Ходаківський Олексій Анатолійович. Нейропротекторна дія похідних 4-оксо(аміно-)хіназоліну при експериментальній ішемії головного мозку : Дис... канд. наук: 14.03.05 - 2009.
Анотація до роботи:
Ходаківський О.А. Нейропротекторна дія похідних 4-оксо(аміно-)хіназоліну при експериментальній ішемії головного мозку. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.05 - фармакологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2009.
На моделях гострого порушення мозкового кровотоку (двобічна перев’язка сонних артерій) у ненаркотизованих щурів, гіпоксії замкнутого простору та гострій асфіксії встановлено, що похідні 4-оксо(аміно-) хіназоліну є носіями церебропротекторної та антигіпоксичної активностей, які в найбільшій мірі притаманні 4-[оксо-3(4Н)-хіназолін]бензойній кислоті (сполука ПК-66).
Чотирьохденне лікування щурів з ГПМК (двобічна оклюзія загальних сонних артерій) сполукою ПК-66 (10 мг/кг в/ш), так само як і мексидолом (100 мг/кг в/ш), сприяло зниженню неврологічного дефіциту, послаблювало прояви енергодефіциту, нормалізувало показники оксидантно-антиоксидантної рівноваги та окисної модифікації білків в ішемізованому головному мозку. Зазначені зміни метаболічних процесів корелювали з позитивною динамікою морфометричної картини сенсомоторної кори головного мозку на 21-у добу після ГПМК, що проявлялось практично повним відновленням площі нейронів та вмісту в них нуклеїнових кислот, вірогідним зменшенням показників зростання щільності нейроглії та кількості деструктивно змінених нейронів.
Нейропротекторна дія 4-[оксо-3(4Н)-хіназолін]бензойної кислоти (сполуки ПК-66) пов’язана з її спроможністю стимулювати церебральну гемодинаміку, нормалізувати метаболічні процеси в ішемізованому мозку та наявністю у неї протигіпоксичного і цитопротекторного ефектів.
В дисертації наведено теоретичне обґрунтування та нове експериментальне вирішення наукової задачі, спрямованої на підвищення ефективності фармакотерапії порушень мозкового кровотоку шляхом застосування 4-[оксо-3(4Н)-хіназолін]бензойної кислоти (сполуки ПК-66).
Нові похідні 4-оксо(аміно-)хіназоліну є носіями церебропротекторної та протигіпоксичної активностей, які в найбільшій мірі притаманні 4-[оксо-3(4Н)-хіназолін]бензойній кислоті (сполука ПК-66).
Одноразове превентивне введення ненаркотизованим щурам з ГПМК сполуки ПК-66 в оптимальній дозі 10 мг/кг в/ш, в такій же мірі, як і вінпоцетину (10 мг/кг в/ш), вірогідно запобігає летальності тварин в критичний період експерименту (2-а година): показник виживання тварин становить відповідно 100 та 90 % проти 40 % у контролі. Лікувальне введення в організм сполуки ПК-66 в оптимальній дозі, так само як і мексидолу (100 мг/кг в/о) через кожні 6 год після моделювання ГПМК збільшує показник максимальної тривалості життя тварин, відносно контролю у 21 раз.
Курсове 21 денне лікування щурів з ГПМК сполукою ПК-66 (10 мг/кг в/ш), в такій же мірі як і мексидолом (100 мг/кг в/о), сприяє зниженню неврологічного дефіциту у тварин, що найбільш проявляється на 4-у добу. При цьому показник летальності становить відповідно 30 та 50 % проти 70 % у контролі.
Захисна дія ПК-66 (10 мг/кг в/ш) при курсовому 21 денному введенні в організм, як і мексидолу (100 мг/кг в/о) супровооджується вірогідним послабленням енергодефіциту в ішемізованому мозку: на 4-у добу експерименту вміст АТФ збільшується на 52 та 37 % відповідно, лактату зменшується на 50 та 29 % при паралельному підвищенні рівнів малату на 136 та 82 % і пірувату на 111 та 67 % відносно нелікованих тварин. При цьому рівень дієнових кон’югатів вірогідно зменшується відносно нелікованих щурів відповідно на 53 та 23 %, трієнкетонів на 61 та 51 %, малонового діальдегіду на 51 та 30 %, альдегідфенілгідразонів на 37 та 13 %, карбоксилфенілгідразонів на 58 та 41 %. Поряд з цим, спостерігається вірогідне підвищення активності супероксиддисмутази відповідно на 120 та 74 %, каталази на 165 та 58 %, глутатіонперокcидази на 86 та 27 %, рівня a-токоферолу на 123 та 82 %.
На тлі курсового лікування щурів з ГПМК сполукою ПК-66 подібно до мексидолу в оптимальних дозах спостерігається практично повне відновлення площі тіл нейронів та вміст в них нуклеїнових кислот. Обидві речовини вірогідно зменшують показник росту щільності нейроглії відповідно у 1,9 та 1,5 рази та кількість деструктивно змінених нейронів у 3,6 та 1,8 рази відносно нелікованих тварин.
