Лазук-Бендас Тетяна Ігорівна. Непсихотичні психічні розлади у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби: дисертація канд. мед. наук: 14.01.16 / Український науково-дослідний ін-т соціальної і судової психіатрії та наркології. - К., 2003. : табл.
Анотація до роботи:
Лазук-Бендас Т.І. Непсихотичні психічні розлади у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. – Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, Київ, 2003.
Непсихотичні психічні розлади (НППР) у хворих, які перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби (ГХ) проявляються такими психопатологічними синдромами: астенічним – 40,0% хворих; неврастеноподібним – 40,0%; тривожним – 5,0%; тривожно-астенічним – 12,5% і астено-субдепресивним – 2,5% пацієнтів. В клініці переважають швидка втомлюваність – 95,0%, емоційні розлади – у 84,0%, порушення сну – у 32,5% хворих.
На виникнення, розвиток і формування клінічної картини НППР при ГХ впливають: раніше перенесені мозкові інсульти; виразна преморбідна акцентуація особистості (емотивний, гіпертимний та застрягаючий типи) та негармонійне ставлення до хвороби. При першому інсульті в клініці статистично достовірно переважає астенічний синдром (48,4% хворих; р<0,01), при повторному – неврастеноподібний (66,7% пацієнтів; p<0,01).
Застосування розробленого нового підходу до диференційованої терапії з урахуванням вищезазначених особистісних факторів та клінічних особливостей НППР достовірно (р<0,01) покращує ефективність комплексного лікування (коефіцієнт медичної ефективності підвищився в 2 рази: відповідно 0,9 і 0,44), що підтверджує доцільність його практичного використання.
У дисертаційній роботі на підставі системного вивчення факторів конституційно-типологічної особистісної предиспозиції, структури та клінічних особливостей психопатології, типів відношення до хвороби розроблено новий підхід до комплексної діагностики та диференційованої терапії непсихотичних психічних розладів (НППР) у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби (ГХ).
Непсихотичні психічні розлади у хворих, які перенесли мозковий інсульт на фоні ГХ проявляються такими психопатологічними синдромами: астенічним – у 40,0% хворих; неврастенічним – 40,0%; тривожним – 5,0%; тривожно-астенічним – 12,5% і астено-субдепресивним – 2,5% обстежених. В клініці переважають симптоми швидкої втомлюваності – у 95,0% осіб, емоційні розлади – у 84,0%, розлади сну, переважно у вигляді пресомнічних розладів – у 32,5% хворих.
3. На виникнення, розвиток і формування клінічної картини НППР при ГХ у постінсультному періоді впливають:
раніше перенесені мозкові інсульти, виразна акцентуація особистості та негармонійне ставлення до хвороби. При першому інсульті в клініці статистично достовірно переважає астенічний синдром – у 48,4%, а при повторному – неврастеноподібний синдром – у 66,7% хворих;
переважання у доінсультному періоді таких типів виразної акцентуації: емотивний, гіпертимний та застрягаючий, а також їх поєднання (емотивний + застрягаючий, гіпертимний + циклотимний, гіпертимний + емотивний + циклотимний), які досягають ще більшого ступеня виразності протягом тривалого перебігу ГХ (5 і більше років);
неврастенічний, сензитивний і тривожний варіанти негармонійного відношення пацієнта до його хвороби.
4. НППР після інсульту на фоні ГХ частіше виникають в осіб старше 50 років (57,5% хворих) та після ішемічного інсульту (57,1%), порівняно з більш молодим віком і випадками ішемічного інсульту. У хворих жіночої статі частіше розвивається неврастеноподібний синдром (39,1% жінок з непсихотичними психічними роладами), а у пацієнтів чоловічої статі – астенічний синдром (26,1% чоловіків з непсихотичними психічними розладами). Неврастеноподібний синдром частіше формується при давності перебігу ГХ більше 10 років (17,5%), астенічний – при давності цього страждання до 10 років (13,8%).
5. Спостерігається тенденція до переважання неврастеноподібного та астенічного синдромів при локалізації вогнища в вертебро-базилярному басейні (відповідно 22,5% і 15,0% всіх випадків непсихотичних психічних розладів) та астенічного синдрому при локалізації інсульту в басейні лівої середньо-мозкової артерії – в 11,3% випадків.
6. Застосування диференційованої терапії з урахуванням вищезазначених особистісних факторів та клінічних особливостей НППР у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні ГХ достовірно (р<0,01) покращило ефективність комплексного лікування (коефіцієнт медичної ефективності в групі 1 “А” порівняно з групою 1Б підвищився в 2 рази: відповідно 0,9 і 0,44), що підтверджує доцільність практичного використання запропонованого терапевтичного підходу.
7. Наявність виразних акцентуйованих властивостей особистості, негармонійного відношення до хвороби, тривалість ГХ більше 5 років, особливо в осіб старших за 50 років, є показанням для проведення первинної, вторинної та третинної профілактики межових психічних розладів у пацієнтів з ГХ, а також профілактики злоякісного перебігу ГХ і її ускладнень у вигляді інсульту. Визначення соціального статусу хворих необхідно для адекватного підбору методів і направленості психотерапії.
Публікації автора:
1. Лазук-Бендас Т.І. Щодо питання про особливості непсихотичних психічних розладів у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби та їх реабілітації (Огляд) // Архів психіатрії. – 2001. - № 4 (27). – С.105-109.
2. Лазук-Бендас Т.І. Особливості формування непсихотичних психічних розладів у хворих, що перенесли інсульт на фоні гіпертонічної хвороби // Укр. вісник психоневрології. - 2001. - Т.9, вип. 3 (28). -С.88-90.
3. Напрєєнко О.К., Лазук-Бендас Т.І. Непсихотичні психічні порушення у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби // Архів психіатрії. – 2002. - № 3 (30). – С.63-65.
4. Напрєєнко О.К., Лазук-Бендас Т.І. Тривожні розлади у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби // Архів психіатрії. – 2003. – Т.9, № 1 (32). – С.73-74.
5. Лазук-Бендас Т.І. Особливості діагностики та лікування непсихотичних психічних розладів у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини (Матеріали 83-ї підсумкової наукової конференції співробітників Буковинської державної медичної академії, присвяченої 10-й річниці незалежності України). – м.Чернівці. - 2002. – С.55-58.
6. Лазук-Бендас Т.І. Вплив преморбідних рис особистості на розвиток непсихотичних психічних розладів у хворих, що перенесли інсульт на фоні гіпертонічної хвороби // Матеріали ІІІ Української конференції молодих вчених, присвяченої пам’яті академіка В.В.Фролькіса (Київ, 28 січня 2002 року). – К.: Ін-т геронтології АМН України. – 2002. – С.109-110.
7. Лазук-Бендас Т.І. Особливості внутрішньої картини хвороби при непсихотичних психічних розладах у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби // Укр. вісник психоневрології. – 2002. – Т. 10, вип. 1 (30), (додаток). – С.200-201.
8. Лазук-Бендас Т.І. Удосконалення методів лікування непсихотичних психічних розладів у хворих, що перенесли мозковий інсульт на фоні гіпертонічної хвороби // Збірник наукових праць: Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології. Буковинська державна медична академія. – Чернівці: Вітім, 2002. – С.132-134.