Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Щуров Микола Федорович. Нейрогуморальний та антикоагулянтний дисбаланс при гіпертонічній хворобі у прооперованих онкологічно хворих та методи його медикаментозної корекції. : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Щуров М.Ф. Нейрогуморальний та антикоагулянтний дисбаланс при гіпертонічній хворобі у прооперованих онкологічно хворих та методи його медикаментозної корекції . - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 - кардіологія. Кримський державний медичний університет ім. С.І.Георгієвського МОЗ України, Сімферополь, 2009.

Дисертація присвячена вивченню особливостей змін рівня кортизолу, естрадіолу, тестостерону, активності ренін-ангіотензин-альдостеронової і симпатико-адреналової систем та стану ендотелійзалежних факторів системи гемостазу і фібринолізу у співставленні з «офісними» показниками артеріального тиску і кровообігу та функціонального стану міокарда лівого шлуночка у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою І і ІІ ступеня, а також впливу ноліпрелу та моксонідину на процеси, що вивчались.

Автором досліджені особливості змін вмісту кортизолу, естрадіолу, тестостерону, активності ренін-ангіотензин-альдостеронової і симпатико-адреналової систем в залежності від додатково проведеної операції оваріоектомії. На основі аналізу даних артеріального тиску доведено, що додаткова операція оваріоектомії істотно погіршує перебіг гіпертонічної хвороби. Дана оцінка ролі ендотелійзалежних факторів системи гемостазу і фібринолізу в прогресуванні гіпертонічної хвороби та їх зв’зок з рівнем підвищення артеріального тиску і характером змін нейрогуморальних факторів.

Оцінена перспектива відновлення антикоагулянтного та фібринолітичного потенціалу плазми крові при застосуванні ноліпрелу та моксонідину. Встановлено, що у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою вибір антигіпертензивної терапії повинен проводитись в залежності від додатково проведеної операції оваріоектомії. Так, препаратом вибору у хворих з додатково проведеною операцією оваріоектомії є моксонідин, а у групі хворих, яким не проводилась додаткова операція оваріоектомії – комбінація периндоприлу та індапаміду (ноліпрел).

У дисертаційній роботі вирішено актуальне наукове завдання сучасної кардіології: визначена роль дисгормональних та гуморальних розладів, змін системної гемодинаміки і ендотелійзалежних факторів системи гемостазу та показників фібринолізу при гіпертонічній хворобі у прооперованих онкологічно хворих жінок, а також показані шляхи їх медикаментозної корекції низькодозовою комбінацією периндоприлу і індапаміду (ноліпрелом) та агоністом імідазолінових рецепторів моксонідином.

  1. Встановлено, що у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою спостерігається зростання активності ренін-ангіотезин-альдостеронової та симпатико-адреналової систем. Активація симпатико-адреналової системи супроводжується підвищенням добової екскреції катехоламінів (адреналіну в середньому на 47,5%, p<0,001, норадреналіну - на 49,1%, p<0,001). При цьому рівень добової екскреції норадреналіну тісно корелює з активністю реніну та альдостерону (r = + 0,429, p<0,02; r = + 0,385, p<0,05); рівень кортизолу - з вмістом альдостерону (r = + 0,398, p<0,05), а вміст естрадіолу - з добовою екскрецією адреналіну (r = + 0,476, p<0,05).

  2. У прооперованих онкологічно хворих жінок на тлі гіпертонічної хвороби визначено підвищення вихідного рівня кортизолу, естрадіолу та тестостерону, яке прогресує з наростанням ступеня гіпертонічної хвороби і в середньому збільшується при І ступені, відповідно, на 7,9%, (р<0,05), 2,7%, 9,9%, (р<0,05); при ІІ ступені – на 10,9% (р<0,05), 4,2%, 15,5% (р<0,05). У групі жінок, яким була проведена додаткова операція оваріоектомії, рівень естрадіолу є достовірно нижчим у порівнянні з контрольною групою здорових (при гіпертонічній хворобі І ступеня – 9,8% (р<0,05); ІІ ступеня – на 25,0% (р<0,001).

