Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


375. Чердаков Володимир Анатолійович. Науково-методичні основи формування корпоративного сектору в процесі приватизації: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

ЧЕРДАКОВ В.А. Науково-методичні основи формування корпоративного сектору в процесі приватизації.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою - Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Київ, 2005.

Робота присвячена розробці механізму державного регулювання формування корпоративного сектору економіки в процесі її ринкової трансформації, що грунтується на забезпеченні узгодженості промислової, конкурентної, інноваційної та приватизаційної політики, вдосконаленні законодавства, посиленні державного впливу стосовно стратегічно важливих підприємств.

В дисертації уточнено методику визначення питомої ваги державного сектору, розглядаються питання реалізації інтересів держави в корпоративних структурах стратегічно важливих сфер економічної діяльності, формування прогресивної структури власників приватизованих підприємств та демократизації власності; розроблені методичні підходи щодо проведення оцінки позитивних і негативних наслідків концентрації на основі розрахунку узагальнюючого показника суспільного очікуваного ефекту від концентрації суб’єктів господарювання тощо.

Дисертаційна робота спрямована на розв’язання важливої економічної проблеми формування конкурентноспроможного корпоративного сектору національної економіки в процесі приватизації. Вона узагальнює і розвиває науково-методичні питання формування корпоративного сектору та містить пропозиції стосовно вдосконалення державного регулювання цього важливого аспекту економічної політики.

Виконане дослідження дозволяє зробити наступні висновки.

1.Корпоративний сектор, якій в країнах ринкової економіки представляє собою переважно акціонерні товариства та їх інтеграційні структури, відіграє провідне місце завдяки притаманним йому позитивним якостям, зокрема спроможності акумулювання значних фінансових ресурсів, обмеженої відповідальності власників цінних паперів, стійкості стосовно зміни структури власників; можливості залучення до управління кваліфікованих фахівців.

2. З позицій узгодження чинного законодавства зі світовою практикою пропонується таке визначення поняття корпорації як структурного елемента корпоративного сектора: корпорація представляє собою господарське товариство (акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю) або добровільне об’єднання окремих підприємств, яке створене на основі інтеграції капіталу фізичних чи юридичних осіб та функціонує як самостійний господарюючий суб’єкт, що має права юридичної особи і здійснює виробничу, науково-дослідну, комерційну діяльність, у тому числі і централізоване регулювання діяльності його учасників.

3. Елементами корпоративного сектору є господарські товариства як недержавного, так і державного секторів економіки. При цьому достатньо широкий підхід до визначення розмірів корпоративного сектору в національному законодавстві дозволяє в його межах виділити акціонерний сектор, оскільки саме суб’єкти господарювання у формі акціонерних товариств та похідних від них є найбільш важливим елементом ринкової економіки.

4. Важливим елементом державного сектору є державна корпоративна власність. Разом з тим, методичні підходи до визначення розмірів державного сектору мають суттєві недоліки. Автором обгрунтовується пропозиція щодо визначення розмірів державного сектору як середньоарифметична величина питомої ваги таких показників як обсяг реалізованої продукції, робіт послуг у діючих цінах (без ПДВ та акцизу); вартість активів та середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу.

5. На формування корпоративного сектору економіки суттєво впливає приватизація, в процесі якої закладається як структура власників, так і ефективність функціонування акціонерних товариств, а також потенціал їх розвитку. В природних умовах формування акціонерних товариств та їх конкурентоспроможність зумовлена прогресивністю (інноваційністю) та ефективністю бізнес-ідея, тоді як в процесі ринкових перетворень вона в значній мірі знаходиться в залежності від дієздатності та конкурентоспроможності підприємств, а також створення сприятливих умов для їх розвитку в постприватизаційному періоді (зокрема, завдяки передприватизаційній підготовці, відокремленню від підприємства соціальної сфери та непрофільних виробництв).

6. При розробці і реалізації політики приватизації, котра є визначальним чинником формування конкурентоспроможного корпоративного сектору національної економіки, необхідно передбачати можливість подальшого розвитку як в розрізі галузей (тобто, при формуванні умов створення “ланцюгів” приросту вартості за рахунок програми розвитку відповідних галузей), так і територіальних угруповань (використання кластерного методу). При такій методології здійснення приватизації будуть закладені надійні основи для розвитку конкурентоспроможних суб’єктів господарювання.

7.Важливим аспектом формування структури власності є посилення ролі держави в управлінні і розвитку корпоративних структур, зокрема шляхом визначення оптимального розміру державного пакету акцій чи впровадження механізму “золотої” акції (для забезпечення в окремих випадках заходів державного впливу за їх функціонуванням), а також запропонованого механізму перерозподілу власності та «вибракування» неефективних власників, що особливо актуально стосовно стратегічно важливих підприємств. Захисту майнових прав держави в процесі приватизації повинно також сприяти вдосконалення порядку формування холдингових компаній шляхом передачі до них не пакетів акцій, а лише прав користування на управління цими активами.

8. Забезпеченню реалізації принципу соціального партнерства в сфері відносин власності повинно сприяти здійснення заходів щодо розширення власності працівників. Для цього в роботі розглядаються різні моделі формування власності працівників та пропонуються заходи щодо посилення їх ролі у діяльності господарств.

