Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Давиденко Сергій Васильович. Науково-методичні основи формування податкових надходжень бюджету: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України. - К., 2002. - 172арк. - Бібліогр.: арк. 161-170.



Анотація до роботи:

Давиденко С.В. Науково-методичні основи формування податкових надходжень бюджету. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою. Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено удосконаленню системи формування податкових надходжень зведеного бюджету України. У роботі визначено зміст державного регулювання через систему оподаткування, формування та прогнозування показників статей податкових надходжень бюджету, його завдання та підходи до практичної реалізації. Проведено аналіз динаміки формування та виконання доходної частини зведеного бюджету, її податкової складової. Доведено, що тенденція зниження частки валового внутрішнього продукту, що розподіляється через бюджет, зумовлюється слабкою регулюючою функцією оподаткування.

Запропоновано модель формування та прогнозування статей податкових надходжень бюджету. Основну увагу зосереджено на удосконаленні прогнозування показників, що виступають базами оподаткування основними податками. Здійснено прогноз основних статей податкових надходжень зведеного бюджету на 2003-2005 рр. з урахуванням наявних передумов та припущень щодо реалізації податкової і бюджетної політики.

  1. Система оподаткування є універсальним інструментом всебічного та об’єктивного забезпечення економічного розвитку суб’єктів господарювання та соціального захисту населення, практична значимість якого визначається при формуванні податкових надходжень зведеного бюджету країни. Податки являють собою фінансові відносини між державними законодавчими і виконавчими органами влади та платниками податків з приводу обов’язкового нарахування і сплати в грошовому вимірі частини фінансових ресурсів, що одержані та використовуються платниками податків у процесі їх діяльності для формування доходної частини зведеного бюджету і фінансування законодавчо закріплених бюджетних видатків.

  2. У структурі доходів зведеного бюджету України останніх років відбувається зростання питомої ваги неподаткових надходжень та значне зменшення податкових надходжень. Такий розподіл джерел фінансових ресурсів бюджету характеризує комерційно-адміністративну діяльність держави, що лише посилює нерівномірність податкового та бюджетного навантаження на суб’єктів господарювання. Це ускладнює об’єктивність формування показників доходної частини бюджету і їх прогнозування на перспективу.

  3. При формуванні та прогнозуванні обсягів податкових надходжень бюджету слід враховувати взаємозв’язок між окремими складовими розрахунку статей податкових надходжень – показників щодо баз оподаткування, ставок податків, пільг у розрізі форм власності, галузей та секторів економіки тощо. Для цього в дисертації розроблені рівняння розрахунку основних статей податкових надходжень, які дозволяють досліджувати і виявляти взаємозв’язок дії різних складових баз оподаткування та податкових нормативів щодо окремої статті; визначати і враховувати широке коло показників, які виступають факторами впливу щодо формування обсягів податкових надходжень.

  4. При формуванні проекту бюджету необхідно використовувати методи, що дозволяють проводити багатоваріантні розрахунки показників доходної і видаткової частин. У роботі запропоновано метод прогнозування податкових надходжень, що побудований на регресійних рівняннях та коефіцієнтах, які визначають залежність прогнозованих показників від обраних для моделі факторів. Цей метод являє собою дієвий інструментарій визначення напрямів впливу макроекономічного середовища на обсяги баз оподаткування та пріоритети державного регулювання економіки.

  5. Регулююча роль оподаткування забезпечується пріоритетністю податкових надходжень у доходах зведеного бюджету. Очікується, що на середньострокову перспективу частка податкових надходжень в структурі доходної частини зведеного бюджету зростатиме, що можна оцінити як позитивну тенденцію. При формуванні ж самих податкових надходжень орієнтиром має бути поступове зростання питомої ваги прямих податків – прибуткового податку з громадян, податку на прибуток, плати за землю, податку з власників транспортних засобів.