Механізм церебропротекторної дії ПК-66 пов'язаний з її стимулюючим впливом на мозковий кровотік, спроможністю усувати енергодефіцит та порушення оксидантно-антиоксидантного гомеостазу, наявністю цитопротекторного та антигіпоксичного ефектів.
Публікації автора:
Ходаківський О. А. Порівняльний вплив похідних хіназоліну з лабораторними шифрами Х-1, Н-1, ПК-66 та кавінтону на мозковий кровотік у наркотизованих котів / Г. І. Степанюк, О. А. Ходаківський, Н. Г. Степанюк, І. Ф. Белєнічев, Н. В. Бухтіярова, С. І. Коваленко // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2007. – № 11 (2/1). – С. 576–579. (Особистий внесок здобувача – зробив огляд літератури, виконав флоуметричне дослідження кровопостачання головного мозку котів на тлі дії досліджуваних речовин в умовах наркозу, описав та провів аналіз одержаних результатів, зробив висновки та навів можливий механізм стимулюючого впливу на церебральну гемодинаміку, підготував матеріал до друку).
Ходаківський О. А. Скринінг церебропротекторної дії серед нових похідних хіназолону–4 при експериментальній ішемії головного мозку / Г. І. Степанюк, О. А. Ходаківський, І. Ф. Белєнічев, С. І. Коваленко, Н. В. Бухтіярова // Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2008. – № 1. – С. 115–117. (Особистий внесок здобувача – зробив огляд літератури, сформульовав ідею, самостійно змоделював гостре порушення
мозкового кровообігу у щурів, описав та провів аналіз отриманих результатів, зробив висновки щодо наявності та величини нейропротекторного захисту у 10 нових похідних хіназолону–4 в умовах даної патології, відібрав перспективні сполуки для подальшого глибокого дослідження їх захисної дії на головний мозок при його ішемічному враженні, підготовив матеріал до друку).
Ходаківський О. А. Вплив 4–[оксо–3(4Н)–хіназолін]бензойної кислоти (ПК-66) на перебіг метаболічних процесів при експериментальній ішемії головного мозку / О. А. Ходаківський // Biomedical and biosocial anthropology. – 2008. – № 10. – С. 279–283.
Ходаківський О. А.Вплив курсової експериментальної терапії 4-[оксо-3(4н)-хіназолін] бензойною кислотою (ПК-66) та мексидолом на структурно-функціональні зміни нейронів сомато-сенсорної кори головного мозку при їх ішемічному ураженні / О. А. Ходаківський // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2008. – № 12 (2). – С. 279–285.
Пат. 30534 Україна, МПК G09В 23/28. Спосіб фармакокорекції ішемічних пошкоджень головного мозку в умовах моделювання гострого порушення мозкового кровообігу / Павлов С. В., Бєленічев І. Ф., Шабельник К. П., Ходаківський О. А., Коваленко С. І., Абрамов А. В., Степанюк А. Г., Бухтіярова Н. В. ; заявник та патентовласник Запорізький державний медичний університет.– № 200713517 ; заявл. 03.12.2007 ; опубл. 25.08.2008, Бюл. № 4. – 6 с. (Особистий внесок здобувача – змоделював гостре порушення мозкового кровообігу в експерименті, провів флоуметричне дослідження кровопостачання головного мозку у щурів в умовах його ішемічного враження, описав та провів аналіз отриманих результатів).
Ходаківський О. А. Вплив похідного хіназолу на кровопостачання головного мозку / Г. І. Степанюк, О. А. Ходаківський, І. Ф. Белєнічев, Н. Г. Степанюк, Н. В. Бухтіярова, С. І. Коваленко // Фармакологія 2006 – крок у майбутнє : ІІІ нац. з”їзд фармакологів України, 17-20 жовтня, 2006 р. : тези доп. – Одеса, 2006. – С. 165–166. (Особистий внесок здобувача – провів експерименти, статистичну обробку отриманих результатів).
Ходаківський О. А. Дослідження церебропротекторної дії похідного хіназолу в умовах гострого порушення мозкового кровообігу (ГПМК) у ненаркотизованих щурів / О. А. Ходаківський // Молодь та перспективи сучасної медичної науки : ІV наук. конф. студентів та молодих вчених з міжнар. участю, 5-6 квітня 2007 р. : тези доп. – Вінниця, 2007. – С. 164.
Ходаковский А. А. Сравнительная характеристика влияния производного хиназолина и кавинтона на мозговой кровоток у наркотизированных котов / Г. И. Степанюк, А. А. Ходаковский // Фармакология – практическому здравоохранению : III съезд фармакологов России, 23-24 сентября 2007 г. : тезисы докл. – Санк-Петербург, 2007. – Т. 7, Ч. 2. – С. 1966. (Особистий внесок здобувача – виконав експерименти, описав та зробив їх аналіз, оформив до друку тези).