9. В процесі приватизації не була в повній мірі врахована вартість нематеріальних активів (зокрема, ринкова вартість інтелектуальної власності, а також службової і комерційної таємниці, ноу-хау тощо). Тому доцільним є здійснення переоцінки вартості нематеріальних активів підприємств (особливо високотехнологічних, що є стратегічно важливими для держави і знаходяться в процесі ринкової трансформації) на основі застосування їх експертної оцінки (зокрема, на рівні питомої ваги нематеріальних активів у активах аналогічних іноземних товаровиробників, котрі мають аналогічні показники виробничої потужності, обсягу виробництва та якості продукції чи частки на ринку).

10. Важливою аспектом формування корпоративного сектору в процесі приватизації є врегулювання питань створення і функціонування корпоративних структур холдингового типу, більш виваженого застосування стосовно них заходів антимонопольного регулювання, впровадження державної статистичної звітності, котра забезпечувала б відслідковування процесів створення і функціонування холдингових компаній, що необхідно для здійснення державного регулювання цих важливих аспектів економічного розвитку. В процесі дослідження розроблені методичні підходи для проведення оцінки позитивних і негативних наслідків концентрації суб’єктів господарювання, що можуть бути використані в процесі корпоратизації та приватизації.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях та монографіях:

1.Чердаков В.А. Механізм “золотої” акції та доцільність його введення в Україні // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип. 12 /Наук. ред. І.К.Бондар. – К.- НДЕІ. - 2001. – С.45-47 (0,4др.арк).

2. Чердаков В.А. Інвестиційні аспекти розвитку корпоративного сектору економіки // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Спеціальний випуск.17/Наук. ред. І.К.Бондар.Ч.1–К.- НДЕІ.-2002. –С.118-120 (0,2 друк.арк).

3. Чердаков В.А. Функціонування корпоративного сектору економіки України // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип. 19 /Наук. ред. І.К.Бондар.– К.- НДЕІ.- 2002. –С.125-128 (0,4 друк.арк.).

4. Чердаков В.А. Вдосконалення регулювання діяльності державних холдингових і акціонерних компаній// Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип. 12 /Наук. ред. І.К.Бондар. – К.- НДЕІ. - 2003. –С.94-95 (0,3 друк.арк.).

5. Рудченко О.Ю., Омельянчик Н.І., Катрушин Б.М., Чердаков В.А. Стратегічно важливі підприємства: критерії визначення та державне регулювання //Україна: аспекти праці.–2003. - №5 –С.35-46 (особистий внесок автора – пропозиції стосовно впровадження механізму “золотої“ акції щодо стратегічно важливих підприємств; належить автору – 0,2друк.арк).

6. Чердаков В.А. Формування власності працівників в процесі грошового етапу приватизації //Україна: аспекти праці.–2003.- №8 – С.36-40 (0,7 друк.арк.)

7. Реформування відносин власності в Україні: Монографія. /Під редакцією О.Ю.Рудченка, С.Ю. Лєдомської. – К.: КФ ДП НДЕІ Мінекономіки та з питань європейської інтеграції. – 2004. – 502с.(підрозділи: 1.2, 2.2, 4.3, 4.4, 6.1, 7.3, 7.4; співавтори: О.Ю.Рудченко, С.Ю. Лєдомська, Катрушин Б.М., Омельянчик Н.І.,Подоляка Г.В., Полюн Л.Р.; особистий внесок автора – методичні підходи до оцінки розмірів державного сектору; питання впровадження механізму “золотої” акції; формування прогресивної структури власників; розширення власності працівників; облік державних корпоративних прав; належить автору– 1,2 др. арк.).

в інших виданнях:

8. Чердаков В.А. Реформування промислових підприємств у процесі корпоратизації і приватизації // Теорія та практика управління у трансформаційний період: Тези доповідей всеукраїнської наук.-практ. конф.- Т.3. Промислові підприємства в умовах економічної трансформації. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2001. – С.169-173 (0,1др.арк.).

9. Омельянчик Н.І, Рудченко О.Ю. Чердаков В.А. Державні холдингові й акціонерні компанії як об’єкт управління // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнародною участю. - К.:Вид-во УАДУ, 2002.-С.245-247(особистий внесок автора – пропозиції щодо захисту прав держави; належить автору – 0,1др.арк.).

10. Чердаков В.А. Сприяння формуванню холдингових компаній в процесі приватизації.- С.119-122 // Теорія і практика формування і розвитку корпоративного сектора економіки. – Збірник тез і виступів на Першій міжнародній науково-практичній конференції. Київ – 2003. – 143с.(0,1др.арк.)

11. Чердаков В.А. Формування конкурентноспроможного корпоративного сектора в процесі ринкової трансформації економіки // Тези міжнародної науково-практичної конференції “Інноваційно-інвестиційні моделі трансформації перехідних суспільств /Під. ред. Федоренка В.Г.- Біла Церква, Ешке О.М., 2003- С.177-182(0,2 друк. арк.)

12. Чердаков В.А. Стан корпоративного сектора економіки та напрями активізації його інвестування//Доповіді міжнародної науково-практичної конференції “Інноваційно-інвестиційні моделі трансформації перехідних суспільств ”Випуск №3.- Київ. –ІПК ДСЗУ, 2003. – С.228-231 (0,1друк.арк.)