Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси та обладнання харчових, мікробіологічних та фармацевтичних виробництв


Марценюк Олександр Степанович. Науково-технічні основи інтенсифікації масообміну в газорідинних апаратах з регулярними насадками : дис... д-ра техн. наук: 05.18.12 / Національний ун-т харчових технологій. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Марценюк Олександр Степанович. Науково-технічні основи інтенсифікації масообміну в газорідинних апаратах з регулярними насадками. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.18.12 – процеси й обладнання харчових, мікробіологічних і фармацевтичних виробництв. Національний університет харчових технологій, Київ. – 2005.

Дисертацію присвячено інтенсифікації масообміну, розробленню та експериментальному дослідженню перфорованих зубчастими отворами нових видів регулярних насадок на основі аналізу роботи масообмінних протитечійних насадкових колон і коливально-хвильових та поверхневих явищ у газорідинних системах.

Розглянуто закономірності руху неперервних і динамічних хвиль та взаємодії їх, проаналізовано ефекти в стисливих двофазних потоках під час проходження динамічних хвиль. Виведено капілярні співвідношення і встановлено визначальний лінійний розмір, що дорівнює капілярній сталій, для конструювання регулярних насадок із зубчастими отворами.

Наведено результати експериментальних досліджень гідродинамічних і масообмінних характеристик запропонованих насадок трьох типових різновидів, проаналізовано особливості їх застосування та розроблено методику конструювання.

  1. На основі огляду літератури та теоретичного аналізу коливально - хвильових і поверхневих явищ у газорідинних системах запропоновано і реалізовано новий метод інтенсифікації масообміну висіканням у листах регулярних насадок зубчастих отворів, за допомогою яких плівкова течія замінюється на краплинно-плівкову.

  2. Виходячи з аналізу і систематизації відомих з гідромеханіки закономірностей поширення неперервних і динамічних хвиль за моделлю одновимірного гомогенного середовища, розроблено концепцію про доцільність використання динамічних хвиль та уповільнених стрибків ущільнення для інтенсифікації масообмінних процесів у газорідинних системах. Розраховано зміну параметрів газорідинної системи (швидкості, густини, тиску, температури) внаслідок уповільненого стрибка ущільнення. Показано, що неперервні й динамічні хвилі, та ефекти Марангоні, які утворюються внаслідок локальних нестаціонарностей масообміну, можуть змінювати гідродинамічні умови й інтенсивність масообміну, що знижує точність моделювання масообмінних процесів на гідродинамічних стендах.

3. Показано, що сили поверхневого натягу забезпечують зв’язок між фізико-хімічними, гідродинамічними і тепломасообмінними процесами на міжфазній поверхні та всередині рідкої фази, суттєво впливають на ефективність масообміну і можуть бути використані для інтенсифікації масообміну в газорідинних системах, у яких визначальний геометричний розмір частинок дисперсної фази співмірний або менший від капілярної сталої.

4. Експериментально підтверджено зв’язок між характером течії рідини, гідравлічним опором та інтенсивністю масообміну в апаратах з насадками трьох типів.

5. Запропоновано класифікацію та встановлено межі існування таких режимів утворення крапель при стіканні рідини з зубців: рівноважного, вільного, резонансного, ланцюгового, струменевого. Для однофазної течії рідини в досліджених насадках встановлено існування та межі реалізації не описаних раніше режимів краплинно-плівкової течії: з ініційованою течією крапель, з ініційованою течією крапель і ділянками ланцюгової течії, окремими струмінцями, широкими струменями.

6. В умовах краплинно-плівкової течії протитечійний газовий потік взаємодіє з рідиною інтенсивніше, ніж в умовах плівкової течії. Запропоновано класифікацію інтенсивностей взаємодії фаз: слабка, відчутна, інтенсивна, сильна. В зонах інтенсивної і сильної взаємодій фаз встановлено існування нових режимів краплинно-плівкової течії: з рівномірною, нерівномірною і нестійкою течіями крапель.

7. Аналізом кривих відгуку на імпульсне введення індикатора встановлено, що за відношенням максимальної і середньої швидкостей краплинно-плівкова течія належить до перехідної зони між ламінарним і турбулентним режимами.

8. Встановлено, що насадка із зубчастими отворами без будь-яких додаткових конструктивних елементів є найдосконалішою щодо використання енергії газового потоку для інтенсифікації масообміну і ефективнішою за плоскопаралельну насадку.