Ходаківський О. А. Ефективність 4–хіназолону за умов гострого порушення мозкового кровообігу / Г. І. Степанюк, О. А. Ходаківський // Роль месенджерних систем у патогенезі патологічних процесів різної етіології : наук.-практ. конф., 12-13 листопада 2007 р. : тези доп. – Тернопіль, 2007. – С. 79. (Особистий внесок здобувача - провів експерименти, статистичну обробку отриманих даних, описав та зробив аналіз одержаних результатів, оформив до друку тези).
Ходаківський О. А. Вплив профілактичного введення похідного хіназолону–4 на динаміку летальності щурів в умовах субтотальної ішемії головного мозку / О. А. Ходаківський, А. В. Черниш // Молодь та медицина майбутнього : V наук. конф. студентів та молодих вчених з міжнар. участю, 2–3 квітня 2008 р. : тези доп. – Вінниця, 2008. – С. 300. (Особистий внесок здобувача - виконав експерименти, статистичну обробку отриманих результатів, провів їх аналіз та редагування рукопису).
Ходаковский А. А. Фармакотерапевтическая эффективность производного хиназолона–4 ПК–66 при ишемическом поражении головного мозга в эксперименте / А. А. Ходаковский, Г. И. Степанюк // Человек и лекарство: XV Российский национальный конгр., 14–18 апреля 2008 г. : тезисы докл. – Москва, 2008. – С. 723. (Особистий внесок здобувача - провів експерименти, статистичну обробку та аналіз одержаних результатів).
Ходаківський О. А. Зміни мозкової гемодинаміки на фоні застосування похідного хіназолону–4 ПК–66 / О. А. Ходаківський, А. В. Черниш // Молодь – медицині майбутнього : міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених, 24–25 квіт. 2008 р. : тези доп. – Одеса, 2008. – С. 118. (Особистий внесок здобувача - сформулював ідею роботи, провів її експериментальне виконання,статистичну обробка та аналіз одержаних результатів).
Ходаківський О. А. Скринінг (АГ) активності у похідних хіназолону–4 в умовах гіпоксії замкнутого простору (ГЗП) / Г. І. Степанюк, О. А. Ходаківський // Досягнення та перспективи клінічної фармакології : V Укр. наук.-практ. конф. з міжнародною участю з клінічної фармакології, 12-13 трав. 2008 р. : тези доп. – Вінниця, 2008. – С. 252–253. (Особистий внесок здобувача - провів експерименти, статистичну обробку отриманих результатів, оформив до друку тези).
Khodakivskyi O. A. Сomparative description of antihypoxic (ah) activity of new quinasoline–4 derivatives and mexidol on different models of hypoxia / O. A. Khodakivskyi, G. I. Stepanuk, A. V. Chernysh // XIV Університетська (XXXXIV Вузівська) наук.-практ. конф. молодих вчених та фахівців, 14 травня 2008 р. : тези доп. – Вінниця, 2008. – С. 148–149. (Особистий внесок здобувача – сформулював ідею роботи, провів її експериментальне виконання,виконавстатистичнау обробку та аналіз одержаних результатів).
Ходаківський О. А. Оцінка впливу похідного хіназолону–4 (ПК-66) та кавінтону на кровопостачання головного мозку котів в умовах його експериментальної ішемії / О. А. Ходаківський, Г. І. Степанюк, А. В. Черниш // Сучасні проблеми патофізіології: від молекулярно-генетичних до інтегративних аспектів : V нац. Конгрес патофізіологів України з міжнар. участю, 17-19 вересня 2008 р. : тези доп. – Запоріжжя, 2008. – С. 162. (Особистий внесок здобувача - виконав експериментальну частину роботи, провів аналіз одержаних результатів та підготував матеріал до друку).
Ходаківський О. А. Порівняльна оцінка терапевтичного ефекту сполуки ПК–66 і мексидолу за динамікою морфометричних змін сенсомоторної кори головного мозку в умовах гострого порушення мозкового кровотоку (ГПМК) в експерименті / О. А. Ходаківський, Г. І. Степанюк, А. В. Черниш, І. Ф. Беленічев, С. І. Коваленко // XІІ конгрес світової федерації українських лікарських товариств, 15–28 вересня 2008 р. : матеріали. – Івано-Франківськ, 2008. – С. 456–457. (Особистий внесок здобувача - виконав експериментальну частину роботи, провів аналіз одержаних результатів та підготовив матеріали до друку).
Ходаковский А. А. Влияние 4-[оксо-3(4Н)-хиназолин] бензойной кислоты и кавинтона на активность нейронспецифической энолазы при острой церебральной ишемии в эксперименте / А. А. Ходаковский, Г. И. Степанюк, А. В. Черныш, И. Ф. Беленичев, С. И. Коваленко // Человек и лекарство, Краснодар – 2008 : Всероссийский конгр., 16-18 октября 2008 г. : тезисы докл. – Краснодар, 2008. – С. 96. (Особистий внесок здобувача - провів огляд літератури, виконав експериментальну частину роботи, статистичну обробку отриманих результатів).