальцій та інші) і трансформування активних функціональних груп у менш активні.

1. Доведені наукові гіпотези можливості підвищення якості харчових продуктів на основі збереження біологічно активних речовин фруктів і овочів у технологіях їх переробки на соки, концентрати зменшенням втрат сировини у ході технологічного процесу та зниженням реакційноздатності компонентів шляхом взаємодії з стабілізуючими добавками, структурної перебудови БАР і впровадження сучасних техніко–технологічних рішень. Розроблені біологічно активні добавки (бетаніну, каротину, біофлавоноїдів), вилучені з рослинної сировини у вигляді водорозчинних концентратів, котрі знижують дефіцит відповідних БАР у раціоні при збагаченні ними консервованої продукції.

2. Встановлене співвідношення БАР у сировині та готовій продукції при використанні діючих технологій переробки плодів і доведена необхідність комплексного вдосконалення процесів зберігання, попередньої підготовки сировини, вилучення соку, концентрування, консервування. Визначені втрати БАР при виготовленні соку бурякового концентрованого, концентрату каротинового, соків фруктових, відповідно – бетаніну (30…50 %), каротину (15…25 %), фенольних сполук (20…45 %) і аскорбінової кислоти (40…60 %). Доведені переваги розроблених технологій, у яких вдалось підвищити стабільність бетаніну до 90…95 %, каротину до 96…99 %, фенольних сполук до 92…96 %, аскорбінової кислоти до 75…80 %. При переробці буряку і моркви на концентрати загальна ефективність при імовірній помилці ±5,1 % складала 0,667 і 0,786 для розроблених та 0,227 і 0, 248 – для існуючих технологій.

3. Показано на основі аналізу термодинамічної моделі взаємодіючих компонентів, що основними факторами дестабілізації плодової системи при переробці фруктів і овочів на соки та концентрати є градієнти концентрацій компонентів та температури. Розроблені методи та заходи підвищення стабільності біологічно активних сполук спрямовані на зменшення хімічного та окисно-відновного потенціалів шляхом направленої міжмолекулярної взаємодії компонентів. Хімічна активність бетаніну, яка коригує зі значенням константи рівноваги, може бути знижена з 7,29 до 1,013 уведенням до розчину антиоксидантів–комплексоутворювачів.

4. Визначені константи термостійкості D та Z для кількісної оцінки ступеня руйнування пігментів під впливом температури. Величина константи Z (oС) антоціанів, бетаніну, каротину, лікопіну, хлорофілу перероблюваної сировини складає, відповідно – 28…30; 37…44; 44…59; 44…79; 41…44. Проведена математична оцінка ступеня руйнування пігментів при стерилізації та пастеризації. Обгрунтована можливість зменшення фактичного значення пігментного числа за рахунок зниження рівня рН соку. Використання стабілізаторів призводить до зменшення енергії активації утворених комплексів у 3…4 рази, що призводить до підвищення термостійкості пігментів.

5. Теоретично обгрунтоване зниження реакційноздатності фенольних сполук трансформуванням функціональних груп, основане на тому, що окисна активність рослинних пігментів залежить від особливостей їх структури. Заміна гідроксильних груп в низькомолекулярних фенольних сполуках у присутності метилтрансферази на метоксильні змінює їх окисну активність. Рекомендоване використання зерна пшениці на стадії пророщення як ферментного препарату з метилтрансферазною активністю. Методами хроматографії та спектрометрії в модельних експериментах на біофлавоноїдах різних груп (антоціанах, флавонолах, флавонах) встановлено утворення їх метоксильних ефірів під впливом МТП. У фруктових соках, одержаних з використанням метилювання, показник кольору та прозорості значно кращий, ніж у контрольних зразках (у 1,5…2 рази); вміст аскорбінової кислоти вищий на 24…33%; фенольних сполук – на 10...18 %, при майже повному (96...98 %) збереженні низькомолекулярних фенольних сполук.

6. Встановлено, що ефективність стабілізації пігментів комплексоутворенням обумовлена міцністю комплексу, яка характеризується величиною зниження окисно–відновного потенціалу (ОВП) у надлишковій кількості комплексоутворювача. Уведення до беталаїнів поліфенольних сполук та органічних кислот зсуває значення ОВП у 2...10 разів. Механізм збереження бетаніну полягає у захисній дії на нього поліфенолів та інгібіруванні ними оксидоредуктаз, що дозволяє стабілізувати бетанін на 95...99 %.