  6. З метою обґрунтування заходів державного регулювання оплати праці розроблено коефіцієнти взаємозв’язку надходжень від прибуткового податку з громадян, відрахувань на обов’язкове державне пенсійне та соціальне страхування від параметрів оподаткування фонду оплати праці як бази оподаткування. Результати розрахунків таких коефіцієнтів дозволили визначити, що лише суттєве зростання бази оподаткування, якою є фонд оплати праці, дозволить узгодити та збалансувати інтереси юридичних і фізичних осіб та держави.

  7. Кардинальним кроком реформування державного регулювання щодо політики оплати праці може бути запропонована система оподаткування доходів громадян. Механізм розрахунку ставки єдиного соціального збору як різниці між граничним рівнем оподаткування витрат на оплату праці і ставкою прибуткового податку з громадян, розрахованою за прогресивною шкалою, дозволить обмежити податкове навантаження на виплачувану заробітну плату, та стимулюватиме її легалізацію, що сприятиме зростанню доходної бази бюджету та соціальних фондів.

  8. Дієвим інструментом державного регулювання економіки має стати цільове податкове кредитування тих суб’єктів господарювання, які ефективно реалізують соціальні, екологічні та інноваційні програми регіонального і загальнодержавного значення. Запропонований в роботі метод визначення цільових податкових кредитів з метою забезпечення реалізації таких програм дозволить більш обґрунтовано формувати і прогнозувати обсяги податкових надходжень бюджетів в системі бюджетного планування та прогнозування.

Публікації автора:

  1. Давиденко С.В. Податки в системі бюджету: проблеми та напрямки реалізації //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник статей молодих учених. Вип.4 / Наук.ред. І.К.Бондар. – К., 1997. - С.11-23.

  2. Давиденко С.В. Прогнозування величини прибутку як бази оподаткування податку на прибуток //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник статей молодих учених. Вип.6 / Наук.ред. І.К.Бондар. – К., 1998. - С.95-103.

  3. Бабич Л.М., Барсук Р.П., Давиденко С.В., Остапенко Л.В. Податкове реформування в Україні:напрямки удосконалення // Економіка України, №8. – К.: "Преса України". – 1998. - С.9-22. Особистий внесок – аналіз податкового законодавства, пропозиції щодо напрямків удосконалення прямого оподаткування;

  4. Бабич Л.М., Барсук Р.П., Білостоцька В.О., Давиденко С.В., Остапенко Л.В. Формування доходної частини бюджету: методи та моделі. – К.: Нора-прінт, 1998. – 88 с. Особистий внесок – аналіз податкової системи, формалізація основних статей податкових надходжень, організація побудови моделі доходів зведеного бюджету.

  5. Давиденко С.В. Особливості податкового законодавства України та основні вимоги щодо удосконалення /Матеріали науково-практичної конференції "Проблеми та шляхи розвитку податкової системи України" – м.Ірпінь, травень 1998р. – С.70-72.

  6. Давиденко С.В. Бюджетні надходження в умовах формування сучасної податкової системи //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник статей молодих учених. Вип.7/Наук.ред. І.К.Бондар. – К.,1999.–С.68-80.

  7. Фінанси і бюджет. Розділ 12, Т.1.Основні напрями, пріоритети і показники економічного і соціального розвитку. Державне регулювання економіки / Прогнозування і розробка програм: Метод.посіб./ В.Ф.Бесєдін та інші; За ред. В.Ф.Бесєдіна. – К.:Наук.світ., 2000. – с. 209-225. Особистий внесок – методи розрахунку податкових надходжень до бюджету.

  8. Бабич Л.М., Давиденко С.В. Оплата праці як база оподаткування в сучасних економічних умовах //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип.9 / Наук.ред. І.К.Бондар. – К., 2000. – С.137-143. Особистий внесок – аналіз взаємозв’язку баз оподаткування, обґрунтування коефіцієнтів залежностей обсягів оплати праці та параметрів оподаткування.

  9. Давиденко С.В. Методичні підходи прогнозування прибутку прибуткових підприємств //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип.10 / Наук.ред. І.К.Бондар. – К., 2000. –С.78-83.

  10. Давиденко С.В. Оподаткування оплати праці в контексті Податко-вого та Бюджетного кодексів //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип.15/Наук.ред. І.К.Бондар.–К.,2001.–С.88-95.