Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Кохан Дмитро Олександрович. Недобросовісна зовнішня конкуренція та методи захисту від неї національного ринку : дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Кохан Д.О. Недобросовісна зовнішня конкуренція та методи захисту від неї національного ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія. Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та прикладних проблем недобросовісної зовнішньої конкуренції. В роботі обґрунтовано природу сучасної конкуренції як методологічної основи вивчення феномену недобросовісної конкуренції, виявлено характер недобросовісної зовнішньої конкуренції на сучасному етапі розвитку.

В дослідженні визначаються тенденції міжнародної конкуренції, задачі практичного регулювання експортно-імпортних відносин в умовах глобальної конкуренції. На базі порівняльної характеристики особливостей застосування антидемпінгових, антисубсидиційних та спеціальних процедур в Україні і зарубіжних країнах, як найдієвіших засобів захисту вітчизняного виробника, обґрунтовуються конкретні параметри створення ефективного ринкового середовища в Україні в комплексі задач міжнародної, макроекономічної та комерційної політики і формування ефективної відкритої економіки.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо визначення сутності недобросовісної зовнішньої конкуренції та обґрунтування методів захисту від неї національного ринку. Дослідження сучасних проявів недобросовісної зовнішньої конкуренції, еволюції її природи та механізмів протидії небажаним явищам у системі торгівлі дозволило зробити наступні висновки.

1. Недобросовісна конкуренція є об'єктивним історично зумовленим феноменом ринкових відносин, яка ведеться у формах цінової і нецінової стратегії та тактики, що пов'язано з прагненням отримання переваг в підприємницькій діяльності та можливістю конкурентного суб'єкта використовувати усі ресурси, що знаходяться у його розпорядженні. Така конкуренція спричиняє збитки іншим господарюючим суб'єктам та конкурентам, суперечить нормативно-правовим регламентаціям, законним очікуванням інших суб'єктів ринкового життя.

2. Недобросовісна зовнішня конкуренція є проявом суперечності економічних інтересів різнонаціональних агентів та різних країн. Вона спричиняє руйнування механізму ефективної конкуренції, що врівноважує галузеву норму прибутку та приводить до оптимального розподілу ресурсів між галузями, зменшує стимули до підвищення ефективності виробництва, адаптації та мобільності фірм, які пристосовуються до умов плинного середовища, зменшує імпульси до санації, перепрофілювання фірм, що випускають неякісну або надмірно дорогу продукцію.

3. Недобросовісна зовнішня цінова конкуренція проявляється в штучному перерозподілі результатів господарської діяльності засобами цінової політики, включає в себе передусім демпінгові продажі та субсидії, які допомагають знижувати ціни на об'єктному ринку, а також компенсувати комерційні ускладнення внаслідок несприятливої цінової кон'юнктури шляхом урядового субсидування виробництва.

4. Механізм протидії недобросовісній зовнішній конкуренції є одним з напрямів втручання в ринкові процеси, який включає в себе законодавче забезпечення чітких умов ввозу, програмно-цільові заходи, які спрямовані на завоювання передових технологічних позицій. Практичними інструментами протидії недобросовісній зовнішній конкуренції є застосування додаткових видів мита, і передусім антидемпінгового мита. Важливим інструментом попередження ввезенню на територію країни товарів, при виробництві яких використовувалися субсидії, є компенсаційні заходи. Використовується і спеціальне мито у випадках надмірного ввозу, який погрожує стабільності та збалансованому розвитку національного ринку. Отже лібералізація міжнародного співробітництва має бути доповненою ефективним захистом від недобросовісної зовнішньої конкуренції.

5. Важливим здобутком роботи є висновок про те, що відповідний інструментарій є водночас і утилітарним засобом підтримки національного товаровиробника, і органічною складовою проблематики реалізації національних інтересів у контексті глобального конкурентного середовища та формування стратегічних перспектив участі певної країни в системі міжнародного поділу праці і в контексті сучасного інноваційного розвитку. Обґрунтовано, що регулювання конкуренції на внутрішньому ринку країни потребує інституційного втручання з метою максимізувати прибутки, раціональніше використовувати природні, економічні, людські ресурси всіх країн, а також планети в цілому.

6. Оптимізацію нормативно-правового забезпечення в сфері протидії недобросовісній конкуренції слід узгодити із механізмами надання і використання державної допомоги господарюючим суб'єктам з урахуванням потреби найбільш повно використати конкурентний потенціал приватного сектору, забезпечити протидію необґрунтованим санкціям проти вітчизняних експортерів на зовнішніх ринках. Обґрунтовуються підходи, згідно яких в інформаційному суспільстві зростання і конкурентоспроможність засновані на засвоєнні і використанні нових технологій. Тому захист національного ринку як елемент зовнішньоторговельного регулювання має бути націленим на завдання інноваційного розвитку.