7. Встановлено, що при утворенні каротинових комплексів на гідрофільному олігомерному білку (курячого яйця та соєвого концентрату), механізм міжмолекулярної взаємодії дозволяє повніше зв’язати каротин та підвищити розчинність комплексу у водній фазі порівняно з природним на 65...85 % . Міцність рекомендованих комплексів з каротином підтверджує зниження величини ОВП (на 50 % та 60 %) і константи дисоціації комплексів з 84,75 10-1 до 12,44 10-1 і 5,8 10-1 відповідно. Для трансформування природного комплексу необхідно ввести: білка курячого яйця – 1,2 % , білка соєвого концентрату – 0,6 %.

8. Розроблено теоретичні основи захисту БАР рослинної сировини від впливу кисню повітря та його похідних. Доведено, що вакуумування сировини до тиску не вище 49…59 кПа, подальша її обробка в умовах зниженого парціального тиску кисню сприяє зсуву окисно-відновного потенціалу в сторону від’ємного та стабілізації компонентів на 15…30 %. Вихід соку зростає на 15…20 % і зменшується твердість тканини плодів (у 2,6...4,5 рази) завдяки руйнуванню клітин при адіабатному скипанні рідини при режимних параметрах вакуумування (Т=40 оС, Р=20…60 кПа).

9. Запропоновано методичні основи аналізу процесу зберігання коренеплодів перед переробкою. Застосування теорії графів дало можливість проаналізувати розподіл температур у холодильній камері при зберіганні сировини з математичним моделюванням внутрішньої та зовнішньої задач теплообміну. Показано, що визначальне значення у системі має зовнішнє температурне поле. Дотримання стабільних температурних параметрів на верхньому допустимому рівні (+ 4 оС) дозволить знизити витрати на продукування холоду без збільшення втрат сировини і пігментів за рахунок мікробіологічного пошкодження або усушки, оскільки у корі міститься на 20…30 % більше пігменту, ніж у середньому по коренеплоду.

10. Запропоновані техніко–технологічні прийоми стабілізації БАР: кріоконцентрування соку до масової частки сухих речовин 30…40 %, що дозволяє підвищити у соках масову частку червоних пігментів на 14 % порівняно з таким же концентратом, одержаним випаровуванням; застосування подрібнювально–фінішерної установки та центрифуг порівняно з машиною для протирання та пресом дозволяє підвищити сумарний показник якості у 2,1 та 2,7 рази. Обгрунтовані режимні параметри головних технологічних процесів на основі їх фізичних та математичних моделей, що дозволяє одержати продукт високої якості.

11. Розроблена та затверджена нормативна документація, ТІ та ТУ У 15.3-02071062-002-2002 «Сік – напівфабрикат буряковий кріоконцентрований заморожений», ТІ та ТУ У 15.3-02071062-009-2002 «Концентрат каротину з підвищеною водорозчинністю заморожений», ТІ та ТУ У 15.3-02071062-003-2002 «Соки фруктові барвисті консервовані». Проведено медико–біологічні дослідження продуктів та надані відповідні рекомендації щодо їх застосування.

12. Розраховано економічну ефективність від впровадження розроблених технологій. Практичне використання нової технології каротинового концентрату потребує інвестування 82285,2 грн. капітальних вкладень, які будуть окуплені за період 2,35 року. Практичне використання нової технології бурякового концентрату потребує інвестування 526934,4 грн. капітальних вкладень, які будуть окуплені за період 3,97 року. Очікуваний економічний ефект від впровадження технології фруктових соків зі стабілізованим природним забарвленням складає 176 грн. на тонну продукції.

Розроблені концентрати впроваджені на підприємствах консервної галузі (Херсонському, Новосанжарському консервних заводах та виробничій лабораторії ДНДПКІ “Консервпромкомплекс”) для збагачення соків біологічно активними добавками каротину, бетаніну та фенольних сполук, а також можуть бути використані для різноманітної продукції.

Публікації автора:

1. Тележенко Л.Н. Биологически активные вещества фруктов и овощей: сохранение при переработке. Монография / Л.Н. Тележенко, А.Т. Безусов .– Одесса: Оптимум, 2004.–268 с.