9. Насадка із зубчастими отворами і гофрами має вищий питомий гідравлічний опір, ніж насадка без гофрів. Її можна рекомендувати для процесів з переважаючим опором масопередачі у газовій фазі та для апаратів з нестабільним поданням зрошення.

10. Насадку із зубчастими пелюстками не доцільно використовувати в апаратах з обмеженими перепадами тиску, але вона може замінити нерегулярні насадки, забезпечуючи при цьому значно нижчий гідравлічний опір і вищу пропускну спроможність.

11. Розв’язанням рівнянь балансу об’ємних і поверхневих сил встановлено капілярні співвідношення та визначальний геометричний розмір для розрахунку конструктивних елементів насадок. Цей розмір дорівнює капілярній сталій. Розглянуто особливості конструювання насадок досліджених різновидів.

12. На розроблені конструкції одержано 17 авторських свідоцтв СРСР та 16 патентів України. Апарати з дослідженими насадками впроваджено у виробництво на чотирьох підприємствах харчової промисловості. Технічну документацію на насадки використано механічним заводом при виготовленні обладнання для спиртової та виноробної промисловості.

Результати досліджень відображено в підручнику і двох навчальних посібниках з процесів і апаратів харчових виробництв.

Публікації автора:

Монографія

1. Марценюк А.С., Стабников В.Н. Плёночные тепло- и массообменные аппараты в пищевой промышленности. – М.: Лёгкая и пищ. пром-ть, 1981. – 160 с.

Особистий внесок: узагальнення і викладення матеріалу, який відноситься до масообміну, будови і роботи регулярних насадок і плівкових масообміних апаратів та методів підвищення їх ефективності.

Підручник

2. Процеси і апарати харчових виробництв: Підручник / За ред. проф. І.Ф.Малежика. – К.: НУХТ, 2003. – 400 с. (Здобувачем написано розділ “Сорбція”, с. 267–297, та у співавторстві з О.Т. Лісовенко розділ “Перемішування”, с. 119–139).

Особистий внесок у розділ “Перемішування”: узагальнення питань перемішування рідких середовищ помірної в’язкості та сипких матеріалів, введення поняття про масштабний рівень перемішування, яке використане в розробленій класифікації механічних мішалок, а в дисертаційній роботі - в класифікації методів застосування коливань для інтенсифікації процесів абсорбції.

Навчальні посібники

3. Проектирование процессов и аппаратов пищевых производств / Под. ред. В.Н. Стабникова. – К.: Вища шк., 1982. – 199 с. (Здобувачем написано розділ “ Абсорбция”, с. 146–166).

4. Проектиране на апарати и уредби за хранително-вкусовата и биотехнологичната промишленност. (Ръководство) / Под общата ред. на проф.

В. Стабников и доц. К. Коларов. / А. Николаев, А. Марценюк, В. Заднепряный, П. Лобода, П. Немирович, П. Цыганков, Д. Дамянов, Д. Желязков, К. Динков, К. Коларов, М. Керезиева-Ракова, Н. Менков, К. Паскалев. – Пловдив, / Акад. изд. при ВСИ, 1998. – 353 с. (Здобувачем написано розділ “ Абсорбционни уредби”, с. 245–269).

Брошура

5. Марценюк А.С. Разработка и применение регулярных насадок в противоточных плёночных массообменных аппаратах. – М.: ЦНИИТЭИпищепром, 1975. – 32 с.

Статті в фахових наукових журналах

і збірниках наукових праць

6. Стабников В.Н., Марценюк А.С. Конструирование регулярных перфорированных насадок для пленочных массообменных аппаратов // Хим. машиностроение. Республ. межвед. научно-технич. сб. – 1975. – Вып. 21. – С. 13–20.

Особистий внесок: концепція моделі інтенсифікації масообміну за рахунок зменшення товщини пристінного пограншару під час утворення крапель та обтікання рідиною турбулізуючих елементів насадки.

7. Марценюк А.С., Стабников В.Н. О гидравлических сопротивлениях и массообмене в колонне с регулярной пластинчатой насадкой // Изв. вузов СССР. Пищ. технология. – 1976. – №5. – С. 101–105.

