Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Зальцман Наталія Костянтинівна. Неонатальний гіпотиреоз і порушення гемостазу: патогенетична роль важких металів : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Зальцман Н.К. Неонатальний гіпотиреоз і порушення гемостазу: патогенетична роль важких металів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 - патологічна фізіологія. Тернопільська державна медична академія ім. І.Я.Горбачевського МОЗ України. - Тернопіль, 2002 р.

У клінічній частині роботи встановлена зворотня вікова гестаційна залежність вмісту в плазмі крові тиреоїдних гормонів у недоношених новонароджених з неонатальним гіпотиреозом. В експериментах на 385 самках білих щурів і щуренятах обох статей показано, що у нащадків самок щурів, які під час вагітності та (або) лактації отримували малі дози хлористих сполук кадмію, талію і свинцю, на тлі неонатального гіпотиреозу знижується здатність тканин серця, печінки, нирок і аорти захоплювати 125І-трийодтиронін та 3Н-тимідин. Зміни у системі регуляції агрегатного стану крові при цьому характеризуються активацією тромбоцитарно-судинного гемостазу, хронометричною гіперкоагуляцією, пригніченням протизгортаючої активності крові і ферментативного фібринолізу, що супроводжується підвищенням інтенсивності пероксидного окиснення ліпідів.

Показано, що у нащадків самок щурів, які під час вагітності та (або) лактації отримували важкі метали, відбувається різке пригнічення ферментативного фібринолізу в тканинах серця, печінки і нирок. Введення трийодтироніну з 5-ої по 30-ту добу життя щуренятам, матері яких під час вагітності та (або) лактації зазнавали інтоксикації малими дозами хлористих сполук кадмію, талію і свинцю, нормалізує коагуляційний і тромбоцитарно-судинний гемостаз, про- та антиоксидантний потенціали і збільшує інтенсивність ферментативного фібринолізу в тканинах серця, печінки і нирок.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення результатів вивчення впливу затравки вагітних та (або) лактуючих самок білих щурів хлористими сполуками кадмію, талію і свинцю на вміст у крові тиреоїдних гормонів, гемостаз і ліпопероксидацію в їх нащадків та нове вирішення наукової задачі, що полягає в патогенетичному обгрунтуванні застосування трийодтироніну для корекції порушень згортання крові, фібринолізу, пероксидного окиснення ліпідів та активності ферментів протирадикального захисту за умов пре- та післянатальної інтоксикації солями важких металів.

1.Ступінь тяжкості гіпотиреоїдного стану в новонароджених немовлят має зворотню залежність від терміну гестації, а заміна материнського молока на молочні суміші підсилює явища неонатального гіпотиреозу.

2.У нащадків самок щурів, які під час вагітності та (або) лактації отримували малі дози хлористих сполук кадмію, талію і свинцю, зменшується вміст у крові тиреоїдних гормонів та знижується здатність тканин серця, печінки, нирок і аорти захоплювати 125І-трийодтиронін та 3Н-тимідин.

3.У нащадків самок щурів, які під час вагітності та (або) лактації отримували малі дози хлористих сполук кадмію, талію і свинцю, підвищення функціональної активності тромбоцитів відбувається на тлі збільшення інтенсивності пероксидного окиснення ліпідів у тканинах серця, печінки і нирок.

4.Зниження вмісту в крові тиреоїдних гормонів у нащадків вагітних та (або) лактуючих самок, які зазнавали впливу малих доз хлористих сполук кадмію, талію і свинцю, супроводжується хронометричною гіперкоагуляцією.

5.У нащадків самок щурів, які під час вагітності та (або) лактації зазнавали впливу малих доз хлористих сполук кадмію, талію і свинцю, значно знижується активність протизгортаючої і ферментативної фібринолітичної систем.

6.У нащадків самок щурів, які під час вагітності та (або) лактації отримували малі дози хлористих сполук кадмію, талію і свинцю, відбувається різке пригнічення ферментативного фібринолізу в тканинах серця, печінки і нирок.