2. Помаранчевий збагачувач купажованих нектарів /О.Ф. Загібалов, Л.М. Тележенко, О.І. Дроздов , Фаяд Фаяд. // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 16.–Одеса, 1996. – С.36–39.

3. Загібалов О.Ф. Модифікована модель рецептури купажованих нектарів лікувально–профілактичного призначення / О.Ф. Загібалов, Л.М. Тележенко, О.І. Дроздов, Фаяд Фаяд // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 17.–Одеса, 1997. – С.87–91.

4. Коренная И.В. Разработка технологии каротинового концентрата из моркови / И.В. Коренная, Л.Н. Тележенко, А.Т. Безусов // Науч.тр. международ. конф. “Экология человека и проблемы воспитания молодых ученых”.– Одесса. –1997.– Ч. 2.–С.196–198.

5. Безусов А.Т. Фруктово–ягідні напої з низьким вмістом спирту лікувально–профілактичної дії / А.Т. Безусов, Л.М.Тележенко, Н.Г. Корольова // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 18.–Одеса, 1998. – С.66–67

6. Корінна І.В. Комплексна технологія переробки моркви з метою отримання каротинових концентратів./ І.В. Корінна, Л.М.Тележенко, О.В. Коваленко // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 19.–Одеса, 1999. – С.88–91.

7. Безусов А.Т. Шляхи стабілізації кольору столових буряків / А.Т. Безусов, Л.М. Тележенко, А.К. Бурдо // ДДУЕТ. Наук. праці.– Донецьк.– 1999. – С. 327–333.

8. Безусов А.Т. Стабілізація бурякового соку поліфенолами екстракту чорноплідної горобини./ А.Т. Безусов, А.К.Бурдо, Л.М. Тележенко // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 19.–Одеса, 1999. – С.91–94.

9. Бурдо А.К. Вплив різних факторів на стабільність забарвлення бурякового соку, / А.К. Бурдо, Л.М. Тележенко, А.Т. Безусов // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 20.–Одеса, 1999. – С.105–107.

10. Тележенко Л.М.. Вплив технологічної переробки на склад каротиноїдів та фенольних речовин абрикосів / Л.М.Тележенко, І.В. Пилипенко // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 20.–Одеса, 1999. – С. 112–116.

11. Тележенко Л.М. Вплив попередньої обробки плодів та додатків на окислювальні властивості соків з м,якоттю / Л.М. Тележенко, І.В. Пилипенко // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 22.–Одеса, 2001. – С. 51–55.

12. Тележенко Л.М. Окислювальні перетворення біологічно-активних речовин при переробці фруктово-ягідної сировини // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 22.–Одеса, 2001. – С. 87–90.

13. Тележенко Л.М. Вплив комплексоутворювання на окисно-відновний потенціал плодової системи// ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 23.–Одеса, 2002. – С. 10–12.

14. Безусов А.Т. Зниження активності дифенолів рослинної сировини метилюванням / А.Т. Безусов, Л.М. Тележенко, І.В. Пилипенко // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 23.–Одеса, 2002. – С. 106–109.

15. Тележенко Л.Н. Разработка технологии природных метилтрансферазных добавок из зернового сырья / Л.Н. Тележенко, А.Т. Безусов, И.В. Пилипенко // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 24.–Одеса, 2002. – С. 142–144.

16. Безусов А.Т.. Бета-каротиновий наповнювач для плодових соків і напоїв / А.Т. Безусов, Л.М. Тележенко , І.А. Устенко // Вісник. ДонДУЕТ №2.– Донецьк, 2002.– С.9–14.

17. Тележенко Л.Н. Образование биополимерных комплексов с каротином как способ его выделения и концентрирования / Л.Н. Тележенко, И.В. Коренная //Холодильна техніка і технологія.–2002.–№2.–С.66–68.

18. Тележенко Л.М. Вилучення біофлавоноїдів з насіння червоного винограду у електромагнітному полі надвисокої частоти / Л.М. Тележенко, Г.І. Палвашова, Н.П. Корольова // Вісник. ХДТУСГ.– 2002.– Вип.9.– С. 350–357.

19. Тележенко Л.М. Антиоксидантна активність плодів як фактор формування якості консервованих продуктів / Л.Н. Тележенко, І.В. Пилипенко // ДДУЕТ. Наук. праці.– Донецьк.– 2002 – С. 350–354.

