Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Ковальова Наталiя Валентинiвна. Нервова анорексiя (клiнiка, дiагностика, терапiя) : Дис... канд. наук: 14.01.16 - 2007.



Анотація до роботи:

Ковальова Н.В. Нервова анорексія (клініка, діагностика, терапія). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. Iнститут неврології, психіатрії та наркології АМН України. - Харкiв, 2007.

На основі вивчення клініко-психопатологічних та патопсихологічних закономірностей формування нервової анорексії обґрунтовано та розроблено комплекс заходів для профілактики та лікування нервової анорексії.

Вивчені клінічні варіанти нервової анорексії у 168 дівчат та 4 юнаків, виявлена специфіка особистісних особливостей, які дозволяють прогнозувати перебіг нервової анорексії.

У результаті проведених досліджень з’ясовані клінічні рамки різних варіантів нервової анорексії, розроблені диференціально-діагностичні критерії між нервовою анорексією як порушенням поведінки в їжі та синдромом нервової анорексії як дебютом ендогенного захворювання.

Розроблено комплекс диференційованих психотерапевтичних тактик та лікувальних засобів, які дозволяють ефективно купіювати нервову анорексію.

Розроблена система лікування призвела до видужування пацієнтів з нервовою ано-рексією, яка базується на акцентуаціі особистості, у 83,1% випадків та покращенню у 16,9%. У пацієнтів з шизофренією, продуктивною психопатологією котрих є нервова анорексія, покращення відмічалось в 85,8%, відсутність динаміки у 14,2%, погіршень не було.

1. В дісертації теоретично обґрунтовано нове рішення наукового завдання - виявлення клінічних особистостей та типів перебігу нервової анорексії, розроблені диференційно-діагностичні критерії, лікувальні тактики і варіанти психокорекції цього захворювання.

2. Проведені дослідження вказують, що нервова анорексія зустрічається як самостійна нозологічна одиниця (68%), а також як синдром в рамках ендогенного процесу (34%). Ґрунтом для виникнення нервової анорексії є різні варіанти акцентуації особистості (48% істеричні акцентуації особистості, 18% ананкастні акцентуації особистості, 34% шизоїдні акцентуації особистості).

3. Нервова анорексія, що виникає на грунту істеричної акцентуації розгортається рано, ще в препубертатному віці, і перебігає доброякісно, з достатньо швидким вилікуванням (91%) або незначними резидуальними психопатологічними явищами у вигляді надмірної фіксації на своїй зовнішності та здоров’ї (9%). У осіб з ананкастною акцентуацією нервова анорексія виникає у більш пізньому пубертатному віці, вона більш резистентна до терапії, у перебізі якої дуже часто виникають рецидиви, анорексія у 68% випадках змінюється булімією.

4. Нервова анорексія, що входить до структури шизофренії, проявляється у дебюті шизофренії і є предиктом злоякісного перебігу цього захворювання. Обмеження прийому їжі супроводжується інтравертованістю (98%), гротескністю(95%), емоційною холодністю(94%), дисоціацією між перебільшуваною увагою до своєї зовнішності та байдужістю до думки оточуючих про зовнішність пацієнтки(98%). Подальші напади проявляються rалюцинаторно-маячною(78%) або афективною симптоматикою(97%), у 49% спостерігається інверсія харчової поведінки, виникає грубий дефект особистості. Захворювання важко курабельне, його перебiг безперервний або проявляється частими рецидивами.

5. Вивчення нервової анорексії, яка сформувалася на грунті істероїдної та ананкастної акцентуації свідчить про сприятливий характер перебігу захворювання (швидкий регрес симптоматики, рідке рецидування. відсутність булімічних проявів). Нервова анорексія в структурі шизофренії характеризується важким перебігом, про що свідчать часті рецидиви, булімія, дисморфоманії та дисморфофобії.

