Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Пічик Катерина Валеріївна. Науково-методичні основи прогнозування ринку устаткування (на прикладі верстатобудування України): дисертація канд. екон. наук: 08.07.01 / Науково- дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Пічик К.В. Науково-методичні основи прогнозування ринку устаткування (на прикладі верстатобудування України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – економіка промисловості. - Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. – Київ, 2003.

Дисертаційне дослідження присвячено удосконаленню методики здійснення середньострокового прогнозування ринку продукції верстатобудування у відповідності до умов переходу України на інноваційну модель розвитку. Проаналізовані особливості промислового ринку. а саме ринку технологічного устаткування, до якого відноситься продукція верстатобудування та специфіку попиту на неї. Розглянуто сучасний стан функціонування верстатобудівної підгалузі. Розроблено модель середньострокового прогнозування ринку устаткування підгалузі верстатобудування. На підставі запропонованої моделі визначено потенційний внутрішній ринок на основі розрахованої потреби за напрямками споживання: формування парку; заміна зношеного; створення обмінного фонду; комплектування об’єктів інвестування та на експорт. Визначено невідповідність між потенційним та реальним ринком продукції верстатобудування у підгалузі. Означені шляхи створення сприятливих умов інноваційної діяльності вітчизняних виробників верстатної техніки.

Дисертаційна робота присвячена аналізу теоретичних, методичних та практичних питань прогнозування ринку продукції верстатобудування, розробці моделі середньострокового прогнозування та обґрунтуванню прогнозу потенційного ринку устаткування підгалузі верстатобудування України, що дало змогу зробити наступні висновки:

  1. Визначальною особливістю верстатобудування є багатономенклатурний характер виробництва. Впровадження Класифікатора видів економічної діяльності, викликало необхідність уточнення поняття устаткування підгалузі верстатобудування, в якому більш повно відображені діючі виробництва продукції цієї підгалузі.

  2. Перехід до ринку зумовив зміни багатьох елементів економіки, притаманних командній системі. Не дивлячись на це, для визначення потреби в устаткуванні зберігається актуальність використання норм та нормативів з пристосуванням їх до ринкових умов.

  3. На основі аналізу застосовуваних моделей прогнозування потреби в устаткуванні встановлено, що вони не враховують: зміну структури економіки; обсягів робіт і їх трудомісткості та машиноємності при виробництві кінцевої продукції; інновації в техніці, технології й організації виробництва, які планується здійснити в галузях-споживачах; ув'язування перспективної потреби з галузевими показниками виробництва та інвестування.

  4. В дисертації запропоновано методику, яка передбачає розрахунки потенційного внутрішнього ринку продукції верстатобудування. На основі вказаної методики розроблено модель середньострокового прогнозування ринку устаткування для верстатобудування, яка включає показники та формули для розрахунку норм та потреби в устаткуванні за різними напрямками його споживання.

  5. Розроблено програму на базі Microsoft Excel, яка дозволяє підвищити якість прогнозування та планування потреби в устаткуванні як на рівні підприємства (де отримані результати будуть найбільш точними), так і на всіх більш високих рівнях управління економікою (підгалузь, галузь), а також ринку продукції верстатобудування.

  6. Важливим для забезпечення успішного експортування продукції є врахування факторів, що впливають на нього. Виявлені фактори можна об’єднати в групи по рівню їх впливу на ефективність експорту: а) якість, надійність, сервіс; б) ім’я фірми та ціна виробів; в) удосконалення виробництва, як запорука підвищення якості.

  7. З метою створення сприятливих умов для вітчизняних виробників продукції верстатобудування та забезпечення їх економічних інтересів необхідно: проводити бізнес-форуми, конференції, зустрічі, що сприяло б створенню позитивного іміджу України; на державному рівні створювати представництва вітчизняних верстатобудівних підприємств та приймати участь в тендерах зарубіжних країн, вживати заходів щодо недопущення вивезення унікального незадіяного устаткування з України.

  8. Дослідження дозволило зробити висновок, що потенційний ринок устаткування не відповідає реальному, тобто потреба в ньому перевищує попит. За даними опитування керівників заводів вони не можуть придбати потрібне їм устаткування, що пов’язано з незадовільним фінансовим станом багатьох підприємств підгалузі. Тобто, реальний ринок продукції верстатобудування, забезпечений платоспроможним попитом, складає 30-35% від потенційного. Це підтверджується порівнянням необхідного обсягу інвестицій в устаткування з запланованим. Дефіцит інвестицій складатиме: в 2003 р. – 221,0 млн. грн., в 2005 р. – 345,2 млн. грн., а в 2007 р. – 263,4 млн. грн., або 32-41%.

  9. Для задоволення потреб верстатобудівної підгалузі та експорту потенційний ринок продукції верстатобудування зросте з 13708 шт. в 2003 р. до 17807 шт. в 2007 р. Це дозволить збільшити коефіцієнт завантаження виробничих потужностей профільною продукцією на 20–26%.

Публікації автора:

в наукових фахових виданнях:

  1. Пічик К.В. Верстатобудування як фактор розвитку машинобудування та підвищення його потенціалу. // Збірник наукових праць. “Формування ринкових відносин в Україні” Випуск 12. Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, К., - 2001. – с. 152-158.

  2. Пічик К.В. Стандартизація, сертифікація, системи якості як інструменти підвищення конкурентоспроможності продукції верстатобудування.// Збірник наукових праць. “Формування ринкових відносин в Україні” Випуск 14. Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, К.,-2001.-с. 114-119.

  3. Пічик К.В. Інноваційний шлях розвитку машинобудування. // Міжгалузевий науково-технічний журнал “Проблеми науки” №7. Київ ЦНТЕІ Міністерства освіти і науки України, Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України, К., - 2002. – с. 44-52.

  1. Пічик К.В. Верстатобудування як складова експортного потенціалу України. //Збірник наукових праць. “Формування ринкових відносин в Україні” Випуск 17. Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, К., - 2002. - с. 50-55.

  2. Пічик К.В. Оцінка моделей, методів та показників визначення потреби в устаткуванні. //Журнал “Економіст” №8., Колегіум, К., - 2002. - с. 54-56

  3. Пашута М.Т., Пічик К.В. Прогнозування попиту на устаткування в умовах інноваційного розвитку економіки. // Міжгалузевий науково-технічний журнал “Проблеми науки” №10. Київ ЦНТЕІ Міністерства освіти і науки України, Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України, К., - 2002. – с. 50-58.

Дисертанту належить розробка щодо застосування машиноємності виробничої програми в формулі визначення парку устаткування.

  1. Пашута М.Т., Пічик К.В. Модель прогнозування попиту на устаткування в умовах інноваційного розвитку економіки. // Міжгалузевий науково-технічний журнал “Проблеми науки” №12. Київ ЦНТЕІ Міністерства освіти і науки України, Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України, К., - 2002. – с. 51-57.

Дисертантом розроблена модель середньострокового прогнозування ринку устаткування.

в інших виданнях:

  1. Пічик К.В. Цільові комплексні програми як фактор розвитку верстатобудування України. Матеріали науково-практичної конференції „Стан та засоби підвищення ефективності підприємницької діяльності”. // Миколаїв: МРЦПБ.- „Олді-плюс”. – 2001. – с. 72-78.

  2. Пічик К.В. Верстатобудування як складова інноваційного потенціалу. Наукові праці МАУП / Редкол.: М.Ф. Головатий (голов. ред.) та ін. – К.: МАУП, 2002. – с. 80-83.