20. Тележенко Л.М. Застосування концентратів барвних речовин рослинної сировини для харчових продуктів // НУХТ. Наук. праці .Вип.14.– Київ, 2003.–С.60–62.

21. Тележенко Л.Н. Обогащение сокосодержащих напитков и продуктов каротином // Хранение и переработка сельхозсырья. Теоретический журнал. – 2003. –№ 3. –С. 74–76.

22. Тележенко Л.Н. Роль температурного фактора в получении высококачественных концентратов красящих веществ из корнеплодов // Холодильна техніка і технологія.–2002.– № 5.–С.53–58.

23. Тележенко Л.Н. Вакуумирование растительного сырья как способ предотвращения окислительных преобразований биологически активных компонентов // Холодильна техніка і технологія.–2002.–№ 6.–С.88–92.

24. Биотехнологии / А.Т. Безусов, Л.Н. Тележенко, И.С. Бурдова, М.Г. Костюченко // Брутто. –2002.–№ 3.–С. 22–23.

25. Тележенко Л.Н. Термодинамические основы стабилизации биологически активных веществ при переработке плодового сырья // Холодильна техніка і технологія.–2003.–№ 2.–С.61–65.

26. Тележенко Л.Н. Влияние способа получения пюреобразной массы из фруктов на сохранение биологически активных веществ // МПА. Науч.труды..– Москва, 2003. –Вып.1.– С. 266–272.

27. Тележенко Л.М. Вплив кисню та складу плодовіх соків на окислювальні перетворення біологічно активних речових / Л.М. Тележенко, І.В. Пилипенко // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 25.–Одеса, 2003. – С. 35–37.

28. Тележенко Л.М. Проектування соків збагачених каротиновим концентратом / Л.М Тележенко, І.В. Деркач, О.І. Дроздов .// ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 25.–Одеса, 2003. – С. 37–40.

29. Безусов А.Т. Виробництво концентрованого яблучного соку та аналіз його якості / А.Т. Безусов, Л.М. Тележенко, В.М. Гіджеліцький // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 25.–Одеса, 2003. – С. 45–47.

30. Технологія та обладнання для виробництва соків підвищеної якості / С.М. Галкіна, Л.П. Сергєєва, Л.М. Тележенко, Ф.О. Федоров // ОЦНТЭИ. Науч. труды. .– Одесса, 2003.– С.38–41.

31. Розробка технології фруктових та ягідних консервів з високим вмістом БАР для дитячого харчування /А.Т. Безусов, Л.М. Тележенко, С.М. Галкіна, А.А. Крохальова, Л.П. Сергєєва // ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 26.–Одеса, 2003. – С. 37–40.

32. Гіджеліцький В.М. Вплив попередньої обробки мезги на окислення поліфенолів яблучного соку / В.М. Гіджеліцький, Л.М. Тележенко //ОДАХТ. Наук. праці. Вип. 26.–Одеса, 2003. – С. 64–66.

33. Безусов А.Т. Техніко–технологічні засоби збереження біологічно активних речовин фруктової сировини при переробці на соки та соковмісні продукти / А.Т. Безусов, Л.М. Тележенко, А.К. Гладушняк // Холодильна техніка і технологія.–2004.–№ 3.–С.58–60.

34.Тележенко Л.М. Стабілізація фенольних сполук для збереження кольору фруктових соків/ Л.М. Тележенко, І.В. Пилипенко// ОЦНТЭИ. Сб. науч. ст. – Одесса.– 2004.– С.150–155.

35. Патент 35225 А. Україна, МПК 6 С09В61/00. Спосіб виробництва червоного харчового барвника з буряку. /А.Т. Безусов, Л.М.Тележенко, А.К. Бурдо – № 99094969; Заявлено 07.09.1999; Опубл. 15.03.2001.Бюл. №2.

36. Патент 53332 А. Україна, МПК 7 А23L2/00, C09B61/00. Спосіб стабілізації пігментів соків з рослинної сировини. / Л.М.Тележенко – № 20022043536; Заявлено 28.05.2002; Опубл. 15.01.2003. Бюл.№ 1.

37. Патент 55729 А. Україна, МПК 7 А23L1/212. Спосіб одержання функціонального наповнювача з гарбуза. / А.Т. Безусов, Л.М.Тележенко, І.А. Устенко .– № 2002054315; Заявлено 27.05.2002; Опубл. 15.04.2003. Бюл. № 4.