Особистий внесок: експериментальні дослідження та їх обробка, порівняння робочих характеристик насадок.

8. Марценюк А.С., Стабников В.Н. Исследование массообмена в газовой фазе на регулярной насадке с зубчатыми отверстиями // Пищ. пром-сть. Респ. межвед. научно-техн. сб. – К.: Техніка. – 1979. – Вып. 25. – С. 17–20.

Особистий внесок: експериментальні дослідження, обробка та інтерпретація їх результатів.

9. Марценюк А.С., Стабников В.Н. Рабочие характеристики насадки с зубчатыми отверстиями // Пятая всесоюз. конф. по теории и практике ректификации. – Северодонецк. – 1984. – Ч. 2. – С. 117–119.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, узагальнення результатів.

10. Марценюк А.С. Об интенсификации массоотдачи в жидкой фазе при ламинарном гравитационном плёночном течении // Пищ. пром-сть. Республ. межвед. научно-техн. сб. — К.: Техніка. – 1986. – Вып. 32. – С. 18–22.

11. Марценюк А.С. Регулярные перфорированные насадки и их использование в спиртовой промышленности // Изв. вузов СССР. Пищ. технология. – 1986. – № 6. – С. 73–77.

12. Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н. Определение размеров зубьев в отверстиях листовых насадок // Пищ. пром-сть. Респ. межвед. научно-техн. сб. – К. – 1987. Вып. 33. – С. 31–34.

Особистий внесок: розроблення концепції застосування капілярної сталої для розрахунку розмірів зубчастих отворів перфорованих регулярних насадок.

13. Марценюк А.С., Мельник Л.Н. Регенерация этанола в производстве пектина // Технология и оборудование пищ. пром-сти и пищ. машиностроение. Сб. науч. тр. – Краснодар: Политехнич. ин-т. – 1988. – С. 178–185.

Особистий внесок: обґрунтування доцільності застосування колон з регулярними насадками для регенерації еталону у виробництві пектину.

14. Мельник Л.Н., Малежик И.Ф., Марценюк А.С., Немирович П.М., Ковальчук В.П. Эффективность клапанных тарелок при ректификации этанола // Пищ. пром-сть. – 1988. – № 1. – С. 46–49.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, узагальнення результатів, порівняння характеристик колон з регулярними насадками і тарілчастих, підготовка до друку.

15. Марценюк А.С., Мельник Л.Н., Малежик И.Ф. Влияние разрежения на эффективность работы колонн БРУ // Пищ. пром-сть. Респ. межвед. науч.-техн. сб. – К.: Урожай. – 1989. – Вып. 35. – С. 92–97.

Особистий внесок: узагальнення результатів експериментальних досліджень, обґрунтування концепції доцільності застосування регулярних насадок у колонах брагоректифікаційних установок, які працюють при розрідженні.

16. Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н. Интенсификация процесса массообмена в колоннах с регулярными насадками // Тепло- и массообменные процессы в пищ. пром-сти: Тематич. сб. науч. тр.; Под ред. П.С. Цыганкова. – К.: УМК ВО. – 1990. – С. 151–161.

Особистий внесок: обґрунтування ідеї інтенсифікації процесу масообміну за допомогою організації краплинно-плівкової течії рідини перфоруванням листів насадок зубчастими отворами, пояснення механізму впливу крапель на інтенсивність масообміну, узагальнення результатів експериментальних досліджень.

17. Марценюк А.С. Регулярные насадки с зубчатыми просечными элементами // Пищ. пром-сть. Респ. межвед. тематический науч. сб. – К.: Урожай. – 1991. – №37. – С. 75–79.

18. Марценюк О.С. Рівномірне зрошення колон із регулярними насадками // Харч. пром-сть. Міжвід. тематичний наук. зб. – К.: Урожай. – 1996. – Вип. 42. – С. 54–57.

19. Марценюк О.С. Режими краплинно-плівкової течії рідини по регулярній насадці із зубчастими отворами // Наукові праці УДУХТ: У 2 ч. – К.: УДУХТ. – 1998. – № 4. – ч. 2. – С. 36–38.

20. Марценюк О.С., Овчарук В.О., Дзис А.С. Аналіз процесів деформації і дробіння крапель в апаратах харчових виробництв // Харч. пром-сть. Міжвід. тематичний наук. зб. – К.: УДУХТ. – 1998. – № 43–44. – С. 92–101.

