Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Риндіна Наталія Геннадіївна. Нейрогормональна активація та її участь у формуванні змін міокарда у хворих на хронічну серцеву недостатність і ожиріння. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Риндіна Н.Г. Нейрогормональна активація та її участь у формуванні змін міокарда у хворих на хронічну серцеву недостатність і ожиріння. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Харківський національний медичний університет. – Харків, 2009.

Дисертацію присвячено проблемі підвищення ефективності терапії хворих на ХСН з супутнім АО на підставі з’ясування ролі ІФР-1 і МНУП у процесах ремоделювання серця та вибір оптимальної схеми патогенетичного лікування. Уперше визначено, що особливістю розвитку ХСН у хворих із супутнім АО є виснаження системи натрійуретичних петидів на фоні високих значень індекса інсулінорезистентності НОМА. Надано рангові структури ступеню різниць показників гемодинаміки, вуглеводного, ліпідного обмінів у хворих на ХСН у залежності від наявності АО. Виявлено позитивний зв’язок між індексом інсулінорезистентності НОМА та МНУП у хворих на ХСН з нормальною вагою тіла, що вказує на адекватні компенсаторні механізми. У хворих з АО на фоні зростання індексу НОМА плазмова концентрація МНУП зменшується, що вказує на швидке виснаження адаптаційних механізмів ХСН. Досліджено, що більш виразні процеси гіпертрофії міокарда у хворих на ХСН з наявністю АО, порівняно з хворими без АО, пов’язані з підвищенням активності ІФР-1 внаслідок стимулюючих ефектів інсуліну на фоні інсулінорезистентності. Визначено особливості гуморального й гемодинамічного ефектів 2 схем терапії хворих на ХСН з АО: ІАПФ лізиноприлом та комбінації ІАПФ лізиноприлу й АРАІІ кандесартану на динаміку гемодинамічних, гуморальних та метаболічних показників. Перевагу віддають комбінації ІАПФ та АРАІІ, ураховуючи більш виразний позитивний ефект на гуморальні та метаболічні показники порівняно із застосуванням ІАПФ.

  1. У дисертації здійснено нове вирішення наукового завдання – вибір оптимальної схеми патогенетичного лікування хворих на хронічну серцеву недостатність із супутнім абдомінальним ожирінням на підставі з’ясування динаміки гуморальних показників (інсуліноподібного фактора росту –1 і мозкового натрійуретичного пептиду) при різних типах ремоделювання міокарда.

  2. У хворих на хронічну серцеву недостатність із супутнім абдомінальним ожирінням визначається підвищення рівня інсуліноподібного фактора росту –1, депресія мозкового натрійуретичного пептиду, відбувається посилення порушень обміну ліпідів атерогенного характеру та інсулінорезистентності за мірою зростання ступеня ожиріння й тяжкості хронічної серцевої недостатності. Помірна інсулінорезистентність, яка стримується ефектами підвищеної концентрації мозкового натрійуретичного пептиду, супроводжується розвитком концентричного ремоделювання у хворих на хронічну серцеву недостатність із супутнім абдомінальним ожирінням. Концентрична гіпертрофія асоціюється із зростанням тяжкості хронічної серцевої недостатності на тлі підвищення інсулінорезистентності і виснаження мозкового натрійуретичного пептиду.

  3. Хронічна серцева недостатність у хворих з абдомінальним типом ожиріння характеризується раннім розвитком ремоделювання міокарда з формуванням концентричної гіпертрофії (33%) та концентричного ремоделювання (67%), переважають особи з концентричним ремоделюванням серця. У хворих з нормальною вагою тіла концентрична гіпертрофія (47,8%) та концентричне ремоделювання (52,2%) зустрічається з однаковою частотою.

  4. За мірою зростання проявів абдомінального типу ожиріння та інсулінорезистентності відбувається підвищення активності інсуліноподібного фактора росту –1 та виснаження компенсаторних механізмів хронічної серцевої недостатності, пов’язаних з мозковим натрійуретичним пептидом. У хворих з нормальною вагою тіла зберігаються адекватні компенсаторні механізми хронічної серцевої недостатності, про що свідчать високі концентрації мозкового натрійуретичного пептиду.

  1. Фармакологічні ефекти ІАПФ та комбінації ІАПФ та АРАІІ на фоні базисної терапії хронічної серцевої недостатності у хворих із супутнім абдомінальним ожирінням призводили до нормалізації структурно-функціонального стану міокарда лівого шлуночка, показників систолічної функції та зменшення ступеня ремоделювання міокарда за рахунок зменшення маси міокарда лівого шлуночка і товщини задньої стінки лівого шлуночка, що супроводжувалося нормалізацією артеріального тиску й покращенням клінічного стану хворих. Перевагу віддають комбінації ІАПФ та АРАІІ, ураховуючи більш виразний ефект на гуморальні й метаболічні показники в порівнянні з застосуванням ІАПФ.