38. Патент 54185 А. Україна, МПК 7 А23С23/00. Молочний десерт і спосіб його виробництва. / Л.М.Тележенко, З.Ю.Середнецька, Т.А. Лисогор – № 2002064535; Заявлено 01.07.2002;Опубл. 17.02.2003. Бюл. № 2.

39. Патент 55945 А. Україна, МПК 7 А23L2/02. Спосіб отримання непрозорих функціональних напоїв. / А.Т.Безусов, Л.М.Тележенко, І.А. Устенко.– № 2002076336; Заявлено 30.07.2002; Опубл. 15.04.2003. Бюл.№ 4.

40. Патент 57345 А. Україна, МПК 7 А23L2/02 Спосіб одержання фруктових соків/ А.Т. Безусов, Л.М.Тележенко, І.В. Пилипенко. – № 2002087083; Заявлено 30.08.2002; Опубл. 16.06.2003. Бюл. № 6.

41. Патент 56748 А. Україна, МПК 7 А23L3/015Спосіб обробки плодів і ягід перед добуванням соку. / А.Т. Безусов, Л.М.Тележенко, І.В. Пилипенко .– № 2002087084;. Заявлено 30.08.2002; Опубл. 15.05.2003, Бюл. № 5.

42. Патент 58967 А. Україна МПК 7 А23L2/02. Спосіб попередження потемніння концентрованого яблучного соку. / А.Т. Безусов, Л.М. Тележенко, В.М. Гіджеліцький. – № 2002129567; Заявлено 02.12.2002; Опубл. 15.08.2003, Бюл.№ 8.

43. Тележенко Л.Н. Регулирование пигментации томатной пасты при тепловой обработке и хранении / Л.Н. Тележенко, Ю.Л. Жеребин, Е.В. Лозанова // Тезисы. докладов конференции: «Химия пищевых добавок», Черновцы, Киев, 1989.– С.114.

44. Флауменбаум Б.Л. Изменение качества томатной пасты в процессе термической обработки / Б.Л. Флауменбаум, Л.Н.Тележенко, А.Т. Безусов .// Тезисы.докладов юбилейной 50-й научно-практ. конф. «Научно–технические проблемы развития агропромышленного комплекса», Одесса, 1990.–С.81.

45. Флауменбаум Б.Л. Изменение качества морковного сока в процессе термической обработки./ Б.Л. Флауменбаум, А.Т. Безусов, Л.Н. Тележенко // Тезисы докладов всесоюзного совещания «Перспективные направления в создании и внедрении новой техники и технологии для производства консервов детского питания.», Одесса, 1990.–С.76–77.

46. Тележенко Л.Н. Изменение цвета томатной пасты при ее изготовлении / Л.Н. Тележенко, В.Л. Митькова .// Науч. исследования студентов кафедры ОТИПП. М.: ВИНИТИ, 1991, с.62. Деп.16.08.91, №12.–С. 62.

47. Тележенко Л.Н. Процессы, вызывающие покоричневение томатной пасты при ее изготовлении / Л.Н. Тележенко, И. Сиколова, Ю.Л. Жеребин, В.В. Капустина// Науч. исследования студентов кафедры ОТИПП. М.:ВИНИТИ, 1991, с.62. Деп.16.08.91, №12.– С.62.

48. Тележенко Л.Н. Кинетика образования 5-оксиметилфурфурола в морковном соке при тепловой обработке. / Л.Н. Тележенко, Ж. Мораиш , А.Т. Безусов // Науч. исследования студентов кафедры ОТИПП. М.:ВИНИТИ, 1991, с.62. Деп.16.08.91, №12.– С.62.

49. Загибалов А.Ф. Совершенствование технологии купажирования нектаров в целях создания биологически ценных продуктов / А.Ф. Загибалов, Л.Н. Тележенко, Фаяд Фаяд. //. Материалы. науч. конф. «Медико-биологические аспекты разработки продуктов питания», Киев.–1993, С.115.

50. Тележенко Л.Н. Влияние различных показателей плодов и овощей на подбор компонентов при купажировании нектаров / Л.Н. Тележенко, Фаяд Фаяд, А.Ф. Загибалов // Тезисы докладов 54 конференции ОГАПТ, Одесса.–1994.–с.70.