Особистий внесок: узагальнення ролі сил поверхневого натягу в процесах деформації та дробіння крапель; діаграма стану крапель у повітряному потоці.

21. Марценюк О.С. Гідравлічні опори і масообмін у рідкій фазі в апаратах з регулярними насадками, перфорованими зубчастими отворами //Харч. пром-сть. Міжвід. тематичний наук. зб. – К.: УДУХТ. – 2000. – № 45. – С. 211–217.

22. Марценюк О.С., Дубінін О.О., Тахістова Г.О. Коливання в гетерогенних системах // Наук. пр. НУХТ. – К.: НУХТ. – 2002. – №12 (Додаток). – 43 с.

Особистий внесок: концепція про те, що локальні нестаціонарності процесів масообміну можуть бути причиною утворення хвиль, які, в свою чергу, впливають на інтенсивність масообміну у віддалених зонах системи; постановка, сумісне розв’язання задач та інтерпретація результатів розгляду закономірностей поширення і взаємодії неперервних і динамічних хвиль; ідея про доцільність використання уповільнених стрибків ущільнення для інтенсифікації масообміну в газорідинних апаратах.

23. Марценюк О.С., Мельник Л.М., Копиленко А.В. Масообмін у газовій фазі в апаратах із регулярними насадками, що перфоровані зубчастими отворами // Наук. пр. НУХТ. –К.: НУХТ. – 2002. – №12. – С. 67–70.

Особистий внесок: планування та проведення експериментальних досліджень, узагальнення результатів.

24. Марценюк О.С., Копиленко А.В., Мельник Л.М., Жестерева Н.А. Інтенсифікація процесу абсорбції за допомогою коливань різного масштабного рівня // Наук. пр. НУХТ. – К.: НУХТ. – 2002. – №12. – С. 70–72.

Особистий внесок: класифікація методів застосування коливань для інтенсифікації процесів абсорбції.

25. Марценюк О.С., Дубінін О.О., Тахістова Г.О. Формування псевдооднорідних потоків двофазних систем // Вісник Харк. держ. техн. ун-ту сільського госп. – Вип. 16. Сучасні напрямки технології та механізації процесів переробних і харчових виробництв. – Х.: Мін. аграр. політики України. – 2003. – С. 78–83.

Особистий внесок: пояснення явища захлинання тепломасообмінних апаратів як результату припинення поширення неперервних хвиль у псевдооднорідній газорідинній системі внаслідок збільшення об’ємного газовмісту системи до 50 %.

26. Дубінін О.О., Переяславцев О.М., Марценюк О.С. Визначення геометричної форми пружно-пластичного середовища на горизонтальній поверхні // Наук. пр. НУХТ. – К.: НУХТ. – 2003. – № 14. – С. 27–29.

Особистий внесок: постановка задачі визначення форми краплі, розміщеної на горизонтальній поверхні, розширення задачі на пружно-пластичні середовища, узагальнення результатів.

27. Марценюк О.С., Дубінін О.О., Тахістова Г.О. Капілярні співвідношення для елементів контактних пристроїв масообмінних апаратів // Харч. пром-сть. – К.: НУХТ. – 2004. – № 3. – С. 112–118.

Особистий внесок: формулювання задач, складання балансових рівнянь, участь у розв’язанні рівнянь, інтерпретація і застосування отриманих результатів.

Авторські свідоцтва та патенти

28. А.с. 440147 СССР, МКИ В 01 Д 53/20. Регулярная пластинчатая насадка / Марценюк А.С. – Опубл. 25.08.74, Бюл. № 31.

29. А.с. 513072 СССР, МКИ С 11 В 3/14. Аппарат для дезодорации жиров и масел / Марценюк А.С., Заднепряный В.А. – Опубл. 05.05.76, Бюл. № 17.

Особистий внесок: розроблення апарата на основі використання щілинної насадки для роботи у барботажному режимі, п.п. 1, 2 формули винаходу.

30. А.с. 1291191 А1 СССР, МКИ В 01 Д 53/20. Регулярная насадка / Марценюк А.С. – Опубл. 23.02.87, Бюл. № 7.

31. А.с. 1311767 А1 СССР, МКИ В 01 Д 53/20. Регулярная насадка для тепломассообменных процессов / Марценюк А.С. – Опубл. 23.05.87, Бюл. № 19.