7. Структурна політика в Україні повинна включати в себе в якості обов'язкової складової зовнішньоторговельне, зокрема антидемпінгове, антисубсидиційне, протекціоністське регулювання як засіб протидії недобросовісній зовнішній конкуренції. Така система регулювання повинна набувати вигляду програмно-цільових підходів щодо підтримки бізнесу, науково-технічного прогресу технологічного піднесення держави, бути націленою на створення сприятливішого режиму ввезення товарів виробничо-технічного призначення і оптимізацію структури економіки, підвищення міжнародної конкурентоспроможності економіки України. Практична стратегія реалізації національних економічних інтересів України повинна включати комплекс заходів з підвищення національної конкурентоспроможності шляхом мобілізації науково-технологічного потенціалу та утвердження інноваційної моделі розвитку, інформаційної підтримки конкурентної діяльності вітчизняних товаровиробників.

8. З метою підвищення ефективності захисту національного товаровиробника від недобросовісної зовнішньої конкуренції необхідно активізувати діяльність у сфері антидемпінгових, антисубсидиційних, а також антимонопольних розслідувань, причому важливим напрямом цієї роботи має постати комерційна складова. Слід спростити процедуру звернень учасників ринку з приводу порушень антимонопольного законодавства.

9. Протидію надмірному імпорту до України слід щільно пов'язати із завданнями підтримки експорту, його максимізації. Для цього слід підійти до послаблення обмежень на імпорт комплексно, маючи на меті задачу добитися одержання адекватних поступок на користь українських експортерів, уникаючи односторонніх зобов’язань, не пов’язаних з відповідними поступками іншої сторони.

10. Є доцільним забезпечити роботу Інформаційного центру з проведення захисних розслідувань з метою формування системи захисту національного товаровиробника від недобросовісної зовнішньої конкуренції. Центр як окремий відділ у складі Міністерства економіки України, а також представлений на офіційному веб-сайті Мінекономіки має надавати інформацію стосовно розслідувань, порушених Україною проти товарів іноземного походження, по кожному розслідуванню окремо, а також стосовно розслідувань, що проводяться іноземними країнами проти українських товарів з метою введення захисних заходів.

Публікації автора:

Монографія:

1. Кохан Д.О., Любарська Н.В. Демпінг та антидемпінгові заходи // в колективній монографії Глобальна торгова система: розвиток інститутів, правил, інструментів СОТ / Кер. авт. кол. і наук. ред. Т.М.Циганкова. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 239-251, 0,7 д.а., (особисто автору – 0,5 д.а., проаналізовано механізм проведення антидемпінгового розслідування та практику застосування антидемпінгових заходів країнами-членами СОТ).

У наукових фахових виданнях:

2. Кохан Д.О. Шляхи та методи захисту національного ринку від різних видів недобросовісної зовнішньої конкуренції // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих вчених та аспірантів. Вип. 13 К.: КНЕУ, 2004. – С. 29-33 (0,3 д.а.).

3. Кохан Д.О. Недобросовісна зовнішня конкуренція: її суть, причини появи та еволюція її видів // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журн. / – К., 2005. №1. С. 64-69, (0,4 д.а.).

4. Кохан Д.О. Задачі ефективного захисту національного ринку від недобросовісної зовнішньої конкуренції в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць Випуск 203: В 4 т. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005, С. 44-54 (0,6 д.а.).

5. Кохан Д.О. Особливості захисту національного ринку від проявів недобросовісної зовнішньої конкуренції // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих вчених та аспірантів. Вип. 14 К.: КНЕУ, 2005. – С. 15-23 (0,5 д.а.).

В інших виданнях:

6. Кохан Д.О. Конкурентоспроможність як об’єкт державного регулювання // Міжнародна наукова конференція „Україна в міжнародних економічних відносинах в умовах глобалізації”, К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – С. 39-40 (0,1 д.а.).

7. Кохан Д.О. Антидемпінговий захист як інструмент політики протекціонізму // Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта ‘2005”. Том 72. Зовнішньоекономічна діяльність. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 31-33 (0,1 д.а.).

8. Кохан Д.О. Антидемпінгові процедури в трансформаційних країнах // Україна в системі міжнародних відносин в умовах глобалізації / Матеріали наукової конференції, Київ, 9 лютого 2005 року / – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – С. 57-60 (0,2 д.а.).

9. Кохан Д.О. Захист національного ринку від недобросовісної зовнішньої конкуренції в контексті еволюції поглядів та практичних методик // Міжнародні економічні відносини: інноваційні та інституційні аспекти // Матеріали наукової конференції, м.Київ, 25 травня 2005 р. – К.: ЄУ, ІСЕМВ НАН України, ІМВ НАУ, 2005. – С. 50-52 (0,15 д.а.).