Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Мороз Світлана Михайлівна. Невротичні розлади у осіб середнього віку (клініко-психопатологічні особливості, механізми формування, діагностика). : Дис... канд. наук: 14.01.16 - 2002.



Анотація до роботи:

Мороз С.М. Невротичні розлади у осіб середнього віку (клініко-психопатологічні особливості, механізми формування, діагностика).

- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 - психіатрія. - Харківська медична академія після-дипломної освіти. Харків, 2002.

В дисертаційній роботі на підставі комплексного клініко-психопатологічного, патопсихологічного та нейрофізіологічного вивчення отримані дані щодо клінічного патоморфозу, психопатологічних особливостях та механізмах формування невротичних розладів у осіб середнього віку.

З'ясовані специфічні фактори психічної травматизації, характерні для невротичних розладів у цьому віці.

Вивчені патопсихологічні та нейрофізіологічні механізми патогенезу невротичних розладів у осіб середнього віку.

Використаний комплексний підхід дозволив розробити науково обґрунтовані критерії діагностики, диференційної діагностики та принципи терапії невротичних розладів у середньому віці.

1. В дисертації наведено результати аналізу, теоретичне узагальнення та наукове вирішення проблеми невротичних розладів у осіб середнього віку, представлені розроблені критерії діагностики та принципи терапії даної патології.

2. В результаті проведеного комплексного порівняльно-вікового вивчення невротичних розладів встановлено, що віковий патоморфоз є одним з визначальних факторів клініко-психопатологічних і патопсихологічних проявів невротичної хвороби.

3. Розвиток невротичної хвороби у осіб середнього віку спричиняється поєднаним впливом двох груп психотравмуючих чинників: до першої належать специфічні для даної вікової групи фактори (відчуття самотності – 46,8%, вихід на пенсію – 29,4%, актуалізація психотравм минулого – 24,6%); до другої – „загальновікові”, такі, що реєструвалися й у молодому віці (тривала хвороба (29,4%) або втрата близьких людей (11,9%), наявність соматичної або неврологічної патології (35,7%). Поєднаний вплив перелічених факторів призводив до їх потенціювання.

4. Початкові прояви невротичних розладів у осіб середнього віку характеризуються соматизацією „клінічної картини” (тривога 70,6%, головний біль 57,9%), запаморочення (32,5%), коливання АТ (70,6%), що формувало затяжний розвиток та сприяло пізній звертаємості за спеціалізованою допомогою (у 77,8 % тривалість захворювання складала більше року). У осіб молодого віку початкові прояви носили переважно „класичний характер” (підвищена стомлюваність 85,2 %, дратливість 63,5 %, порушення сну 55,7 %), що призводило до більш раннього звернення до лікарів-психіатрів та психотерапевтів (у 67,0 % хворих до року).

5. Провідними клініко-психопатологічними ознаками невротичних розладів у осіб середнього віку є переважання синдромів депресивного регістру: астено-депресивний (26,2 %), депресивно-іпохондричний (21,4 %) і тривожно-депресивний (19,0 %), в той час, як у групі осіб молодого віку депресивні синдроми зустрічалися достовірно рідше і домінуючими у клінічній картині були істеричні і тривожно-фобічні прояви.

6. У патопсихологічних механізмах формування невротичних розладів у осіб середнього віку на відміну від молодих важливими складовими є ригідність особистісних рис, яка спричиняє передумови для фіксації на конфліктах минулого та призводить до негативних очікувань по відношенню до себе та „органічна зафарбованість” окремих психічних процесів, які в умовах дії факторів психічної травматизації призводять до розвитку емоційної дезорганізації психічної діяльності.

7. Визначені кореляції змін частотно-амплітудного спектру ЕЕГ та провідних синдромів невротичних розладів у осіб середнього віку свідчили про наявність загальних (спільних) та вибіркових механізмів патогенезу окремих клінічних проявів, залежних від віку. Зниження частоти та амплітуди альфа-ритму, його синхронізація, стирання функціональних асиметрій, збільшення тета-активності спостерігалося у хворих з провідною істероїдною симптоматикою, що свідчить про важливу роль синхронізуючих систем мозку в їх інтеграції. Збагачення ЕЕГ ритмами напруження (бета- й тета-) у поєднанні з депресивними синдромами відображає важливу роль в їх патогенезі власно лімбічних структур та стовбурової ретикулярної формації мозку. Збільшення частоти ритмів напруження (бета- , тета-), пригнічення процесів синхронізації у поєднанні з синдромами фобічного кола свідчать про важливе значення емоційних структур та таламокортикальної неспецифічної системи в патогенезі цих синдромів.

8. У діагностиці та диференційній діагностиці невротичних розладів у осіб середнього віку важливого значення набувають клінічні критерії (наявність „специфічних” для цього віку психогеній, особливості початку захворювання, характер провідних психопатологічних проявів), патопсихологічні критерії (виразність ригідності особистісних та „органічного фону”) та електрофізіологічні критерії (особливості електрогенезу, що корелюють з клінічними синдромами).

Система терапії невротичних розладів у осіб середнього віку розроблена з урахуванням вивчення їх патогенетичних механізмів, тому має вищий ефект при порівнянні з традиційними та рекомендується для впровадження в практику.

Публікації автора:

  1. Структура непсихотических психических расстройств в возрастном аспекте. // Український вісник психоневрологи. Т.7, Вип.2(20), - 1999. - С.75-77.

  2. Клинико-нейрофизиологические корреляции при непсихотических психических расстройствах у лиц среднего возраста. // Український медичний альманах. №2, - 2000, - С. 110-111.

  3. Клинико-нейрофизиологические особенности формирования невротических расстройств в пожилом возрасте. // Таврический журнал психиатрии. V.4, №4(15). 2000. С.14-15.

  4. Етіопатогенетичні особливості непсихотичних психічних розладів у осіб різного віку. // Медичні перспективи. Т.5, №4, - 2000. С.67-69.

  5. Основные психологические характеристики больных с непсихотическими психическими расстройствами в среднем возрасте. // Український вісник психоневрології. Т.8, Вип.1 (23), - 2000. - С.31-32.

  6. Клинико-нейрофизиологические корреляции у больных невротическими расстройствами в пожилом возрасте. // 3-й Національний конгрес геронтологів і геріатрів України - Тези. 26-28 вересні 2000р. Київ. - С.52.