Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Органічна хімія


Бабій Сергій Богданович. Нові перетворення альфа-арилсульфонілзаміщених енамідів та споріднених реагентів у похідні азотистих гетероциклів: дисертація канд. хім. наук: 02.00.03 / НАН України; Інститут органічної хімії. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Бабій С.Б. Нові перетворення -арилсульфонілзаміщених енамідів та споріднених реагентів у похідні азотистих гетероциклів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 – органічна хімія. Інститут органічної хімії Національної Академії Наук України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню нових циклоконденсацій на основі -арилсульфонілзаміщених енамідів, а також споріднених реагентів — сірковмісних енімідоїлхлоридів, енізонітрилів та енгетерокумуленів. Показано, що ці реагенти своєрідно взаємодіють з різними O-, S-, N- і С-нуклеофілами з утворенням цілого ряду невідомих раніше похідних оксазолу, тіазолу, імідазолу, 1,2,4-триазолу, хіназоліну та його бензогомологів. Деякі з них — цікаві об’єкти для вивчення реакційної здатності гетероциклічних сполук, а інші — придатні для пошуку біорегуляторів різної дії.

  1. Показано, що послідовна взаємодія -арилсульфонілзаміщених енамідів типу Cl2C=C(SO2Ar)NHCOR спочатку з меркаптанами чи тіофенолами, а потім з пентахлоридом фосфору приводить до нових похідних 4,5-ди-меркапто-1,3-оксазолу.

  1. Знайдено, що наведені вище сірковмісні енаміди після обробки гідросульфідом натрію, алкілюючими агентами та перексидом водню дають невідомі раніше 5-алкілсульфоніл-4-арилсульфоніл-2-R-1,3-оксазоли, які проявляють високу електрофільність і здатні до нуклеофільного заміщення алкілсульфонільного залишку біля центра С-5 оксазольного кільця на арилтіо- або гетерилтіогрупу.

    1. З’ясовано, що N-(1-тозил-2,2-дихлоретеніл)формамід легко перетво-рюється у відповідний ізонітрил Cl2C=C(Ts)NC, котрий циклізується при дії первинних амінів і дає нові похідні 5-аміно-4-тозил-1Н-імідазолу, будова яких доведена комплексним спектральним та рентгеноструктур-ним дослідженням.

      1. Встановлено, що 1-тозил-2,2-дихлоретенілізотіоціанат вступає зі спиртами, тіолами, первинними і вторинними амінами, а також з ілідами фосфору в одну і ту ж циклоконденсацію, яка приводить до широкого кола похідних 4-тозил-5-хлоро-1,3-тіазолу загальної формули

        1. Знайдено, що реакційна здатність 2-гідрокси- та 2-ариламінопохідних 4-тозил-5-хлоро-1,3-тіазолу в конденсаціях з тіолами залежить, очевидно, від можливості утворення 5Н-таутомерної форми тіазольного субстрату, в якій і атом хлору, і тозильна група досить рухливі:

        За допомогою прототропії вдалося пояснити підвищену рухливість атома галогену і в простіших 2-аміно(гідрокси)-5-галогено-1,3-тіазолах без електроноакцепторних замісників у положенні 4.

        1. Показано, що сфери застосування циклоконденсацій за участю двох типів заміщених 2-аза-1,3-дієнів з характерними угрупованнями:

          не співпадають, бо доступність таких реагентів різна, а відношення їх до двоцентрових нуклеофілів у ряді випадків зовсім неоднакове. Саме сірковмісні енімідоїлхлориди, які легко одержуються з відповідних енамідів загальної формули ArCH=C(SO2Ar)NHCOR, виявились придатними для препаративних синтезів нових похідних хіназоліну та його бензогомологів.

          1. В результаті систематичного дослідження циклоконденсацій на основі -арилсульфонілзаміщених енамідів і споріднених з ними енімідоїл-хлоридів та енгетерокумуленів встановлено, що ці електрофільні реагенти часто незамінні для одержання ряду недоступних раніше похідних оксазолу, тіазолу, імідазолу та хіназоліну, серед яких варто вести пошук біорегуляторів різної дії.

Публікації автора:

  1. Бабий С.Б., Зябрев В.С., Драч Б.С. 3-Арилсульфонил-1-хлор-2-аза-1,3-диены — перспективные реагенты для циклоконденсаций // Журн. общ. хим. – 2000. – Т.70, №11. – С.1927-1928.

  2. Бабий С.Б., Зябрев В.С., Драч Б.С. Перспективный подход к синтезу производных 4,5-димеркапто-1,3-оксазола // Журн. общ. хим. – 2001. – Т.71, №4. – С.689-690.

  3. Бабий С.Б., Зябрев В.С., Драч Б.С. Превращение N-(1-арилсульфонил-2,2-дихлорэтенил)амидов карбоновых кислот в производные 4,5-димеркапто-оксазола // Журн. органической хим. – 2001. – Т.37, №8. – С.1208-1211.

  4. Бабий С.Б., Зябрев В.С., Драч Б.С. Циклоконденсация 1-тозил-2,2-дихлорэтени-лизотиоцианата с O-, S-, N- и С-нуклеофилами // Журн. общ. хим. – 2002. – Т.72, №11. – С.1834-1839.

  5. Бабий С.Б., Зябрев В.С., Драч Б.С. Удобный подход к синтезу новых производных 4,5-димеркапто-1,3-тиазола // Журн. общ. хим. – 2002. – Т.72, №11. – С.1813-1817.

  6. Бабій С.Б., Зябрєв В.С., Драч Б.С. Застосування -сульфонілзаміщених енамідів в циклоконденсаціях з розщепленням зв’язку C-S //Тези Міжнародної конференції “Хімія азотовмісних гетероциклів”. – Харків.- 2000. – С.58.

  1. Броварец В.С., Смолий О.Б., Зябрев В.С., Пильо С.Г., Панчишин С.Я., Бабий С.Б., Драч Б.С. Перспективные подходы к синтезу функциональнозамещенных азолов // Тезисы докладов 1-ой Всероссийской конференции по химии гетероциклов памяти А.Н. Коста. – Суздаль. – 2000. – С.113.

  2. Бабій С.Б., Зябрєв В.С., Драч Б.С. Циклоконденсація 1-тозил-2,2-дихлоретенілізотіоціанату з O-, S-, N- і С-нуклеофілами // Тези доповідей XIX Української конференції з органічної хімії. – Львів. – 2001. – С.461.