Вільцанюк Ірина Олександрівна. Нові підходи до діагностики та антимікробного лікування пептичних виразок і хронічних гастритів: Дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2002. - 202 арк. - Бібліогр.: арк. 167-202.
Анотація до роботи:
Вільцанюк І.О. Нові підходи до діагностики та антимікробного лікування пептичних виразок і хронічних гастритів. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби. - Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, Сімферополь, 2003.
Дисертація присвячена удосконаленню якості діагностики хелікобактерної інфекції та покращенню ефективності антимікробного лікування хворих на пептичні виразки дванадцятипалої кишки і хронічні активні гастрити В. Проведені дослідження довели переваги запропонованого швидкого уреазного тесту порівняно з тестом - прототипом за швидкістю і точністю, а його поєднання з оригінальною методикою цитологічного дослідження може бути рекомендовано як спосіб експрес-діагностики Helicobacter pylori в ендоскопічному кабінеті.
Оцінено кількість резистентних штамів Helicobacter pylori in vitro по відношенню до антибактеріальних препаратів різних груп і виявлено високу чутливість клінічних штамів Helicobacter pylori до всіх представників групи фторхінолонів та рифампіцину. Проведено порівняльну оцінку антимікробної активності нітазолу та метронідазолу по відношенню до аеробних і анаеробних мікроорганізмів та мікроаерофільних бактерій роду Campylobacter, в тому числі і до Helicobacter pylori.
Виявлено високу ерадикаційну ефективність (83,8%) запропонованої потрійної антихелікобактерної схеми (нітазол, омепразол та амоксіцилін) порівняно із схемою-прототипом (53,1%), що складається з метронідазолу, омепразолу та амоксіциліну. Показано позитивну динаміку морфологічних даних слизової оболонки шлунка, а також зменшення кислотопродукуючої, покращення кислотонейтралізуючої функції шлунка та попередження рецидивів захворювання через 12 міс. після вдалого антимікробного лікування у хворих на пептичні виразки дванадцятипалої кишки та хронічні гастрити, асоційовані з Helicobacter pylori.
В дисертаційній роботі вирішено наукову проблему покращення ефективності діагностики та лікування хворих на пептичні виразки дванадцятипалої кишки і хронічні активні гастрити, асоційовані з хелікобактерною інфекцією, шляхом створення високоінформативного лабораторного методу виявлення Helicobacter pylori і впровадження розробленого способу комплексної антимікробної терапії. Проведене дослідження дозволило підвищити ерадикаційний рівень потрійної антихелікобактерної схеми, що призводить до позитивної динаміки гістологічних показників активності запального процесу в слизовій оболонці шлунка, а також сприяє зменшенню кислотопродукуючої, покращенню кислотонейтралізуючої функції шлунка і профілактує рецидиви захворювання.
Доведена висока інформативність (96,8%) розробленого швидкого уреазного тесту (патент України) для діагностики Helicobacter pylori у хворих з патологією гастродуоденальної зони.
Запропонований спосіб забарвлення Helicobacter pylori в цитологічних препаратах за точністю (89,7%) перевершує спосіб – прототип (76,7%) і виконується в більш короткі строки. Поєднання запропонованого уреазного тесту з оригінальною методикою цитологічного дослідження дозволяє виявляти як самі мікроорганізми, так і продукти їх життєдіяльності – швидко та з максимальною точністю, і може бути рекомендований як спосіб експрес-діагностики Helicobacter pylori в ендоскопічному кабінеті.
Виявлено високу чутливість клінічних штамів Helicobacter pylori до всіх препаратів групи фторхінолонів та рифампіцину, а по відношенню до антибактеріальних препаратів, котрі застосовуються переважно для парентерального лікування (цефалоспорини, парентеральні фторхінолони), спостерігається менша кількість резистентних штамів (3,7%), порівняно з тими, що призначаються перорально (44,5%) (природній тетрациклін, напівсинтетичні пеніциліни та макроліди). Отримані дані є обгрунтуванням застосування вказаних препаратів як груп резерву в комплексній терапії Helicobacter pylori-асоційованих захворювань гастродуоденальної зони.
Встановлена висока антимікробна активність нітазолу по відношенню до широкого спектру аеробних і анаеробних мікроорганізмів, що перевищує активність метронідазолу у відношенні анаеробних (клострідії, бактероїди, пептококи, пептострептококи), аеробних мікроорганізмів (стафілококу, кишкової палички) та мікроаерофільних бактерій роду Campylobacter, особливо до Helicobacter pylori.
Під час клінічного застосування у хворих на пептичні виразки дванадцятипалої кишки та хронічні активні гастрити, потрійна антихелікобактерна схема, що складається з метронідазолу, амоксіциліну та омепразолу, має низький рівень ерадикації навіть при первинному призначенні і становить 53,1 %.