Публікації автора:

1. Рындина Н.Г. Морфо-функциональные изменения миокарда у больных хронической сердечной недостаточностью с синдромом инсулинорезистентности /Рындина Н.Г. //Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2008. - Т.2, №12. – С. 317 – 320 .

2. Рындина Н.Г. Инсулиноподобный фактор роста-1 у пациентов c хронической сердечной недостаточностью при синдроме инсулинорезистентности /Кравчун П.Г., Рындина Н.Г., Бабаджан В.Д. //Медицина сегодня и завтра. – 2008. - №1. – С. 58-62. (Здобувачем зібрано фактичний матеріал лабораторних досліджень інсуліноподібного фактору-1 та узагальнено результати дослідження).

3. Рындина Н.Г. Функциональный класс хронической сердечной недостаточности и инсулинорезистентность /Кравчун П.Г., Рындина Н.Г. //Вестник Харьковского национального медицинского университета им. Каразина «Медицина». – 2008. - №797. – вип.15. - С.93 – 97. (Здобувачем викреслено аспекти діагностичних досліджень й підготовлено статтю до друку).

4. Пат. 37860, Україна, МПК А 61 В 10/00, G 01 N 33/00, A 61 B 5/0205. Спосіб діагностики типів ремоделювання міокарда у хворих з хронічною серцевою недостатністю при синдромі інсулінорезистентності / Кравчун П. Г., Риндіна Н. Г.; ХНМУ. - № u 2008 09195 ;заявл. 14.07.2008 ;опубл.10.12.2008, Бюл. №23.

5. Пат. 38152, Україна, МПК G 01 N 33/00, A 61 B 10/00. Спосіб прогнозування фібриляції передсердь у хворих з хронічною серцевою недостатністю та синдромом інсулінорезистентності / Кравчун П. Г., Риндіна Н. Г.; ХНМУ. - № u 2008 09215 ; заявл. 14.07.2008 ;опубл.25.12.2008, Бюл. №24.

6. Рындина Н.Г. Морфофункциональные изменения миокарда у пациентов с хронической сердечной недостаточностью в сочетании с синдромом инсулинорезистентности /Рындина Н.Г. //Медицина третього тисячоліття: зб.тез міжвузівської конференції молодих вчених та спеціалістів, Харків, 16-17 січня 2007. - С. 52-53.

7. Рындина Н.Г. Распространенность анемии на фоне хронической сердечной недостаточности у больных ишемической болезнью сердца //Рынчак П.И., Рындина Н.Г. // Медицина третього тисячоліття: зб.тез міжвузівської конференції молодих вчених та спеціалістів, Харків, 16-17 січня 2007. - С. 53. (Здобувачем зібрано фактичний матеріал клініко-статистичних досліджень та узагальнено результати дослідження).

8. Рындина Н.Г. Особенности течения синдрома инсулинорезистентности у больных хронической сердечной недостаточностью /Кравчун П.Г., Рындина Н.Г., Рынчак П.И. //Щорічні терапевтичні читання: роль медичної науки в рішенні проблем внутрішніх хвороб: зб. тез науково-практичної конференції, Харків, 28 березня 2007. – С.89. (Здобувачем проведено статистичний аналіз, підготовлено тези до друку).

9. Рындина Н.Г. Гиперурикемия как фактор развития артериальной гипертензии и хронической сердечной недостаточности / Кравчун П.Г., Ольховський Д.В., Рындина Н.Г. //Щорічні терапевтичні читання: роль медичної науки в рішенні проблем внутрішніх хвороб: зб. тез науково-практичної конференції, Харків, 28 березня 2007. – С.88. (Здобувачем окреслено аспекти клініко-діагностичних досліджень, підготовлено тези до друку).

10. Рындина Н.Г. Анемия ишемического генеза у больных хронической сердечной недостаточностью /Рынчак П.И., Рындина Н.Г. //Медицина третього тисячоліття: зб.тез міжвузівської конференції молодих вчених та спеціалістів, Харків, 16-17 січня 2008. - С. 36-37. (Здобувачем підготовлено тези до друку).

11. Ryndina N.G. Remodeling of myocardium and the insulin-like growth factor-1 in patients with chronic heart failure and insulin resistance syndrome / Ryndina N.G. //1th International Scientific Interdisciplinary Congress: for medical students and young doctors, Kharkiv, May 21-23, 2008. – P.25-26.

12. Рындина Н.Г. Инсулиноподобный фактор роста-1 и ремоделирование миокарда у больных с ХСН с синдромом инсулинорезистентности /Рындина Н.Г, Бабаджан В.Д. //Український кардіологічний журнал: зб. тез ІХ Національного конгресу кардіологів України, Київ, 24-26 вересня 2008. – С.76. (Здобувачем узагальнено результати дослідження, проведено статистичний аналіз).