32. А.С. 1318269 А1 СССР, МКИ В 01 Д 53/20. Регулярная насадка для тепломассообменных аппартов / Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н. – Опубл. 23.06.87, Бюл. № 23.

Особистий внесок: ідея відгинання зубчастих просічних елементів по вертикальній лінії, розроблення конструкції, п. 1 формули винаходу.

33. А.с. 1327939 А1 СССР, МКИ В 01 Д 53/20. Регулярная насадка для тепломассообменных аппаратов с пленочно-капельным течением дисперсной фазы / Марценюк А.С. – Опубл. 07.08.87, Бюл. № 29.

34. А.с. 1369775 А1 СССР, МКИ В 01 Д 53/20. Регулярная насадка / Марценюк А.С. – Опубл. 30.01.88, Бюл. № 4.

35. А.с. 1443949 А1 СССР, МКИ В 01 Д 53/20, 11/04. Регулярная насадка с пленочно-капельным течением дисперсной фазы / Марценюк А.С. – Опубл. 15.12.88, Бюл. № 46.

36. А.с. 1554960 А1 СССР, МКИ В 01 J 19/30. Регулярная насадка для тепломассообменных процессов / Марценюк А.С. – Опубл. 07.04.90, Бюл. № 13.

37. А.с. 1634703 А1 СССР, МКИ С 12 F 1/06, С 08 В 37/06. Способ регенерации этанола / Марценюк А.С., Малежик И.Ф., Мельник Л.Н., Сергеев А.Д., Немирович П.М. – Опубл. 15.03.91, Бюл. № 10.

Особистий внесок: ідея застосування регулярних насадок із низьким гідравлічним опором для забезпечення можливості повторного використання теплоти нагрівної пари в процесі регенерації етанолу, розроблення способу.

38. А.с. 1646593 А1 СССР, МКИ В 01 J 19/32. Регулярная насадка / Марценюк А.С. – Опубл. 07.05.91, Бюл. № 17.

39. А.с. 1666529 А1 СССР, МКИ С 12 F 1/00. Способ регенерации этанола из спирто-водной суспензии, полученной в производстве пектина / Мельник Л.Н., Немирович П.М., Марценюк А.С., Малежик И.Ф., Сергеев А.Д., – Опубл. 30.07.91, Бюл. № 28.

Особистий внесок: ідея та участь у розробленні.

40. А.с. 1685502 А1 СССР, МКИ В 01 J 19/32. Регулярная насадка для тепломассообменных процессов / Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н. – Опубл. 23.10.91, Бюл. № 39.

Особистий внесок: ідея створення насадки з однаковими умовами контакттування фаз на вертикальних ділянках листів і на просічних елементах, участь у розробленні.

41. А.с. 1685503 А1 СССР, МКИ В 01 J 19/32. Регулярная насадка для тепломассообменных процессов / Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н., Антонов А.А. – Опубл. 23.10.91, Бюл. № 39.

Особистий внесок: ідея застосування зубців профільної форми, участь у розробленні.

42. А.с. 1761251 А1 СССР, МКИ В 01 J 19/32. Регулярная насадка для тепломассообменных аппаратов / Марценюк А.С. – Опубл. 15.09.92, Бюл. № 34.

43. А.с. 1777950 А1 СССР, МКИ В 01 J 19/32. Распределительная регулярная насадка / Марценюк А.С. – Опубл. 30.11.92, Бюл. № 44.

44. А.с. 1785729 А1 СССР, МКИ В 01 J 19/32. Регулярная насадка для тепломассообменных процессов / Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н., Барицкая И.А. – Опубл. 07.01.93, Бюл. № 1.

Особистий внесок: ідея виконання зубчастих отворів на всю ширину листів насадки, розроблення конструкції.

45. Патент України 32493, МПК 4 В 01 Д 53/20. Регулярна насадка для тепломасообмінних апаратів з плівково-краплинною течією дисперсної фази / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

46. Патент України 32494, МПК 4 В 01 Д 53/20. Регулярна насадка для тепломасообмінних процесів / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

47. Патент України 32495, МПК 4 В 01 Д 53/20. Регулярна насадка / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

48. Патент України 32496, МПК 4 В 01 Д 53/20. Регулярна насадка для тепломасообмінних апаратів / Марценюк О.С., Гусейнов Р.Н. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

Особистий внесок: ідея та розроблення конструкції, п. 1 формули винаходу.