  3. У жінок з гіпертонічною хворобою, які перенесли оперативне втручання у зв’язку з раком молочної залози, показники компонентів антикоагулянтної та фібринолітичної ланок, в процесі проведення венооклюзивного тесту свідчили про пригнічення антикоагулянтного та фібринолітичного потенціалу плазми крові внаслідок прогресивного (з наростанням ступеня гіпертонічної хвороби) достовірного зниження активності протеїну С і антитромбіну ІІІ та збільшення вмісту інгібітора тканинного активатора плазміногена-1 і плазміногена.

  4. Дослідження ехокардіографічних даних у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою показало, що розвиток дисфункції міокарда лівого шлуночка проявляється зниженням інотропної функції міокарда (фракції викиду, швидкості циркулярного скорочення волокон міокарда) та зростанням кінцевого систолічного меридіонального стресу і кінцевої діастолічної напруги міокарда на фоні порушення діастоличної структури міокарда і підвищення кінцевого діастоличного тиску у лівому шлуночку при гіпертонічній хворобі І ступеня в середньому на 7,4% (р<0,05) та при гіпертонічній хворобі ІІ ступеня - на 8,0% (р<0,05).

  5. У прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою, яким не проводилась додаткова операція оваріоектомії, позитивний вплив трьохмісячної терапіїї низькодозовою комбінацією периндоприлу та індапаміду (ноліпрелом), та у групі у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою, яким проводилась додаткова операція оваріоектомії, лікування моксонідином супроводжувалось досягненням цільових рівнів "офісного" артеріального тиску при одночасному розвантаженні лівого шлуночка завдяки шляху притоку та відтоку, покращенню функціонального стану та відновлення діастоличних властивостей міокарда.

  6. Тривала комбінована терапія гіпертонічної хвороби ноліпрелом та моксонідином у прооперованих онкологічно хворих жінок супроводжується нормалізацією вмісту кортизолу, достовірним зниженням тестостерону і естрадіолу (у групі хворих, яким не проводилась додаткова операція оваріоектомії) на фоні істотного і достовірного зниження активності реніну та альдостерону, а також добової екскреції адреналіну та норадреналіну.

  7. Під впливом комбінованого лікування гіпертонічної хвороби у прооперованих онкологічно хворих жінок відмічається відновлення ендотелійзалежного потенціалу, антикоагуалянтних та фібринолітичних факторів плазми крові внаслідок зростання активності протеїну С, антитромбіну ІІІ, зниження вмісту інгібітора тканинного активатора плазміногена-1 і плазміногена.

Публікації автора:

  1. Щуров М.Ф. Вплив ноліпрелу на показники добового моніторингу артеріального тиску у жінок з гіпертонічною хворобою поєднаною з раком молочної залози /Щуров М.Ф./Український медичний альманах.-2007.-Т.10.-№3 (додадок).-С.95-96.

  2. Щуров М.Ф. Зміни активності симпатико-адреналової і ренін-ангіотензин-альдостеронової систем та вмісту кортизолу, естрадіолу і тестостерону у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою під впливом лікування моксонідином./ Щуров М.Ф. /Вісник проблем біології і медицини.-2007.-Вип.4.-С.198-201.

  3. Щуров М.Ф. Динаміка нейрогуморальних факторів при гіпертонічній хворобі у прооперованих онкологічно хворих жінок під впливом лікування ноліпрелом/ Щуров М.Ф /Вісник Сумського державного університету. Серія Медицина.-2008.-№1.-С.153-156.

  1. Кошля В.І., Особливості змін антикоагулянтних та фібринолітичних факторів під впливом ноліпрелу у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою./ Кошля В.І., Щуров М.Ф. /Науковий вісник Ужгородського державного університету, серія «Медицина».- 2008.-Вип. 33.-С.191-193. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, обстеження хворих та осіб контрольної групи, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавтором розроблено загальний план статті та сформульовані висновки).

  2. Кошля В.І., Особливості стану антикоагулянтної та фібринолітичної систем у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою під впливом лікування моксонідином./ Кошля В.І., Щуров М.Ф./Biomedical and Вiosocial Anthropology.-2008.-№10.-С.38-40. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, обстеження хворих та осіб контрольної групи, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавтором розроблено загальний план статті та сформульовані висновки).

  3. Кошля В.І. Вплив норліпрелу на показники артеріального тиску та антикоагулянтний гомеостаз у жінок з гіпертонічною хворобою на тлі раку молочної залози./ Кошля В.І., Щуров М.Ф. / Biomedical and Вiosocial Anthropology (Вісник Вінницького національного медичного університету).-2008.-№10.-С.317. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, обстеження хворих та осіб контрольної групи, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавтором розроблено загальний план статті та сформульовані висновки).