6. Метод Шмішека виявив, що всі пацієнти, що страждали на нервову анорексію, мали загострення особистісних особливостей. При цьому у 48% пацієнток відзначались істероїдні риси характеру, у 18% - ананкастні, у 34% - шизоїдні. Метод CМДО виявив, що у 34% досліджених відмічався високий акцент по восьмій шкалі, що клінічно відповідало відгородженості від реального світу, некомунікабельності і своєрідності суджень; у 18% відмічалось підвищення по 7, 8 і нульовій шкалам, що відповідало ускладненню при встановленні соціальних зв’язків, песимізму, тривожності і неприйняттю особистого «я»; у 48% випадків відмічалась конверсійна п’ятірка, що відповідало бажанню звернути на себе увагу. Метод ТАТ виявив у 34% вихолощеність, гротескність, теоретизацію і своєрідні фантазії, у 48% - переваження любовної тематики, у 18% - концентрацію на дрібних деталях. Кореляційний аналіз, проведений між важкістю перебігу захворювання і особистим профілем пациентів установив, що чим більше акцент по восьмій шкалі, тим важче проходить захворювання (r = 0,75); чим більше вихолощеність при описанні малюнків по методу ТАТ, тим також важче перебіг захворювання (r = 0,73).

7. Особи з нервовою анорексією з перебігом у рамках ендогенного процесу потребують довготривалої, протягом 4-6 місяців терапії антипсихотіками (рисполепт, соліан, зіпрекса, сероквель), антидепресантами (ципролекс, золофт), транквiлiзаторами (реланіум), психотерапії самовиразом. Особам з нервовою анорексією, з перебігом на ґрунті

анакастних акцентуацій особистості рекомендується поєднувати лікування сучасними антидепресантами (золофт), антипсихотіками (еглоніл, рідазін) з психотерапевтичними програмами (нейролінгвістичним програмуванням, а саме «зворотній зв’язок з невдачею», «змах», «вибух», терапія самовиразом); при нервовій анорексії, яка виникає у істеричних акцентуантів, основний акцент в терапії спрямований на лікування антидепресантами (золофт, ципралекс) в комплексі з психотерапевтичними тактиками (техніки психодрами, техніки для пожвавлення активної уяви, у тому числі «поплавець в океані», «храм тиші», терапія самовиразом).

8. Розроблена система лікування привела до видужування пацієнтів з нервовою анорексією, яка базується на розладах особистості у 83,1% випадків та покращенню у 16,9%. У пацієнтів з шизофренією та сіндромом нервової анорексії, покращення відмічалось в 85,8%, відсутність динаміки у 14,2%, погіршень не було.

Публікації автора:

  1. Ковальова Н.В. Роль преморбідних особливостей у перебігу нервової анорексії //
    Український вісник психоневрології.-2002. –Т.10, вип4 (33).-С. 55-56.

  2. Ковальова Н.В. Диференційована терапія нервової анорексії // IХ конгрес Світової
    федерації українських лікарських товариств. СФУЛТ. - 2002. – С. 300-301.

  3. Ковальова Н.В. Особенности клинического течения нервной анорексии // Архів
    психіатрії. - 2003. - Т. 9, вип. З (34). - С. 122-123.

  4. Ковальова Н.В. Психотерапия нервной анорексии // Український медичний альманах. - 2003. - Т. 6, 1’ - С. 39-41.

  5. Ковальова Н.В. Варианты нервной анорексии и их коррекция // Лікарська справа. -
    2004. -№ 1-C.48-51.

  6. Ковальова Н.В. Сравнение клинического течения нервной анорексии у лиц с дис-
    социативной и ананкастной акцентуацией // Український медичний альманах. -
    2004.-Т.7,№4-С.56-58.

  7. Казакова C.Є., Ковальова Н.В. Диагносrика и преодоление резистентности при нервной анорексии // Архів психіатрії. - 2004. - Т. 10,1(36)' - С. 100-102.

  8. Казакова C.Є., Ковальова Н.В. Клиническая и психологическая характеристика па-циентов с нервной анорексией // Український медичний альманах. - 2005. - Т. 4 (додаток).-С. 80-84.