7.Введення трийодтироніну з 5-ої по 30-ту добу життя щуренятам, матері яких під час вагітності та (або) лактації зазнавали інтоксикації малими дозами хлористих сполук кадмію, талію і свинцю, нормалізує коагуляційний і тромбоцитарно-судинний гемостаз, про- та антиоксидантний потенціали і збільшує інтенсивність ферментативного фібринолізу в тканинах серця, печінки і нирок.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Результати дослідження токсичного впливу хлористих сполук кадмію, талію і свинцю на функцію щитовидної залози, систему регуляції агрегатного стану крові, тканинний фібриноліз і ліпопероксидацію у нащадків самок щурів з комплексним металотоксикозом відкривають можливості для розробки і клінічної апробації в екологічно забруднених регіонах України нових методів корекції порушень коагуляційних властивостей крові, які розвиваються на тлі неонатального гіпотиреозу.

Експериментальне обгрунтування ефективності застосування трийодтироніну відкриває перспективи для клінічної апробації нових методів лікування гіпотиреоїдних станів і порушень гемостазу у новонароджених дітей, які розвинулися за умов хронічних інтоксикацій їх матерів малими дозами хлористих сполук кадмію, талію і свинцю.

Публікації автора:

1.Боднарь Б.Н., Кухарчук А.Л., Зальцман Н.К., Павлюк В.П. Активность системы гипофиз-щитовидная железа у новорожденных детей разного гестационного возраста // Вісник наукових досліджень. - 1997. - № 4-5. - С.83-84.

2.Зальцман Н.К., Боштан О.М. Гестози другої половини вагітності та важкі метали: аналіз причин і наслідків // Вісник морської медицини. - 1999. - Т.8, № 4. - С.104-106.

3.Власик Л.І., Зальцман Н.К. Стан тканинного фібринолізу у нащадків гіпотиреоїдних щурів // Проблеми екології та медицини. - 1999. - № 5. - С.7.

4.Кухарчук О.Л., Зальцман Н.К. Неонатальний гіпотиреоз і ліпопероксидація: патогенетична роль важких металів // Медична хімія. - 2001. - Т.3, № 4. - С.22-26.

5.Філіпова Л.О., Зальцман Н.К. Характеристика змін у системі регуляції агрегатного стану крові у білих щурів за пренатальної інтоксикації хлористими сполуками кадмію, талію і свинцю // Буковинський медичний вісник. - 2002. - Т.6, № 1. - С.169-173.

6.Кухарчук О.Л., Зальцман Н.К., Чала К.М., Магаляс В.М. Вплив фармако-хімічного навантаження самок білих щурів на функціональний стан нирок і тиреоїдний статус їх потомства // Хист. - 1997. - № 1. - С.115-119.

7.Кухарчук О.Л., Зальцман Н.К., Магаляс В.М. Коррекция энтеросгелем нарушений функционального состояния почек при металлотоксикозах и экспериментальном сальмонеллезном эндотоксикозе // Вісник наукових досліджень (серверна версія). - 1996. - № 11. - С.311.

8.Зальцман Н.К., Кухарчук О.Л., Магаляс В.М. Вплив хлористого свинцю на нирковий транспорт натрію та екскреторну функцію нирок у білих щурів за умов водного навантаження // Вісник наукових досліджень (серверна версія). - 1996. - № 12. - С.442.

9.Кухарчук О.Л., Зальцман Н.К. Застосування ліотироніну для корекції порушень первинного гемостазу при експериментальному неонатальному гіпотиреозі // Українські медичні вісті. - 2001. - Т.4, № 1. - С.58.

10.Кухарчук А.Л., Анохина С.И., Кузнецова А.В., Филипова Л.О., Чипко Т.М., Зальцман Н.К., Оленович О.А., Кухарчук А.А. Изменения тканевого протеолиза и фибринолиза при экспериментальном моделировании патологических процессов // Труды V Международной научной конференции «Здоровье семьи - ХХI век». - Пермь, Мармарис, 2001. - С.192.

11.Власик Л.І., Зальцман Н.К., Кухарчук О.Л. Вплив ліотироніну на інтенсивність пероксидного окислення ліпідів у внутрішніх органах щурят, матері яких під час вагітності і лактації зазнавали впливу важких металів // Праці наукової конференції «Механізми фізіологічних функцій в експерименті та клініці». - Львів, 2001. - С.22.