Воробйова Люся Іванівна. Неоад’ювантна терапія в комбінованому лікуванні раку шийки матки Т1b стадії : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2007.
Анотація до роботи:
Крижанівська А.Є. Неоад’ювантна терапія в комбінованому лікуванні раку шийки матки Т1b стадії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 - онкологія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2007.
Робота присвячена питанням підвищення ефективності лікування хворих на РШМ Т1b стадії шляхом застосування комплексу неоад’ювантних терапевтичних заходів – лімфотропної ПХТ, лаферонотерапії, кріодеструкції пухлини шийки матки за годину до операції. Застосування розробленого комплексу неоад’ювантних терапевтичних заходів в комбінованому лікуванні РШМ – сприяє радикалізму хірургічного втручання, дає змогу скоротити термін передопераційного лікування до 10-14 днів та зменшити кількість післяопераційних ускладнень з 47,7 % до 20,0 %, а також провести органозберігаюче лікування із збереженням яєчників та попередити розвиток післякастраційного синдрому. Лікувальний патоморфоз у пухлинах після проведення запропонованого комплексу передопераційних лікувальних заходів дозволяє досягти достовірної девіталізації пухлини і корелює з клінічним ефектом. Показники 3-х річної безрецидивної виживаності у хворих на РШМ з рТ1b1-2NоMo (І стадія по FIGO) в досліджуваних групах статистично вірогідно не відрізняються і складають відповідно – 95,2 %, 85 % та 94 %. Вперше в онкогінекологічній практиці проведено визначення якості життя хворих на РШМ за європейським опитувальником EORTC QLQ-C30.
У дисертаційній роботі вирішено актуальне завдання онкогінекології – підвищення ефективності лікування хворих на РШМ Т1b стадії шляхом застосування комплексу неоад’ювантних терапевтичних заходів. В роботі представлена порівняльна характеристика неоад’ювантних методів лікування і дана оцінка якості життя хворих на РШМ Т1b стадії.
1. Запропоновано новий метод комбінованого лікування хворих на РШМ Т1b стадії, який ґрунтується на застосуванні у якості неоад’ювантних засобів поряд з ПХТ, лаферонотерапії і кріодеструкції пухлин. Проведена його клінічна апробація та порівняння результатів лікування з класичними методами комбінованого лікування РШМ.
2. Встановлено, що лікування хворих на РШМ Т1b стадії із застосуванням у неоад’ювантному режимі ПХТ, лаферонотерапії і кріодеструкції пухлини шийки матки дозволяє скоротити термін передопераційного лікування до 10-14 днів, забезпечує абластику оперативного втручання та не погіршує його технічне виконання на відміну від ПТ, зменшує кількість післяопераційних ускладнень з 47 % до 20 % і дає змогу зберегти яєчники у жінок репродуктивного віку.
3. Морфологічне і морфометричне дослідження операційного матеріалу показало, що лікувальний патоморфоз після застосування запропонованого комплексу передопераційних лікувальних заходів дозволяє досягти достовірної девіталізації пухлин, що співпадає з клінічним ефектом.
4. Показано, що застосування комплексу неоад’ювантних терапевтичних заходів у хворих на РШМ Т1b стадії не впливає на збільшення частоти рецидивів і метастазів порівняно з такими після передопераційної ПТ, відповідно 9,1% і 11,4%. За безпосередніми і віддаленими результатами лікування запропонований метод не поступається загальноприйнятим.
5. Показники 3-річної безрецидивної виживаності у хворих на РШМ з pТ1b1-2N0M0 ( І-а стадія по FIGO) в досліджуваних групах статистично вірогідно не відрізняються і становлять відповідно 95,2 %, 85 % і 94 %.
6. Якість життя хворих на РШМ Т1b стадії (за опитувальником ЕORTC QLQ-C30) після неоад’ювантної ПХТ, лаферонотерапії, кріодеструкції пухлин з наступним хірургічним втручанням вище порівняно із такою у хворих після неоад’ювантної ПТ з наступною операцією.
7. Ефективність запропонованого неод’ювантного лікування хворих на РШМ Т1b стадії та збереження якості їх життя є обґрунтованою підставою для широкого впровадження ПХТ, лаферонотерапії і кріодеструкції пухлини шийки матки у практичну роботу онкологічних диспансерів.
Публікації автора:
Патент № 02299А Україна, МПК UA А61D17/00, A61K31/664, A61K33/24 від 12.05.2005 р. Спосіб комплексного лікування раку шийки матки ІВ-стадії/ Костінський І.Ю., Долик С.С., Крижанівська А.Є. (Особистий внесок дисертанта: ідея способу комплексного лікування, збір та аналіз інформації, оформлення патенту)
Долик С.С., Крижанівська А.Є. Органозберігаюче комбіноване лікування преінвазивного раку шийки матки у жінок молодого віку// Здор. жен.- 2004.- № 2.- С. 47-48 (Особистий внесок дисертанта: обстеження хворих, аналіз результатів лікування, підготовка статті до друку)
Воробйова Л.І., Долик С.С., Крижанівська А.Є. Хіміотерапія і лаферонотерапія в комплексному лікування хворих раком шийки матки Т1b стадії// Здор. жен.- 2005.- № 2.- С. 53-54 (Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, підготовка статті до друку)
Крижанівська А.Є. Комбіноване лікування хворих раком шийки матки Т1b стадії// Гал. лікар. вісник.- 2006.- № 4.- С. 39-40
Голотюк І.А., Долик С.С., Крижанівська А.Є. Результати лікування раку шийки матки І-ІІ стадії// Укр. мед. альманах.- 2005.- № 3.- С. 134 (Особистий внесок дисертанта: аналіз результатів лікування, написання статті)
Долик С.С., Голотюк І.А., Крижанівська А.Є. Застосування ендотелону у хворих на рак шийки матки після розширених пангістеректомій// Тези конференції “Актуальні питання променевої діагностики і лікування онкологічних захворювань”, Чернівці.- 2004.- С. 103-104 (Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, аналіз результатів лікування, написання та підготовка тез до друку)
Крижанівська А.Є., Долик С.С. Передопераційна хіміотерапія та кріодеструкція в комбінованому лікуванні хворих раком шийки матки Т1b стадії// Тези ХІ з’їзду онкологів України.- Київ.- 2006.- С. 186 (Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, аналіз результатів лікування, написання тез)
Крижанівська А.Є. Спосіб комплексного лікування раку шийки матки ІВ-стадії// Інформ. лист, м. Івано-Франківськ, 2005