Ерадикаційна ефективність розробленої та застосованої потрійної антихелікобактерної схеми (патент України), що складається з нітазолу, амоксіциліну та омепразолу, становить 83,8 % і є достовірно вищою (р<0,05) за показник схеми-прототипу (метронідазол + амоксіцилін + омепразол).
Публікації автора:
Вільцанюк І.О., Головченко О.І., Яковлева О.О. Комплексна інтерпритація показників ендоскопічної рН-метрії у хворих з хронічними гастритами та пептичними виразками // Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2001.- Т.5, №2.- С. 387-388.
Особистий внесок здобувача становить 70% і полягає в проведенні клініко-інструментального дослідження, аналізі та математичній обробці результатів, формулюванні висновків роботи та підготовці матеріалу до публікування.
Медвецький Є.Б., Вільцанюк І.О. Спосіб забарвлення Helicobacter pylori в цитологічних препаратах // Вісник морфології.- 2001.- Т.7, №1.- С. 154-155.
Вклад дисертанта полягає в проведенні клініко-лабораторної частини дослідження, аналізі та статистичній обробці матеріалу, підготовці статті до друку і становить 80%.
Вільцанюк І.О., Біктіміров В.В. Динаміка морфологічних змін слизової оболонки шлунка під впливом потрійної антихелікобактерної терапії // Вісник морфології.- 2001.- Т.7, №2.- С. 228-230.
Пошукачем здійснено підбір хворих, обробка результатів дослідження, формулювання висновків, підготовка матеріалу до публікування, що становить 90%.
Палій Г.К., Осолодченко Т.П., Вільцанюк І.О. Антимікробна активність нітазолу і метронідазолу до бактерій роду Campylobacter // Буковинський медичний вісник.- 2001.- Т.5, №4.- С. 152-156.
Вклад здобувача становить 70% і полягає в аналізі наукового матеріалу, формулюванні висновків та публікації статті.
Вільцанюк І.О. Застосування нітазолу в комплексному лікуванні хронічних гастритів і пептичних виразок // Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2002.- Т.6, №1.- С. 52-53.
Патент України, UA 37912 А 61K31/00. Спосіб лікування виразкової хвороби шлунку та дванадцятипалої кишки, пов'язаних з Helicobacter pylori / І.О.Вільцанюк, О.О.Яковлева, О.І.Головченко, Т.П.Осолодченко, І.І.Геращенко, О.О.Вільцанюк, В.В.Біктіміров (Україна). – № 2000052524; Заявлено 31.10.2000; Опубл. 15.05.2001; Бюл. №4.- С. 1.55.
Пошукачем здійснена розробка основних теоретичних положень наукової роботи, підбір хворих та проведення клінічних досліджень, аналіз та статистична обробка отриманих даних, формулювання висновків і підготовка матеріалу до публікування, що становить 70%.
Патент України, UA 42200 А MKB G 01N1/28 G 01N1/30. Спосіб діагностики інфекції шлунково - кишкового тракту, викликаної Helicobacter pylori / О.А.Вільцанюк, Є.Б.Медвецький, І.І.Геращенко, В.А.Дєєв, І.О.Вільцанюк (Україна). - № 2000106121; Заявлено 31.10.2000; Опубл. 15.10.2001; Бюл. №9.- С. 4.128.
Здобувачем проведена клінічніко-лабораторна частина дослідження, аналіз одержаних результатів, математична обробка матеріалу і формулювання висновків, що становить 70%.
Вільцанюк І.О., Осолодченко Т.П., Яковлева О.О. Чутливість Helicobacter pylori до основних груп антимікробних препаратів // Материалы ІІІ республиканской научно-практической конференции “Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов”. Харьков, 2000.- С. 207-208.
Вільцанюк І.О., Геращенко І.І., Яковлева О.О. Діагностична цінність уреазних тестів при виявленні Helicobacter pylori // Материалы научных трудов республиканской научно-практической конференции “Роль первичной и вторичной профилактики основных терапевтических заболеваний в улучшении качества жизни”. Харьков, 2000.- С. 23-24.
Вільцанюк І.О., Головченко О.І. Нові підходи до інвазивної діагностики Helicobacter pylori // Матеріали VІІІ науково – практичної та навчально - методичної конференції співробітників кафедр загальної хірургії медичних вузів України. Вінниця, 2001. - С.69-70.
Вільцанюк І.О., Головченко О.І. Динаміка показників ендоскопічної рН – метрії під впливом потрійної антихелікобактерної терапії // Матеріали республіканської науково-практичної конференції “Гастроентерологія XXI століття: теперішнє і майбутнє”. Харків, 2002. -С.90.
Вільцанюк І.О., Головченко О.І., Яковлева О.О. Порівняльна оцінка клінічної ефективності нітазолу та метронідазолу в комплексному лікуванні гастродуоденальної патології, асоційованої з Helicobacter pylori// Материалы ІV республиканской научно-практической конференции c международным участием “Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов”. Харьков, 2002.- С.77-78.