49. Патент України 32497, МПК 4 В 01 Д 53/20. Регулярна насадка / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

50. Патент України 32498, МПК 4 В 01 Д 53/20, В 01 Д 11/04. Регулярна насадка з плівково-краплинною течією дисперсної фази / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

51. Патент України 32499, МПК 5 В 01 J 19/30. Регулярна насадка для тепломасообмінних процесів / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

52. Патент України 32500, МПК 5 С 12 F 1/06, С 08 В 37/06. Спосіб регенерації етанолу / Марценюк О.С., Малежик І.Ф., Мельник Л.М., Сергєєв А.Д., Немирович П.М. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

Особистий внесок: ідея повторного використання теплоти нагрівної пари в процесі регенерації етанолу за допомогою застосування регулярних насадок із низьким гідравлічним опором, розроблення способу.

53. Патент України 32501, МПК 5 В 01 J 19/32. Регулярна насадка / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

54. Патент України 32502, МПК 5 С 12 F 1/00. Спосіб регенерації етанолу з спирто-водної суспензії, одержаної у виробництві пектину / Мельник Л.М., Немирович П.М., Марценюк О.С., Малежик І.Ф., Сергєєв А.Д. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

Особистий внесок: ідея та участь у розробленні.

55. Патент України 32503, МПК 5 В 01 J 19/32. Регулярна насадка для тепломасообмінних апаратів / Марценюк О.С., Гусейнов Р.Н. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

Особистий внесок: ідея відгинання зубчастих просічних елементів по вертикальній лінії, розроблення конструкції, п. 1 формули винаходу.

56. Патент України 32504, МПК 5 В 01 J 19/32. Регулярна насадка для тепломасообмінних процесів / Марценюк О.С., Гусейнов Р.Н., Антонов О.А. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

Особистий внесок: ідея застосування зубців профільної форми, участь у розробленні.

57. Патент України 32505, МПК 5 В 01 J 19/32. Регулярна насадка для тепломасообмінних апаратів / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

58. Патент України 32506, МПК 5 В 01 J 19/32. Регулярна насадка для тепломасообмінних процесів / Марценюк О.С., Гусейнов Р.Н., Барицька І.А. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

Особистий внесок: ідея та розроблення конструкції.

59. Патент України 32507, МПК 5 В 01 J 19/32. Розподільна регулярна

насадка / Марценюк О.С. – Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.

60. Деклараційний патент України 38456 А, МПК 7 А 21С1/00. Спосіб механічної обробки суміші компонентів для виготовлення кондитерських емульсій / Лісовенко О.Т., Дзіс А.С., Малежик І.Ф., Литовченко І.М., Марценюк О.С. – Опубл. 15.05.2001, Бюл. № 4.

Особистий внесок: проведення експериментів з диспергування на краплі суміші компонентів, встановлення оптимальних значень відцентрового числа Фруда, участь у розробленні.

Тези доповідей на наукових конференціях

61. Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н. Реализация режима прерывистого течения жидкости по вертикальным поверхностям регулярных насадок // VII респ. конф. «Повышение эффективности, совершенствование процессов и аппаратов химических производств» Тезисы докл. – Львов: МВССО УССР. – 1988. – Ч. 1, С. 34–35.

Особистий внесок: обґрунтування положення про зв’язок капілярної сталої з розмірами зубчастих отворів.

62. Стабников В.Н., Марценюк А.С, Мельник Л.Н. Некоторые эксплуатационные особенности колонн для ректификации этанола при разрежении // Современные машины и аппараты хим. производств. Химтехника-88. Тезисы докл. Всесоюз. конф. – Чимкент. – 1988. – Ч. 2. – С. 249–250.

Особистий внесок: концепція застосування регулярних насадок для ректифікації етанолу при розрідженні.

63. Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н. Экономия энергетических ресурсов в аппаратах с регулярными насадками // Тезисы докл. респ. науч.-техн. конф. «Интенсификация технологий и совершенствование оборудования перерабатывающих отраслей АПК». – К. – 1989. – С. 231.

Особистий внесок: обґрунтування основних положень, пояснення механізму підвищення ефективності масообміну.