51. Тележенко Л.М. Підвищення біологічної цінності купажованих нектарів / Л.М. Тележенко, О.І. Дроздов, О.В. Рублевська. // Тези 54 конференції ОДАХТ, Одеса.–1994.–с.49.

52. Тележенко Л.Н. Разработка купажированных нектаров с заданными свойствами для детей./ Л.Н. Тележенко, Фаяд Фаяд, А.Ф.Загибалов.// Матеріали наук.практ. конф. «Науково-технічне забезпечення збільшення виробництва конкурентно-спроможних продуктів для дитячого харчування».– ДНВО Консервпромкомплекс.–1995.–С.67–68.

53. Тележенко Л.Н. Разработка технологии апельсинового полуфабриката / .Л.Н. Тележенко, Фаяд Фаяд, А.Ф. Загибалов //Тез. докл. 55-й науч. конференции в ОГАПТ, Одесса.–1995.–С.54

54. Тележенко Л.Н. Обработка апельсиновых выжимок ферментами./ Л.Н.. Тележенко, Фаяд Фаяд, А.Ф. Загибалов // Тезисы. докладов 55-й науч. конф. ОГАПТ, Одесса.–1995.–С.53.

55. Тележенко Л.Н. Использование апельсинового полуфабриката для купажированных нектаров / Л.Н. Тележенко, Фаяд Фаяд, А.Ф. Загибалов // Тезисы международн. науч.технич. конф. посвященной 75 – летию УКРОПСОЮЗА: «Потребительская кооперация в переходный период. Проблемы и перспективы». ч.2., Полтава.– ПКИ.–1995.–С.54.

56. Тележенко Л.Н. Обогащение купажированных нектаров апельсиновым полуфабрикатом / Л.Н. Тележенко, А.Ф. Загибалов, Фаяд Фаяд // Тезисы.докладов .4-й методич. международн. конф. по экологии: «Экология. Продукты питания. Здоровье», Одесса.–1996.–С.95.

57. Тележенко Л.Н. Влияние технологии на содержание витамина С в апельсиновом пюре / Л.Н. Тележенко, Фаяд Фаяд, А.Ф. Загибалов // Тезисы. докладов.56-й науч. конф. ОГАПТ, Одесса.– 1996.–с.16.

58. Тележенко Л.Н. Влияние технологического процесса и состава сырья на стабильтность качества фруктовых нектаров / Л.Н. Тележенко, И.В. Пилипенко, З.Ю Среднецкая // Международная научно-практическая конференция: «Научные основы и практическая реализация технологий получения натуральных структурообразователей», Краснодар, 23–24 мая 2002.–С.33–35.

59. Тележенко Л.М. Запобігання потемнінню фруктових соків метилюванням / Л.Н. Тележенко, І.В. Пилипенко // Міжнародна наук.–практ. конф. “Динаміка наукових досліджень”, Дніпропетровськ–Дніпродзержинськ–Харків, 28 жовтня–4 листопада 2002, т.15.– С. 24–25.

60. Telezhenko L.The effect of fruit flavonoids as natural Antioxidants with emphasis on food organoleptic properties/L.Telezhenko, I. Pilipenko // XXI International Conf. on Polyphenols, Marrakech – Morocco, September 9–12, 2002.. Vol. 1.– Morocco.–2002.–p.217.

Особистий внесок:

1) Проведення літературного пошуку, теоретичне обгрунтування основ стабілізації БАР, керівництво і участь в експериментальних дослідженнях, узагальнення результатів, підготовка матеріалів до публікації (поз. 1, 10, 12, 13, 15, 17, 18, 20–23, 29, 32, 35).

2) Керівництво і участь в експериментальних дослідженнях, узагальнення результатів, підготовка матеріалів до публікації (поз.2, 3, 4, 5, 7, 11, 24, 28, 45–50, 57).

3) Організація і участь в експериментальних дослідженнях, обробка матеріалів та їх підготовка до публікації (поз. 6, 8, 14, 16, 19, 27, 51, 52).

4) Керівництво експериментом, складення опису винаходу, складення та редагування формули винаходу, теоретичне обгрунтування запропонованого рішення ( поз. 34, 36–39, 40, 41).

5) Розробка методології досліджень, коригування експерименту, обгрунтування вагомості впливу різних показників на стабільність БАР (поз. 9, 30,31, 33, 42–44, 53–56, 58, 59).