  4. Показники нейрогуморальних факторів у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою/Кошля В.І, Щуров М.Ф. Склярова Н.П. та ін.// Зб.наук.пр. «Актуальні питання медичної науки та практики». Запоріжжя.-2008.-Вип.73.-Книга 1.-Т.1.-С.78-81. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, обстеження хворих та осіб контрольної групи, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавторами розроблено загальний план статті та сформульовані висновки).

  5. Зміни артеріального тиску, показників внутрішньосерцевої гемодинаміки і діастолічної функції лівого шлуночка у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою під впливом лікування моксонідином./ Кошля В.І., Щуров М.Ф., Склярова Н.П. та ін.// //Зб.наук.пр. «Актуальні питання медичної науки та практики». Запоріжжя.-2008.-Вип.73.-Книга 1.-Т.2.-С.54-59. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, обстеження хворих та осіб контрольної групи, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавторами розроблено загальний план статті та сформульовані висновки).

  6. Щуров М.Ф. Динаміка показників внутрішньосерцевого кровообігу у жінок, хворих на гіпертонічну хворобу у поєднанні з раком молочної залози, на тлі лікування ноліпрелом/ Щуров М.Ф. /Зб. наук. пр. НМАПО ім. П.Л.Шупика.-Київ.-2007.-С.534-539.

  7. Щуров М.Ф. Зміни діастолічної функції лівого шлуночка під впливом ноліпрелу у жінок, хворих на гіпертонічну хворобу у поєднанні з раком молочної залози/ Щуров М.Ф. /Мат. ІХ зїзду ВУЛТ.-Вінниця.-2007.-С.391-392.

  8. Щуров М.Ф. Динаміка змін судиннорухової функції та кровотоку в плечовій артерії на фоні лікування ноліпрелом жінок з гіпертонічною хворобою у поєднанні з раком молочної залози/ Щуров М.Ф. /"Актуальні питання медичної науки та практики".-Зб. наук.пр. ЗМАПО.-Запоріжжя.-2007.-С.343-346.

  9. Щуров М.Ф. Зміни активності ренін-ангіотензин-альдостеронової та симпатико-адре-налової систем під впливом ноліпрелу у жінок з гіпертонічною хворобою у поєднанні з раком молочної залози/ Щуров М.Ф. / Мат. Всеукраїнської наук. практ. Конфер. "Сучасні методичні підходи до аналізу стану здоровя.-Луганськ.-2007.-С.59-60.

  10. Щуров М.Ф. Вплив моксонідину на рівень артеріального тиску та показники внутрішньосерцевого кровообігу у жінок з гіпертонічною хворобою на тлі раку молочної залози/ Щуров М.Ф. /Матер. регіональної конфер. лікарів південно-східної України "Диференціація підходів до лікування ішемічної хвороби серця". Запоріжжя.-2007.-С.140-141.

  11. Щуров М.Ф. Вплив ноліпрелу на ендотелійзалежні показники гемостазу та фібринолізу в процесі лікування жінок, хворих на гіпертонічну хворобу у поєднанні з раком молочної залози/ Щуров М.Ф. /Наук.-пр.конф. "Здобутки клінічної і експериментальної медицини".-Тернопіль.-2007.-С.123-124.

  12. Кошля В.І. Особливості змін антикоагулянтних та фібринолітичних факторів плазми крові у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою під впливом моксонідину/ Кошля В.І., Щуров М.Ф., Кульбачук О.С. / ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні методичні підходи до аналізу стану здоров’я» 17-18 березня 2008р.).-Луганськ.-2008.-С.50. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, обстеження хворих та осіб контрольної групи, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавтором розроблено загальний план статті та сформульовані висновки).

  13. Особливості динаміки кортизолу, естрадіолу та тестостерону під впливом лікування моксонідином у прооперованих онкологічно хворих жінок з гіпертонічною хворобою. /Кошля В.І., Щуров М.Ф., Склярова Н.П. та ін.//Лікування та реабілітація у загальній практиці-сімейній медицині.-Одеса.-2008.-С.38. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, обстеження хворих та осіб контрольної групи, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавторами розроблено загальний план статті та сформульовані висновки).