64. Мельник Л.Н., Марценюк А.С., Малежик И.Ф. Влияние тепловых параметров регенерации этанола на пищевую ценность продуктов питания // Проблемы влияния тепловой обработки на пищевую ценность продуктов питания. Тезисы докл. Всесоюз. науч. конф. – Харьков. – 1990. – С. 100.

Особистий внесок: концепція використання регулярних насадок в ректифікаційних колонах з метою зниження тривалості теплової дії на етанол.

65. Гусейнов Р.Н., Марценюк А.С. Преимущества массообменных аппаратов с низким гидравлическим сопротивлением // Тезисы докл. Респ. науч.-техн. конф. «Разработка и внедрение высокоэффективных ресурсосберегающих технологий, оборудования и новых видов пищевых продуктов в пищевую и перерабатывающие отрасли АПК». – К.: КТИПП. – 1991. – С. 627.

Особистий внесок: обґрунтування положення про доцільність застосування в спиртоуловлювачі регулярних насадок.

66. Марценюк А.С., Гусейнов Р.Н., Стабников В.Н. Перфорированные регулярные насадки с просечными элементами // Тезисы докл. VI Всесоюз. конф. по теории и практике ректификации. – Северодонецк. – 1991. – С. 159–160.

Особистий внесок: ідея та розроблення регулярних насадок із зубчастими пелюстками (НЗП).

67. Марценюк О.С., Малежик І.Ф., Мельник Л.М. Використання розрідження в регенераційних установках пектинового виробництва // Тези доп. Міжнар. наук.-техн. конф. “Розробка та впровадження нових технологій і обладнання у харчову та переробні галузі АПК”. – К.: КТІХП. – 1993. – С. 447–448.

Особистий внесок: розроблення технологічної схеми регенераційної установки з використанням у колонах регулярної насадки.

68. Гусейнов Р.Н., Марценюк О.С. Дослідження масообміну в апаратах з регулярними насадками // Тези доп. Всеукр. наук.-техн. конф. “Розробка та впровадження прогресивних технологій та обладнання у харчову та переробну промисловість”. – К.: УДУХТ. – 1995. – С. 321.

Особистий внесок: розроблення різновидів насадок, експериментальні дослідження.

69. Марценюк О.С., Гусейнов Р.Н. Регулярні насадки з відігнутими зубчастими просічними елементами // Тези доп. ІХ Міжнар. конф. Удосконалення процесів та апаратів хімічних, харчових та нафтохімічних виробництв. – Одеса. – 1996. – Ч. 2, 3, С. 40.

Особистий внесок: ідея та розроблення насадок із зубчастими пелюстками.

70. Марценюк О.С. Особливості конструювання регулярної насадки із зубчастими отворами і гофрами // Міжнар. наук.-техн. конф. “Розроблення та впровадження прогресивних ресурсоощадних технологій та обладнання в харчову та переробну промисловість”. Тези доп. – К.: УДУХТ. – 1997. – С. 99.

71. Марценюк О.С. Поверхностные явления в аппаратах с регулярной насадкой // Междунар. науч.-техн. конф. «Техника и технология пищевых производств». Тезисы докл. – Могилев. – 1998. – С. 159–160.

72. Марценюк О.С. Інтенсивність перемішування і масовіддача у рідкій фазі в апаратах з регулярною перфорованою насадкою // Тези доп. Х Міжнар. конф. “Вдосконалення процесів та апаратів хімічних та харчових виробництв” (JCCE-99). – Львів. – 1999. – С. 48.

73. Марценюк О.С. Доцільне використання енергії газового потоку в регулярних насадках із зубчастими отворами // Шоста міжнар. наук.-техн. конф. “Проблеми та перспективи створення і впровадження нових ресурсо- та енергоощадних технологій, обладнання в галузях харчової та переробної промисловості.” Матеріали конф. – К.: УДУХТ. – 2000. – Ч. 2, С. 110.

74. Марценюк О.С. Вплив поверхневих сил на процеси масообміну в насадкових апаратах // Харчова пром-сть. Додаток до журналу № 3. Опубліковано за матеріалами Міжнар. наук.-техн. конф. “Розроблення та виробництво продуктів функціонального харчування, інноваційні технології та конструювання обладнання для перероблення сільгоспсировини, культура харчування населення України”. – К.:. НУХТ. – 2004. – С. 123–124.