Тіхонова Марія Анатоліївна. Непідприємницькі фізкультурно-спортивні організації як суб'єкти цивільного права : Дис... канд. наук: 12.00.03 - 2009.
Анотація до роботи:
Тіхонова М.А. Непідприємницькі фізкультурно-спортивні організації як суб’єкти цивільного права. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук зі спеціальності 12.00.03 – цивільне право і процес; сімейне право; міжнародне приватне право. – Харківський національний університет внутрішніх справ. – Харків, 2009.
Дисертація містить комплексний аналіз непідприємницьких фізкультурно-спортивних організацій як суб’єктів цивільного права. Основна увага приділена визначенню понять «непідприємницька фізкультурно-спортивна організація», «правове становище непідприємницької фізкультурно-спортивної організації». Значну увагу в дисертації приділено дослідженню становлення та розвитку непідприємницьких фізкультурно-спортивних організацій. У дослідженні розкривається зміст та поняття непідприємницької фізкультурно-спортивної організації, наводяться ознаки, що характеризують їх як юридичних осіб, розроблена класифікація цих організацій за різними критеріями та дається їх порівняльна характеристика. Також значна увага в дисертації приділяється дослідженню поняття «правове становище непідприємницьких фізкультурно-спортивних організацій», його елементам та особливостям, акцентується увага на встановленні місця цих організацій серед учасників цивільних правовідносин. Розкрито зміст складових правового становища непідприємницьких фізкультурно-спортивних організацій, а саме їх правоздатність та дієздатність, розкрито поняття «правовий режим майна непідприємницьких фізкультурно-спортивних організацій». На підставі аналізу юридичної літератури та інших правових актів, сформульовані та внесені конкретні пропозиції, спрямовані на вдосконалення чинного цивільного законодавства.
Наприкінці проведеного дослідження сформульовані висновки:
Пропонується викласти ч. 1 ст. 85 ЦК України у наступній редакції: «Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання доходу для його наступного розподілу між учасниками», та внести відповідні зміни до ЗУ «Про фізичну культуру і спорт» і ЗУ «Про об’єднання громадян».
Пропонується в ст. 19 ЗУ «Про об’єднання громадян» термін «реорганізація» замінити на «...передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам-правонаступникам (злиття, приєднання, поділ, перетворення)...» та викласти ст. 19 в наступній редакції: «Припинення діяльності об’єднання громадян може бути проведено шляхом його передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам-правонаступникам (злиття, приєднання, поділ, перетворення) або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам-правонаступникам (злиття, приєднання, поділ, перетворення) об’єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного об’єднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом…»
Пропонується внести зміни у ч. 2 ст. 11 ЗУ «Про об’єднання громадян» у відповідності до ЦК України та викласти її у наступній редакції: «Засновниками громадських організацій можуть бути громадяни України, громадяни інших держав, особи без громадянства, які досягли 18 років, а молодіжних та дитячих організацій – 14-річного віку».
Підтримується точка зору В.Д. Фучеджі внести зміни у п. 1 ч. 3 ст. 92 ЦК України «Цивільна дієздатність юридичної особи» та викласти означений пункт в наступній редакції «Орган або особа, яка відповідно до засновницьких документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов’язана діяти в інтересах її засновника (засновників), статутних цілей і мети створення юридичної особи відповідно до засад цивільного права та не перевищувати своїх повноважень».
Відповідно до прийнятої в ЦК систематики юридичних осіб НФСО віднесено до непідприємницьких товариств. Проте їх корпоративна сутність має ряд особливостей, що проявляється у спеціальній правоздатності, дієздатності та завданнях діяльності – задоволення культурних, побутових, моральних потреб людей у сфері спорту. Правоздатність НФСО є спеціальною та функціональною. Доцільно розмежовувати: немайнову сферу її прояву (юридична здатність проводити свою діяльність з проведення чемпіонатів, змагань, турнірів з різноманітних видів спорту); організаційну сферу її прояву (можливість приймати рішення щодо управління своєю діяльністю та створення інших юридичних осіб) і майнову сферу її прояву (можливість участі в майнових відносинах та набуття в цій сфері суб’єктивних прав і юридичних обов’язків).
Стосовно одної з індивідуалізуючих ознак НФСО - мети створення та діяльності такої організації, ми пропонуємо в статутах (установчих документах) НФСО чітко розмежовувати основну мету НФСО - розвиток фізичної культури та спорту, залучення до регулярних занять фізичною культурою i спортом населення України, спрямоване на задоволення та захист їх законних спортивних та інших спільних інтересів, розвиток та розповсюдження відповідних видів спорту, та, відповідно, допоміжну мету НФСО - підприємницька діяльність, яка направлена на виконання статутних завдань, на забезпечення основної діяльності НФСО.
Як суб’єкти права, НФСО беруть участь у цивільних правовідносинах, для чого повинні мати належне матеріальне забезпечення як спортивного, так і загального характеру. Законодавством України не досить чітко визначені джерела формування майна НФСО, що перш за все впливає на основну діяльність НФСО, на неможливість відрізнити суспільно-корисну діяльність НФСО, визначену статутом від підприємницької діяльності.
Публікації автора:
Тіхонова М. А. Становлення спортивних об’єднань до ХІХ століття / М. А. Тіхонова // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2006. – Випуск 35. – С. 124-133.
Тіхонова М. А. Поняття та особливості фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» як юридичної особи / М. А. Тіхонова // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2007. – Випуск 37. – С. 349-259.
Тіхонова М. А. Щодо актуальності визначення цивільно-правового статусу ФСТ «Динамо» / М. А. Тіхонова // Форум права. – 2007. – №2. – С. 211-216. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journal/FP/2007-2/07tmasfd.pdf.
Тіхонова М. А. Цивільно-правові договори у сфері професійного спорту / М. А. Тіхонова // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2008. – № 4 (39). – С. 153-157.
Тіхонова М. А. Правонаступництво фізкультурно-спортивних об’єднань/ М. А. Тихонова // Право і безпека. – 2008. – Т.7’2. – С. 163-167.